Πεθαίνει το απεριόριστο internet;

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
XAndreasX

Δημοσίευση από XAndreasX » 02 Σεπ 2008 16:43

μας βλεπω με την αριθμομηχανη στο χερι και να υπολογιζουμε μεχρι και το τελευταιο bit

και γιατι ειπαμε οτι το κανουν αυτο;
-----------------

Άβαταρ μέλους
Risk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Risk » 03 Σεπ 2008 10:16

Στην Αμερική όταν μιλούσαν για adsl και Τ1 συνδέσεις σε πανεπιστήμια και οργανισμούς, εμείς εδώ ακόμα δεν είχαμε την λέξη "Ηλεκτρονικός Υπολογιστής" στα λεξικά μας.

Προφανώς και οι εταιρίες θέλουν να βάλουν ένα πλαφόν στο bandwidth που χρησιμοποιούν οι πελάτες τους γιατί όπως αναφέρατε και εσείς γίνεται κατάχρηση. Μόνο που στην Ελλάδα η ευρυζωνικότητα είναι τόσο πίσω, που έχουμε πολλά ακόμα bandwidth να δώσουμε μέχρι να ανεβάσουμε τους δείκτες μας σε επιθυμητά για τα ευρωπαϊκά δεδομένα όρια.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 03 Σεπ 2008 14:13

Πάντως, περί περιορισμού, η BT στην Αγγλία κόβει όλα τα download από τις 5:30 το απόγευμα μέχρι τις 11:30 το βράδυ για να δώσει ταχύτητες...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 03 Σεπ 2008 15:11

Έχω μιαν απορία που μπορεί να είναι και χαζή αλλά είναι ευκαιρία να λυθεί.

Όταν πχ. ένας χρήστης ανοίξει το router του αυτό θα συνδεθεί με το Internet σε μια συγκεκριμένη ταχύτητα, 15mbps. Σωστά?

Από τη στιγμή που το router μου είναι συνδεδεμένο με το δίκτυο της όποιας εταιρίας σε μια συγκεκριμένη ταχύτητα για όση ώρα είναι ανοιχτό, ακόμα και τίποτα να μην κάνω δεν έχω δεσμεύσει αυτά τα 15mpbs για μένα και μόνο για μένα από το δίκτυο?

Αυτό δεν σημαίνει πως όση ώρα και να κατεβάζω, ότι και να κατεβάζω, με όποιο τρόπο και να κατεβάζω η ταχύτητά με την οποία κατεβάζω δεν μπορεί να υπερβεί την ταχύτητα με την οποία το router μου είναι συνδεδεμένο, σωστά?

Που αυτό δεν θα σημαίνει πως έτσι και αλλιώς το δίκτυο δεν μπορώ να το απασχολήσω περισσότερο κατεβάζοντας αφού και χωρίς να κάνω τίποτα το router μου και πάλι θα έχει δεσμεύσει αυτά τα 15mbps για μένα. Λάθος?

Εκτός και αν η ταχύτητα με την οποία το router μου είναι συνδεδεμένο απλά μου υποδεικνύει μέχρι τι ταχύτητα μπορώ να κατεβάσω και όταν κατεβάζω τότε και μόνο τότε τρώω bandwidth από τον πάροχο μου.

Τι από τα 2 ισχύει? :lol:
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 03 Σεπ 2008 15:20

το οτι συγχρονιζεις στα 15 δεν σημαινει οτι τα εχεις δεσμευσει !!

απλα οταν αρχισεις να κατεβαζεις θα μπορεις τελειως θεωρητικα να κατεβασεις μεχρι τοσο

και οσο ποιο πολλοι στο ιδιο dslam κατεβαζουν με οσο περισοτερο μπορουν τοσο διαμοιραζεται το bandwith μεταξυ τους

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 03 Σεπ 2008 16:30

Όλες οι ετερίες κάνουν από λογικό έως υπερβολικό overselling του δυκτίου τους.

Ακόμα και επί εποχής αναλογικών τηλεφώνων δεν μπορούσαν οι μισοί χρήστες να μιλούσαν με τους άλλους μισούς. Αυτό είναι λογικό γιατί στην πράξη δεν συμβαίνει ποτέ.

Το πρόβλημα είναι οταν το overselling ξεπερνά τα φυσιολογικά όρια οπότε το bandwith αρχίζει να πεφτει κάτω από την ονομαστική ταχύτητα έως πολύ κάτω (χώμα)
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες