Επιλογή database server

Γενικές συζητήσεις για SQL και SQL Servers (RDBMS)

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
new_scavanger

Επιλογή database server

Δημοσίευση από new_scavanger » 12 Σεπ 2008 03:00

Καταρχήν χαίρεται, και χαίρω πολύ.
Είμαι νέος στο forum και θα ήθελα πολύ να ακούσω τις απόψεις των members για κάποια πραγματάκια πάνω σε SQL servers.
Φυσικά δεν μιλάω για όλους τους server αλλά για αυτούς που κατά την γνώμη μου είναι οι ποιο διαδεδομένοι (MySQL, PostgreSQL, MSSQL και Oracle).

Ένα από τα ποιο σημαντικά κομμάτια για την περαίωση ενός application (είτε είναι με απλό GUI είτε είναι webapp), είναι η σωστή επιλογή της database (πιστεύω πως όλοι συμφωνούν μέχρι εδώ), και ιδίως όταν μιλάμε για database με πολλά tables και τεράστια ποσά από rows.

Η επιλογή είναι παρά πολύ δύσκολη γιατί πρέπει να πάρεις υπόψη παρά πολλά πράγματα (πχ κόστος, μέγεθος database, overhead, database capabilities, server machine και άλλα πολλά).

Η ερώτηση μου είναι, αν το μόνο που θα επηρέαζε την απόφαση σας ήταν τα database capabilities, όπως πχ πόσο εύκολο είναι να κανείς ένα απλό pagination ή ένα απλό Primary key με αυτόματη αύξηση, ποιον server θα διαλέγατε για ένα project με ας πούμε 30 έως 50 tables και rows από 10.000 έως 1.000.000 ?

Φυσικά και αν θα επηρέαζε την απόφαση σας η γλώσσα (java, c# etc) και ίσως κάποιο framework (πχ. hibernate)?

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Επιλογή database server

Δημοσίευση από Sheena » 12 Σεπ 2008 14:09

Μήπως τα έχεις μπερδέψει λίγο;
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

new_scavanger

Επιλογή database server

Δημοσίευση από new_scavanger » 12 Σεπ 2008 14:28

Τι έχω μπερδέψει ? Είπα κάτι περίεργο?

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Επιλογή database server

Δημοσίευση από cherouvim » 12 Σεπ 2008 15:00

Αν έχεις πλούσιο μοντέλο (30-50 tables) τότε το hibernate είναι σχεδόν απαραίτητο.
Αν θες κάτι πιο light δες το http://ibatis.apache.org/

Η επιλογή βάσης τότε έχει μικρότερη σημασία.

Άβαταρ μέλους
dt008
Επικοινωνία:

Επιλογή database server

Δημοσίευση από dt008 » 20 Σεπ 2008 11:57

cherouvim έγραψε:Αν έχεις πλούσιο μοντέλο (30-50 tables) τότε το hibernate είναι σχεδόν απαραίτητο.
Αν θες κάτι πιο light δες το http://ibatis.apache.org/

Η επιλογή βάσης τότε έχει μικρότερη σημασία.
συμφωνώ! Για .ΝΕΤ υπάρχει το NHibernate (http://www.hibernate.org/343.html), αλλά εγώ προτιμώ το LINQ to SQL (για tutorial, δες εδώ http://weblogs.asp.net/scottgu/archive/ ... art-1.aspx)

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Επιλογή database server

Δημοσίευση από cordis » 21 Σεπ 2008 14:35

κάθε φορά που βγαίνει κάτι τέτοιο για .Net λέω πόσο μπροστά ήταν και είναι ο PowerBuilder που εδώ και τόσα πολλά χρόνια υποστηρίζει Native SQL μέσα στο κώδικά του!

όσο για την επιλογή του server, αλλά και του μοντέλου θα πρέπει να ξέρεις και την χρήση που θα έχουν αυτά τα data, θα είναι για διάβασμα; θα είναι συνεχώς μεταβαλλόμενα;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
dt008
Επικοινωνία:

Επιλογή database server

Δημοσίευση από dt008 » 22 Σεπ 2008 02:09

cordis έγραψε:κάθε φορά που βγαίνει κάτι τέτοιο για .Net λέω πόσο μπροστά ήταν και είναι ο PowerBuilder που εδώ και τόσα πολλά χρόνια υποστηρίζει Native SQL μέσα στο κώδικά του!
μόνο που το LINQ σαν ιδέα/τεχνολογία/υλοποίηση είναι κάτι πολύ παραπάνω από native sql queries, αφού πρόκειται για ενοποιημένη λύση data access σε οτιδήποτε έχει data, αρκεί φυσικά να υπάρχει ο ανάλογος provider.
Ακόμη, με την έκδοση 3.5 SP1 του .ΝΕΤ προστέθηκε στην πλατφόρμα και το ADO .NET Entity Framework, που στηρίζεται σε ένα ακόμα επίπεδο αφαίρεσης πάνω από τη φυσική τοποθεσία των δεδομένων.

new_scavanger

Επιλογή database server

Δημοσίευση από new_scavanger » 22 Σεπ 2008 02:14

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, για να απαντήσω στην ερώτηση του cordis τα tables θα έχουν πάρα πολύ συχνές insert και update, όσο για τα select, θα είναι αρκετά αλλά σε σχέση με τa αλλά (insert και update) θα είναι σχεδόν μηδαμινά.
Όσο για το hibernate και όλα τα ORM frameworks, βρήκα σε πολλά forum συζητήσεις που μιλάν για το hibernate και το συγκρίνουν με άλλα παρόμοια frameworks (όπως το ibatis, JPA, pBeans κλπ). Στα περσότερα μιλούν για το hibernate θετικά, παρόλα αυτά αναγνωρίζουν ότι hard coded SQL είναι ποιο γρήγορο, αλλά συνεχίζουν λέγοντας πως επειδή οι developers είναι ποιο εξοικειωμένοι με OO programming μπορούν να γράψουν καλύτερο κώδικα με την βοήθεια του hibernate παρά να βγάλουν περίπλοκες SQL commands.
Εγώ από την δική μου πλευρά δεν έχω δουλέψει με το hibernate, ακόμα και σε project με 20 tables και 500.000 rows δούλεψα με java και hard coded SQL καθώς και hard code POJO. Ευχαριστώ και πάλη, και θα ακολουθήσω την συμβουλή σας

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βάσεις Δεδομένων και SQL - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες