Κατασκευή forum

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
keymaker

Κατασκευή forum

Δημοσίευση από keymaker » 06 Σεπ 2008 17:48

γεια σας θελω να φτιαξω ενα φορουμ με διαφορες δυνατοτητες οπως να μπορω να κανω ποστ βιντεο απο το youtube..να κρυβει κειμενο και να εμφανιζεται μετα απο ενα ποστ του χρηστη και τετοια..θελω να ειναι στης μορφης forum.gr και οχι σαν τα free.. :roll:

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κατασκευή forum

Δημοσίευση από fiskilis » 06 Σεπ 2008 18:22

νομιζω στο νεο phpbb3 υπαρχει η δυνατοτητα video post

αλλα ενας που ασχολειται με αυτο το ειδος θα μπορει σιγουρα να σου πει

mzindilis
Επικοινωνία:

Κατασκευή forum

Δημοσίευση από mzindilis » 06 Σεπ 2008 20:27

To phpBB3 είναι ένα σχετικά πλήρες σε δυνατότητες λογισμικό για φόρουμ, και διατίθεται ελεύθερα. Υπάρχει η δυνατότητα για εμφάνιση video από το youtube με την προσθήκη ενός απλούστατου custom bbcode. Το να κρύβεται το περιεχόμενο του post και να εμφανίζεται μετά από ένα post του χρήστη, το έχω δει σε Invision Power Board αν δεν κάνω λάθος, δεν ξέρω αν μπορεί να υλοποιηθεί και στο phpbb3 με την προσθήκη ίσως κάποιου mod.

Αν έχεις κάποιο hosting, μπορείς να βάλεις το phpbb3 πολύ εύκολα και να πειραματιστείς. Αν οι δυνατότητές του δε σου αρκούν μπορείς να δοκιμάσεις και άλλα φόρουμ όπως IPB που ανέφερα πιο πάνω, αλλά αυτά είναι εμπορικά προγράμματα και έχουν κάποιο κόστος.

Άβαταρ μέλους
takis1985
Επικοινωνία:

Κατασκευή forum

Δημοσίευση από takis1985 » 06 Σεπ 2008 22:39

mzindilis έγραψε:To phpBB3 είναι ένα σχετικά πλήρες σε δυνατότητες λογισμικό για φόρουμ, και διατίθεται ελεύθερα. Υπάρχει η δυνατότητα για εμφάνιση video από το youtube με την προσθήκη ενός απλούστατου custom bbcode. Το να κρύβεται το περιεχόμενο του post και να εμφανίζεται μετά από ένα post του χρήστη, το έχω δει σε Invision Power Board αν δεν κάνω λάθος, δεν ξέρω αν μπορεί να υλοποιηθεί και στο phpbb3 με την προσθήκη ίσως κάποιου mod.

Αν έχεις κάποιο hosting, μπορείς να βάλεις το phpbb3 πολύ εύκολα και να πειραματιστείς. Αν οι δυνατότητές του δε σου αρκούν μπορείς να δοκιμάσεις και άλλα φόρουμ όπως IPB που ανέφερα πιο πάνω, αλλά αυτά είναι εμπορικά προγράμματα και έχουν κάποιο κόστος.
Για κατασκευή forum με το phpBB3 θέλει ιδιέτερες γνώσεις της γλώσσας php;

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Κατασκευή forum

Δημοσίευση από vassilism » 06 Σεπ 2008 22:44

takis1985 έγραψε:Για κατασκευή forum με το phpBB3 θέλει ιδιέτερες γνώσεις της γλώσσας php;
Δεν είναι κατασκευή, είναι εγατάσταση.
Και για την εγκατάσταση δεν χρειάζετε καθόλου γνώσεις απο php.
Αν όμως θες να το φέρεις στα μέτρα σου και έχεις σκοπό να κάνεις πολλές αλλαγές, τότε θα σου χρειστεί.

1host
Επικοινωνία:

Κατασκευή forum

Δημοσίευση από 1host » 07 Σεπ 2008 03:39

Καλησπέρα,
Μπορείς να ρωτήσεις και τον provider σου να στο εγκαταστήσει, ή να το βάλεις εσύ μέσα απο κάποιον installer του provider σου(π.χ fantastico) - για το phbb3
αναφέρομαι.
Μια πλήρης πλατφόρμα για forums,είναι το Vbulletin.
Δεν είναι όμως opensource και η άδεια κοστίζει 89$/χρόνο ή περίπου 160$ lifetime
1HOST Υπηρεσίες Φιλοξενίας | Ανανεωμένες υπηρεσίες & υποδομή σε συνδυασμό με εξειδικευμένο support. www.1host.gr
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κατασκευή forum

Δημοσίευση από CyberCr33p » 07 Σεπ 2008 15:41

takis1985 έγραψε:Για κατασκευή forum με το phpBB3 θέλει ιδιέτερες γνώσεις της γλώσσας php;

Εάν θέλεις να το στήσεις στην ιστοσελίδα που φιλοξενείς σε εμάς η διαδικασία εγκατάστασης του phpbb3 είναι πολύ απλή. Οδηγίες θα βρεις εδώ:

http://www.cretaforce.gr/phpbb3

Εάν κολλήσεις κάπου ή θέλεις να το εγκαταστήσουμε εμείς για εσένα στείλε μου ένα PM εδώ ή e-mail στο support <no spam> cretaforce.gr

ouranos

Κατασκευή forum

Δημοσίευση από ouranos » 07 Σεπ 2008 19:34

εγώ έχω χτήσει ένα φόρουμ σε SMF. Θεωρώ οτι είναι πολύ καλή πλατφόρμα, και παίρνει αρκετά έξτρα πολύ ευκολα (πχ post video). Θα πρέπει να νοικιάσεις έναν χώρο αρχικά, και όνομα. Ύστερα δημιούργησε μια βάση δεδομένων και εγκατέστησε το SMF. Υπάρχουν οδηγείες παντού στο ίντερνετ. Δεν θα δυσκολευτείς.

Αν πάλι έχει Plesk panel (όπως εγώ) ή κάποιο άλλο (fantastico) τότε η εγκατάσταση είναι ακόμα πιο εύκολη. Μερικά κλίκ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες