Ρυθμίσεις σκάνερ

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
γιαννης
Επικοινωνία:

Ρυθμίσεις σκάνερ

Δημοσίευση από γιαννης » 19 Αύγ 2008 23:19

Φίλοι καλησπέρα. Ποιος μπορεί να μου λύσει την απορία. Κάθε φορά που σκανάρω ένα βιβλίο (προεπιλεγμένη ρύθμιση σκάνερ 300 dpi), λίγες μόνο σελίδες μου βγάζουν μέγεθος πολλά MB. Όταν κατεβάζω βιβλία σκαναρισμένα σε pdf μορφή, τρελαίνομαι. Βλέπω 300 σελίδες με μόλις 10 - 12 MB μέγεθος. Και εγώ μετατρέπω σε pdf τα αρχεία μου αλλά και πάλι έχουν μεγάλο μέγεθος. Αυτά τα πολυσέλιδα που κατεβάζω εκτός από ελάχιστο μέγεθος έχουν και καταπληκτική ανάλυση, μια και μεγεθύνω όσο θέλω το κάθε φύλο χωρίς αλλοιώσεις. Πως το κάνουν αυτό; Τι ρυθμίσεις κάνουν;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Ρυθμίσεις σκάνερ

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 20 Αύγ 2008 00:07

ta keimena den ta vazoun skanarismena
se afta ta pdf ... einai text ....
opote an kaneis tis eikones se 72 dpi ....
kai ta text sosta valmena mikrenei poly to file

Άβαταρ μέλους
γιαννης
Επικοινωνία:

Ρυθμίσεις σκάνερ

Δημοσίευση από γιαννης » 20 Αύγ 2008 00:15

Δεν είναι σε κείμενο γιατί όταν πάω να αντιγράψω κάτι μου επιλέγει όλο το φύλο σαν εικόνα, έχει όμως πολύ μικρό μέγεθος. Με 72 dpi λες να έχω αυτό το αποτέλεσμα τελικά;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Ρυθμίσεις σκάνερ

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 20 Αύγ 2008 00:40

an mporeis anevase to pdf pou les na do an einai se text....

Άβαταρ μέλους
γιαννης
Επικοινωνία:

Ρυθμίσεις σκάνερ

Δημοσίευση από γιαννης » 21 Αύγ 2008 03:35

Alice_Cooper έγραψε:an mporeis anevase to pdf pou les na do an einai se text....
To ξερω στα σίγουρα. Τελικά οι ιδανικές ρυθμίσεις για μικρό μέγεθος αρχειου και καλή εμφάνιση εντύπου ποιές είναι;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Ρυθμίσεις σκάνερ

Δημοσίευση από Banavas » 21 Αύγ 2008 11:59

To "πάτημα" το κάνει το acrobat. Αφού ετοιμάσεις ένα pdf με οποιοδήποτε πρόγραμμα το έισάγεις στο acrobat και το κάνεις optimize. Δεν θυμάμαι απ' έξω πως γίνεται και επειδή είμαι σε διακοπές :kaloe: δεν μπορώ να δω το άλλο computer.
Με αυτόν τον τρόπο έκανα κατάλογο 200 σελίδων (από COREL) με κείμενα και πολλές φωτογραφίες 13Μb.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ρυθμίσεις σκάνερ

Δημοσίευση από Hermeia » 21 Αύγ 2008 13:28

γιαννης έγραψε:Φίλοι καλησπέρα. Ποιος μπορεί να μου λύσει την απορία. Κάθε φορά που σκανάρω ένα βιβλίο (προεπιλεγμένη ρύθμιση σκάνερ 300 dpi), λίγες μόνο σελίδες μου βγάζουν μέγεθος πολλά MB. Όταν κατεβάζω βιβλία σκαναρισμένα σε pdf μορφή, τρελαίνομαι. Βλέπω 300 σελίδες με μόλις 10 - 12 MB μέγεθος. Και εγώ μετατρέπω σε pdf τα αρχεία μου αλλά και πάλι έχουν μεγάλο μέγεθος. Αυτά τα πολυσέλιδα που κατεβάζω εκτός από ελάχιστο μέγεθος έχουν και καταπληκτική ανάλυση, μια και μεγεθύνω όσο θέλω το κάθε φύλο χωρίς αλλοιώσεις. Πως το κάνουν αυτό; Τι ρυθμίσεις κάνουν;
μερικα "facts" [πράγματα που είναι κ που δεν αλλάζουν]

- κάθε φορά που σκανάρω οτιδήποτε, παίρνω ένα αρχείο ΕΙΚΟΝΑΣ και το μέγεθος του αρχείου είναι ανάλογο με το μεγεθος της εικόνας σε pixel (τελιτσες). Οσο περισσότερες τελίτσες στην εικόνα, τόσο (πολλαπλάσια μεγαλύτερο το αρχείο.

- γενικά τα αρχεία εικόνας είναι μεγαλούτσικα.. σίγουρα μεγαλύτερα από τα αρχεία κειμένου, και το μεγεθός τους πολλαπλασιάζεται με κάθε παράμετρο λεπτομέρειας εικόνας και χρώματος

- τα περισσότερα αρχεία σε .pdf μορφη ΔΕΝ είναι σκαναρισμένα.
Μπορεί να περιέχουν και καμιά εικόνα (σκαναρησμένη ή αλλης προέλευσης), η οποία φυσικά θα αυξ'ησει το μέγεθός τους.

- τα .pdf αρχεία μας εμφανίζονται σχεδόν-σαν-εικόνες, με την ένοια ότι μπορούμε να τα διαβάσουμε και να τα τυπώσουμε (ολοι), αλλα είναι λιγάκι hacking το να αλλάξεις ένα pdf αρχείο που δεν το έφτια3ες εσύ (που δεν έχεις την πηγή του)
Το πιο πολύ περιέχουν κείμενα (χαρακτήρες) και τις πληροφορίες διαμόρφωσής τους, κι ένα κολπά για να σου παρουσιάζουν το τελικό αποτέλεσμα - κι όχι εύκολα τα αρχικά δεδομένα.
Αυτό τα κανει μικρά, και καθαρά σε όσο μεγάλη μεγέθυνση θέλεις.

συμπερασματικά

κάθε αρχείο εικόνας είναι μεγάλο (και μεγαλύτερο σε μεγάλη ανάλυση και σε πολλά χρώματα..)
κάθε αρχειο pdf, αν περιέχει εικόνες, είναι αρκετά πιο μεγάλο από τις εικόνες-σκέτες
τα μκρά αρχεία pdf ΔΕΝ περιέχουν καμιά εικόνα.

Μια λύση για το ερωτημά σου θα ήταν να περάσεις τα σκαναρισμένα βιβλία σου από πρόγραμμα αναγνώρισης χαρακτήρων, να τα κανεις κείμενα δηλ.. και στη συνέχεια τα αρχεία θα μικρύνουν πολύ.

τιπ.
γενικά, μην κάνεις τεράστια αρχεία.. αν εχεις πολύ μεγάλα αρχεία, τουλάχιστο μην βάζεις πολλές εικόνες μαζί σε ένα τεράστιο αρχείο.

καλη τυχη

αυτα
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
γιαννης
Επικοινωνία:

Ρυθμίσεις σκάνερ

Δημοσίευση από γιαννης » 23 Αύγ 2008 01:10

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Βασικά είτε σκανάρω ένα βιβλίο είτε το έχω φωτογραφήσει και το κάνω pdf είναι τεράστιο. Όταν αυτό γίνει σε πολλά βιβλία τότε καταλαμβάνουν μεγάλο χώρο στον δίσκο. Έτσι είπα μήπως δεν ρυθμίζω κάτι καλά. Τώρα για πρόγραμμα ανάγνωσης χαρακτήρων ούτε να το σκεφτώ. Σπατάλη χρόνου, ειδικά για διορθώσεις. Άντε να το κάνεις με σκληρή καθαρεύουσα αυτό να δεις τι λάθη βγάζει.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Ρυθμίσεις σκάνερ

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 23 Αύγ 2008 02:01

a) skanarisma kai photo einai to idio apotelesma ... ena image ...
kai analoga tis rythmishs pezei megethos...

b) gia OCR kita to finereader ... an tou kaneis kalh ekmathish mathenei akoma kai xirografa keimena ....

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες