Πρόβλημα με Oracle Database

Συζητήσεις για την Oracle, Oracle Forms και Oracle Reports

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
JohnieG

Δημοσίευση από JohnieG » 21 Αύγ 2008 17:59

Καλησπέρα,
Μετά από μια απρόσμενη διακοπή ρεύματος και παράλληλη αποτυχία του UPS αντιμετωπίζω τα εξής πρόβληματα σε μια Oracle Database 8i. Κατά την εκτέλεση μιας εφαρμογής που χρησιμοποιεί την Database λαμβάνω τον κωδικό λάθους ORA-12505 TNS: listener could not resolve SID given in connect descriptor.
Την αρχική αγανάκτηση μου ακολούθησαν κάποιες ήρεμες σκέψεις και δοκιμές. Καταρχήν ο Listener μου ήταν ενεργός και σαν Service και μέσω του lsnrctl. Επίσης και το Database Service (ORCL) μπορούσε να ξεκινήσει και να σταματήσει. Εκτελόντας tnsping ORCL είδα ότι υπήρχε απάντηση. Παράλληλα όμως δεν μπορούσα να συνδεθώ ούτε μέσω Oracle Net 8 Easy Config και φυσικά ούτε και μέσω της εφαρμογής μου.
Σαν δεύτερη δοκιμή αποφάσισα να χρησιμοποιήσω τον Database Configuration Assistant και να δημιουργήσω μια δεύτερη Βάση ORCL2 ακριβώς με τις ίδιες ρυθμίσεις της πρώτης. Ως εκ θαύματος (μάλλον εντελώς φυσιολογικά) η δεύτερη Βάση λειτουργούσε άψογα με τον ήδη υπάρχοντα Listener.
Ερχόμαστε επομένως στις ερωτήσεις κι απορίες μου! Σύμφωνα με τα δικά μου συμπεράσματα πιθανότατα κάποια αρχεία να μην έχουν "κλείσει" σωστά, λόγω της διακοπής γεγονός που οδηγεί σε αδυναμία λειτουργίας της Βάσης ORCL ενώ παράλληλα η ORCL2 Λειτουργεί άψογα. Αν είναι έτσι, ποιές μεθόδους μπορώ να ακολουθήσω ώστε να διασώσω (recover???) ή να επαναδημιουργήσω την ήδη χτυπημένη Βάση.
Σε αυτό το σημείο να αναφέρω πως δεν υπάρχει λειτουργικό backup αλλά όλα τα control και dbf αρχεία έχουν διασωθεί.Επίσης θεωρώ περιττό να τονίσω την αναγκαιότητα άμεσης επαναφοράς της αρχικής βάσης.

Υπάρχει λύση ή να καταφύγω σε μέντιουμ???

Υ.Γ. : Jesus Saves!!!

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 21 Αύγ 2008 18:28

http://www.dbmotive.com/oracle_error_co ... code=12505

για ρίξε μια ματιά εδώ

JohnieG

Δημοσίευση από JohnieG » 21 Αύγ 2008 23:26

intelcore2 έγραψε:http://www.dbmotive.com/oracle_error_co ... code=12505

για ρίξε μια ματιά εδώ
Σε ευχαριστώ, αλλά ήταν κάτι που το είχα βρει κι εγώ με το ψάξιμο μου. Δυστυχώς είναι από τα πρώτα πράγματα που κοίταξα η συμφωνία μεταξύ listener,tnsnames και initorcl.
Επιπρόσθετα, το tnsping στην περιπτωσή μου αποκρίνεται κανονικά. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια πως η βάση μου είναι εντάξει, απλά οτί υπάρχει κάτι στην άλλη άκρη...

Καμιά άλλη ιδέα....

Απάντηση

Επιστροφή στο “Oracle”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες