Προβλημα σχετικα με το shutdown

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
fiakas

Δημοσίευση από fiakas » 24 Αύγ 2008 22:43

Παιδια μια ερωτηση. . . κανω shudown απο εναρξη σβησιμο απενεργοποιηση κ μου κανει εππανεκινιση. γιατι το κανει αυτο?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 25 Αύγ 2008 09:49

Λίγες περισσότερες πληροφορίες, μήπως θα βοηθούσαν περισσότερο; (Τι Windows; πχ) :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

fiakas

Δημοσίευση από fiakas » 25 Αύγ 2008 10:15

windows xp pro sp3! Δεν μου το εκανε απο την αρχη που τα ειχα βαλει μετα απο λιγο καιρο λειτουργιας τους!κ απο hardware να σκευτηται αν πηγαινει το μυαλο σας γιατι τον ανοιγο για καθαρισμα τις προαλες εβαα κ μια ram.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 25 Αύγ 2008 10:40

Με το CD των Windows τοποθετημένο στο drive, "Start-->Run-->SFC /SCANNOW"
(Ανάμεσα στο SFC και στο /SCANNOW, ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΕΝΟ!!)
Είναι ένα παλιό-καλό τουλάκι των Windows. Ίσως αυτό βρει τι χάλασε, ή τι πάει στραβά!
Στη χείριστη των περιπτώσεων, υπάρχει πάντα το 'ΘΕΪΚΟ' System Restore των XP Pro!
PC-Ponemenos
Εικόνα

fiakas

Δημοσίευση από fiakas » 31 Αύγ 2008 19:42

το δοκιμασα αλλα μουβγαζει το παραθυρο του cmd για ενα δευτερολεπτο κ μετα το εκσαφανιζει. . . εαν κανω roll back στa xp δν θα χασω ολλα τα αρχεια που εχς αποθηκευση ?γιατι μου το κανει καιρο αυτο

XAndreasX

Δημοσίευση από XAndreasX » 31 Αύγ 2008 20:00

εισαι σιγουρος οτι δεν κολλησες τπτ
-----------------

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 01 Σεπ 2008 09:41

Κατ' αρχήν
Καλημέρα, Καλη βδομάδα, Καλό μήνα, Καλό Φθινόπωρο :D
fiakas έγραψε:το δοκιμασα αλλα μουβγαζει το παραθυρο του cmd για ενα δευτερολεπτο κ μετα το εκσαφανιζει. . . εαν κανω roll back στa xp δν θα χασω ολλα τα αρχεια που εχς αποθηκευση ?γιατι μου το κανει καιρο αυτο
Φαντάζομαι, ότι υπάρχει ένα CD-Writer για να μην πω DVD-Writer! Κάνεις BackUp τα αρχειάκια ΟΛΑ, που χρειάζεσαι, σημειώνεις τους drivers για motherboard, κάρτα γραφικών, και ό,τι άλλο υπάρχει σε φρέσκο (δηλαδή 'βαλμένο' μετά την ημερομηνία, που θα δώσεις για roll-back) και βουρ στον πατσά "ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ" (Θα το λέω πάντα: ΤΟ 'ΘΕΪΚΟ' OPTION των WINDOWS XP prof.!!!!!!!!)
Φυσικά πάντα 'παίζει' κι αυτό που σου γράφει ο XAndreasX: Μπας και κολλήσαμε κάτι σε Ιό, σε Σκουληκοειδές, ή ο,τιδήποτε άλλο; :wink:
Σ'αυτήν την περίπτωση, δεν ξέρω -ακόμα κι η ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ- αν θα έχει αποτέλεσμα!
Καλή Τύχη, Καλή Επιτυχία και
Όπως και νά'χει το πράγμα...Περιμένουμε Ενημέρωση-Νέα σου :P
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 05 Σεπ 2008 14:24

Καλησπέρα,

δυστηχώς αντιμετωπίζω και εγώ το ίδιο ακριβώς πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι πως δεν έχω το cd-άκι με τα Windows Xp (ναι και εγώ Xp έχω) και δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω!! Θέλω και από καιρό να κάνω επαναφορά συστήματος και δεν έχω τρόπο.

Υπάρχει καμία λύση? Ίσως εάν αγόραζα καινούργια Xp από κάποιο κατάστημα να γινόταν κάτι?

Είμαι και λίγο άσχετος με αυτό το θέμα :(

Φιλικά,
Aflex

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 05 Σεπ 2008 14:29

Aflex έγραψε:Καλησπέρα,

δυστηχώς αντιμετωπίζω και εγώ το ίδιο ακριβώς πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι πως δεν έχω το cd-άκι με τα Windows Xp (ναι και εγώ Xp έχω) και δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω!! Θέλω και από καιρό να κάνω επαναφορά συστήματος και δεν έχω τρόπο.

Υπάρχει καμία λύση? Ίσως εάν αγόραζα καινούργια Xp από κάποιο κατάστημα να γινόταν κάτι?

Είμαι και λίγο άσχετος με αυτό το θέμα :(

Φιλικά,
Aflex
Γιατί καινούργια? Έχει χαλάσει το παλιό CD?
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 05 Σεπ 2008 14:34

To παλιό CD δεν υπάρχει δυστηχώς :(. Επειδή το pc μου το έφτιαξε ένας τεχνικός, μιας και εγώ από hardware δεν γνωρίζω πολλά, είτε αυτός δεν μου έδωσε το CD είτε εγώ το έχω χάσει.

Όπως καταλαβαίνεις είμαι σε πολύ δύσκολη θέση :(

Φιλικά,
Aflex

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 05 Σεπ 2008 15:22

Καλησπέρα φίλε @Aflex.
Φαντάζομαι τουλάχιστον, να σου έχει αφήσει -πάνω στο PC σου- το αυτοκόλλητο των Windows XP με το barcode και το cd-key τους (registration).
Αν υπάρχει το registration, κάνεις δουλειά και με απλό-(σωστό) αντίγραφο των Windows XP. Διαφορετικά, πρέπει να πάρεις καινούργιο CD.
Και στις δύο περιπτώσεις, μπορείς να κάνεις επαναφορά συστήματος άνετα.
Ωστόσο, ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Πρέπει να 'βρεις' το υλικό σου, ώστε να βρεις και να έχεις πρόχειρους (σε CD, ή DVD) τους drivers (για κάθε ενδεχόμενο). Από 'κει και πέρα ένα (safety copy -αν έχεις registration, ή new-original αν δεν έχεις registration) των Windows XP και λύνεις το πρόβλημά σου. Φρόντισε, ό,τι κι αν πάρεις, να είναι κι αυτό XP Prof., όπως αυτά που έχεις!
Επίσης ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!
Όπως έγραψα και στον @fiakas, αν έχεις αρχεία (.doc, .xls κλπ) σημαντικά στο PC σου, καλό θα είναι να τα αντιγράψεις, κάπως, (backup), πριν από την ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ. Μπορεί -γενικά- να μην τα πειράξει η διαδικασία επαναφοράς... Όμως M$ είν'αυτή :P . Ποτέ δεν ξέρεις πότε θα είναι η ώρα της έκπληξης!
Καλή τύχη... Καλή επιτυχία :pint: :pint: :pint:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 05 Σεπ 2008 15:28

Αγαπητέ DGeorge,

ευχαριστώ πάρα πολύ καταρχάς για την απάντηση σου και κάτα δέυτερον για τις λεπτομερέστατες επεξηγήσεις.

Θα κάνω αυτό ακριβώς που μου προτείνεις. Το αυτοκόλλητο δεν το βλέπω δυστηχώς οπότε μάλλον θα πρέπει να αγοράσω πάλι το CD (Ντάξει... δεν χάλασε και ο κόσμος)

Λοιπόν πετάγομαι τώρα πλαίσιο να δω αν τους έχει μείνει τπτ τέτοιο.

Ευχαριστώ πολύ.

Φιλικά,
Aflex

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 05 Σεπ 2008 19:23

"Πρέπει" να είναι bug του SP3. Συμβαίνουν μερικά κουφά με το νέο sp. Ιδίως σε όσους έχουν τα Ελληνικά windows.

Μέχρι να βρεθεί άκρη μπορείς να δίνεις Εναρξη --> εκτέλεση --> cmd --> shutdown /S

Edit:
Αν βγάζει οποιοδήποτε μήνυμα, παράξενη οθόνη ή αν κάνει οτιδήποτε άλλο εκτός απο καθαρό shutdown, τότε κάτι άλλο τρέχει.

fiakas

Δημοσίευση από fiakas » 06 Σεπ 2008 03:56

ουτε ετσι παιζει με shutdown -s meta ksana anavi

XAndreasX

Δημοσίευση από XAndreasX » 06 Σεπ 2008 11:10

θα το ξανα πω
XAndreasX έγραψε:εισαι σιγουρος οτι δεν κολλησες τπτ
και

μηπως πειραξες τιποτα καλωδιακια στην motherboard :)
-----------------

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες