Σπουδές πάνω στο Web Design?

Εκπαιδευτικά θέματα σχετικά με την επιστήμη των υπολογιστών και γενικά θέματα γύρω από την εκπαίδευση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
ouranos

Δημοσίευση από ouranos » 07 Σεπ 2008 22:10

Καταρχήν καλησπέρα σας.

Θα ήθελα να μάθω κάποια πράγματα για σπουδές στο web design. Δεν είμαι τελείως άσχετος, αλλά έχω αρκετές απορίες πάνω στο άθλημα που θέλω να μου λύσει κάποιος (δάσκαλος ίσως..).

Έχω δεί αρκετές σχολές (ιδιωτικές) που διδάσκουν (?) web design. Έχω ρωτήσει στον Ορνεράκη, έχω δεί για την ΑΚΤΟ και τέλος στην Intergraphics. Η τελευταία μάλιστα έχει κάποια σεμινάρια που με ενδιαφέρουν. Δεν ξέρω όμως τι να προτιμήσω, και ποια θα με βοηθήσει να κάνω αυτο που πραγματικά θέλω. Δέν έχω αρκετά χρήματα και έτσι θα περιοριστώ σε κάτι οικονομικό (σεμινάριο) αντί για ένα full πρόγραμμα εκμάθησης.

Μπορεί κάποιος να μου πεί γνώμες-απόψεις? Να μου προτίνει κάτι?

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 07 Σεπ 2008 22:33

Κάτσε και διάβασε μόνος σου και πειραματίσου. Φαντάσου ότι έχουν έρθει κατά καιρούς να τους προσλάβω άτομα που διδάσκουν σε ιδιωτικά ΙΕΚ και δεν ξέρουν την τύφλα τους. Μάλιστα ένας δίδασκε σε ένα από αυτά που αναφέρεις. Το web design ωστόσο σου υπενθυμίζω ότι έχει να κάνει περισσότερο με πληροφορική παρά με γραφιστική.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

ouranos

Δημοσίευση από ouranos » 07 Σεπ 2008 22:37

Φαντάζομαι τι θα γίνεται, απλά έχω κάποιες βασικές απορίες, και θέλω να κάνω κάποια βήματα παραπέρα. Νιώθω να έχω κολλήσει.

Είναι κάποια πράγματα που δεν μπορείς να μάθεις μόνος σου. Ή να το πώ καλύτερα, θα τα μάθεις πιο γρήγορα αν στα δείξει κάποιος. Εγω απλα θέλω να κερδίσω αυτόν το χρόνο...

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 07 Σεπ 2008 22:42

Έλα μωρέ, ρώτα εδώ καλύτερα για να μην κλαις και τα λεφτά σου, άκου με που σου λέω :lol:
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

ouranos

Δημοσίευση από ouranos » 07 Σεπ 2008 22:51

ωραία λοιπόν :P

Αλλά περιμένω και απο άλλους να μου πούν απόψεις. :)

και μακάρι να είχα τον χρόνο να διαβάζω συνέχεια...

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 07 Σεπ 2008 23:24

To xrono pou tha spataliseis stis sxoles, afierwse ton se prosopiko diavasma kai piramatismo. Pare merika vivlia apo ton papasotiriou, xekina me html kai css, meta diavase gia php kai mysql

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 08 Σεπ 2008 00:12

cdhyper έγραψε:Κάτσε και διάβασε μόνος σου και πειραματίσου. Φαντάσου ότι έχουν έρθει κατά καιρούς να τους προσλάβω άτομα που διδάσκουν σε ιδιωτικά ΙΕΚ και δεν ξέρουν την τύφλα τους. Μάλιστα ένας δίδασκε σε ένα από αυτά που αναφέρεις. Το web design ωστόσο σου υπενθυμίζω ότι έχει να κάνει περισσότερο με πληροφορική παρά με γραφιστική.
Aυτό πρέπει να είναι μυστικό της "πιάτσας", γιατί σπάνια αναφέρεται στα ΙΕΚ... :P

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 08 Σεπ 2008 00:49

Το Web Design είναι ένα σύνολο γνώσεων που πρέπει να έχουν περισσότερα από ένα άτομα. Λόγω του ότι στην Ελλάδα έχουν συνηθίσει όλοι να ξέρουν και από λίγα έχουμε ένα πολύ τραγικό αποτέλεσμα. Έχω ένα φίλο που είναι εξαιρετικός γραφίστας και ξέρει και λίγο dreamweaver.

Ακόμα σχεδιάζει με frames.

Όσο για τις σπουδές έχουμε:

Με τις σπουδές αποκτάς και ένα χαρτί ενώ με το βιβλίο όχι.
Με τις σπουδές παίρνεις τις πολύ βασικές γνώσεις και είναι στο χέρι σου εάν θα βελτιστοποιηθείς μόνος σου ή θα μείνεις στάσιμος.
Αν οι σπουδές ήταν άχρηστες τότε όλοι θα παίρνανε βιβλία.
Με το βιβλίο μπορείς να μάθεις κάποια πράγματα αλλά άμα κολλήσεις κάπου δεν υπάρχει κανένας να σε βοηθήσει.
Με το βιβλίο κατά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό θα διακόψεις σε 2-3 μέρες γιατί αν δεν έχεις κάποιο υπόβαθρο δεν θα καταλαβαίνεις jesus.
Πολλοί καθηγητές δεν ξέρουν την τύφλα τους αλλά και πολλοί από αυτούς είναι τσακάλια.
Με τις σπουδές μπορεί να γνωρίσεις και καμμιά γκόμενα/ο :D

Και άλλα πολλά...

ouranos

Δημοσίευση από ouranos » 08 Σεπ 2008 01:26

Είναι αυτό που λέει ο lunarmedia. Έχω πολλα βιβλία, αποκτηθέντα με ποικίλους τρόπους, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να τα αξιοποιήσω. Δυστυχώς ή ευτυχώς χρειάζεσαι μια καθοδήγηση real time.

Άβαταρ μέλους
fusion
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fusion » 19 Σεπ 2008 15:07

Ασχολησου μονος σου και για τα ερωτηματα σου ο γουγλης.
Εγω αν περιμενα απο τη σχολη να μου μαθει, εστω και τα βασικα, θα ημουν ακομα στο περιμενε...
Να προσθεσω οτι υπαρχουν σεμιναρια αξιολογα αλλα τα περισσοτερα σου μαθαινουν οτι θα μαθαινες και απο ενα καλο tutorial, το οποιο θα σου λυσει τις απορειες σου και ειναι και free.;)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fusion την 19 Σεπ 2008 15:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 19 Σεπ 2008 15:18

ναι μηδενίστε τις σχολές και τα πτυχεία...

Τζάμπα τα 3 χρόνια μου στην Αγγλία για να πάρω το πτυχίο και τα άλλα 2 τώρα στο ΙΙΕΚ για το κρατικό...

Ας περιοριζόμουνα στο διάβασμα και στο portfolio που έστησα μέχι τώρα (αξιόλογα sites) και να πήγαινα στα γραφεία να χτυπούσα πόρτες... come on...

Το πτυχίο είναι σημαντικό. Καμία εταιρία δεν παίρνει μόνο με βάση τις γνώσεις σου και το portfolio σου. Είναι σημαντικά αλλά δεν είναι τα μόνα που θα σου δώσουνε δουλεία.

Εάν από την άλλη θέλεις να δουλέψεις μόνος σου τότε οκ, δεν χρειάζεται να το κάνεις... Δεν θα σε ρωτήσει κανένας πελάτης

"Mπορώ σε παρακαλώ να δω το πτυχίο σου πριν σου δώσω την δουλεία;"

Τώρα για το τί σχολή να ακολουθήσεις υπάρχουνε 2 λύσεις...

Η πρώτη είναι να πάς σε μία ιδιωτική σχολή που έχει συνεργασία με κάποιο Αγγλικό πανεπιστήμιο και να ακολουθήσεις το τμήμα Internet Application Development,Multimedia (2 ή 3 χρόνο γίνεται η επιλογή, ανάλογα με τη σχολή...)

Η να πάς σε ένα IIEK και να πάς σε τμήμα ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ. Γιατί; Γιατί πολύ απλά εάν πας σε τμήμα γραφιστικής ακόμη και με το να μάθεις γραφιστική (και τα σχετικά προγράμματα) θα γίνεις ένας πολύ καλός designer αλλά θα μίνεις εκεί.
Από το τμήμα πληροφορικής θα μπορέσεις μετά να συνεχίσεις κάνοντας 1 μόνο χρόνο και όχι 2 (δηλαδή απο την αρχή) και σε κάποιο ακόμη πρόγραμμα.

Έτσι υποθετικά, τελειώνεις Web Design / Development και μετά συνεχίζεις σε Δίκτυα...

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 19 Σεπ 2008 21:31

Basilakisweb έγραψε:Καμία εταιρία δεν παίρνει μόνο με βάση τις γνώσεις σου και το portfolio σου.
Κάνεις μεγάλο λάθος... Το portfolio και οι γνώσεις ενδιαφέρουν τους επαγγελματίες όταν πρόκειται να προσλάβουν designers και όχι τα πτυχία.
Στο λέω εκ πείρας και γνωρίζοντας και πως δουλεύει η "πιάτσα" και αν θέλεις ρώτα και μόνος σου ή πήγαινε κάπου για δουλειά να δούμε τι θα σου ζητήσουν. Τι με νοιάζει εμένα αν έχεις 50 πτυχία αλλά δεν μπορείς να μου φτιάξεις κάτι καλό; Μην είσαι βέβαιος ότι οι κατέχοντες των πτυχίων, σημαίνει ότι κάνουν καλά αυτά που διδαχθήκανε.

ΥΓ: Αυτό ασφαλώς δεν αναιρεί την αξία των πτυχίων. Ιδιαίτερα αν είναι να σε πάρουν στο δημόσιο π.χ. για να βγάζεις τις ελιές από τη φωτογραφία του Σημίτη, να αδυνατίζεις τον Καραμανλή, να βάζεις μαλιά στον Παπανδρέου κλπ :p (γιατί για να "κόψεις" και να στήσεις site από template, δεν πρόκειται να δεις να προσλαμβάνουν προσωπικό στο δημόσιο. Τα δίνουν έξω με διαγωνισμούς ή άνευ)

Άβαταρ μέλους
x-origin

Δημοσίευση από x-origin » 19 Σεπ 2008 21:38

Το πτυχίο είναι το εισιτήριο...για να σε δεχτεί κάποιος να κάνει συνέντευξη μαζί σου και αμέσως το επόμενο βήμα για να πιάσεις την θέση μετράει τι ξέρεις να κάνεις στην πράξη δλδ portfolio για του designers!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
PixelDog

Δημοσίευση από PixelDog » 19 Σεπ 2008 21:45

πέστα βρε dimsis
άσε που το να μην έχεις πτυχίο έχει το θετικό
ότι άμα κάποιος σου πει ότι: ξέρεις κάνεις καλή δουλεία αλλά δεν σε περνώ επειδή δεν έχεις πτυχίο
καταλαβαίνεις ότι ο άνθρωπος είναι !@#$% :hammer: και την κάνεις διακριτικά :D
I Hate My Notepad

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 20 Σεπ 2008 05:33

dimsis έγραψε: Κάνεις μεγάλο λάθος... Το portfolio και οι γνώσεις ενδιαφέρουν τους επαγγελματίες όταν πρόκειται να προσλάβουν designers και όχι τα πτυχία.
Στο λέω εκ πείρας και γνωρίζοντας και πως δουλεύει η "πιάτσα" και αν θέλεις ρώτα και μόνος σου ή πήγαινε κάπου για δουλειά να δούμε τι θα σου ζητήσουν. Τι με νοιάζει εμένα αν έχεις 50 πτυχία αλλά δεν μπορείς να μου φτιάξεις κάτι καλό; Μην είσαι βέβαιος ότι οι κατέχοντες των πτυχίων, σημαίνει ότι κάνουν καλά αυτά που διδαχθήκανε.
Για αυτό έβαλα την λέξη (λέξη πρέπει να είναι) ΜΟΝΟ

Δεν είπα, πως το πτυχείο θα σου κλείσει την θέση, είπα πως θα σου ανήξει τον δρόμο προς αυτή...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ημερίδες, Σεμινάρια & Θέματα Εκπαίδευσης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες