Παροχή E-Mail Αccounts

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Andreas_O
Honorary Member
Επικοινωνία:

Παροχή E-Mail Αccounts

Δημοσίευση από Andreas_O » 04 Σεπ 2008 16:29

Καλησπέρα.

Θα 'θελα να κάνω μια ερώτηση.

Υπάρχει καποιο script για cPanel, το οποίο δίνει κάποια εντολή να δημιουργηθεί μια διεύθυνση email;

Για να το πω καλύτερα, θέλω να βάλω μια σελίδα πχ www. oasisdesign .gr/mail.php εκεί να βρίσκεται μια φορμα με account και password και να μπορεί κάποιος να δημιουργεί ένα mail που μπορεί να έχει πρόσβαση ή μέσω POP3/SMTP ή μέσω www.oasisdesign.gr/webmail. Το θέμα είναι πως θα δημιουργείται αυτοματοποιημένα ένα νέο mail account μέσα στο cPanel.

Ευχαριστώ!!
;]

mzindilis
Επικοινωνία:

Παροχή E-Mail Αccounts

Δημοσίευση από mzindilis » 04 Σεπ 2008 18:18

Το θεωρούσα αδύνατο να μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο, γιατί στη "στοίβα" υλικού, στο κάτω μέρος της οποίας είναι το hardware του server, και μετά ανεβαίνει, λειτουργικό σύστημα, λογισμικό εξυπηρετητή (Apache), γλώσσες scripting και βάσεις δεδομένων ή ό,τι άλλο λειτουργεί πάνω από το λογισμικό του εξυπηρετητή, λογισμικό εξυπηρετητή αλληλογραφίας κάπου εκεί μέσα, κ.λπ. κ.λπ. θεωρούσα ότι δεν μπορείς να περάσεις εντολές στον εξυπηρετητή αλληλογραφίας παρακάμπτοντας την είσοδο στο cPanel, δηλαδή διαπερνώντας με απλό τρόπο ένα από τα layers της στοίβας λογισμικού.

Παρόλα αυτά και με αφορμή την ερώτηση, έκανα μια σύντομη σχετικά έρευνα και βρήκα αυτή την αναφορά:

http://www.daniweb.com/forums/thread51470.html

την οποία δεν έχω δοκιμάσει ακόμα αλλά ισχυρίζεται ότι δουλεύει. Επίσης εδώ:

http://www.zubrag.com/scripts/cpanel-cr ... ccount.php

πρέπει να προσφέρουν όλη τη διαδικασία σε πακετάκι. Γενικά η αυτοματοποίηση λειτουργιών του cPanel για το χρήστη είναι πολύ ενδιαφέρον θέμα!

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Παροχή E-Mail Αccounts

Δημοσίευση από soteres2002 » 05 Σεπ 2008 20:00

Βασικά άν κατάλαβα καλά τι θέλεις και πως το θέλεις αυτό γίνεται γενικά... Συνήθως οι mail servers χρησιμοποιούν κάποια κεντρική βάση δεδομένων πχ mysql, postgres, κτλ όπου κρατούνται τα στοιχεία των mailboxes. Σε περίπτωση που θέλεις να προσθέσεις έναν χρήστη ή γενικώς να πειράξεις κάποιο χαρακτηριστικό, απλά γράφεις έναν db client στην περίπτωσή σου ένα PHP script. Ακόμα όμως κι αν δεν παίζει τέτοιο σκηνικό, γίνεται και με άλλους τρόπους, αρκεί να είσαι root και να έχεις δικαίωμα να το κάνεις.

Αυτό όμως δεν το κόβω να γίνεται στο webhosting περιβάλλον σου, και βασικά δεν την κόβω γενικώς να γίνεται τη δουλειά... Το έχω κάνει εγώ στο δικό μου σέρβερ αυτό που ζητάς (όπου είμαι r00t), ολοκληρωμένο πάνελ διαχείρισης mail και εισαγωγής νέων χρηστών κτλ κτλ.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Παροχή E-Mail Αccounts

Δημοσίευση από CyberCr33p » 05 Σεπ 2008 20:20

Επειδή βλέπω ότι θες να το κάνεις σε shared hosting, θα σου πρότεινα πριν το προχωρήσεις να ρωτήσεις το webhost σου εάν σου το επιτρέπει διότι οι περισσότεροι δεν επιτρέπουν να παρέχεις υπηρεσίες σε τρίτους μέσα από τα πακέτα τους.

Άβαταρ μέλους
Andreas_O
Honorary Member
Επικοινωνία:

Παροχή E-Mail Αccounts

Δημοσίευση από Andreas_O » 06 Σεπ 2008 00:12

CyberCr33p μίλησα με το Customer Service του παρόχου μου.

Το θέμα τους δεν είναι η παροχή υπηρεσιών, ίσα ίσα με αφήνουν να λέω και "παρέχω hosting" χωρίς να έχω reseller account ;) ;) ;)

Το θέμα τους είναι οι τρύπες και τα κενά ασφαλείας, και οι επιπτώσεις τους!

Τα λέμε ;)
;]

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Παροχή E-Mail Αccounts

Δημοσίευση από soteres2002 » 06 Σεπ 2008 04:19

Βασικά σε ένα shared hosting με cpanel ο μόνος τρόπος (φαντάζομαι) είναι να πειράζεις τα config files του cPanel για να πετύχεις κάτι τέτοιο. Αν ναι, υπάρχει έτοιμη λύση για αυτό το σκοπό;; Αν όχι γνωρίζεις πώς πρέπει να το φτιάξεις;;

Άβαταρ μέλους
Andreas_O
Honorary Member
Επικοινωνία:

Παροχή E-Mail Αccounts

Δημοσίευση από Andreas_O » 06 Σεπ 2008 11:37

Τελικά..ξενέρωσα :roll: :P

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες..
Το script που μου έδωσε ο mzindilis λειτουργεί άψογα σε έναν άλλο server. Στο δικό μου δε λειτουργεί, διότι η php safe mode είναι on.

Ενιγουέι..

Ευχαριστώ όλους σας!
;]

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Παροχή E-Mail Αccounts

Δημοσίευση από fiskilis » 06 Σεπ 2008 11:49

Andreas_O έγραψε:Το θέμα τους δεν είναι η παροχή υπηρεσιών, ίσα ίσα με αφήνουν να λέω και "παρέχω hosting" χωρίς να έχω reseller account
Αυτο μπορεις να το εξηγεισεις ?
subdomain δινεις ??

εχεις WHM ? η κατι παρομοιο ??

Άβαταρ μέλους
Andreas_O
Honorary Member
Επικοινωνία:

Παροχή E-Mail Αccounts

Δημοσίευση από Andreas_O » 06 Σεπ 2008 11:56

fiskilis έγραψε:
Andreas_O έγραψε:Το θέμα τους δεν είναι η παροχή υπηρεσιών, ίσα ίσα με αφήνουν να λέω και "παρέχω hosting" χωρίς να έχω reseller account
Αυτο μπορεις να το εξηγεισεις ?
subdomain δινεις ??

εχεις WHM ? η κατι παρομοιο ??
Απλά, μέσα από το cPanel μου έχω add-on Domains κάποιων, οι οποίοι έχουν βάλει τους nameservers μου, και από τη διαχείριση αρχείων τους δίνω πχ. 100mb . Αυτοί δεν έχουν πρόσβαση στο cPanel παρά μόνο με FTP για up/down loads.

;) :roll:
;]

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Παροχή E-Mail Αccounts

Δημοσίευση από fiskilis » 06 Σεπ 2008 12:02

ε αυτο δεν μπορεις να το πεις hosting χωρις ο αλλος να εχει πληρη προσβαση σε cp !!

απλα κανεις οπως ειπες addon αλλα domain ( ποσα εχεις συνολικα addon δικαιωμα ? )

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες