Web Hosting -sos- Ξενη εταιρια

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Croc
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Croc » 01 Σεπ 2008 03:39

Γεια χαρα,
θα κανω 2 ερωτησεις....

1)Θελω να βρω εαν server γρηγορο,αξιοπιστο και με πολλα features(πχ πολλες db,πολλα domain) χωρις μικρα downtime διαστηματα (οπως ISOL π σερνεται) και σε καλη τιμη.(Στη ουσια θελω ξένη εταιρια)

εχω βρει 2 αλλα δεν ειμα σιγουρος.
http://dreamhost.com/hosting.html
http://www.servage.net/page/features
εχουν τα παντα....αλλα σε μερικα φορουμ κραζουνε την sevrage.
Ημουν σχεδον ετοιμος να παω εκει αλλα ειδα εκεινα τα posts κ το ξανα-σκεφτηκα

α)Τις ξερετε?Εχετε γνωμη?
β)Εσεις ποια εταιρια χρησιμοποιειται??

(θελω να χοσταρω 3 site (netcafe,radiostation,e-shop σε joomla)

2)Καποια εταιρια να κανει re-seller πακετα και να αξιζει(τιμη-"ποιοτητα" server)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 01 Σεπ 2008 08:48

Για τη dreamhost άκουσα ότι σκέφτονταν να καταργήσουν τις υπηρεσίες για e-mails και θα πρότειναν στους πελάτες τους να χρησιμοποιήσουν το gmail για να φιλοξενήσουν τα e-mails τους. Επίσης αργοί mail servers. To θετικό με την dreamhost είναι ότι σου παρέχουν πρόσβαση SSH2 που για κάποιους είναι αρκετά χρήσιμο.

Για την servage ούτε να το σκεφτείς:

1) αργοί mysql servers
2) μπορεί ένα πρωί να ξυπνήσεις και ή να σου έχουν χακάρει το site (ακόμα και σε html να είναι ότι έχεις ανεβάσει)
3) μπορεί να σου σβήσουν οι ίδιοι τα αρχεία σου για να ελευθερώσουν χώρο στους servers τους και στη συνέχεια να σε κατηγορήσουν ότι είχες εύκολο κωδικό και ότι κάποιον τον μάντεψε και μπήκε και στα διέγραψε
4) Μετράει λάθος το transfer σου, για παράδειγμα στην πραγματικότητα να έκανες 5GB και αυτοί να το μετράνε ως 50GB
5) Από το support περίμενε αυτοματοποιημένες απαντήσεις (έχουν 3-4 templates και απαντάνε σε όλους τα ίδια)

Σε γενικές γραμμές δεν θα χρησιμοποιούσα καμία από τις 2 μιας και πρόκειται για overselling πάνω από τα επιτρεπτά κατά τη γνώμη μου όρια (500GB χώρος, 5TB μηνιαία κίνηση, $6) και εξάλλου δεν νομίζω να χρειάζεσαι τόσο χώρο για τα sites που αναφέρεις.

Υπάρχουν και καλύτερες ξένες εταιρίες αλλά και ελληνικές που έχουν τις ίδιες τιμές στα πακέτα τους.

Άβαταρ μέλους
Croc
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Croc » 01 Σεπ 2008 21:00

ευτυχως δηλαδη.

Ζηταω πολλα ρε παιδια?
Να ειναι γρηγορο,να δινει ανταγωνιστικα πακετα και σε καλες τιμες.

Ηδη εχω 2 pm. Ευχαριστω.

Ωστοσο ακομη περιμενω τις γνωμες σας για καλο web hosting.

eridanus

Δημοσίευση από eridanus » 01 Σεπ 2008 22:53

Πέρα από τα όσα ανέφερε ο CyberCr33p,
η βασική δική μου διαφωνία με τις ξένες εταιρείες είναι το support.
Αν είναι Αμερική, η διαφορά ώρας είναι μεγάλο θέμα, μιας και το 24/7 σπανίως είναι πραγματικό.
Αν είναι στην Ευρώπη, γλυτώνεις το παραπάνω πρόβλημα αλλά παραμένει το θέμα της γλώσσας αλλά και η ΜΗ δυνατότητα τηλεφώνου για άμεση εξυπηρέτηση.

Ως πρώην πελάτης ελληνικών και ξένων εταιρειών, έμαθα ότι το σημαντικότερο πράγμα δεν είναι να γλυτώσω 1 ή 2 ευρώ κι ούτε να έχω 99,9 έναντι 99,7 uptime. (πάρα πολλές εταιρίες άλλωστε, παίζουν σε αυτά τα νούμερα).
Το σημαντικότερο όλων είναι να έχω καλή και άμεση/γρήγορη επικοινωνία και τέλως πάντων να μπορώ να συννενοούμε για όταν και αν παραστεί ανάγκη.
Internet Services: www.multihosting.gr | www.multiradio.gr | Χρηματιστήριο Ιστοσελίδων - www.webstocks.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες