Εγκατασταση προγραμματων σε linux

Είναι δωρεάν, είναι σταθερό, είναι γρήγορο.. ας το γνωρίσουμε και λίγο καλύτερα..

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
wiselp

Δημοσίευση από wiselp » 16 Οκτ 2009 03:05

Ntf_daS έγραψε:Το xandros που έχει πάνω το eeepc είναι μιά αρκετά τροποποιημένη διανομή. Ουσιαστικά φτιάχτηκε για να χρησιμοποιηθεί στα eee, και γι αυτό δεν σου αφήνει και πολλές επιλογές για εγκατάσταση προγραμμάτων.

Έχει έναν υποτυπώδη Package Manager, αλλά από ότι θυμάμαι (πάει πάνω από χρόνος που το δουλεψα) δεν σου δίνει πολλές επιλογές.

Εγώ προσωπικά το εγκατέλειψα άμεσα και πέρασα στο eee μια πλήρη διανομή Linux. Από τους πιο βασικούς λόγους ήταν ότι δεν μπορούσα να εγκαταστήσω (τουλάχιστον όχι όπως ήθελα) τιποτα εκτός από τα 10 - 15 πράγματα που έδινε στον ,ας πουμε, Package manager του.

Δεν είναι το ευκολότερο που μπορεί κάποιος να κάνει, αλλά τουλάχιστον μπορείς να προσθέσεις και να αφαιρέσεις ότι θές.

Aν νομίζεις ότι αξίζει να του δώσεις μια ευκαιρία σε αυτό εδώ το forum θα βρείς πολλά πράγματα.
το χω καταλαβει φιλε μου οτι δεν εχω και πολλες επιλογες..και για ολοκληρωμενη εκδοση Linux η xp lite εκδοση δεν θα τα καταφερω να το κανω ετσι απλα..επισης το eee pc 701 εχει μολις 4 γκιγκα σκληρο...περιορισμενες οι δυνατοτητες μου.δεν το χω σαν κυριο πισι γιαυτο και δεν εχω ασχοληθει τοσο..ενα flash player ζητησα ο κακομοιρος..:P

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 16 Οκτ 2009 11:53

Εχεις κι άλλες επιλογές, όπως το Damn Small Linux (http://www.damnsmalllinux.org/download.html) ή το Puppy Linux (http://www.puppylinux.com/) που είναι ότι πρέπει για παλιά ή "μικρά" συστήματα.

Δοκίμασε κάποιο. Ετσι κι αλλιώς δεν χάνεις τίποτα.

Πάντως έπεσες στην περίπτωση γιατί το flash είναι ιστορία στο Linux. Μόνο οι διανομές που χρησιμοποιούν εφαρμογές κλειστού κώδικα (π.χ. Ununtu, Mint, PCLinuxOS) έχουν λύσει τελείως τα προβλήματά τους.

wiselp

Δημοσίευση από wiselp » 16 Οκτ 2009 12:03

αυτα λοιπον ειναι λογισμικα.μικρα σε μεγεθος για να αντικαταστησω τα xandros.σωστα?καθως δεν υπαρχει cd-rom μπορεις και μεσω usb.αλλα τα περνας απο πανω?γτ δεν εχω ιδεα πως γινεται φορματ σε λινουξ και μαλιστα στο eeepc.ειμαι αμπαλος.κυριως το πισακι αυτο το χω για ιντερνετ.αντε και καμια μικροεργασια.γιαυτο δεν εχει τυχει να το "πειραξω" καθολου..

Άβαταρ μέλους
Liakoni
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Liakoni » 16 Οκτ 2009 12:28

wiselp έγραψε:αυτα λοιπον ειναι λογισμικα.μικρα σε μεγεθος για να αντικαταστησω τα xandros.σωστα?καθως δεν υπαρχει cd-rom μπορεις και μεσω usb.αλλα τα περνας απο πανω?γτ δεν εχω ιδεα πως γινεται φορματ σε λινουξ και μαλιστα στο eeepc.ειμαι αμπαλος.κυριως το πισακι αυτο το χω για ιντερνετ.αντε και καμια μικροεργασια.γιαυτο δεν εχει τυχει να το "πειραξω" καθολου..
Δες το Documentation εδώ : http://www.geteasypeasy.com/
Είναι η έκδοση του Ubutntu για το Asus Eee PC
A free society is one where it is safe to be unpopular.
-- Adlai Stevenson

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 16 Οκτ 2009 12:43

wiselp έγραψε:κυριως το πισακι αυτο το χω για ιντερνετ.αντε και καμια μικροεργασια.γιαυτο δεν εχει τυχει να το "πειραξω" καθολου..
Μόλις βρήκες ένα pcάκι για να μάθεις Linux :P

wiselp

Δημοσίευση από wiselp » 16 Οκτ 2009 12:49

@liakoni:αυτο ακουγεται καλο.απο τη στιγμη που το κατεβασω στο asus και μετα τι γινεται..?γτ αν δεν μπορω να το κανω εγκατασταση..:P

@apostolis:μολις βρηκα πισακι να του πεταξω τα ματια εξω!χεχε!

Άβαταρ μέλους
Liakoni
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Liakoni » 16 Οκτ 2009 12:54

wiselp έγραψε:@liakoni:αυτο ακουγεται καλο.απο τη στιγμη που το κατεβασω στο asus και μετα τι γινεται..?γτ αν δεν μπορω να το κανω εγκατασταση..:P
Γράφει εδώ με βήματα τι να κάνεις : http://wiki.geteasypeasy.com/Get_Easy_Peasy/el

Ουσιαστικά : Το κατεβάζεις, το περνάς σε USB stick ώστε να είναι bootable (αναφέρει πως γίνεται αυτό) , και μετά κάνεις την εγκατάσταση, η οποία είναι πολύ απλή.
-- Adlai Stevenson

wiselp

Δημοσίευση από wiselp » 16 Οκτ 2009 12:58

Liakoni έγραψε:
wiselp έγραψε:@liakoni:αυτο ακουγεται καλο.απο τη στιγμη που το κατεβασω στο asus και μετα τι γινεται..?γτ αν δεν μπορω να το κανω εγκατασταση..:P
Γράφει εδώ με βήματα τι να κάνεις : http://wiki.geteasypeasy.com/Get_Easy_Peasy/el

Ουσιαστικά : Το κατεβάζεις, το περνάς σε USB stick ώστε να είναι bootable (αναφέρει πως γίνεται αυτό) , και μετά κάνεις την εγκατάσταση, η οποία είναι πολύ απλή.
ναι ναι,ειδα και τα βηματα και το wiki part.. :D
τρωει πολυ σκληρο?δεν εχω καταλαβει ακριβως την λειτουργια του.ειναι σαν λογισμικο η απλα σου εγκαθιστα κατι σαν codec pack?[/list]

Άβαταρ μέλους
Liakoni
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Liakoni » 16 Οκτ 2009 13:11

wiselp έγραψε:
Liakoni έγραψε:

ναι ναι,ειδα και τα βηματα και το wiki part.. :D
τρωει πολυ σκληρο?δεν εχω καταλαβει ακριβως την λειτουργια του.ειναι σαν λογισμικο η απλα σου εγκαθιστα κατι σαν codec pack?[/list]
Λειτουργικό σύστημα είναι, αντί για το Xandros που έχεις τώρα, θα έχεις αυτό, που η εγκατάσταση προγραμμάτων θα σχεδόν αυτόματη.
-- Adlai Stevenson

wiselp

Δημοσίευση από wiselp » 16 Οκτ 2009 14:26

Liakoni έγραψε:@liakoni:αυτο ακουγεται καλο.απο τη στιγμη που το κατεβασω στο asus και μετα τι γινεται..?γτ αν δεν μπορω να το κανω εγκατασταση..:P
Λειτουργικό σύστημα είναι, αντί για το Xandros που έχεις τώρα, θα έχεις αυτό, που η εγκατάσταση προγραμμάτων θα σχεδόν αυτόματη.[/quote]

το χεις δοκιμασει?χρειαζεται καποιο διαφορετικο τροπο εγκαταστασης?η οπως κανεις μια εγκατασταση windows?επισης θελω να αποφυγω το φορματ αμα γινεται.οποτε θα μαρεσε να μπορουσα να το εγκαταστησω πανω απο τα xandros.
και μπορω να χω αντιστοιχα προγραμματα των linux πως εχω τωρα η τα προγραμματα θαναι κοπιες των προγραμματων των linux?

Άβαταρ μέλους
Ntf_daS

Δημοσίευση από Ntf_daS » 16 Οκτ 2009 19:01

Το format δεν το γλυτώνεις απο την στιγμή που αλλάζεις λειτουργικό.

Αν κοιτάξεις μέσα στο forum που σου ανέφερα σε προηγούμενο μου post, θα βρείς διάφορους τρόπους να τροποποιήσεις το xandros. Εμένα προσωπικά δεν με ικανοποίσε ότι τροποποίηση και να του έκανα, αλλά δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις (εκτός από τον χρόνο σου)

Το τελευταίο διάστημα στο δικό μου eee έχω eeebuntu, το οποίο μπορείς να βρείς εδώ, και με διάφορες πληροφορίες. Είμαι αρκετά ικανοποιημένος (παρόλο που γενικά προτιμώ Red Hat based διανομές). Ουσιαστικά είναι ένα Ubuntu που είναι φτοιαγμένο για να δουλεύει με eee pc. Αναγνωρίζει όλες τις συσκευές αμέσως και γενικά δουλεύει πολύ καλά.

Όμως για ακόμα μια φορά δεν γλυτώνεις το format.

Πάντως, ότι και να αποφασίσεις, εδώ είμαστε να βοηθήσουμε ;)
Εικόνα

wiselp

Δημοσίευση από wiselp » 16 Οκτ 2009 19:08

παιδες σας ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια και τις πληροφοριες!!θα δω τι μπορω να κανω,θα διαβασω κιαλο και θα τεσταρω ο,τι μπορω...ευχαριστω και παλι!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Linux Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες