Google Chrome

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Google Chrome

Δημοσίευση από cordis » 18 Σεπ 2008 14:08

mzindilis έγραψε:Εικόνα

Βασικά, δεν είναι κάτι που είπες... όσο αυτά που δεν λες, που τα κρατάς μέσα σου, και με αποξενώνεις έτσι που κλείνεσαι καμμιά φορά στον εαυτό σου. Ίσως περνάμε μια δύσκολη περίοδο και χρειαζόμαστε ένα διάλειμμα... δεν είναι ότι δε σ' αγαπώ... όμως νιώθω κάπως και τώρα που είναι νωρίς είναι πιο εύκολο για μένα γιατί μετά... Και καμμιά φορά κιόλας νιώθω μήπως δε σου αξίζω...
ωραίο ποίημα, αλλά καλό θα ήταν να μας πει και τι θέλει να πει ο ποιητής. ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
The Razor
Επικοινωνία:

Google Chrome

Δημοσίευση από The Razor » 18 Σεπ 2008 15:30

Όταν άνοιξα το τοπικ ετσι ξάφνικα, νόμιζα οτι ήταν αληθινό παραθυρο!

mzindilis
Επικοινωνία:

Google Chrome

Δημοσίευση από mzindilis » 18 Σεπ 2008 17:10

Απλά σχολιάζω το μήνυμα που βγαίνει όταν πας να απεγκαταστήσεις το πρόγραμμα. Ίσως έπρεπε να μπει στα Χαλαρά.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Google Chrome

Δημοσίευση από cordis » 18 Σεπ 2008 17:31

mzindilis έγραψε:Απλά σχολιάζω το μήνυμα που βγαίνει όταν πας να απεγκαταστήσεις το πρόγραμμα. Ίσως έπρεπε να μπει στα Χαλαρά.
ναι... είναι κάπως σουρεάλ... :D
The Razor έγραψε:Όταν άνοιξα το τοπικ ετσι ξάφνικα, νόμιζα οτι ήταν αληθινό παραθυρο!
κι εγώ, γι' αυτό δε κατάλαβα τι ήθελε να πει.. :P
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Google Chrome

Δημοσίευση από fiskilis » 18 Σεπ 2008 17:49

τελικα απο την google θα μας τρελανουν ?
παντως απο εκεινη την μερα που το εβαλα μονο αυτο εχω

βεβαια θελει δουλεια ακομα αλλα ειναι μια χαρα
αυτο που δεν μπορω να βρω ειναι που αποθηκευει τους σελιδοδεικτες και γιατι δεν μπορω να τα βαλω αλφαβητικα !!

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Google Chrome

Δημοσίευση από fiskilis » 20 Σεπ 2008 20:23

σημερα μου ζητα αυτο εδω java platform se6 u10 ξερει κανεις που θα το βρουμε ?

του λεω να κατεβει αλλα δεν γινεται τιποτα
εσεις το εχετε δει αυτο ?

mf_iii

Google Chrome

Δημοσίευση από mf_iii » 21 Σεπ 2008 05:34

mzindilis έγραψε:Εικόνα

Βασικά, δεν είναι κάτι που είπες... όσο αυτά που δεν λες, που τα κρατάς μέσα σου, και με αποξενώνεις έτσι που κλείνεσαι καμμιά φορά στον εαυτό σου. Ίσως περνάμε μια δύσκολη περίοδο και χρειαζόμαστε ένα διάλειμμα... δεν είναι ότι δε σ' αγαπώ... όμως νιώθω κάπως και τώρα που είναι νωρίς είναι πιο εύκολο για μένα γιατί μετά... Και καμμιά φορά κιόλας νιώθω μήπως δε σου αξίζω...
Χαχαχαχαχα ελεος!!!!!! Οντως αυτο βγαζει!! Δεν ειμαστε καλα! και στα ξενα το λεει ? Που τους ηρθε.. :-? :-? :-? :-?

Επεσααα με τον σχολιασμο mzindillis!! :wink:

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Google Chrome

Δημοσίευση από fiskilis » 23 Σεπ 2008 07:43

Add-on και στον Chrome

Μία από τις σημαντικότερες μέχρι τώρα διαφορές του ολοκαίνουργιου browser Google Chrome είναι η έλλειψη δυνατότητας παραμετροποίησης και προσθήκης νέων χαρακτηριστικών που μπορεί να είναι σχετικά είτε με την εμφάνιση είτε με την βελτίωση των επιδόσεων ή και των δυνατοτήτων του browser.

Ένα από τα χαρακτηριστικά που απογείωσε όχι μόνο την αποδοχή του Firefox από τους χρήστες του διαδικτύου αλλά βελτίωσε κυρίως την εμπειρία χρήσης του συγκεκριμένου browser, ήταν η προσθήκη νέων χαρακτηριστικών (add-ons) αλλά και user-scripts. O Google Chrome, δεν υποστηρίζει μέχρι τώρα την προσθήκη τέτοιων χαρακτηριστικών. Σύντομα όμως αυτό θα αλλάξει.

Στο Web 2.0 Expo, που έγινε στην Νέα Υόρκη, ο Ojan Vafai, μηχανικός της Google και συνιδρυτής του Google Page Creator, δήλωσε πως και τα add-ons και τα user scripts, θα μπορούν σύντομα να προστεθούν στον νέο browser. Αυτό που επιθυμούν από την Google είναι η διασφάλιση της σταθερότητας του Chrome ακόμα και μετά την προσθήκη τέτοιων χαρακτηριστικών.

Προφανώς γνωρίζουν πως κάποιες φορές ο συνδυασμός ορισμένων add-ons, μπορεί να γονατίσει τις επιδόσεις του Firefox ή ακόμα και να κρασάρει τον δημοφιλή browser. Και αυτό είναι κάτι πάνω στο οποίο δουλεύουν οι μηχανικοί/προγραμματιστές της Google. Μόλις φτιάξουν ένα σταθερό πλαίσιο, θα «διατεθεί» ο Chrome στην κοινότητα του ανοιχτού λογισμικού για την προσθήκη των χαρακτηριστικών που αυτή πιστεύει ότι θα βελτιώσει τις επιδόσεις και την χρηστικότητα του browser της Google.

http://www.pcw.gr/Article/Internet-Netw ... -3503.html
Mε την κυκλοφορία της πρώτης έκδοσης beta του browser της Chrome, η Google χαιρόταν να βλέπει την εκρηκτική του εκκίνηση, αφού ήδη από την πρώτη μέρα κυκλοφορίας του το νέο πρόγραμμα περιήγησης στο Web κατέκτησε ένα ποσοστό κοντά στο 1%. Ωστόσο, μετά το τεράστιο ενδιαφέρον της πρεμιέρας, η κατανομή της αγοράς των browser άρχισε σιγά-σιγά να επανέρχεται στην "κανονική" της κατάσταση. Σύμφωνα με τα στοιχεία της εταιρείας ερευνών αγοράς Net Applications, ο αριθμός χρηστών του Chrome συνεχίζει την πτωτική του τάση [για την όποια σας είχαμε ήδη ενημερώσει], κυμαινόμενος, τις τελευταίες ημέρες, μεταξύ 0,5% και 1%.

Όπως έχει διαπιστωθεί, στην εκκίνησή του ο Google Chrome απέσπασε κυρίως χρήστες του Internet Explorer. Και παρ' όλο που "τσίμπησε" μέσα στη τελευταία εβδομάδα μερικούς ακόμα χρήστες του IE, δεν μπορεί να σταθεροποιηθεί στο 1% καθώς τον εμποδίζουν οι άλλοι ανταγωνιστές του [όπως ο Safari της Apple, αφού ο Chrome δεν έχει κυκλοφορήσει σε έκδοση για Mac]. Μια ακόμα αιτία που μπορεί να εξηγήσει τη αδυναμία του Chrome να κρατηθεί κοντά στο 1% είναι τα θέματα παραβίασης προσωπικών δεδομένων για τα οποία έχει κατηγορηθεί.

Πηγή: Market Share
http://www.e-pcmag.gr/modules/news/arti ... oryid=4620

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Google Chrome

Δημοσίευση από EneMe » 28 Νοέμ 2008 16:40

Tελικά το έβαλα κι εγώ!

Για το γερασμένο laptop μου, ο firefox άρχισε να βαραίνει επικίνδυνα...

Άβαταρ μέλους
tempo
Επικοινωνία:

Google Chrome

Δημοσίευση από tempo » 28 Νοέμ 2008 22:34

fiskilis έγραψε:τελικα απο την google θα μας τρελανουν ?
παντως απο εκεινη την μερα που το εβαλα μονο αυτο εχω

βεβαια θελει δουλεια ακομα αλλα ειναι μια χαρα
αυτο που δεν μπορω να βρω ειναι που αποθηκευει τους σελιδοδεικτες και γιατι δεν μπορω να τα βαλω αλφαβητικα !!
αν το βρεις ενημέρωσε μας.
Εγώ θέλω να σβήσω όλους τους σελιδοδείκτες άλλα απο ότι είδα δεν μπορώ, θέλει έναν-έναν....άλλη δουλειά δεν είχαμε!
http://www.automotonet.com πραγματικές καταναλώσεις αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών όπως διαμορφώνονται απο τους οδηγούς
http://www.ipedia.gr online εγκυκλοπαίδεια με ερωτήσεις και απαντήσεις απο τους επισκέπτες

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Google Chrome

Δημοσίευση από cordis » 10 Δεκ 2008 23:04

Πατάτα κι αυτό που λέει ότι εάν κακαρώσει ένα tab τα άλλα είναι οκ... μου κόλλησαν και τα 5 tabs, αλλά και το 2ο παράθυρο του chrome...
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Google Chrome

Δημοσίευση από EneMe » 10 Δεκ 2008 23:15

Έχει πολλά bugs, όντως...

Εμένα συχνά, ενώ το κλείνω μένει ενεργό στις διεργασίες και φυσικά καταναλώνει ram...

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Google Chrome

Δημοσίευση από dimsis » 10 Δεκ 2008 23:50

Πριν λίγο διάβαζα ότι θα τελείωνει η beta περίοδος του.. μπορεί να διορθώσανε τίποτε bugs.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Google Chrome

Δημοσίευση από EneMe » 11 Δεκ 2008 00:18

Μου εμφανίζει και ένα άλλο περίεργο...

Μερικές φορές -δεν έχω εντοπίσει το πότε όμως- όταν πατάω το αριστερό κλικ σε κάποιο link, απλά πάει την σελίδα λίγο παρακάτω [σαν να γύρισα την ροδέλα στο ποντίκι]...

Άβαταρ μέλους
af
Honorary Member
Επικοινωνία:

Google Chrome

Δημοσίευση από af » 11 Δεκ 2008 01:30

Εμφανισιακά είναι όμορφος το γρήγορος δεν έχω δει μεγάλες διαφορές, μου άρεσε που μπορείς να σύρεις το tab και να γίνει ξεχωριστό παράθυρο, όπως & η προεπισκόπηση των τελευταίων σελιδών που έχεις επισκεφθεί, αρκετά "κοινά" με ff, αλλα με τα add που εχει ο ff έχει μέλλον ακόμη.
Το πρόβλημα είναι ο IE που χρησιμοποιείται εως ο κυριοτερος browser απο τους απλούς χρήστες & παρόλο που έχει 1002 προβλήματα, δεν είναι εύκολο να αντικατασταθεί :/

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης