Css Question

Ας μάθουμε πως να κάνουμε τις σελίδες μας με στιλ. Τα Cascading Style Sheets είναι ο τρόπος για να το επιτύχουμε.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
XAndreasX

Css Question

Δημοσίευση από XAndreasX » 24 Αύγ 2008 22:30

Αρχικά να πω ότι δεν ξέρω που να βάλω τις ερωτήσεις μου όποτε αποφασίστε εσείς για μένα

1. Θέλω να φτιάξω μια εικόνα για background η όποια θα θα αναπαραχθεί μόνο ως προς τον άξονα x δηλαδή προς τα δεξιά. (background-repeat:repeat-x)
τι διαστάσεις να τι κάνω ώστε να καλύπτω όλες τις αναλύσεις(ξερετε κανενα Tutorial)

2. Τι είναι καλύτερο να χρησιμοποιώ αριθμητικές τιμές (50px) ή ποσοστιαίες(50%) Έχω διαβάσει ότι με τις ποσοστιαίες υπάρχουν προβλήματα με διαφόρους browser και ενώ σε κάποιους εφανίζονται κανονικά σε άλλους δε εφανίζονται

3. Για το Στήσιμο του layout να χρησιμοποιώ την CSS ή με πινάκες της html γιατί πάλι διάβασα και νομίζω σε post του cordi ότι είχε δοκιμάσει στο freestuff CSS αλλά του δημιούργησε προβλήματα και τελικά το έκανε με πινάκες

Σας παρακαλώ όση έχετε μια απάντηση σε κάποιο ερώτημα μου πείτε την την έχω ανάγκη ακόμα και εάν βιάζεστε γράψτε την με λίγα λόγια και αφήστε έμενα να βγάλω άκρη την θέλετε να πείτε :D :wink:

Τα λέω αυτά γιατί είναι σίγουρο ότι οι μισοί από αυτούς που θα δουν αυτό το θέμα έχουν μια απάντηση απλώς βαριούνται να την γράψουν (ποσό να ταπεινωθώ ακόμα :oops: :D )
Ευχαριστώ
-----------------

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Css Question

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 24 Αύγ 2008 23:31

1. "Monitors 21-22" will often accommodate a resolution of 2048x1536"
opote gia na kalyptis akoma kai afta (an ypervaleis ligo....)
kane ena image me ypsos 1600.

2. oses fores epeksa me pososta ta panta apogoiteftika kapos me to apotelesma ..... opote synithos kano sydiasmo px & %

3. anixto :p
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=14169
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=35855

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Css Question

Δημοσίευση από Banavas » 25 Αύγ 2008 15:46

1. Η συνηθισμένη ανάλυση για τα 22αρια μονιτορ είναι 1600 Χ 1280 (για την κάθετη δεν θυμάμαι καλά μπορεί να είναι 1200) και ναι πρέπει να τα λάβεις υπόψιν σου γιατί μπορεί σήμερα να μην είναι το standar αλλά στις τιμές που έχουν πέσει σύντομα θα είναι entry level. :wink:

2. Όταν η σχεδίαση είναι ρευστή (%) είναι πιο δύσκολη αλλά το αποτέλεσμα πιο καλό. Για να γίνει πιο εύκολη πρέπει να διαθέτεις μονιτορ 22 στο οποίο να κάνεις την δουλειά και να έχει ένα μονιτορ μικρότερο (15 - 17) με ανάλυση 1024 για να ελέγχεις το αποτέλεσμα.

3. Θα πρότεινα CSS αλλά αν δεν ξέρεις και μπορείς καλύτερα με πίνακες δεν είναι κακό...

Ως προς το θέμα της ταπείνωσης έχεις πολλά περιθώρια ακόμη. :hammer:
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

XAndreasX

Css Question

Δημοσίευση από XAndreasX » 25 Αύγ 2008 20:31

Σας ευχαριστω :D
ελπιζω να μου κανουν και αλλη την τιμη να μου πουν την αποψη τους :roll: :D
-----------------

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Css Question

Δημοσίευση από cherouvim » 25 Αύγ 2008 21:00

1) Αν κάνεις repeat-x τότε μιλάς για την y διάσταση. Η y διάσταση εξαρτάται πολύ από το περιεχόμενο σου οπότε δεν γίνεται αυτό που λες. Απλά σβήσε το γραφικό σου σε ένα συμπαγές χρώμα και συνέχισε με αυτό. πχ εδώ το bg.png είναι ένα κατακόρυφο gradient 10x500 που αρχίζει από μπλε και τελειώνει κάτω σε #f0f044:

Κώδικας: Επιλογή όλων

body {
    background: #f0f044 url(bg.png) top left repeat-x;
}
2) Εξαρτάται που θα τα χρησιμοποιήσεις. Αν κάποιο από αυτά μόνα του ήτανε μάπα, δεν θα υπήρχε μέσα στο spec.

XAndreasX

Css Question

Δημοσίευση από XAndreasX » 25 Αύγ 2008 22:15

cherouvim έγραψε:1) Αν κάνεις repeat-x τότε μιλάς για την y διάσταση. Η y διάσταση εξαρτάται πολύ από το περιεχόμενο σου οπότε δεν γίνεται αυτό που λες. Απλά σβήσε το γραφικό σου σε ένα συμπαγές χρώμα και συνέχισε με αυτό. πχ εδώ το bg.png είναι ένα κατακόρυφο gradient 10x500 που αρχίζει από μπλε και τελειώνει κάτω σε #f0f044:
επειδή μπερδεύτηκα θα το πω λίγο διαφορετικά γιατί μπορεί να μην το εξήγησα καλά τι θέλω να κάνω

Θέλω να φτιάξω μια εικόνα όπως αυτή του freestuff ?(δες εικόνα 2)με την μονή διάφορα ότι θέλω να είναι για bg

Τι ύψος να την κάνω ώστε να καλύπτει όλες τις αναλύσεις (δηλ όταν φτιάχνουμε ένα layout προτιμούμε να το κάνουμε σε διαστάσεις 800χ600 ώστε να καλύπτει όλες τις αναλύσεις)

δηλ. άμα το κάνω σε ύψος 768 κάποιος με ανάλυση 1440χ900 θα βλέπει το γραφικό να επαναλαμβάνετε στο y ενώ στο χ θα πηγαίνει μέχρι τα 768 και ύστερα θα συνεχίζετε με άσπρο χρώμα(σωστά το σκάφτομαι; :-?)
Βασικά υπάρχει κάποιο Tutorial για να μην σας παιδεύω :oops: :D
cherouvim έγραψε: 2) Εξαρτάται που θα τα χρησιμοποιήσεις. Αν κάποιο από αυτά μόνα του ήτανε μάπα, δεν θα υπήρχε μέσα στο spec.
Στο μέγεθος στην τοποθέτηση του layout στην γραμματοσειρά
εσύ που μου προτείνεις να το χρησιμοποιήσω και που όχι

Επειδή δεν έχω και τόση πείρα μου λες τι είναι το spec έψαξα και το μόνο που κατάλαβα είναι ότι κάποιοι το προτιμούν και κάποιοι οχι no-spec :roll:

Ευχαριστω :D
Συνημμένα
2.jpg
2.jpg (674 Ψηφιολέξεις) Προβλήθηκε 2188 φορές
-----------------

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Css Question

Δημοσίευση από cherouvim » 25 Αύγ 2008 22:23

background: #BBC5CE url(2.jpg) top left repeat-x;

Και τέτοια πράγματα σώνε τα σε PNG, όχι σε PNG.

spec = specification

http://htmldog.com/guides/cssbeginner/selectors/

XAndreasX

Css Question

Δημοσίευση από XAndreasX » 25 Αύγ 2008 22:30

cherouvim έγραψε:background: #BBC5CE url(2.jpg) top left repeat-x;

Και τέτοια πράγματα σώνε τα σε PNG, όχι σε PNG.
:roll: :-?
-----------------

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Css Question

Δημοσίευση από Banavas » 25 Αύγ 2008 22:51

Επειδή μοιάζει να μην κατάλαβες τι εννοεί ο ποιητής, ο κώδικας που σου έδωσε ο cherouvim θα εμφανίσει το 2.jpg (για το οποίο σου πρωτείνει να το σώζεις σε png και όχι jpg) και από πίσω θα έχει χρώμα background το #BBC5CE (που υποθέτω οτι είναι αυτό στο οποίο καταλήγει το 2.jpg) ώστε μετά την εικόνα να συνεχίζει στο ίδιο χρώμα και όχι σε άσπρο.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

XAndreasX

Css Question

Δημοσίευση από XAndreasX » 25 Αύγ 2008 22:55

cherouvim έγραψε: Και τέτοια πράγματα σώνε τα σε PNG, όχι σε PNG.

/
αυτο δεν καταλαβα :D

δηλ. να το κανω οτι διασταση θελω :question:
η εικονα ειναι το freestuff δεν ειναι δικια μου :wink:
-----------------

Απάντηση

Επιστροφή στο “CSS - Cascading Style Sheets”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες