mou grafei angnosth format kai mou to petaei to dvd

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
aetos89

Δημοσίευση από aetos89 » 07 Σεπ 2008 15:48

geia sas paidia,

mou exoun spasei kyriolektika ta neura.ama den to spaso to pc na min me lene aeto!
akouste ti exo pathei.agorasa dvds gia na kapso ena film na mporeso na to do sthn tileorash.ekana oti ekana panta.dvd ston burner(exo enan ths LG)kai me ton nerona ton 8 eno prota ekana convert to film se dvd format to kaio.leo ola entaxei einai.pao na to do sto dvd player ton epitrapezio kai den mou to paizei.mou grafei angnosth format kai mou to petaei to dvd.exo xalasei mexri twra 5 dvds apo tis diafores dokimes.

den xero ti na kano??bohteia paidia!!peite kamia idea!

sas euxaristo poly!

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 07 Σεπ 2008 16:04

εδώ και χρόνια τα DVD διαβάζουν απευθείας αρχεία mpg χωρίς μετατροπές.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

aetos89

Δημοσίευση από aetos89 » 07 Σεπ 2008 16:16

ti ennoeis file mou akrivws??

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 07 Σεπ 2008 16:19

το καις σαν αρχείο κανονικά και το βάζεις στο dvd σου, δε το μετατρέπεις σε dvd format
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

aetos89

Δημοσίευση από aetos89 » 07 Σεπ 2008 16:22

miso lepto gia na katalavo.exo tin tainia h opoia einai 800mb avi.ok mexri edo??ean pao na thn kapso se dvd den thn vlepo pouthena ston skliro me ton nero.ean tin kano metatroph se dvd format mporo na thn do kai na tin kapso.katalaves twra??

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 07 Σεπ 2008 21:14

Δηλαδη με το nero δεν μπορείς να βρεις ένα αρχείο στο σκληρό σου και να το κάψεις ???

Δοκίματε να το βάλεις κάπου που να το εντοπίζεις πιο εύκολα, πχ. στο desktop ή όπου σε βολεύει καλύτερα.
Φυσικά δεν διαλέγεις στο πρόγραμμα ότι θα κάψεις "dvd-image" αλλα απλά "data file/s"

Υπόψη ότι δεν ξέρω αν και ποια player μπορεί να βλέπουν και να παιζουν .avi
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

aetos89

Δημοσίευση από aetos89 » 07 Σεπ 2008 21:51

paidia tipota to ekpapsa opos mou lete san data.tobala ston dvdplayer tipota paidia!den diavasei oute paizei! :( :(

Άβαταρ μέλους
veriotis
Graphics Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από veriotis » 07 Σεπ 2008 23:00

μερικοί επιτραπέζιοι player δεν αναγνωρίζουν τα dvd+r ή dvd-r (πάντα τα μπερδεύω )
αν γράφεις σε -R δοκίμασε και ένα με +R η το ανάποδο

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 07 Σεπ 2008 23:31

Συμβουλεύω να διαβάσεις για τα οπτικά δισκάκια - το υλικό, τις αντοχές τους, χρήσεις, συμβατότητα κλπ - ενα καλό οδηγό κι όχι απλά στατιστικές.

Ενα βασικό τέτοιο λοιπόν θα σου έλεγε και το βασικό, ότι όλα τα δισκάκια δεν είναι συμβατά με όλες τις συσκευές ανάγνωσης και εγγραφής τους
- κι ιδιαίτρα στα dvd+/-R οι περισσότερες συσκευές είναι πολύ πιο ευαίσθητες.

Για παράδειγμα, εχω δοκιμάσει στο δικό μου ΗΥ κάπου 5 dvd "-R" γραμμένα (data) γραμμένα από 3 δiαφορετικές φίλες σε 4 διαφορετικούς υπολογιστές - αλλα δεν μου βλέπει τίποτα (βάλτε δίσκο στη συσκευή!!!)

Ενώ έχω "δει" άλλα 2 (data) .. το ένα από αυτά μάλιστα αποτελούσε πακέτο με ένα από τα παραπάνω "αδιάβαστα".
Ενα από τα παραπάνω αδιάβαστα δεν διαβάσεται σε άλλους 3-4 υπολογιστές που το δοκίμασα, ενώ η ιδιοκτήτρια άλλων 2 ορκίζεται ότι εκείνη τα διαβάζει στον υπολογιστή της (όπου τα έγγραψε), και τουλάχιστον 1 άλλο έχει αποδειχτεί να μην διαβάζεται΄ούτε από τον υπολογιστή που το έγγραψε.

Η συσκευή μου λέει ότι τα υποστηρίζει όλα, και μπορεί και να γράψει "-R" .. αλλα στα ψιλά γράμματα του κατασκευαστή διευκρινίζει ότι δεν φταίει η συσκευή αν δεν διαβάζει μερικά δισκάκια.. να αγοράζουμε μόνο αυτά που συνιστά ο κατασκευαστής και να μην ανασαίνουμε όταν τα καίμε.. και πάλι δεν εγγυάται οτι θα διαβάζονται κι από άλλες συσκευές

αν σου λέει τίποτα το παράδειγμα..

ενας τρόπος να τσεκάρεις το player σου τώρα.. αν είναι βασικά συμβατό με ένα (συγκεκριμένο τύπο) δισκάκι γραμμένο απο τον υπολογιστή σου

- τα περισσότερα σημερινά dvd-player γράφουν στο κουτί ότι "παιζουν" και αρκετά γνωστά αρχεία εικόνας και ήχου.. εγώ για παράδειγμα του έβαλα μέσα ένα από τα δισκάκια που κρατάω τα back-up με τις φωτογραφίες μου .. και τα παίζει στην τηλεόραση σαν τους παλιούς screen-saver - και τότε ξέρω ότι θα μπορεί να διαβάσει τα περισσότερα άλλα ίδια δισκάκια που έκαψα με τις ίδιες συνθήκες (ταχυτητα κλπ..)

Επίσης μετά από την παραπάνω εμπειρία με τα "-".. αγοράζω μόνο +R (better safe than sorry), τα οποία δεν έχω ακούσει αμόμα πρόβλημα.
Επίσης πριν να αρχίσω να καίω και να κρύβω τα πολύτιμα data μου.. δοκιμάζω πρώτα μια νεα μάρκα δισκάκια.. καιω ένα-δυο δοκιμαστικά και δοκιμάζω ότι διαβάζονται σε όσο περισσότερες συσκευές.. πρν το αποφασίσω και αγοράσω ποσότητα - γενικά δεν έχω πρόβλημα με τα επώνυμα dvd+R (ακόμα)

αν λοιπον ο υπολογιστής διαβάζει το δισκάκι που έκαψες
κι αν το Player διαβάζει κανενα (οποιοδήποτε) άλλο δισκάκι που έχεις καψει στό ίδιο γραφτήρι με τις ίδιες ρυθμίσεις ..

τότε παιζει ακόμα αν είναι ίδιου κατασκευαστή και ποιότητας το σημερινο εν λόγω δισκάκι, το οποίο καλό είναι ακόμα να ελεγχθει κι αν το διαβάζουν άνετα και μερικές άλλες συσκευές που θα έπρεπε
(υπολογιστές και Player..)

- κι αν όλα τα παραπάνω πετύχουν και ξέρεις ότι το player "βλέπει" .avi
.. τότε ψάχνεις ποιο άλλο πρόβλημα συμβατότητας μπορεί να παιζει.
.

αυτά τα ολίγα κια καλή τυχη
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες