Πως κάνω εγκατάσταση ένα φόρουμ phpBB 3

Μια περιοχή για το phpBB, την δημοφιλή δωρεάν πλατφόρμα για forums

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
alexpant2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexpant2 » 14 Σεπ 2008 15:43

Έχω κατεβάσει αυτό

http://sourceforge.net/project/download ... irror=mesh

και έχω και ένα free subdomain και πρόγραμμα ftp Αν το ανεβάσω στον σέρβερ όλα θα πάνε ρολόι ή πρέπει να κάνω κάτι πριν ???

πχ Αν η σελίδα μου είναι άδεια θα μου δείξει μόνο το φόρουμ ή θα πρέπει να έχω κεντρική που να είναι λίνκ στο index.php??

mzindilis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mzindilis » 14 Σεπ 2008 17:33

Αν θέλεις το φόρουμ να εμφανίζεται στην αρχική σελίδα του domain τότε θα το ανεβάσεις στην αρχική σου, αλλιώς αν θες να έχεις κάτι άλλο στην αρχική και με link να πηγαίνεις στο domain, τότε θα το ανεβάσεις σε κάποιον υποφάκελο, και θα στέλνεις σε αυτόν τον υποφάκελο. Υπ' όψην ότι κάποια control panels για κάποια hosting σου δίνουν τη δυνατότητα να ανεβάσεις το συμπιεσμένο αρχείο που κατέβασες και να το αποσυμπιέσεις πάνω στο σέρβερ, που είναι πιο βολικό. Αλλιώς ανεβάζεις όλα τα αρχεία με ftp.

Από 'κει και πέρα για να γίνει η εγκατάσταση πρέπει να επισκεφθείς τον υποφάκελο /install/ μέσα στο φάκελο που ανέβασες το phpbb3. Προηγουμένως πρέπει να έχεις δημιουργήσει μια βάση δεδομένων, τα στοιχεία της οποίας θα σου τα ζητήσει κατά την εγκατάσταση. Η εγκατάσταση είναι σχετικά εύκολη.

Απάντηση

Επιστροφή στο “phpBB”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες