Συνδεση DC motor σε παράλληλη θύρα.

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
An@k|n

Δημοσίευση από An@k|n » 20 Αύγ 2008 00:33

Καλησπέρα σας και ελπιζω να ειχατε ή να έχετε καλές διακοπές.

Έχω το εξής πρόβλημα. έμαθα πρόσφατα να ελέγχω την παράλληλη θύρα του υπολογιστή και τα σωστα PINS κλπ έγραψα ένα προγραμματάκι το οποίο κάνει όλα τα DATA PINS να έχουν την τιμή 1. Τα μέτρησα με βολτόμετρο με το αρνητικό να είναι σε κάποια Ground Pin και τα βρήκα +5V και λέω οκ ας βάλω κανα μοτεράκι σαν αυτά που έχουν τα τηλεκατευθυνόμενα που όλοι μας είχαμε μικροί και όοολοι μας τα διαλύσαμε και τώρα έχουμε τα κομμάτια τους :lol: και αφού δοκίμασα το μοτεράκι σε 2 μπαταρίες του 1.5V σύνολο 3V δηλαδή το σύνδεσα στην παράλληλη (απευθείας με 2 καλωδιακα κλασικά [ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΗΜΑΤΙΚΟ ΜΟΤΕΡ ΔΗΛΑΔΗ]) και περιμενα να πάρει μπρός.... ακόμα το περιμένω... αλλαξα και μοτεράκι αλλά τα ίδια. τι φταίει? μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει? και αν γίνεται να με καθοδηγήσει ώστε να το φτιάξω καλά? έλεγα να εκανα καμια κατασκευή LEGO και να περιέστρεφα μια μικρή cam που έχω. (το μοτερ δέν είναι της Lego). Εν ολίγοις έχω ρομποτικές ανησυχίες και είμαι στα πρώτα μου βήματα... χιχιχι ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 20 Αύγ 2008 11:09

Αυτό που μετράς στα pins (τάση) είναι το μισό από αυτό που χρειάζεται το μοτεράκι (ισχύς) είτε συνηθισμένο, είτε βηματικό. Αυτό σημαίνει ότι ενώ έχεις τα 5V σου, τα mA δεν φτάνουν για τη λειτουργία του μοτέρ. Άρα θα πρέπει να φτιάξεις ένα κυκλωματάκι, το οποίο με το που θα λαβαίνει τα 5V στην είσοδο, θα βγάζει 5 (ή όσα χρειάζεται)V και όσα χρειάζεται mA, στην έξοδο.
Αν ξέρεις από ηλεκτρονικά, κάτι σαν οδήγηση thyristor, triac, ή ότι άλλο-παρόμοιο τέλος πάντων.
Ελπίζω να βοήθησα :P
PC-Ponemenos
Εικόνα

An@k|n

Δημοσίευση από An@k|n » 20 Αύγ 2008 12:50

Ναι βοήθησες αρκετά, σε ευχαριστώ, έχω ξεχάσει αυτά που καναμε στο λύκειο xex :roll: θα κοιτάξω για αυτά τα Triac που λες. Και πάλι ευχαριστώ

An@k|n

Δημοσίευση από An@k|n » 20 Αύγ 2008 12:58

Βασικά μπορεί να μου πεί κάποιος μια πλήρη λίστα (ονομαστικά) των εξαρτημάτων/κυκλωμάτων που χρειάζομαι για να κάνω ένα μοτεράκι συνηθισμένο ή βηματικό να λειτουργήσει? ξέρω ότι είναι 2 διαφορετικά πράγματα απλά έπεσαν στα χέρια μου κάτι βηματικά από εκτυπωτές και θα ασχοληθώ μετέπειτα με αυτά.

κάποια site ή κάποια βιβλιογραφία ίσως?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 21 Αύγ 2008 09:58

Από αναζήτηση μέσω Google:
www.galilinmotion.com/tutorials.php
www.mech.upatras.gr/~robgroup/teams/mec ... rcuits.pdf
Το δεύτερο μάλιστα είναι με "σελίδες από Ελλάδα"

Αν βάλεις στην αναζήτηση: "Electronic circuit drawing" --> 'αναζήτηση στα αποτελέσματα' --> "dc-motor drive", βγαίνουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ!!!!
Όρεξη, χρόνο και υπομονή να έχεις για ψάξιμο... :roll:
Καλή επιτυχία στην πατέντα που ετοιμάζεις! :pint:
PC-Ponemenos
Εικόνα

An@k|n

Δημοσίευση από An@k|n » 21 Αύγ 2008 15:17

Για άλλη μια φορα διεπρεψες, και παλι ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 21 Αύγ 2008 15:32

Με κάνεις και ντρέπομαι... :oops: :oops: :P
Όπως και νά'χει το πράγμα, "ΣΗΜΕΡΑ ΕΣΥ, ΑΥΡΙΟ ΕΓΩ". Άνθρωποι είμαστε! :wink:
Και πάλι καλό "τρέξιμο" και καλή επιτυχία! :pint:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 21 Αύγ 2008 22:09

Kάποτε (πίσω στα βάβη των χρόνων) όταν σπούδαζα "ηλεκτρονικός" είχα ξεκινήσει να κάνω ένα πλότερ x,y. Tελικά δεν το τελείωσα ποτέ αλλά είχα φτάσει να ελέγχω ένα βηματικό μοτεράκι μέσα από δικό μου πρόγραμμα σε gw-basic.
Για κάποιο λόγο που δεν θυμάμαι είχα απορρίψει την παράλληλη και είχα κάνει πλακέτα που κούμπωνε σε isa bus με ειδικό ολοκληρωμένο για τον έλεγχο βηματικών κινητήρων. Η πλακέτα μέσα στο computer έδινε σήμα σε μια μικρή πλακέτα driver η οποία οδηγούσε το μοτεράκι.
Η πλάκα ήταν οτι στο πρόγραμμα μπορούσες να κάνεις υποτυπώδη σχεδίαση την οποία ακολουθούσε το μοτεράκι.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες