Ένα νέο ελληνικό forum με πολύτιμο υλικό.

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
ironhead

Δημοσίευση από ironhead » 03 Σεπ 2008 22:55

Ένα forum που σκοπό έχει να βοηθήσει τους έλληνες χρήστες σε διάφορα προγράμματα του υπολογιστή.Το φορουμ είναι phpbb v3 και το domain που μας φιλοξενεί είναι forumotion.com(προσφέρει δωρέαν forum).

Αναλυτικά για το φόρουμ:
1)Είναι από τα λίγα ελληνικά forum που περιέχει tutorials και εξειδικευμένες ομάδες(βλέπε στο 5).
2)προσφέρει διάφορα tips,tutorials για διάφορα προγράμματα του υπολογιστή.
3)Γενική συζήτηση όπου μπορείτε να γράψετε οτιδήποτε θέλετε.
4)Υπάρχει κατηγορία που αναφέρεται για τον κινηματογράφο.
5)Eξειδικευμένες ομάδες που στόχο να λύσουν τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν τα μέλη μας.

Υποστήριξε μας γίνοντας μέλος στην κοινότητα μας. :lol:

Θέλω να ακούσω γνώμες και απόψεις καθώς ίδρωσα να δημιουργήσω αυτό το forum.

Οι παρατηρήσεις των μελών του freestuff:
Πραγματοποιήθηκαν:1)Σύμφωνα με τις παρατηρήσεις των παιδιών, το forum έγινε ορατό και στους guest.

μπες:grtut.forumotions.com
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ironhead την 04 Σεπ 2008 01:24, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 03 Σεπ 2008 23:17

Για να έχετε πλήρη δικαιώματα και για να έχετε πρόσβαση σε όλες τις μη ορατές περιοχές του Forum πρέπει να εγγραφείτε.
Τι γνώμη να πούμε για κάτι που δεν μπορούμε να δούμε αν δεν γίνουμε μέλη...

ironhead

Δημοσίευση από ironhead » 03 Σεπ 2008 23:38

οκ σε αυτό έχεις δίκιο.Πάντως δεν νομίζω να σου είναι κόπος να γίνεις μέλος αφού είναι δωρεάν και η διαδικασία διαρκεί μόλις 10 δευτερόλεπτα!!!

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 03 Σεπ 2008 23:44

Θα σου πρότεινα να επιτρέπεις έστω πρόσβαση για ανάγνωση και για guests. Όπως το έχεις τώρα πιστεύω ότι απωθείς κάποιον από το να γραφτεί.

ironhead

Δημοσίευση από ironhead » 04 Σεπ 2008 00:20

οκ θα το λάβω υπόψη μου.Θέλω να ακούσω και άλλες γνώμες!

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 04 Σεπ 2008 00:49

Ήθελα να σχολιάσω την σελίδα αλλά δεν μπορώ να δώ τίποτα.
Και όχι δεν θα εγγραφώ σε κάτι που δεν ξέρω αν θα μου αρέσει και δεν έχω καμία όρεξη να μπαίνω σε email lists.. ;)
Σκέψου λίγο την άλλη πλευρά. Μην ψαρεύεις εικονικά μέλη.
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

ironhead

Δημοσίευση από ironhead » 04 Σεπ 2008 01:20

ok παιδιά έχετε δίκιο.Γι'αυτό αποκαλύπτω και στους guest το forum χωρίς να χρειάζεται να γίνεται μέλη.

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 04 Σεπ 2008 18:29

Γιά πές μου εμένα λιγάκι. Τί σε έκανε να ιδρώσεις?
Εικόνα

ironhead

Δημοσίευση από ironhead » 04 Σεπ 2008 19:20

ArchangelX έγραψε:Γιά πές μου εμένα λιγάκι. Τί σε έκανε να ιδρώσεις?
Σε τέτοια θέματα όπως η κατασκευή ενός forum ήμουν άσχετος και ήταν δύσκολο για εμένα να το δημιουργήσω.Θα μου πεις τώρα εσύ, αφού το βρίσκεις έτοιμο που είναι το δύσκολο;

Δύσκολο δεν είναι να το φτιάξεις αλλά να το σχηματίσεις.Δεν νομίζω το freestuff να έγινε σε μία μέρα!

mzindilis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mzindilis » 04 Σεπ 2008 20:08

Εγώ προσωπικά δε βλέπω κάτι άσχημο στο φόρουμ. Είναι καλό για πρώτη προσπάθεια, και με δεδομένους τους περιορισμούς που φαντάζομαι ότι θα εφαρμόζει ένας δωρεάν παροχέας φόρουμ. Πάντως προσωπικά, όσα φόρουμ βλέπω σε τέτοιους παροχείς, όπως και forumup.gr ή δε ξέρω κι εγώ τι άλλο, τα βλέπω με κάποια αμφιβολία για την σοβαρότητα των προθέσεων των δημιουργών.

Επί τη ευκαιρία, να πω και μια άποψη που μου περνάει συχνά από το μυαλό: στο Ελληνικό διαδίκτυο, υπάρχουν αρκετά φόρουμ. και καλύπτουν ποικίλη θεματολογία. Ειδικά για υπολογιστές και υποστήριξη. Ο μόνος λόγος που καταλαβαίνω εγώ για να θέλει να φτιάξει κάποιος ένα ακόμα τέτοιο φόρουμ, αντί να χρησιμοποιήσει την ενέργειά του για να συνεισφέρει σε ένα υφιστάμενο, είναι γιατί γουστάρει να είναι αφεντικό. Όταν φτιάχνεις ένα φόρουμ, έστω και άδειο, είσαι αυτομάτως αδμινιστράτορας, και αυτό προσφέρει μια πρόσκαιρη επιφανειακή ικανοποίηση, σε αντίθεση με την κοπιαστική απόκτηση της αναγνώρισης μέσα από την ποσότητα και την ποιότητα της συνεισφοράς κάπου αλλού, Παρακαλώ να με διορθώσετε αν κάνω λάθος, αυτή είναι μια άποψη που έχω διαμορφώσει και δεν απευθύνεται ειδικά στην προσπάθεια του ironhead.

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 04 Σεπ 2008 22:07

mzindilis έγραψε: Επί τη ευκαιρία, να πω και μια άποψη που μου περνάει συχνά από το μυαλό: στο Ελληνικό διαδίκτυο, υπάρχουν αρκετά φόρουμ. και καλύπτουν ποικίλη θεματολογία. Ειδικά για υπολογιστές και υποστήριξη. Ο μόνος λόγος που καταλαβαίνω εγώ για να θέλει να φτιάξει κάποιος ένα ακόμα τέτοιο φόρουμ, αντί να χρησιμοποιήσει την ενέργειά του για να συνεισφέρει σε ένα υφιστάμενο, είναι γιατί γουστάρει να είναι αφεντικό. Όταν φτιάχνεις ένα φόρουμ, έστω και άδειο, είσαι αυτομάτως αδμινιστράτορας, και αυτό προσφέρει μια πρόσκαιρη επιφανειακή ικανοποίηση, σε αντίθεση με την κοπιαστική απόκτηση της αναγνώρισης μέσα από την ποσότητα και την ποιότητα της συνεισφοράς κάπου αλλού, Παρακαλώ να με διορθώσετε αν κάνω λάθος, αυτή είναι μια άποψη που έχω διαμορφώσει και δεν απευθύνεται ειδικά στην προσπάθεια του ironhead.
Φίλε mzindilis,

συμφωνώ απόλυτα με την άποψη σου. Το έθεσες πολύ σωστά! Πραγματικά προσπαθώ να βρω λόγια για να το πω καλύτερα αλλά δεν μπορώ.

Το μόνο που μπορώ να πω, είναι πως έχω δει πολλά περιστατικά με ιστοσελίδες και αδμινιστρατόρους, που δημιουργούνται μόνο και μόνο για την επιφανειακή ικανοποίηση και την αίσθηση της εξουσίας και αναγνώρισης, όπως πολύ σωστά είπες εσύ.

:respect:

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 04 Σεπ 2008 23:55

Τοποθέτηση/παρουσίαση:
ironhead έγραψε:Αναλυτικά για το φόρουμ:
1)Είναι από τα λίγα ελληνικά forum που περιέχει tutorials και εξειδικευμένες ομάδες(βλέπε στο 5).
2)προσφέρει διάφορα tips,tutorials για διάφορα προγράμματα του υπολογιστή.
3)Γενική συζήτηση όπου μπορείτε να γράψετε οτιδήποτε θέλετε.
4)Υπάρχει κατηγορία που αναφέρεται για τον κινηματογράφο.
5)Eξειδικευμένες ομάδες που στόχο να λύσουν τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν τα μέλη μας.
Σχόλιο:
mzindilis έγραψε:Επί τη ευκαιρία, να πω και μια άποψη που μου περνάει συχνά από το μυαλό: στο Ελληνικό διαδίκτυο, υπάρχουν αρκετά φόρουμ. και καλύπτουν ποικίλη θεματολογία. Ειδικά για υπολογιστές και υποστήριξη. Ο μόνος λόγος που καταλαβαίνω εγώ για να θέλει να φτιάξει κάποιος ένα ακόμα τέτοιο φόρουμ, αντί να χρησιμοποιήσει την ενέργειά του για να συνεισφέρει σε ένα υφιστάμενο, είναι γιατί γουστάρει να είναι αφεντικό. Όταν φτιάχνεις ένα φόρουμ, έστω και άδειο, είσαι αυτομάτως αδμινιστράτορας, και αυτό προσφέρει μια πρόσκαιρη επιφανειακή ικανοποίηση, σε αντίθεση με την κοπιαστική απόκτηση της αναγνώρισης μέσα από την ποσότητα και την ποιότητα της συνεισφοράς κάπου αλλού, Παρακαλώ να με διορθώσετε αν κάνω λάθος, αυτή είναι μια άποψη που έχω διαμορφώσει και δεν απευθύνεται ειδικά στην προσπάθεια του ironhead.
Προσωπικό σχόλιο:
Δεν βρίσκω λόγο να διαφωνήσω με τα παραπάνω, γενικά συμφωνώ θα έλεγα!
Δεν παύει βέβαια να είναι μια νέα προσπάθεια, οπότε εύχομαι καλή επιτυχία!
:-D

eridanus

Δημοσίευση από eridanus » 05 Σεπ 2008 12:11

Γενικά, τα φόρουμ δεν είναι της μόδας και η συντριπτική πλειοψηφία αυτών βρίσκονται σε κάθετη πτώση όχι μονο στο ελληνικό διαδίκτυο αλλά παγκοσμίως και πόσο μάλιστα όταν αυτά αφορούν ένα χιλιομασημένο θέμα.
Τα φόρουμ που είναι εξιδεικευμένα και όσα διατηρούν κάπιου είδους πρωτοτυπία συν τα φόρουμ που έχουν φτιάξει γερό όνομα και δύσκολα πέφτουν είναι τα μόνα που επιβιώνουν αξιοπρεπώς και που ενδεχομένως αφήνουν κέρδος.

Επιπλέον, θα συμφωνήσω με την άποψη του mzindilis. Κάπως έτσι άραγε δε σκέφτηκαν πολλοί μπλόγκερς που πρότινως ήταν θαμώνες των φόρα?

Παρα το απαισιόδοξο του μηνύματος μου, καλή τύχη αδελφέ!
Internet Services: www.multihosting.gr | www.multiradio.gr | Χρηματιστήριο Ιστοσελίδων - www.webstocks.gr

ABLADE
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ABLADE » 09 Σεπ 2008 13:04

Δεν ξέρω πόσο ιδρώτα έριξες αλλά το πρώτο tutorial που διάβασα είναι πολύ καλό...
http://grtut.forumotions.com/forum-f17/topic-t33.htm

Το γεγονός και μόνο οτι είναι αντιγραφή απο το freestuff.gr http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=20788 το κάνει πολύ αξιόλογο!!!

Καλό θα ήταν πάντως αν θέλεις να κάνεις ένα forum να γράψεις κάτι δικό σου!!! Δεν συνεχίζω σε κάποιο άλλο tut γιατί πιθανόν να το έχω διαβάσει εδώ και δεν σκοπεύω να χάσω άλλο χρόνο.
Εικόνα

mzindilis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mzindilis » 09 Σεπ 2008 13:49

Όχι ρε φίλε, και τις φωτογραφίες hotlinked από το fs, ντροπή, ούτε καν για το ξεκάρφωμα λίγη διακριτικότης;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης