Ανταπόκριση Μέλους

Ερωτήσεις για προβλήματα και προτάσεις σχετικές με την σελίδα του freestuff.gr.
Παρακαλώ μη βάζετε εδώ γενικές ερωτήσεις που δεν αφορούν την σελίδα μας.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Ανταπόκριση Μέλους

Δημοσίευση από DGeorge » 15 Σεπ 2008 14:41

Δεν βρήκα πού αλλού, θα μπορούσα ίσως να έβαζα το θέμα αυτό. Διότι δεν νομίζω ότι μπορώ να προτείνω κάτι, ένα mode, μια υπηρεσία, ο,τιδήποτε... Το θέμα μου είναι περισσότερο ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ!!
Ο λόγος που με οδήγησε, ως κομπιουτερά, να γραφτώ μέλος στο FreeStuff ήταν ότι, ως επισκέπτης, είχα διαπιστώσει μια τρελλή ροή γνώσης, και πείρας. Διαρκής ανταλλαγή γνώσεων και εμπειριών σε κάθε θέμα, μου έδιναν την εικόνα ενός τεράστιου βιβλίου, ανοιχτού για κάθε PC Ponemeno!
Όπως ήταν φυσικό κι αναμενόμενο, η συμβολή του admin, των mods, και των άλλων έμπειρων 'παλιών' μελών, ήταν/και είναι καθοριστική στην τρελλή ροή και της γνώσης και της πείρας. Ωστόσο ΚΑΙ η ανταπόκριση αυτών που είχαν το πρόβλημα βοηθούσε ΚΑΙΡΙΑ. Είτε με απλή ενημέρωση του τύπου "Παιδιά, δεν δούλεψε το κόλπο!" βοηθούσαν στην αναζήτηση/πρόταση άλλης λύσης, είτε με απλή ενημέρωση του τύπου "Παιδιά, ΔΟΥΛΕΨΕ! Με, ή χωρίς 'Ευχαριστώ'" βοηθούσαν επιβεβαιώνοντας τη 'λειτουργία' μια λύσης και στη δική τους περίπτωση.
Όμως εδώ και κάποιον καιρό, έχω προσέξει σιγή από μέρους αυτών που είχαν το πρόβλημα, κι έφτιαξαν το θέμα... Κανένα νεότερα, είτε λύθηκε το πρόβλημά τους, είτε όχι!
Δυστυχώς ούτε ο @Cordis, ούτε κάποιος Mod μπορεί να κάνει κάτι πάνω σ'αυτό το θέμα. Ακόμα κι αν ο @Cordis με διαγράψει, ακόμα και τότε δεν θα μπορέσει να με μάθει πολιτισμό.
Και ΝΑΙ!! Είναι θέμα δικής μου Παιδείας, κι επιπέδου Πολιτισμού μου το να 'χαλαλίσω' μερικά λεπτά στο PC, για ν'απαντήσω: π.χ.
στον @ID12586 "Η λύση που μου πρότεινες ΔΟΥΛΕΨΕ πλήρως. Το πρόβλημα λύθηκε.",
στον @Alice_Cooper "Η λύση που μου πρότεινες ΔΟΥΛΕΥΕΙ μεν, αλλά το μηχάνημα βγάζει μήνυμα 'Hello Captain! :P '."
στον @DGEORGE "Η λύση που μου πρότεινες ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΨΕ! Κόλλησε το PC :o . Κάτι άλλο ίσως;"
Ο καθένας από τους παραπάνω, ή όποιος άλλος απάντησε στο θέμα μου, ή στο post μου, μού αφιέρωσε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ κάποιον από τον χρόνο του, για να διαβάσει το πρόβλημά μου, για να σκεφτεί κάποια λύση/ιδέα -ακόμα και την πιο 'χαζή', για να την πληκτρολογήσει και να την κάνει post-απάντηση σ'εμένα. Κι εγώ δείχνοντας το επίπεδο του Πολιτισμού μου, σνομπάρω χαρακτηριστικά "Η Σιωπή μου προς Απάντησίν σας!" (Δ.Ψαθάς - Μαντάμ Σουσού)
Πιστεύω, ότι όποιος προσπάθησε να γράψει κάτι-ο,τιδήποτε στο θέμα-πρόβλημά μου, θα έχει κάθε λόγο να νοιώθει τουλάχιστον άσχημα από την αδιαφορία μου.
Όποια απάντηση/ανταπόκριση κι αν γράψω, η πληροφορία (ακόμα και η: ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΨΕ!) δίνει Γνώση!
Η Πληροφορία είναι σαν το Αίμα, κι η Γνώση σαν τη Ζωή. Η πληροφορία πρέπει να ρέει αμφίδρομα, όπως ακριβώς το αίμα... Από το κέντρο προς την περιφέρεια, και πίσω! Χωρίς την αμφίδρομη σχέση Κέντρο↔Περιφέρεια, Δότης↔Λήπτης δεν υπάρχει ροή Αίματος...Δεν υπάρχει Ζωή! Χωρίς την ίδια σχέση δεν υπάρχει ροή Πληροφορίας...Δεν υπάρχει Γνώση!
Ελπίζω να μην κούρασα κανέναν... Ελπίζω να προβλημάτισα όσους πρέπει! :wink: ώστε να ξαναφτάσουν τα 'κρούσματα σιγής' στο ελάχιστο, εκεί όπου ήταν. :P :P :P
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DGeorge την 19 Σεπ 2008 09:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
PC-Ponemenos
Εικόνα

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Ανταπόκριση Μέλους

Δημοσίευση από id12586 » 15 Σεπ 2008 15:29

Αυτό που λέει ο φίλτατος Γιώργος είναι όταν έχουμε θέσει ένα πρόβλημα στο φορουμ, και δεχόμαστε κάποιες απαντήσεις, θα ήταν καλό αν τελικώς λύθηκε να το αναφέρουμε.
Αυτό θα βοηθήσει όλους όσους στο μέλλον ενδέχονται να αντιμετωπίσουν το ίδιο πρόβλημα.

Για αυτό όταν λύνεται ένα πρόβλημα μας, να γράφουμε το τρόπο με τον οποίο το καταφέραμε.. ;)
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ανταπόκριση Μέλους

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 15 Σεπ 2008 15:35

Καλα που το αποκοδικοποιησες!
3Φορες το διαβασα και δν καταλαβα!

Ετσι ειναι. Γιωργο, καλα τα λες εσυ.ποιος τα κανει όμως.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Ανταπόκριση Μέλους

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 15 Σεπ 2008 15:41

Ok paides sorry ... thn allh fora tha po pos elisa to prob mou ... :oops: ;)

plaka plaka kalo tha htan na leei o kosmos
poia htan h lysh pou doulepse ...
gia ton epomeno pou tha exei thn idia aporia

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ανταπόκριση Μέλους

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 15 Σεπ 2008 15:55

Ναι.
Και μετα να κανουμε και μια db, με προβλήματα+απαντήσεις.
ΠΧ,

Ερώτηση(topic):
εχω πρόβλημα με το word.Δεν ανοιγει αρχεια για επεξεργασια.

Λιση(απαντηση/post):
Δεξι κλικ στο εικονιδιο του εγγραφου ->ιδιοτιτες-> ξετσεκαρε την επιλογη μονο για ανάγνωση.

Ε? :-?
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Ανταπόκριση Μέλους

Δημοσίευση από DGeorge » 15 Σεπ 2008 16:01

Παιδιά, είμαι -όσο μπορώ- ξεκάθαρος.
Έχει πάρει το μάτι μου και περιπτώσεις ΤΕΛΕΙΩΣ θολές. Χωρίς ούτε τουλάχιστον αίσθηση αν το πρόβλημα/θέμα λύθηκε, ή όχι!!...Απλά σιγή.
Κι αν λύθηκε, από τη στιγμή που έχουν 'πέσει' καμμιά δεκαριά ιδέες/προτάσεις, δεν ξέρεις ποιά απ'αυτές έλυσε το πρόβλημα.
Κι αν δεν λύθηκε, δεν ξέρεις ότι ΚΑΜΜΙΑ δεν ήταν αρκετή. ...Όλα θολά στο τέλος! Νοιώθω κάποιες φορές, σαν κάτι καρτούν, ένα τεράστιο ερωτηματικό να αιωρείται πάνω απ'το κεφάλι μου :question: :question: "Τι απέγινε τώρα :question: Τι θέλει να πει ο ποιητής :question: "

Φίλε @Alice_Cooper, μολονότι σε ανέφερα, ήταν τυχαίο και συμπτωματικό.
Δεν αναφερόμουν σε κανέναν ιδιαίτερα, αλλά σε όλους μας (Χωρίς να βγάζω απ'έξω τη χαριτωμένη ουρά μου!).
Ας κυλήσει άφθονη η Πληροφορία/Αίμα! Ας ξεχειλίσει το FS από Γνώση/Ζωή!
Κι αν στενοχωρήσω και κάποιον φίλο κι αδελφό FSίτη, χαλάλι, και ζητώ (προκαταβολικά ή/και κατόπιν εορτής) ειλικρινά Συγγνώμη! :oops:

Φίλε @Connorα παλιμπαιδίζοντας σαν καλός "λίαν προσεχώς πενηντάρης" θα 'καμωθώ' τον ξύπνιο 8) :P (Σε πρόλαβα - Σε πρόλαβα - Ζήλεια - Ψώρα) :lol: :lol:
www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=35773
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DGeorge την 15 Σεπ 2008 16:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Ανταπόκριση Μέλους

Δημοσίευση από GeoStuff » 15 Σεπ 2008 16:05

Οι συγγνώμες είναι περιττές όταν εκφράζεις μια προσωπική άποψη...

Φίλε Γεώργιε... Το θέμα που θέτεις είναι σοβαρό και θα ήταν χρήσιμο...

ΑΛΛΑΑΑΑΑΑΑ!!!

Πόσες φορές έχει φτιαχτεί νέο θέμα για ίδιο πρόβλημα... Εγώ προσωπικά έχω απαντήσει άπειρες φορές στην ερώτηση: Που είναι ο σκληρός μου? Δεν τον βλέπει...

Αν κανείς δεν ψάχνει η βάση δεδομένων είναι άχρηστη...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Ανταπόκριση Μέλους

Δημοσίευση από DGeorge » 15 Σεπ 2008 16:13

GeoStuff έγραψε:Οι συγγνώμες είναι περιττές όταν εκφράζεις μια προσωπική άποψη...

Φίλε Γεώργιε... Το θέμα που θέτεις είναι σοβαρό και θα ήταν χρήσιμο...

ΑΛΛΑΑΑΑΑΑΑ!!!

Πόσες φορές έχει φτιαχτεί νέο θέμα για ίδιο πρόβλημα... Εγώ προσωπικά έχω απαντήσει άπειρες φορές στην ερώτηση: Που είναι ο σκληρός μου? Δεν τον βλέπει...

Αν κανείς δεν ψάχνει η βάση δεδομένων είναι άχρηστη...
Ίσως χαζός -σαν εμένα- ο τρόπος αναζήτησής μου! Έχεις δίκιο, γιατί να το κρύψομεν άλλωστε; :P
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Ανταπόκριση Μέλους

Δημοσίευση από GeoStuff » 15 Σεπ 2008 16:20

Δεν είσαι εσύ ρε...

Είναι ένα γενικό φαινόμενο...

Είναι σαφώς πιό εύκολο να ποστάρεις ένα νέο θέμα από το να ψάξεις...

Κάνε μια βόλτα στο Hardware - Software...

Θα δεις τι εννοώ...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ανταπόκριση Μέλους

Δημοσίευση από fiskilis » 15 Σεπ 2008 16:27

απο μια αποψη αυτο ειναι σωστο
εστω οτι βρηκες την απαντηση και ελυσες αντε μετα αν το θυμηθεις να βαλεις το solved στον τιτλο

εχεις την ορεξη να το κανεις ?
θα το θυμηθεις να το κανεις ?

αν ομως υπηρχε ενας τροπος να μπορουμε να δεχθουμε ενα μηνυμα απο το συστημα μετα απο 1 μηνα που να μας ρωτα αν λυθηκε το προβλημα και με ενα απλο reply να τοποθετουσε ενα solved στον τιτλο ??

ξερω ζηταω πολλα και αυτο θα επιβαρυνε το συστημα πολυ αλλα ειναι μια ιδεα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Ανταπόκριση Μέλους

Δημοσίευση από DGeorge » 15 Σεπ 2008 16:40

Φίλε Γιώργο,
:D :D
Η απάντησή μου ήταν διπλωματικο/διφορούμενη 8) :kaloe: Έπιανε και τις δύο περιπτώσεις, είτε αναφερόσουν σε μένα, είτε όχι!
Η περίπτωση όμως λυμένων προβλημάτων, που δεν τα βρίσκει ο ενδιαφερόμενος και κάνει νέο-δικό του, με κάνει να παραπέμψω κι εσένα εκεί, που παραπέμπω τον Connorα στο τέλος του θέματος.
Μ'αρέσει πολύ ως ιδέα! Κι όταν θα μπορέσει να υλοποιηθεί (μετά από λύση των όποιων παραμέτρων-προβλημάτων το εμποδίζουν), εκτός από Γ@μ@ Βιτρίνα, θα είναι και Γ@μ@ Εργαλείο για τον όποιο ενδιαφερόμενο!!
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Ανταπόκριση Μέλους

Δημοσίευση από Garakatsamol » 15 Σεπ 2008 17:04

Το θέμα για μένα είναι περισσότερο ηθικό όπως αναφέρει και ο Γιώργος αλλά προσπεράστηκε. Τελικά η μόνη ανταμοιβή κάποιου που βοήθησε κάποιον στο πρόβλημά του είναι ένα ευχαριστώ, δεν είναι και τίποτα να το πεις.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Ανταπόκριση Μέλους

Δημοσίευση από DGeorge » 15 Σεπ 2008 17:14

fiskilis έγραψε:εστω οτι βρηκες την απαντηση και ελυσες αντε μετα αν το θυμηθεις να βαλεις το solved στον τιτλο
εχεις την ορεξη να το κανεις ?
θα το θυμηθεις να το κανεις ?
Φίλε @fiskilis γι'αυτό μιλάω για πολιτισμό... Όταν έρχομαι 'παρακαλώντας HELP, URGENT, κλπ' το FS είναι η παρέα μου, που θα ασχοληθεί και θα μου λύσει το πρόβλημα.
Αφού λοιπόν γίνει ο σχετικός πανικός από ιδέες-προτάσεις, και κάποια απ'αυτές 'κάτσει' ως λύση στην περίπτωσή μου... Αφού βολευτώ καλά-καλά με του άγνωστου(-σε μένα) @fiskilis την ιδέα, τότε Αυτός και Όλοι οι υπόλοιποι, ξαναγινόσαστε ένα μάτσο ξένοι!!!
Γιατί να θυμηθώ να βάλω solved στον τίτλο?
Γιατί να έχω την ορεξη να το κάνω?
Ενώ στα 'κολλητάρια' μου θα πάω να τους πω, για το νέο μου κατόρθωμα!
Κυρίες και Κύριοι του FS, τι μπορείτε να περιμένετε από μένα, όταν το επίπεδο Πολιτισμού μου είναι "Μπίθουλας" (Δ.Ψαθάς - Μαντάμ Σουσού) και γι'αυτό σνομπάρω ανάλογα;;!! :-?

Φίλε @Garakatsamol, το 'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ' είναι ΠΟΛΥ!! Προσωπικά μου αρκεί να ξέρω, αν η κουτουράδα μου δούλεψε, ή όχι! Ανταπόκριση→Ροή Πληροφορίας→Ύπαρξη Γνώσης. Με το 'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ' δεν συντηρείται κανένα FS. Με τη Γνώση συντηρείται→προοδεύει→αναδεικνύεται→καταξιώνεται περισσότερο :D :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Ανταπόκριση Μέλους

Δημοσίευση από Garakatsamol » 15 Σεπ 2008 17:22

DGeorge έγραψε: Φίλε @Garakatsamol, το 'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ' είναι ΠΟΛΥ!! Προσωπικά μου αρκεί να ξέρω, αν η κουτουράδα μου δούλεψε, ή όχι! Ανταπόκριση→Ροή Πληροφορίας→Ύπαρξη Γνώσης. Με το 'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ' δεν συντηρείται κανένα FS. Με τη Γνώση συντηρείται→προοδεύει→αναδεικνύεται→καταξιώνεται περισσότερο :D :D
Δεν είμαι εγώ αυτός που θα διαφωνήσω σε αυτά που λες αλλά τελικά πέρα από την ανταλλαγή γνώσεων τι σου μένει? μια ηθική ικανοποίηση ότι έδωσες πίσω κάποια από αυτά που έχεις πάρει τόσο καιρό. Δεν είναι κακό να στο αναγνωρίζει κάποιος αυτό με μια μικρή λεξούλα

Άβαταρ μέλους
Aflex

Ανταπόκριση Μέλους

Δημοσίευση από Aflex » 15 Σεπ 2008 18:16

Aγαπητέ DGeorge συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
Αλλά που χρόνος για τέτοια... Όλοι βιάζονται για μια απάντηση, και όταν την πάρουν και είναι όντως βοηθητική και λύσουν το πρόβλημα τους, τότε ξεχνάνε τελίως αυτόν που τους βοήθησε.

Φιλικά,
Aflex

Απάντηση

Επιστροφή στο “Υποστήριξη και προτάσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες