Πρόβλημα με το laptop και τα vista

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
sakas16v

Δημοσίευση από sakas16v » 20 Αύγ 2008 15:40

Γεια και χαρά σ όλους. Παιδία έπαθα το εξής κουλό. Μετά από ένα δίμηνο που το laptop ήταν παρατημένο το έθεσα σήμερα σε λειτουργία και δεν μπόρεσε να μπει στα windows vista και στην κεντρική μαύρη οθόνη μου έβγαλε δύο επιλογές 1, έλεγχος για προβλήματα των windows και 2. Κανονική εκκίνηση των windows. To 2 δεν έκανε τίποτα επανερχόταν πάλη στην ίδια οθόνη το 1 μετά από αρκετή ώρα και υπομονή έκανε τους ελέγχους του και προς έκπληξή μου έκανε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων δηλαδή έκανα όλα τα βήματα από την αρχή όπως όταν το είχα πρωτοπάρει . Το θέμα είναι ότι έχω χάσει τα πάντα από μέσα και θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να επαναφέρω κάποια αρχεία.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 21 Αύγ 2008 16:56

sakas16v έγραψε:Το θέμα είναι ότι έχω χάσει τα πάντα από μέσα και θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να επαναφέρω κάποια αρχεία.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Αν "στα πάντα" εννοείς files (WORD documents, κλπ) πολύ φοβάμαι ότι 'τα πήρε και τα σήκωσε'... Ειδικά αν έκανε και Format πριν τη διόρθωση. Πάντως δεν θα ήταν κακή ιδέα να ψάξεις ένα από αυτά με τ'όνομά του (όποιο θυμάσαι) από τον Windows Explorer. Μπορεί να το έχει 'καταχωνιασμένο' σε επίσης "κουλή" θέση.
Διαφορετικά... Καλωσόρισες στην ανάγκη BackUp ακόμα και σε στικάκι.
Από drivers, settings, κλπ πρέπει να υπάρχουν στα CDs, ή DVDs που σου έδωσαν μαζί με το Laptop.
PC-Ponemenos
Εικόνα

sakas16v

Δημοσίευση από sakas16v » 22 Αύγ 2008 00:32

Φίλε DGeorge δυστυχώς με μία αναζήτηση που έκανα δεν βρήκα κάτι. Υπάρχει όμως πιθανότητα να τα αποθήκευσε κάπου?? Δυστυχώς εκτός από έγραφα word που δεν μου είναι και τόσο σημαντικά έχασα και κάτι πολύ ποιο σπουδαίο, το στήσιμο της σελίδας που συντηρώ στο διαδίκτυο όπου είχα αφιερώσει πολλές ώρες καθώς αρχάριος και θέλω να αποφύγω το στήσιμο της από την αρχή! Σ ευχαριστώ για την απάντησή σου!!

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 22 Αύγ 2008 02:10

look afto to exo dokimasei kai kanei poly kala thn doulia tou
http://www.runtime.org/data-recovery-downloads.htm
me ligo psaksimo eida ki afto ...
pou kati leei gia free alla den to exo dokimasei
http://www.freedownloadmanager.org/down ... _software/

sakas16v

Δημοσίευση από sakas16v » 25 Αύγ 2008 12:28

Φίλε Alice_Cooper sorry που άργησα να σε ευχαριστήσω αλλά έπεσα με τα μούτρα μπας και βρω καμία άκρη! Χρησιμοποιώντας τον πρώτο δεσμό που μου προτείνεις που όντος είναι πολύ καλό πρόγραμμα μπόρεσα και εντόπισα μερικά από τα αρχεία μου! Καθότι όμως τα αγγλικά μου είναι σε άθλιο επίπεδο δεν κατόρθωσα να τα ανακτήσω.
Με την ιδέα που μου έδωσες όμως ψάχτηκα και κατέληξα σε ένα επίσης καλό πρόγραμμα το EASEUS Data Recovery Wizard (DRW) και το παλεύω με αυτό μέχρι να βρω το συγκεκριμένο αρχείο που θέλω!!
Σ ευχαριστώ θερμά για την απάντησή σου η οποία εκτός από κάποια λύση μου έδωσε θάρρος να το ψάξω το θέμα και να μη το παρατήσω που σημάνει πολλές ώρες δουλείας χαμένοι .
Σ ευχαριστώ!!!

Άβαταρ μέλους
γιαννης
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από γιαννης » 25 Αύγ 2008 12:56

Προσωπικά κατέληξα να έχω 2 μικρούς σε μέγεθος 250αρηδες σκληρούς (portable) και δεν αφήνω απολύτως κανένα δεδομένο πλέον στο pc. Κατάργησα και τα buckup σε dvd γιατί μερικές φορές χαλάνε και ψάχνεσαι. Ότι έχει ο ένας δίσκος, το έχει για ασφάλεια και ο άλλος. Οπότε ότι και να πάθει το pc, μου είναι αδιάφορο. Όσο για τους δίσκους, τι στο καλό; Να χτυπήσουν και οι 2 μαζί;
Εικόνα

sakas16v

Δημοσίευση από sakas16v » 25 Αύγ 2008 13:45

Γιάννη πολύ σωστή η κίνηση σου με τους σκληρούς κάτι που κάνω και εγώ με δύο φορητούς στο PC μου, στο laptop δεν έκανα τίποτα με το σκεπτικό ότι δεν τον χρησιμοποιώ πολύ παρά μόνο για την συντήρηση του site μου κώμος την πάτησα και τώρα τρέχω και δεν φτάνω.

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 25 Αύγ 2008 23:12

γιατί δεν κατεβάζεις το site σου από το internet πίσω στο pc σου;
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

sakas16v

Δημοσίευση από sakas16v » 26 Αύγ 2008 03:18

Banavas γίνετε αυτό?? Πώς ?? Το site είναι σε μορφή FTP και χρησιμοποιώ το Net Object Fusion 9.0 μπορείς να μου πεις περίπου πως θα μπορούσε να γίνει?? Ευχαριστώ!!!

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 26 Αύγ 2008 09:25

Το FTP είναι αμφίδρομο. Όπως ανεβάζεις στο server έτσι μπορείς και να κατεβάζεις.

Το συγκεκριμένο FTP πρόγραμμα δεν το γνωρίζω αλλά συνήθως μετά την σύνδεση έχουν δύο παράθυρα το ένα αντιστοιχεί στο pc σου και το άλλο στο server. Είτε τα επιλέγεις και πατάς κάποιο βελάκι είτε με drag and drop.

Tα αρχεία αν δεν πατήσεις κάποιο delete θα παραμείνουν στο server και θα αποκτήσεις αντίγραφο. Aν επιλέγεις directory κατεβαινει αυτούσιο με την δομή του.
Αν έχεις βάση δεδομένων την κατεβάζεις και αυτή με το phpmyadmin.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

sakas16v

Δημοσίευση από sakas16v » 26 Αύγ 2008 11:15

Banavas σ ευχαριστώ πολύ. Αν και δεν το έχω ψάξει το θέμα καθότι αχάριος αλά μου ακούγετε πολύ βολικό αυτό. Θα το ψάξω το θέμα με το πρόγραμμα που έχω γιατί θα με γλυτώσει από πολλές ώρες εργασίας
Σ ευχαριστώ!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες