Φροντιστήρια για Πανεπιστημιακά μαθήματα

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
xristos26

Δημοσίευση από xristos26 » 28 Αύγ 2008 15:30

Γεια σας, είμαι φοιτητής σε μια σχολή πληροφορικής και έχω πνιγεί στα projects.
Μήπως ξέρετε κανένα φροντιστήριο που να αναλαμβάνει υλοποιήσεις project από πανεπιστημιακά μαθήματα.

Η αλήθεια είναι ότι είναι ντροπή μου που το λέω αλλά χρωστάω τόσα μαθήματα και προσπαθώ μήπως απαλλαγω από ένα project για να δώσω άλλα θεωρητικά μαθήματα.

Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 29 Αύγ 2008 00:23

Πανεπιστημιακά Φροντιστήρια Μπόνια ( ;; ) ίσως...

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 29 Αύγ 2008 08:21

στην Αθήνα υπάρχουν..
γενικά παντού ρωτάς τους πιο παλιούς και τους πιο ενημερωμένους της σχολής.. και τις διαφημιστικές αγγελίες στο ΚΨΜ βέβαια (στο κυλικείο της σχολής.. ή όπου είναι ελεύθερες οι αγγελίες.. συχνά κοντά στην είσοδο ή ανάμεσα είσοδο και κυλικείο..)
Συχνά μερικά τέτοια επίσης τα κάνουν συμφοιτητές ή/και πρώην συμφοιτητες (φρεσκο-πτυχιούχοι).. για το αζημίωτο φυσικά.

Καλη τυχη
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 29 Αύγ 2008 09:00

Κι εγώ θα μπορούσα να αναλάβω κάτι από αυτά, αλλά είναι που δεν έχω χρόνο! pitty...

Μερικές bullet-proof βασικές αρχές επιβίωσης σε ένα τμήμα CS, όταν δεν μπορείς να πάρεις τα πράγματα από την αρχή, παρμένες από την ελληνική πραγματικότητα:

1. Στα πανεπιστημιακά φροντιστήρια, αν πρώτη φορά έρχεσαι σε επαφή με κάποιο από αυτά
για να σου υλοποιήσουν μια εργασία, οι τιμές είναι τσουχτερές. Να φανταστείς για ένα σετάκι
ασκήσεων με θεωρία και υλοποίηση για λίστες ή δένδρα (νορμάλ ώς ελαφρώς δύσκολα)
στο αντικείμενο των δομών δεδομένων κόστισε 300 euria σε έναν φίλο μου,
οπότε σκέψου καλά πως θα το χειριστείς... Αν έχεις 20 μαθήματα, θα θες δάνειο για
να τις πληρώσεις όλες... Επίσης, η τιμή τους ανέρχεται σε τραγικά ποσά όχι μόνο για την πολυπλοκότητα της εργασίας που τους αναθέτεις, αλλά και από την απαίτησή τους και καλά να διαβάσουν το σύγγραμμα του μαθήματος (το οποίο παίρνει χρόνο και όχι μόνο).

2. Επίσης, κάτι που γίνεται σε πολλά cs είναι να έχεις κοννέ με κάποιον μεταπτυχιακό ή
διδακτορικό φοιτητή ο οποίος κρατάει κάποιο template ή σου φτιάχνει έναντι μικρότερης
αμοιβής την εργασία, μόνο για τα ευρώ, και την οποία στη συνέχεια αξιολογεί ο ίδιος. :kaloe: Με λίγο ψάξιμο
ή PR μέσω τρίτου υπάρχουν πιθανότητες να βρείς κάποιον να σε σώσει. Αμαρτωλό αλλά έτσι γίνεται...

3. Μια άλλη τακτική είναι να παίρνεις κώδικα από παλιότερους, με την προοπτική να του αλλάξεις
τα φώτα. Τα έξυπνα μυαλά φροντίζουν να αλλάζουν ονόματα μεταβλητών πχ. μετατροπή από
inet_addr σε paris_hilton i sakiiiis_rouvas, αποκοπή σχολίων ή παραλλαγή τους σε κάτι κουλτουριάρικο το οποίο θα αγνοήσουν και στη συνέχεια ενδεχομένως να θεωρηθεί και σωστό, χωρίς όμως να γίνουν αλλαγές στην λογική του κώδικα/αλγορίθμου. Δεν κοστίζει τίποτα, αρκεί να έχεις κοννέ με κάποιον παλιότερο (σίγουρα κάτι θα έχεις/βρεις). Κίνδυνος να αποκαλυφθείς, καθώς αυτοί που τα εξετάζουν μπορεί να κάνουν τους χαζούς, αλλά κατά βάθος είναι πιο τσακάλια απ' ότι το μεγαλοφυές μυαλό (μιας και έχουν ζήσει αυτόν τον κύκλο) και ενδεχομένως δεν θα κάνουν τα στραβά μάτια αυτή τη φορά για δική σου περίπτωση.

4. Το ίντερνετ είναι ένας μεγάλος χώρος όπου μπορεί να βρείς από έτοιμο πράμα μέχρι μια καλή βάση για να φτιάξεις το κατιτίς δικό σου με ελάχιστες γνώσεις και τροποποιἠσεις. Με λίγο ψάξιμο στο Google συνήθως βρήσκεις λύση στο ζητούμενο, έστω και ως (ημι)ετοιματζίδικο προϊόν.

ΥΓ: με λίγη πονηριά μπορεί κανείς να σκεφτεί και άλλους τρόπους με τους οποίους μπορεί να ρίξει άδεια για να πιάσει γεμάτα, και αυτό απαιτεί μυαλό με κυβικά!

Δεν θέλω να κάνω τον έξυπνο ή να κάνω και καλά χιούμορ εις βάρος κανενός, αλλά είναι 4 βασικές τακτικές επιβίωσης μέσα σε μια σχολή πληροφορικής για ορισμένα άτομα που τα παράτησαν από λίγο έως πολύ, πολύ δε χειρότερα για αυτούς που δεν τους νοιάζει καν και θέλουν πτυχίο στο πιάτο. Οι βασικότερες τουλάχιστον που έχω παρατηρήσει εγώ στο δικό μου ακαδημαϊκό περιβάλλον, φυσικά υπάρχουν και πιο κολπατζίδικες αλλά δεν τις έχω τσεκάρει ακόμα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος soteres2002 την 29 Αύγ 2008 10:50, έχει επεξεργασθεί 17 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 29 Αύγ 2008 09:23

Μετά από αυτό όμως υπάρχει "τακτική επιβίωσης";
Μιλάω για το real life.

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 29 Αύγ 2008 09:27

cherouvim έγραψε:Μετά από αυτό όμως υπάρχει "τακτική επιβίωσης";
Μιλάω για το real life.
Δε χωράει αμφιβολία πως όχι, αλλά είναι τακτικές που εφαρμόζουν πολλοί καθώς ζουν την "φαντατική" εμπειρία που παρέχει το πανεπιστήμιο. Ασχέτως αν παθητικά το αποδέχονται ( το σκέφτονται ; ) ότι δεν υπάρχει "τακτική επιβίωσης" αργότερα, καθώς δεν χτίζεις το μέλλον σου με εργαλεία που δεν έκανες τον κόπο να κατακτήσεις, υπάρχουνε άλλα παράθυρα για να τη βολέψεις. Όπως και να το κάνουμε, το πανεπιστήμιο δεν είναι μόνο διάβασμα, ούτε έχει σκοπό να σε κάνει ντε και καλά μόνο επιστήμονα, αλλά και μια περίοδος ξεγνιασιάς και πολλών άλλων ευκαιριών. Αλλά όταν κάνεις κατάχρηση των ευκαιριών και δεν έχεις καταλάβει το ρόλο σου, και επιπροσθέτως έχεις σαν στρώμα τις άκυρες κομματικές "βολές" ή τις άκρες ή ακόμα τις εσφαλμένες προσωπικές αντιλήψεις ότι κάτι θα υπάρξει για την βόλεψή σου και πάνω σε αυτό κοιμάσαι, τότε τα πράγματα έχουν στραβώσει. Και δυστηχώς σαν φυσικό επακόλουθο καταλήγεις σε αυτές τις 3 4 τακτικές επιβίωσης. Πολύ συχνά δε οι γονείς σου πληρώνουν το τίμημα (υπέρογκα ποσά για να τα βγάλεις πέρα, ειδικά όταν σε σπουδάζουν έξω). Τέλος, υπάρχουν και κάποια καλά παιδιά που οκ "δεν τα παίρνουν αυτά τα γραμματα" ή αργούν πολύ γενικώς να στροφάρουν, με αποτέλεσμα να μένουν πίσω. Τότε και σε αυτούς επιτρέπεται να εφαρμόσουν 1 από τις 4 αρχές επιβίωσης των Ελλ. ΑΕΙ, ελεύθερα! Γενικώς, για όλους έχει ο μπαξές, για να μην περιγράψουμε όλες τις περιπτώσεις... Φυσικά, όσον αφορά το μέλλον, υπάρχει και για αυτό "πλάγια τακτική επιβίωσης" όπως κάποιο βύσμα για μια θέση στο δημόσιο με 2.000 ευρώ το μήνα κτλ κτλ (τα γνωστά), ή στην χειρότερη να δουλέψεις σε άσχετο αντικείμενο και να παίρνεις και πάλι καλά λεφτά. Άμα θέλεις, κόλπα θα βρεις ή θα σου τα μάθουνε. Δυστυχώς το σύστημα από τη στιγμή που γεννιέσαι μέχρι τι στιγμή που θα φύγεις επιτρέπει τέτοιες μορφές βόλεψης. Προσωπικά εμένα δε με νοιάζει τίποτα από όλα αυτά, δεν είναι οι απόψεις μου, δεν είμαι αριστερός που κατηγορεί το δεξιό, απλά κάνω μια μερική καταγραφή καταστάσεων που υπάρχουν στο ελλ. πανεπιστήμιο.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 29 Αύγ 2008 18:32

προσωπικά, πάντως δε συμφωνώ με τη μέθοδο του έτοιμου.. Καλύτερα να κάτσεις παραπάνω, καλύτερα να γλύψεις λίγο για να σου κάνουν το 4->, παρά να το πάρεις έτοιμο. Τουλάχιστον με το 4, θα έχεις προσπαθήσει, θα έχεις βάλει το μυαλό σου να δουλέψει

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 29 Αύγ 2008 22:41

Εννοείται πως ούτε κι εγώ συμφωνώ με το έτοιμο και πραγματικά ποτέ δεν έτυχε να το εκμεταλλευτώ γιατί δεν υπήρχε λόγος, αλλά είναι η μόνη λύση για αυτούς που βρίσκονται σε τέτοια κατάσταση όπως ο φίλος που πόσταρε. Και όλοι αυτοί σε τέτοιες μεθόδους καταφεύγουνε, εκτός από σπάνιες περιπτώσεις βέβαια. Ξέρω κι εγώ περιπτώσεις από φίλους που μετά το τρίτο, τέταρτο, έβδομο, ή ένατο (!) έτος αρχίζουν σοβαρά να "παλεύουν" για να βγάλουν τη σχολή τους. Και το 99,999% κάνει τέτοιου είδους "αρπαχτές" και μερικές φορές και χειρότερες. Με ελάχιστες διαφοροποιήσεις, κατα ΜΟ το ίδιο συμβαίνει σε μεγάλο ποσοστό και στα άλλα παν., ας το δεχθούμε. Την ίδια πίεση πάνω κάτω δεχόμαστε οι περισσότεροι όσο είμαστε ακόμα φοιτητές, όπως φυσικά συμβαίνει και σε άλλα τμήματα.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 30 Αύγ 2008 18:06

Yπάρχει πάντα η πιθανότητα να έχεις "μπει" στην δουλειά που σπουδάζεις και να θέλεις το πτυχίο για "τυπικούς" λόγους...

Πολλή κουβέντα χωρά εδώ που δεν έχω χρόνο να την κάνω, γι΄αυτό κι έβαλα τα " "!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες