Καινούργιος χρειάζομαι ένα tutorial..

συζητήσεις για assembly

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
gianpan
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gianpan » 13 Σεπ 2008 19:49

hello everybody.... λοιπόν ξεκίνησα και ασχολήθηκα λίγο με assembly για x86 χρησιμοποιώντας αυτό το tutorial : http://www.skynet.ie/~darkstar/assembler/

Μόλις τελείωσα με αυτό έψαξα για κάποιο βιβλίο ή tutorial με το οποίο θα συνεχίζα το διάβασμα. Κατέβασα το "art of assembly" αλλά είδα οτι χρησιμοποιεί δικό του toolpack και δεν θέλω να αλλάξω απο το A86 προς το παρόν.

Θα μπορέσω να γράφω τα προγράμματα που θα έχει ως παραδείγματα το art of assembly στο Notepad (ή σε κάποιο ide) και να τα κάνω compile στο A86;; Αν όχι ξέρετε κανένα καλό βιβλίο ή tutorial που θα μου δίνει αυτή τη δυνατότητα;
Προτείνετε κάποιον άλλο assembler; Αν μπορείτε δώστε και Links για download!
Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
nirvana

Δημοσίευση από nirvana » 14 Σεπ 2008 14:10

Δες και assembly για αρχιτεκτονική mips. Λόγω της απλότητας της θεωρήται πολύ καλή για εκπαιδευτικούς λόγους. Το προτείνω αν θες να πάρεις μια πολύ δυνατή γεύση πριν περάσεις σε κατι πιο advanced. Ενας simulator ειναι ο pc spim.

Ελπίζω να σε βοήθησα. Tutorial δεν έχω καποιο συγκεκριμένο υπ' οψιν μου αλλα πιστεύω οτι αν ψαξεις στο google θα βρεις εύκολα κατι.

LightForce
WebDev Moderator

Δημοσίευση από LightForce » 14 Σεπ 2008 14:20

gianpan ο HLA είναι κράμα high level γλώσσας προγραμματισμού με assembler, δεν θα τρέξουν στον A86 ούτε σε άλλον assembler τα παραδείγματα.

Σου προτείνω τον Fasm, στην κοινότητα θα βρείς πολλές γραμμές κώδικα για Dos/Windows/Linux.

Πάντως αν θέλεις να συνεχίσεις στον A86 μπορείς να δεις Tasm tutorials και παραδείγματα κώδικα, όπως και του Fasm.

Η σύνταξη σε 16-bit κώδικα intel δεν έχει σημαντικές διαφορές ανάμεσα στους assemblers.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Assembly”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες