Σπουδές πάνω στο Web Design?

Εκπαιδευτικά θέματα σχετικά με την επιστήμη των υπολογιστών και γενικά θέματα γύρω από την εκπαίδευση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 20 Σεπ 2008 13:18

Εκεί διαφωνούμε. Εγώ επιμένω και το βλέπω καθημερινά, πως η δουλειά που θα παρουσιάσεις (portfolio) και οι γνώσεις σου και οι δυνατότητες σου θα σου ανοίξουν το δρόμο και θα σου δώσουν ευκαιρίες και όχι το πτυχίο. Το πτυχίο θα στο ρωτήσουν (ΑΝ ρωτήσουν) τελευταίο και αυτό για να δούνε αν λόγο πτυχίου οφείλουν να πληρώνουν παραπάνω από όσο θα πλήρωναν σε κάποιους που δεν έχουν. Άσε που έχω ακούσει και περιπτώσεις που αυτοί που είχαν πτυχία και για αυτό απαιτούσαν μεγαλύτερους μισθούς από τους μη πτυχιούχους, ΔΕΝ προσλήφθηκαν και προτίμησαν "φθηνότερους" υπαλλήλους (που μπορεί να έκαναν καλύτερη δουλειά από τους πτυχιούχους μπορεί να έκαναν και χειρότερη).
Προσωπικά δεν γνωρίζω, ούτε έχω ακούσει καμια εταιρεία του χώρου να προσλαμβάνει web designer(s) καθαρά και μόνο επειδή έχουν σχετικά πτυχία, χωρίς να έχουν δει τι μπορούν να κάνουν στην πράξη. Και όταν παίρνουν συντεντεύξεις επίσης, πάλι δεν έχω δει και πολλούς να έχουν ως όρο "αναζητούμε πτυχιούχους web designers", ώστε να είναι κλειστές οι πόρτες για τους μη κατέχοντες.

Ας μας πουν και οι υπόλοιποι επαγγελματίες που έχουν πάρει συνεντεύξεις σε περιόδους που έψαχναν να προσλάβουν web designers (όπως και developers) σε ποια φάση τους ζήτησαν πτυχία και πόσο μεγάλο ρόλο παίζουν τα πτυχία συγκριτικά με το portfolio στον ιδιωτικό τομέα για να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα.

Επαναλαμβάνω, τα παραπάνω δεν έχουν καμιά σχέση με την αξία των σπουδών, όπου εννοείται πως μπορούν να προσφέρουν και τις γνώσεις και τις βάσεις ώστε να γίνει κανείς πολύ καλός στη δουλειά του.
Όπως και για σένα προσωπικά πάρα πολύ καλά έκανες και σπούδασες 3 χρόνια που γράφεις Αγγλία και άλλα 2 σε ΙΙΕΚ εφόσον σε βοήθησαν πραγματικά να εξελιχθείς.

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 20 Σεπ 2008 22:44

Θα συμφωνήσω με τον dimsis. Το πτυχίο πλέον δεν λέει τίποτα...
Θα πρέπει ο κάθε επαγγελματίας να το θέλει, να το αγαπάει, να το ψάχνει.

Αν πήρες πτυχίο στο e-commerce πριν 8-10 χρόνια μπορεί να ξέρεις τα βασικά [ foundations ] αλλά αν το έχεις "αφήσει" τώρα θα μπορείς απλά να το καμαρώνεις. Έτσι είναι ο χώρος της πληροφορικής γενικότερα.

Έχω δει πολλά βιογραφικά, λιγότερους για συνέντευξη και 99% αυτό συναντάω: Ανθρώπους με 2 και 3 πτυχία [ σε μερικές περιπτώσεις άσχετα μεταξύ τους ] σχεδόν ανύπαρκτο portfolio και μηδέν διάθεση για μάθηση...

Προσωπικά δεν διαθέτω κανένα πτυχίο [ αν και μπορώ να εξαργυρώσω τον 1 χρόνο του Software Engineering foundation σε Certificate level ] και το μόνο που σκοπεύω να αποκτήσω είναι το Zend certificate.

Δεν λέω ότι κάνω σωστά... Ίσα, ίσα, αν γυρνούσα τον χρόνο πίσω θα αποκτούσα κάποιο που θα μου έδινε καλύτερες βάσεις.
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 21 Σεπ 2008 13:53

Με αποτέλεσμα το πτυχίο η όχι η φοίτηση σε μία σχολή έχει να δώσει πολλά σ έναν άνθρωπο.

Αν ξεκινήσεις απο τα βασικά μίας ειδικότητας (αυτά τα 1-2 βαρετά πρώτα χρόνια στις σχολές) είναι πιο εύκολο να προσαρμοστείς στις συνεχόμενες εξελίξεις.

Οι προγραμματιστές που αυτή την στιγμή είναι 40-45 χρονών πολύ πιθανό να ξεκίνησαν απο υπολογιστές με διάτρητες κάρτες χωρίς GUI, ούτε UI δεν ήταν αυτό βασικά :P

Αυτό δεν σημαίνει ότι έχασαν τα χρόνια τους στις σχολές ούτε οτι κάποιος ξεκινώντας σήμερα και διαβάζοντας ένα βιβλίο για μια γλώσσα θα τα καταφέρει καλύτερα.

Η παρουσία σε μία σχολή σου διδάσκει ομαδικό (και μεθοδικό) τρόπο σκέψης, σου προσφέρει την δυνατότητα να γνωρίσεις ανθρώπους κορυφές στον τομέα τους (γνωρίζεις και μερικά τομάρια αλλά αυτά δεν λείπουν απο πουθενά).
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 21 Σεπ 2008 21:02

Οι σχολές σου δίνουν τις βάσεις και την ώθηση. Μετά όλα τα άλλα είναι στο χέρι σου. Αν είσαι καλός και έχεις και καλές συστάσεις (ότι είσαι καλός επαγγελματίας κτλ) θα συνεργάζονται μαζί σου χωρίς να ζητήσουν να δουν το βιογραφικό σου.

Makedon
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Makedon » 24 Σεπ 2008 16:38

Min ipotimame tous spoudastes i tous (kamenous).
Iparxi mia mesi odo, i mikri mou prosopiki empiria pano sto thema auto einai pws i skliri doulia tha sou feri kai kala xrimata, se ola ta epagkelmata isxi auto.

Sta TEE (EPAL) , TEI , IIEK i sta panepistimia eiparxoun pleonektimata otan eiparxi pragmatiko endiaferon, opos eixe pei enas kathigitis mou i kathe taksi einai naos tis gnosis kai isxi auto isos kai gia merika forum.
Den arki na eisai apofitos kapoias sxolis, xriazete na afierosis kai poli prosopiko xrono kai i empiria einai ena poli megalo pleonektima na paris kapoia ergasia i kai na apoktisis kapoio sevasto misto.
I spoudes ektos apo tis vasikes gnosis pou tha sou prosferi tha sou mathi na ergazese kai se omadiko klima. Alla tis gnosis pou tha apoktisis afieronontas politimo prosopio sou xrono den tha mathis stis sxoles.

Egw exw afierosi olo mou to kalokeri ektos apo merika sk pano se ena pc kai pragmatika ematha arketa pragmata alla den arki auto.

Tha sinfoniso me x-origin pws to ptixio einai ena isitirio kai tpt parapano gia tin akroasi gia mia thesi ergasias.
Den pistevw pws an dn exeis kapoio ptixio den tha pernis aksiologa xrimata i agora ergasias exei anagki apo kalous mastorous
:P
Ara eksartate kai apo ton idion kai ti tha diikdikisi pano stin doulia tou se mia eteria.

zissis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zissis » 24 Σεπ 2008 17:24

Αγαπητέ ourane ίσως είδες κάτι και σε τράβαει στο webdesign, και καλά κάνεις γιατί είναι όμορφο και όσοι τα κατάφεραν το αγάπησαν, αλλά σαν εργασία είναι σχετικά επίπονη για κάποιον που δέν το αγαπάει και το κάνει κατ'ανάγκη εργασίας (νομίζω λίγοι..)
Ελπίζω να είσαι στην πρώτη κατηγορία.
Οι σπουδές σε σχολές δεν έχουν καμία απολύτος λύση σε αυτό που θα δείς στην τρελή-τρελή-τρελή αγορά γιατί ό,τι δείς είναι βασικά μια μη ολοκληρωμένη επαγγελματικά/ή εργασία. Είναι η αρχή σίγουρα για κάποιες /<γλώσσες>/ και κάποιες εφαρμογές αλλά υπάρχουν δεκάδες ίσως και εκατοντάδες για κάθε εργασία -Website -.
Επίσης θα πάρεις και ένα "πτυχίο" που άλλοι αναγνωρίζουν και άλλοι όχι.. αλλά τελικά δέν μετράει όταν η δουλειά σου είναι καλή...
Η τεχνολογία στον κλάδο αυτό αλλάζει, αν όχι μερα με τη μέρα, χρόνο με τον χρόνο..
Γνώσεις σαν ( Html, Mysql, PHP.. ) υπάρχουν στο ιντερνετ και σε e-books για να μάθεις και αν τελικά σου σου αρέσει προχοράς.. αν πάλι σου φανεί βουνό όλο αυτό με scripting και designing και flashing και θέλεις να φτιάχνεις ιστοσελίδες είτε σαν επαγγελματίας είτε σαν ιδιώτης δεν υπάρχει λόγος να κουράζεις τα μάτια σου και να βάζεις κολίρια!!! Υπάρχουν site builders στο internet δωρεάν, και μερικά ουσιαστικά παρέχουν ό,τι θές.. hosting,domains,videotutorials,cpanel κ.α
Αν έχεις κάτι τέτοιο κατά νου μπορείς να δείς στο profile μου έχει μια ιστοσελίδα με κάτι ανάλογο.

Καλή τύχη ό,τι και να κάνεις!
zissis
Zissis

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 24 Σεπ 2008 17:27

Ωραία!

Θα βρω μερικά e-book και θα γίνω γιατρός, αρχιτέκτονας, μηχανικός, δικηγόρος, φαναρτζής και οτιδήποτε άλλο.

Αρκεί να βρω τα e-books :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

Άβαταρ μέλους
PixelDog

Δημοσίευση από PixelDog » 24 Σεπ 2008 18:13

που θα βρω e-books για αστροναυτης
ενδιαφερομαι να δουλεψω στην NASA :D
I Hate My Notepad

Άβαταρ μέλους
WardoG
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από WardoG » 08 Οκτ 2008 15:52

Καταρχήν νομίζω οτι θα πρέπει να κάτσεις και να σκεφτείς προς τα πού τήνεις. Για παράδειγμα:

Αν είσαι καλός στα μαθηματικά και νομίζεις οτι σαρέσει ο προγραμματισμός τοτε ασχολήσου με αυτό.

Αν πάλι σ' αρέσει η γραφιστική ή η ζωγραφική γενικότερα, σχέδιο, κλπ και έχεις μια (οχι απαραίτητα καλλιτεχνική) φαντασία τότε κυνίγισε το.

Αν πάλι νομίζεις οτι έχεις τον χρόνο και την διάθεση να ασχοληθείς και με τα 2 σου βγάζω το καπέλο.

Όπως και να έχει όμως είτε με τον έναν τρόπο είτε με τον άλλον τα 2 μυαλά είναι καλύτερα απο το 1. Θέλω να πώ οτι μπορείς να δώσεις βάση στο ένα αντικείμενο και να βρείς κάποιον άλλον που τον εμπιστεύεσαι επαγγελματικά και να συνεργαστείτε. Ελευθερος επαγγελματίας για να είσαι και σωστός και να μην έχεις και ευτραπελα ή εξωτερικός συνεργάτης σε εταιρεία.

Αμα θέλεις μπορώ λίγο να σε κατευθίνω σε κάποια πράγματα. στείλε PM αν θές.

Χαιρετώ.
Oso Yparxei trapoula, tha vgainoune Rigades!
------------------------------------------------------
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 10 Νοέμ 2008 09:38

Πριν τοποθετηθώ,
+1000 στους cdhyper, bilt, fusion, dimsis, x-origin, WNAT, viktoras, alexandr0s και zissis για τις τοποθετήσεις τους με τις οποίες συντάσσομαι.

Απαραίτητη προϋπόθεση πριν συνεχίσω, είναι να σας ξεκαθαρίσω πως δεν είμαι κατά των σπουδών, των Σχολών, των πτυχίων κλπ (ίσα ίσα που τα θεωρώ ωφέλιμα).
Εκεί που διαφωνώ κάθετα είναι στα δύο συνηθέστερα πορίσματα από τους πτυχιούχους (πάντα στον κλάδο του web design & development αναφέρομαι).
1. Αν έχεις σπουδές και πτυχίο είσαι και καλός επαγγελματίας
2. Αν δεν έχεις σπουδάσει, είσαι εξ ορισμού άχρηστος και γεμίζεις με ανευθυνότητα σκουπίδια το internet!

Ας περάσουμε στο πρώτο επιχείρημα από τα δύο.
Η γνώμη μου είναι πως έχει γεμίσει η "πιάτσα" από πτυχιούχους της συνομοταξίας "ας πάω στον τομέα της πληροφορικής, όλοι λένε πως έχει πέραση κλπ κλπ". Στους συγκεκριμένους, δεν φρόντισε κανείς να τους πει πως η δουλειά αυτή θέλει πραγματικό μεράκι και αγάπη, πως πρέπει να είναι αεί διδασκόμενοι παρακολουθώντας τις εξελίξεις και διαβάζοντας κυρίως ως απόφοιτοι!
Θα μου πείτε "οκ υπάρχουν και κάποιοι τέτοιοι..."
Δυστυχώς θα σας απαντήσω πως δεν υπάρχουν μερικοί, αλλά πως είναι η συντριπτική πλειοψηφία! Το συμπέρασμα εξάγεται από όσους πέρασαν για συνέντευξη και εδώ στην Κόρινθο, αλλά και στην Αλεξανδρούπολη όπως κατέθεσε ο dimsis! Βοράς και Νότος λοιπόν! Τα ίδια! Ποσοστά από τα προσωπικά μου βιώματα, ανατριχιαστικά! 1 στους 10 αν αξίζει είναι αισιόδοξη πρόβλεψη! Μην βιαστείτε να βγάλετε συμπεράσματα από ανθρώπους που ξέρετε, που ήδη δουλεύουν και είναι πτυχιούχοι - γατόνια! Από την μάζα που ψάχνει για δουλειά θα αντικρίσετε την πραγματική εικόνα του προβλήματος!

Για το δεύτερο επιχείρημα δεν θα πω πολλά!
Μόνο πως τα στατιστικά είναι τελείως αντίστροφα! Ω ναι!
Αν μιλάμε για αυτοδίδακτους επαγγελματίες φυσικά και όχι για υδραυλικούς, φαναρτζήδες και ελαιοχρωματιστές που ως χόμπι "σκαλίζουν" μια ιστοσελίδα για το κέφι τους (και καλά κάνουν φυσικά).
Θα σταματήσω εδώ, ώστε να μου δώσετε εσείς την ευκαιρία να πω και τα ...παρακάτω 8)

leftycool

Δημοσίευση από leftycool » 15 Σεπ 2009 04:54

cdhyper έγραψε:Κάτσε και διάβασε μόνος σου και πειραματίσου. Φαντάσου ότι έχουν έρθει κατά καιρούς να τους προσλάβω άτομα που διδάσκουν σε ιδιωτικά ΙΕΚ και δεν ξέρουν την τύφλα τους. Μάλιστα ένας δίδασκε σε ένα από αυτά που αναφέρεις. Το web design ωστόσο σου υπενθυμίζω ότι έχει να κάνει περισσότερο με πληροφορική παρά με γραφιστική.
Ενδιαφέρομαι και εγώ για web design και σκέφτομαι να πάω σε ένα ιδιωτίκο ΙΕΚ και έιμαι στο ψάξε εδώ και κάτι μέρες τώρα. Το μόνο που βρήκα που να έχει σχέση με αυτό είναι ένας τομέας που ονομάζεται ''Γραφίστας Εντύπου και Ηλεκτρονικών Μέσων'' και είναι καταχωρημένο στο ART & DESIGN .Αυτό από ότι έχω καταλάβει έχει σχέσει πιο πολύ με ελέυθερο σχέδιο παρά με Υπολογιστές και μαθαίνεις πολύ λίγα πράγματα για web design κάτι το οποίο θέλω να αποφύγω και διαβάζοντας αυτά που έγραψες με έβαλες σε σκέψεις !!! Για να πειραματιστώ μόνος μου δεν το κόβω γιατί άμα τα δω σκούρα θα τα παρατίσω και εξάλου θέλω να έχω και ένα πτυχίο στα χέρια μου !!! Γνωρίζεις καμιά σχολή που να έχει πιο πολύ σχέση με το αντικείμενο ???? Προυπόθεση να υπάρχει και στην Θεσσαλονίκη !!! THX

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 15 Σεπ 2009 06:35

Κατ' αρχήν Μακριά από ΙΕΚ ΔΕΛΤΑ.

Πάρε ένα πτυχίο και την κρατική πιστοποίηση να υπάρχει, προτείνω ΑΚΤΟ, Intergraphics, για αλλού δεν ξέρω.

Πέρα από το πτυχίο πρέπει να καείς πραγματικά να ψάξεις και να πειραματιστείς, η εμπειρία και το πορτφόλιο πρέπει να υπάρχουν όταν θα πας κάπου για δουλειά και κατά την γνώμη μου μετράνε περισσότερο από τα πτυχία, βέβαια δεν μας χαλάνε τα πτυχία όμως μετράει η εμπειρία περισσότερο.

Προσωπικά εαν είμουν εργοδότης θα ήθελα να δω ένα χορταστικό πορτφόλιο και καθόλου πτυχία.
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 15 Σεπ 2009 10:49

dimsis έγραψε:και αυτό για να δούνε αν λόγο πτυχίου οφείλουν να πληρώνουν παραπάνω από όσο θα πλήρωναν σε κάποιους που δεν έχουν.
Μετά από 20 χρόνια στην πληροφορική μπορώ να πω οτι ισχύει σχεδόν απόλυτα.
Το μόνο που θα βοηθήσει το πτυχίο είναι στην τσέπη του υποψήφιου. Η αλήθεια είναι οτι αρκετές φορές εξαργυρώνεται πάρα πολύ καλά.
Αλλά όταν το θέμα είναι το "κλείσε ένα ραντεβού με τον τάδε" δεν παίζει κανέναν ρόλο. Μπροστά στην εμπειρία και τα δείγματα δουλειάς δεν πιάνει μία.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 15 Σεπ 2009 11:21

telas έγραψε:Κατ' αρχήν Μακριά από ΙΕΚ ΔΕΛΤΑ.

Πάρε ένα πτυχίο και την κρατική πιστοποίηση να υπάρχει, προτείνω ΑΚΤΟ, Intergraphics, για αλλού δεν ξέρω.

Πέρα από το πτυχίο πρέπει να καείς πραγματικά να ψάξεις και να πειραματιστείς, η εμπειρία και το πορτφόλιο πρέπει να υπάρχουν όταν θα πας κάπου για δουλειά και κατά την γνώμη μου μετράνε περισσότερο από τα πτυχία, βέβαια δεν μας χαλάνε τα πτυχία όμως μετράει η εμπειρία περισσότερο.

Προσωπικά εαν είμουν εργοδότης θα ήθελα να δω ένα χορταστικό πορτφόλιο και καθόλου πτυχία.
Θέλεις να μυραστείς και την εμπειρία σου όμως;
Γιατί αυτό το "μακριά απο τα ΙΕΚ ΔΕΛΤΑ" δεν είναι και το καλύτερο για κάποιους απο εμάς που τρώνε τα χρόννια τους εκει μέσα, και ένας πιθανός εργοδώτης μέσα απο το forum, να το διαβάσει αυτό.

Για πες μας λοιπόν, και μετά θα σου πω και τι κάνουμε εμείς εκεί :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ημερίδες, Σεμινάρια & Θέματα Εκπαίδευσης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες