Δικαιουχος του e-κπαιδευτειτε

Εκπαιδευτικά θέματα σχετικά με την επιστήμη των υπολογιστών και γενικά θέματα γύρω από την εκπαίδευση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fusion
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fusion » 24 Αύγ 2008 01:49

Ειμαι δικαιουχος του e-κπαιδευτειτε και σκεφτομαι να παρακολουθησω το προγραμμα "Cambridge PHP – Web Authoring Professional".
Η επιδοτηση εχει ως εξης, το κοστος του προγραμματος ειναι 665 ευρω, βαζει το κρατος τα 600 και εγω βαζω τα ρεστα. :P
Τι λετε να το κυνηγησω? Γνωριζετε κατι για τα Cambridge ΙΤ Certificates?

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 24 Αύγ 2008 03:40

Δε γαμιέται. Από το ECDL καλύτερο θα είναι :) Τουλάχιστον υπάρχει ένα Πανεπιστήμιο από πίσω και όχι ο Βασιλάκης ο Γκεϊτσόπουλος.

Το θέμα φίλε μου είναι να πάρεις κάποια εντελώς αρχικά ερεθίσματα από τέτοιες "εκπαιδευτικές" ενέργειες και μετά να την ψάξεις μόνος σου γιατί δεν σου δίνουν ούτε το 1% του επιστημονικού αντικειμένου που λένε ότι παρέχουν.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
fusion
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fusion » 24 Αύγ 2008 16:24

cdhyper έγραψε: Το θέμα φίλε μου είναι να πάρεις κάποια εντελώς αρχικά ερεθίσματα από τέτοιες "εκπαιδευτικές" ενέργειες και μετά να την ψάξεις μόνος σου γιατί δεν σου δίνουν ούτε το 1% του επιστημονικού αντικειμένου που λένε ότι παρέχουν.
Οπως τα λες ειναι, αφου αν δεις το προγραμμα(link) τουλαχιστον το μισο προγραμμα φευγει στο να μας μαθουν τα βασικα μερη που πανω κατω ειναι κοινα με την C. Η υλη αποκτα ενδιαφερον οταν αρχιζουμε να παιζουμε με φορμες, sessions και συνδεση των σελιδων με βασεις δεδομενων.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 26 Αύγ 2008 04:17

Δικαιούχος κι εδώ... (να'σαι καλά fusion που μου άνοιξες τα μάτια :))

Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, με ενδιαφέρει η κατεύθυνση των δικτύων. Το πακέτο του City University Athens λέει τίποτα;

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 26 Αύγ 2008 12:14

Εμένα πάλι μου έκατσε στο μάτι το πακέτο για το e-commerce αλλά μου φαίνεται αρκετά δύσκολο γιατί δεν έχω και τις βασικές γνώσεις για το θέμα...

:cry:

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 26 Αύγ 2008 15:30

cdhyper++. Εγώ λέω να δώσετε 665 ευρώ για να αγοράσετε κλασσικά βιβλία πάνω στο αντικείμενο που σας ενδιαφέρει αντί να παρακολουθήσετε το πρόγραμμα. Ούτως η άλλως είτε το παρακολουθήσετε είτε όχι στη συνέχεια μόνοι σας θα μάθετε ό,τι πρέπει να μάθετε. Για μένα είναι πέταμα 65 ευρώ, όταν θα μου δώσουν ένα "ερέθισμα" για τα sessions χωρίς πιθανόν να καταλάβω όσα πρέπει ενώ μπορεί να μην καταλάβω και τίποτα, από το να πάρω ένα καλό βιβλίο για την PHP με το οποίο διαβάζω όποτε θέλω και το ψάχνω όσο θέλω ανάλογα με την όρεξη, καθώς και να συζητώ για τις απορίες μου εδώ στο φόρουμ ή να ψάχνω και κάπου αλλού στο ιντερνετ. Επίσης, με την αγορά ενός βιβλίου σίγουρα μπορώ να διαλέξω κάτι που καλύπτει πολλά θέματα. Δεν βρίσκω τίποτε καλό στην ελληνική αγορά για το αντικείμενο;; Ψάχνω papasotiriou και σίγουρα κάτι θα βρώ από O'Reilly, Wrox, κτλ κτλ.
Το σίγουρο είναι πως όσο έξυπνος κι αν είσαι (ικανοποιητική) γνώση δεν παίρνεις κατ αυτόν τον τρόπο (πληρώνοντας να σου μάθουν, ειδικά αν είσαι τελείως καινούργιος με το αντικείμενο). Επίσης, πολλοί χρειάζονται να διαβάζουν ξανά και ξανά κάτι για να καταλάβουν τι παίζει, πράγμα που δεν μπορεί να γίνει σε τέτοιου είδους συνεδρίες.

Άβαταρ μέλους
fusion
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fusion » 27 Αύγ 2008 23:52

Geobak έγραψε:Εμένα πάλι μου έκατσε στο μάτι το πακέτο για το e-commerce αλλά μου φαίνεται αρκετά δύσκολο γιατί δεν έχω και τις βασικές γνώσεις για το θέμα...
Μα βασικες γνωσεις προκειται να παρεις απο το μαθημα.
Μην περιμενεις να μαθεις και html και php και javascript σε 50-60 ωρες προγραμμα.
Δες το σαν μια ευκαιρια να "πικαρει" λιγο το μυαλο σου. :wink:
:reading: :reading: :reading: :reading: :reading: :reading: :reading: :reading: :reading: :reading: και ξανα :reading:

ntarkos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ntarkos » 01 Σεπ 2008 04:30

τελικά ρε παιδιά αν ένα πρόγραμμα λέει ότι κάνει π.χ. 700 ευρό εμείς πληρώνουμε μόνο 100??

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 01 Σεπ 2008 12:14

Peripou: ploroveis to 10% me maximum epidotisi ta 600 euro.

Ara sto paketo twv 700 to 90% eivai 630 epidi n epidotisi n maxium eivai 600 euro pliroveis esy tnv diafora 100 euro. An ntav px 500 euro 8a pliroves 50 euro giati ta 450 8a sta kalipte n epidotisi.
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

skipper1967

Δημοσίευση από skipper1967 » 03 Σεπ 2008 00:25

soteres2002 έγραψε:cdhyper++. Εγώ λέω να δώσετε 665 ευρώ για να αγοράσετε κλασσικά βιβλία πάνω στο αντικείμενο που σας ενδιαφέρει αντί να παρακολουθήσετε το πρόγραμμα. Ούτως η άλλως είτε το παρακολουθήσετε είτε όχι στη συνέχεια μόνοι σας θα μάθετε ό,τι πρέπει να μάθετε. Για μένα είναι πέταμα 65 ευρώ, όταν θα μου δώσουν ένα "ερέθισμα" για τα sessions χωρίς πιθανόν να καταλάβω όσα πρέπει ενώ μπορεί να μην καταλάβω και τίποτα, από το να πάρω ένα καλό βιβλίο για την PHP με το οποίο διαβάζω όποτε θέλω και το ψάχνω όσο θέλω ανάλογα με την όρεξη, καθώς και να συζητώ για τις απορίες μου εδώ στο φόρουμ ή να ψάχνω και κάπου αλλού στο ιντερνετ. Επίσης, με την αγορά ενός βιβλίου σίγουρα μπορώ να διαλέξω κάτι που καλύπτει πολλά θέματα. Δεν βρίσκω τίποτε καλό στην ελληνική αγορά για το αντικείμενο;; Ψάχνω papasotiriou και σίγουρα κάτι θα βρώ από O'Reilly, Wrox, κτλ κτλ.
Το σίγουρο είναι πως όσο έξυπνος κι αν είσαι (ικανοποιητική) γνώση δεν παίρνεις κατ αυτόν τον τρόπο (πληρώνοντας να σου μάθουν, ειδικά αν είσαι τελείως καινούργιος με το αντικείμενο). Επίσης, πολλοί χρειάζονται να διαβάζουν ξανά και ξανά κάτι για να καταλάβουν τι παίζει, πράγμα που δεν μπορεί να γίνει σε τέτοιου είδους συνεδρίες.
Δεν φτάνει που επιτέλους το κράτος πληρώνει και επιδοτεί, γκρινιάζετε και από πάνω?
Όταν παρακολουθείς ένα σεμινάριο, αν ο δάσκαλος είναι αστέρι, μπορεί να σου δώσει γνώσεις από άλλο πλανήτη. Δεν μιλάμε φυσικά για βασικές δεξιότητες, αλλά για προχωρημένα θέματα. Για αυτό τον λόγο είμαστε τελευταίοι στην Ευρώπη, είμαστε μάγκες και τα μαθαίνουμε μόνοι μας, ενώ όλοι οι άλλοι Ευρωπαίοι που είναι 50 χρόνια μπροστά από εμάς, είναι χαζοί και εκπαιδεύονται ακόμα .....

ntarkos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ntarkos » 03 Σεπ 2008 11:35

άλλη μια απορία. πρέπει να έχω πάρει και το πτυχίο μου μέχρι τις 15 Νοέμβρη?

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 03 Σεπ 2008 12:19

μέχρι 15/11 πρέπει να έχεις περάσει με επιτυχία τις εξετάσεις του προγράμματος που θα πάρεις :) Αλλιώς πληρώνεις εσύ τα 600€

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 04 Σεπ 2008 03:46

Για όσους κατακρίνουν τέτοια προγράμματα μη λέμε ότι θέλουμε. Με 100 ευρώ μπορεί κάποιος να ακούσει κάποια πράγματα, να μπει σε ένα πρόγραμμα για να μάθει 5 πράγματα και πάνω από όλα να έχει κάποιον πάνω από το κεφάλι του έτσι ώστε αν του δημιουργηθεί μια απορία να μπορεί να τη λύσει επί τόπου.

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 04 Σεπ 2008 17:25

Παιδιά τελικά θα e-kpaideutw κι εγώ ως Cambridge-certified C++ Professional, μου ήρθε η σχετική προσφορά. Αν και γούσταρα project management, αλλά κανένας άλλος δεν εκδήλωσε ενδιαφέρον εδώ στην περιοχή μου γμτ. :kaloe:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος soteres2002 την 04 Σεπ 2008 18:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 04 Σεπ 2008 18:10

alexandr0s έγραψε:Για όσους κατακρίνουν τέτοια προγράμματα μη λέμε ότι θέλουμε. Με 100 ευρώ μπορεί κάποιος να ακούσει κάποια πράγματα, να μπει σε ένα πρόγραμμα για να μάθει 5 πράγματα και πάνω από όλα να έχει κάποιον πάνω από το κεφάλι του έτσι ώστε αν του δημιουργηθεί μια απορία να μπορεί να τη λύσει επί τόπου.
Μέχρι εδώ ναι... γιατί παραπέρα με τπτ. Τέσπα κι εγώ με 60 ευρώ θα παρακολουθήσω τo πρόγραμμα για C++ μια που δεν θέλω να πάρω ECDL για MS OFFICE. Αφού μου δίνει το κράτος την ευκαιρία να αποκτήσω έναν τίτλο, καλά θα κάνω να τον αποκτήσω. Απλά εντάξει... δεν είσαι και professional (όπως λένε και οι τίτλοι) μετά από αυτό αλλά ούτε να μιλάμε και για ειδικότητες όπως μου έλεγε πριν ένας στο τελ από μια σχολή. Η δική μου ένσταση κυρίως δεν αφορά το όλο initiative (καλως έγινε, γιατί κοστίζουν μια περιουσία τα προγράμματα αυτά και δεν τα παρακολουθεί ένας ιδιώτης για την πλάκα του ούτε απλά για να εμπλουτίσει τις γνώσεις του), αλλά ο τρόπος που παρουσιάζεται και το μέγεθος που του δίνουν διάφοροι (όπως θέλουν). Πάντως για όσα λες Αλέξανδρε συμφωνώ και 'γω (σχεδόν απολύτως), αλλά μέχρι εκεί όχι παραπέρα...

Όπως και να 'χει και το να καταφέρεις κάποια πράγματα ως αυτοδίδακτος με το πρώτο σου βιβλίο των 100 ευρώ κατά τη δική μου άποψη πάντα είναι μεγαλύτερη υπόθεση από το να πάρεις ένα καλό σπρώξιμο από έναν φοβερό δάσκαλο για 50 ώρες δίνοντας τα ίδια λεφτά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ημερίδες, Σεμινάρια & Θέματα Εκπαίδευσης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες