Σύνδεση tv με laptop σε Vista

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Sokos

Δημοσίευση από Sokos » 25 Αύγ 2008 22:34

Γεια χαρα σε όλους,

Προσπαθώ να συνδέσω την τηλεόραση μου (Panasonic TX-25MD4C) με το laptop μου (Acer aspire 5920).Το laptop έχει κάρτα γραφικών nvidia 8600gs και λειτουργικό σύστημα Windows Vista. Έχω αγοράσει καλώδιο s-video με μετατροπή σε scart και το σύνδεσα με την τηλεόραση μου και δεν την αναγνωρίχουν τα Vista. Από τις ρυθμήσεις της nvidia υπάρχει μια λειτουργία "αυστηρός εντοπισμός οθόνης" απ' όπου ενεργοποιείτε η ενίχνευση τηλεόρασης αλλά και πάλι δεν την εμφανίζει. Ακόμα προσπάθησα από το λογισμικό της Acer (empowering technology) οπου τσεκάτω την επιλογή οθόνης χαμηλής ανάλυσης αλλά και πάλι τίποτα... Όποιος γνωρίζει το παραπάνω πρόβλημα παρακαλώ να με βοηθήσει...

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 26 Αύγ 2008 09:33

Καλημέρα,
δεν είμαι πολύ σίγουρος, αλλά η υποδοχή scart προϋποθέτει σήμα ραδιοσυχνότητας για την εικόνα... Δεν είναι ψηφιακή, όπως η S-Video.
Αυτό σημαίνει:
Είτε οτι η TV σου πρέπει να έχει υποδοχή S-Video (όπως και η κάρτα γραφικών σου) ώστε να κάνεις από εκεί τη σύνδεση
Είτε οτι πρέπει να αγοράσεις έναν πρόσθετο αντάπτορα (σήμα S-video --> σήμα Scart).
Δεν νομίζω οτι το πρόβλημα είναι σε κάποια ρύθμιση της TV, ή της κάρτας σου... :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης