Μερικεσ σπουδαιεσ ειδησεισ απο τον κοσμο

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
SPIRAKIS

Δημοσίευση από SPIRAKIS » 28 Αύγ 2008 16:48

▪ «Στο μέσο σπίτι στην Αμερική υπάρχουν τώρα περισσότερες τηλεοράσεις από ό,τι άνθρωποι»—2,73 συσκευές για κάθε 2,55 ανθρώπους. «Τα μισά αμερικανικά σπίτια έχουν τρεις ή περισσότερες τηλεοράσεις».—ΑΣΟΣΙΕΪΤΕΝΤ ΠΡΕΣ, ΗΠΑ.

▪ Κάθε μέρα στα δικαστήρια σε όλη τη Νότια Αφρική, 82 παιδιά κατηγορούνται για «βιασμό ή επιθέσεις με ανήθικους σκοπούς σε άλλα παιδιά». Σύμφωνα με κάποιες πηγές, πολλά από τα παιδιά που κατηγορούνται ισχυρίζονται ότι η επίθεση «υποκινήθηκε από πράξεις που παρακολούθησαν στην τηλεόραση».—ΔΕ ΣΤΑΡ, ΝΟΤΙΑ ΑΦΡΙΚΗ

▪ «Η οδήγηση υπό την επήρεια αλκοόλ είναι ένα από τα πιο θανατηφόρα εγκλήματα στην Αμερική», είπε η υπηρεσιακή Υπουργός Μεταφορών Μαρία Σίνο. Το 39 τοις εκατό των θανάτων από τροχαία δυστυχήματα στις ΗΠΑ το 2005 περιλάμβανε αλκοόλ.—ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ ΤΩΝ ΗΠΑ.

▪ «Σήμερα, πάνω από [18.000] πλαστικά απορρίμματα επιπλέουν σε κάθε τετραγωνικό [χιλιόμετρο] ωκεανού».—ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΟΗΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ.

▪ «Οι εργαζόμενοι στις ΗΠΑ δαπανούν μισό δισεκατομμύριο ώρες το χρόνο παίζοντας παιχνίδια [για κομπιούτερ] στην εργασία, με κόστος [8 δισεκατομμύρια ευρώ] σε χαμένη παραγωγικότητα». Σε αυτόν τον αριθμό δεν περιλαμβάνεται ο χρόνος «που δαπανάται σε περιηγήσεις στο διαδίκτυο εν ώρα εργασίας για προσωπική χρήση».

▪ Σύμφωνα με μια μελέτη, οι καισαρικές τομές υπερτριπλασιάζουν τον κίνδυνο θανάτου της μητέρας, σε σύγκριση με τους φυσιολογικούς τοκετούς.—ΜΑΙΕΥΤΙΚΗ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΗΠΑ.

▪ Ο επιστήμονας Στίβεν Χόκινγκ έθεσε το εξής ανοιχτό ερώτημα στο Ιντερνέτ: «Σε έναν κόσμο όπου επικρατεί χάος από πολιτική, κοινωνική και περιβαλλοντική άποψη, πώς μπορεί το ανθρώπινο γένος να επιβιώσει άλλα 100 χρόνια;» Έναν μήνα αργότερα, παραδέχτηκε: «Δεν γνωρίζω την απάντηση. Γι’ αυτό και έθεσα το ερώτημα, για να κάνω τους ανθρώπους να το σκεφτούν και να έχουν συναίσθηση των κινδύνων που αντιμετωπίζουμε τώρα».—ΔΕ ΓΚΑΡΝΤΙΑΝ, ΒΡΕΤΑΝΙΑ.

▪ Κάθε χρόνο, 14 ως 19 εκατομμύρια από τους 37 εκατομμύρια κατοίκους της Τανζανίας υποφέρουν από ελονοσία. «Η ασθένεια αφαιρεί περίπου 100.000 ζωές κάθε χρόνο σε αυτή τη χώρα».—ΔΕ ΓΚΑΡΝΤΙΑΝ, ΤΑΝΖΑΝΙΑ.

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 28 Αύγ 2008 16:53

Έχουμε καμία πηγή για όλα αυτά?

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 28 Αύγ 2008 17:03

«Στο μέσο σπίτι στην Αμερική υπάρχουν τώρα περισσότερες τηλεοράσεις από ό,τι άνθρωποι»—2,73 συσκευές για κάθε 2,55 ανθρώπους. «Τα μισά αμερικανικά σπίτια έχουν τρεις ή περισσότερες τηλεοράσεις»
Και στην Ελλαδα φαντάζομαι γινετε αυτο. Εμεις στην Κοζανη Εχουμε 3τηλεωράσεις(2 σε υπνοδοματια και 1 σε σαλόνη)
Εγω στο σπίτι μου που μενω μόνος, Εχω 2tvtuners!
:lol:
Σε έναν κόσμο όπου επικρατεί χάος από πολιτική, κοινωνική και περιβαλλοντική άποψη, πώς μπορεί το ανθρώπινο γένος να επιβιώσει άλλα 100 χρόνια;
Μην ανισιχεις, και όχι για 100 αλλα για 1000 χρόνια θα επιβιόσετε!
(Εγω ουτος η αλος ειμαι αθανατος.δεν περιλαμβανομε στο ίδος σας)
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες