Προσοχή - Gmail και Public Hotspots...

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 20 Αύγ 2008 18:01

προσοχή όταν μπαίνετε στο gmail σας από δημόσια hotspots. Μπορεί να σας 'κλέψουν' το session id σας και να διαβάσουν τα e-mail σας. Μια λύση είναι να βάλετε την επιλογή https στο On.

http://mashable.com/2008/08/20/gmail-security/
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 20 Αύγ 2008 22:37

εγω παντως στην ασυρματη προσβαση που δινω στην γειτονια μου δεν εχω καμια φραγη η ελεγχο στο που μπαινει κανεις και απο το ασυρματο modem παει απευθειας στο router χωρις μεσολαβηση υπολογιστη

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 20 Αύγ 2008 23:35

Σωστή η κίνηση της Google όσον αφορά αυτό το θέμα, ωστόσο αν ψάξει κανείς σε διάφορα blogs θα δει ότι η εφαρμογή είναι πολύ πιο αργή όταν χρησιμοποιείται πάντα https. Βέβαια από το να πάθεις κανα ταράκουλο καλύτερα να χάσεις και λίγο σε απόδοση, ειδικά για αυτούς που το gmail είναι η αρχή των δραστηριοτήτων τους στο Internet (όπως εν μέρει συμβαίνει σε μένα).

Πλέον ο κάθε πιτσιρικάς script kiddie χωρίς να έχει καμία μα καμία γνώση πάνω σε δίκτυα μπορεί να προξενήσει μεγάλες ζημιές sniffάροντας κίνηση από hotspots, αν και λίγοι είναι αυτοί που διακινούν πολύ σημαντικά δεδομένα μέσω αυτών. Με μια ετοιματζίδικη λύση packet sniffer ή ακόμα βλέποντας raw packets έχεις με λίγα κλικ 100% έλεγχο των διακινούμενων δεδομένων. Μόνο η κρυπτογράφηση δίνει ελπίδα, εφόσον για να αποκρυπτογραφηθεί η κίνηση χρειάζονται τεράστιοι υπολογισμοί που δεν γίνονται σε σύντομο χρόνο ακόμα και με clusters πόσο μάλλον όταν μιλάμε για pc με επεξεργαστές της τάξης των 4gh, εκτός κι αν έχει κανείς χρόνο σε κανα κβαντικό Cray στρατιωτικων προδιαγραφών ή της περιοχής 51 (:lol:) όπου το πρόβλημα είναι τετριμμένο και λύνεται μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα. Με αυτό το μικρό όπλο, γίνεται πανδύσκολο το έργο των script kiddies αφού είναι πρακτικά αδύνατο από τεράστιους όγκους πληροφορίας να διαχωρήσεις και να αναγνωρήσεις τι πρέπει να σπάσεις. Δηλαδή μειώνεται δραστικά ο κίνδυνος από τέτοιες επιθέσεις, εφόσον απαιτεί δουλειά που λίγοι μόνο έχουν τις γνώσεις (πρέπει να είσαι πολύ πεπειραμένος σχετικά με το ζήτημα για να κλέψεις κάτι), τα μέσα και να είναι τόσο παρανοϊκοί για να κάνουν μια απλή επίθεση που μπορεί να μην δώσει τίποτα χρήσιμο. Άρα συμπέρασμα, βάλτε παντού κρυπτογράφηση στις φορητές συσκευές σας, άν ειναι δυνατό ενεργοποιήστε και το ipsec στο network layer του λειτουργικού σας. Είναι τόσο απλό, παρέχει μεγάλη ασφάλεια, και κάνει απίστευτη διαφορά. Ελπίζω να έπεισα μερικούς να το ψάξουν. Στο σημερινό Internet για τους χψ λόγους κάθε πληροφορία, από το chat με την κοπέλα σας μέχρι έναν αριθμό πιστωτικής ή άλλη μυστική πληροφορία, πρέπει να κυκλοφορεί κρυπτογραφημένη. Αν ψάξει κανείς γιατί θα βρεί πολλούς καλούς λόγους για να κάνει κάτι τόσο απλό.

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 28 Αύγ 2008 21:57

Cordis ευχαριστώ για την πληροφόρηση. Τώρα τελευταία μπαίνω συνέχεια στο gmail μου απο το itouch οταν βρίσκω public hotspots και μου έγινε συνήθεια.
Αλλά πριν αρχίσω να ανχώνομαι, αυτό μπορεί να γίνει και σε εμένα που μπαίνω από το browser του itouch ή όχι?

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 28 Αύγ 2008 22:58

Aflex έγραψε:Αλλά πριν αρχίσω να ανχώνομαι, αυτό μπορεί να γίνει και σε εμένα που μπαίνω από το browser του itouch ή όχι?
Φυσικά και ναι! Απλά ενεργοποίησέ το μέσω ενός PC για ευκολία και στη συνέχεια όταν θα μπαίνεις από itouch browser θα σε ανακατευθύνει σε secure HTTPS.

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 28 Αύγ 2008 23:03

soteres2002 έγραψε: Φυσικά και ναι! Απλά ενεργοποίησέ το μέσω ενός PC για ευκολία και στη συνέχεια όταν θα μπαίνεις από itouch browser θα σε ανακατευθύνει σε secure HTTPS.
Οκ θα το προσπαθήσω. Ευχαριστώ για την βοήθεια soteres2002 ;)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες