Ηθική στήριξη και γνώμες παρακαλώ.....

Ας γνωριστούμε καλύτερα.. μια περιοχή που ο κάθε ένας μπορεί να πει μερικά πράγματα για τον εαυτό του.

Συντονιστές: Stathis, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από NikoSokiN » 17 Σεπ 2008 01:57

Καλησπέρα σε όλους. Αν και δεν μου αρέσει να κλαίγομαι (ακριβώς γιατί έχω ταλέντο σε αυτό) και πόσο μάλλον δημόσια, παίρνω την πρωτοβουλία να μοιραστώ μαζί σας το ναδίρ μου:

Έχω γύρω στον ενάμιση μήνα που άφησα τον τόπο μου (Σέρρες) για μια καλύτερη (εργασιακά) μοίρα στην Αθήνα...το μόνο που κατάφερα είναι να μην έχω στέγη, να δουλεύω μεν, αλλά να μην έχω πληρωθεί (είναι και δικιά μου η ευθύνη-δεν το πίεσα όσο έπρεπε) και εν τέλει να μετρώ κυριολεκτικά μέρες (αμφιβάλλω αν βγάλω το Σ/Κ) στην πρωτεύουσα....

Προφανώς αυριο θα κάνω μια κουβεντούλα με τους εργοδότες μου, αλλά το επιθυμητό αποτέλεσμα (οι προϋποθέσεις παραμονής) δεν είναι σίγουρο ότι θα έρθει έτσι απλά...σημειωτέον ότι έβρισκα την τελευταία ευκαιρία να εργαστώ πάνω στο αντικείμενο μου στην πρωτεύουσα, αν επιστρέψω πίσω πολύ απλά θα τα ξεγράψω όλα και απλά θα ψάξω μια απλή δουλίτσα (μπαρ-πακέτο κτλ)...απέκλεισα κάθε πιθανότητα σοβαρής απασχόλησης στον τόπο μου....

Δεν θυμάμαι να έχω βρεθεί σε χειρότερη κατάσταση....
Better to be Hated for who You Are than Loved for who You 're Not

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 17 Σεπ 2008 02:10

Φίλε Νίκο...

Η απελπισία είναι κακός σύμβουλος...

Μόνο ένα έχω να πω... Ό,τι απόφαση πάρεις πρόσεξε να μην είναι βιαστική...

Καλή τύχη...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 17 Σεπ 2008 03:03

είναι πραγματικά κρίμα γιατί φαίνεται ότι είσαι πολύ καλός σε αυτό που κάνεις (τουλάχιστον από τα 3d που έχω δεί στο forum). Σίγουρα θα πρέπει να απαιτήσεις να πληρωθείς για αυτά που έχεις δουλέψει, άμεσα. Τώρα μένεις σε ξενοδοχείο?

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 17 Σεπ 2008 06:57

Ειλικρινά στεναχωρήθηκα διαβάζοντας το μήνυμά σου.

Αρχιτεκτονικά γραφεία δεν υπάρχουν στις Σέρρες; Η Θεσσαλονίκη κοντά δεν είναι;

Ελπίζω να βγάλεις άκρη με τον τωρινό σου εργοδότη έστω και προσωρινά μέχρι να βρεις πιο αξιόπιστη δουλειά που να σε πληρώνει στην ώρα της.

Άβαταρ μέλους
stayroula
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από stayroula » 17 Σεπ 2008 10:52

καλημέρα .
Αν και καινούρια στο φόρουμ , διαβάζοντας το πρόβλημά σου, πήρα το θάρρος
να σου απαντήσω ,γιατί μια ανάλογη περίπτωση είχε τύχει πέρυσι σε έναν γνωστό
μου που για τους ίδιους λόγους μετακόμισε και αυτός Αθήνα . Αυτό που θέλω α σου
πω, αν και δεν ξέρω πόσο χρόνια εχεις μπει στην αγορά εργασίας ,
αλλά ότι την άποψή μου , είσαι λίγο ελαστικός
απέναντι στους εργοδότες σου . Όχι μόνο να απαιτήσεις τα χρήματα που
σου χρωστάνε , αλλά και να ζητήσεις και σου καλύψουν και την ασφάλειά σου
. Αν δεν βρεις ανταπόκριση ,ενημέρωσε τους , ότι θα απευθυνθείς στην
αρμόδια υπηρεσία . Και αν φτάσεις εκεί , που δεν το εύχομαι , νάσε βεβαίως ότι ο νόμος είναι με το μέρος σου.
Αν σε απολύσουν δικαιούσαι και αποζημίωση .

Όμως , όπως και να σου έρθουν τα πράγματα , δεν σου προτείνω σε καμιά περίπτωση
να αφήσεις τη δουλειά σου . Δυσκολίες στο ξεκίνημα της εργασιακή μας καριέρας ,
λίγο ή πολύ όλοι έχουμε συναντήσει . Το θέμα είναι να έχουμε διάθεση και αγάπη
για αυτό που κάνουμε και νάσε βέβαιος ότι όλα ξεπερνιούνται .
Στην Αθήνα , κακά τα ψέματα , υπάρχουν πιο πολλές ευκαιρίες για δουλειά ,
γιαυτό αυτό που θα σου προτείνω είναι να μείνεις εκεί , όπως έκανε ο γνωστός μου
που σου ανάφερα πιο πάνω, έστω κι αν προσωρινά ασχοληθείς με άλλο
αντικείμενο εργασίας κι αν σου αρέσει
και είσαι καλός σε αυτό που κάνεις ,ψάξε και είμαι βέβαιη ότι θα βρεις μια πολύ καλή δουλειά.
όποιες και νάνε οι επιλογές σου, σου εύχομαι καλή σταδιοδρομία στην επαγγελματική σου καριέρα και σου ζητώ συγγνώμη αν σε κούρασα.
Ξεγνοιασιά: η ικανότητα να μην επιτρέπεις στο μέλλον να δηλητηριάσει το παρόν

Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από NikoSokiN » 17 Σεπ 2008 11:31

Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον...

Η κατάσταση έχει ως εξής: μέχρι και αύριο είμαι φιλοξενούμενος...απο παρασκευή δεν έχω που να μείνω...Σέρρες (και επαρχία γενικά) δεν παίζει τίποτα..οι λιγοστές δουλειές που υπάρχουν "καβατζώνονται" απο τους μεγάλους (οι οποίοι έχουν και την απαραίτητη εμπειρία) και στους δύσκολους καιρούς που περνάμε, μαζεύουν και τα ψίχουλα...πουθενά δεν υπάρχει υπαλληλική σχέση (βαπτίζεσαι εξωτερικός συνεργάτης) και πληρώνεσαι όσο θέλουν (πάνω στην καλύτερη ήμουν με 500€ το μήνα - βγάζοντας την ασφάλεια ήμουν στα 350€)!!!

Δε συζητώ για τις πιστόλες που έφαγα απο το freelancing -το οποίο στην ύστατη στιγμή παραμένει η τελευταία μου ευκαιρία (προς θεού δε θέλω να τσιμπήσω πελατεία απο το ποστ-απλά αναφέρω τα στοιχεία του προβλήματος)..

...το θέμα είναι ότι όσο καιρό είμαι πτυχιούχος (2μιση χρόνια) δεν έχω βιώσει τπτα ικανοποιητικό έστω επαγγελματικά και πλέον έχω ξενερώσει γενικά...δεν έχω και πολλές δυνάμεις να το κυνηγήσω...δεν έχω κίνητρο πλέον γιατί ξέρω ότι και ο επόμενος το ίδιο θα είναι...

Αναγνωρίζω ότι το πρόβλημα ξεκινά απο εμένα: δεν θέλω να είμαι το "τρωκτικό" στη δουλειά που ζει μόνο για να τρώει και να αρπάζει ότι βρίσκει μπροστά του...βάζω προτεραιότητα την εργασία μου και το καλύτερο αποτέλεσμα...και μάλλον αυτό μου στερεί το αυτονόητο: να αμοίβωμαι για αυτό που κάνω...

Προς Θεού δε θέλω να παρεξηγηθώ...οι εργοδότες μου δε μου φταίνε σε τίποτα...αν μη τι άλλο η επανάληψη του προβλήματος (να τρώω φέσια&να μένω μόνιμα ταπί) σημαίνει ότι ο μόνος φταίχτης είμαι εγώ και μόνο εγώ...

όπως και να'χει αυτή τη στιγμή δεν ελέγχω απολύτως τίποτα...περιμένω απλά το που θα με σκάσει η κατρακύλα...

σας ευχαριστώ για τη στήριξη....

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 17 Σεπ 2008 11:39

Τελικά μίλησες με τον εργοδότη σου;

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 17 Σεπ 2008 13:30

NikoSokiN έγραψε: Έχω γύρω στον ενάμιση μήνα που άφησα τον τόπο μου (Σέρρες) για μια καλύτερη (εργασιακά) μοίρα στην Αθήνα...
Μακάρι να μπορούσα κι εγώ να βρώ μία δουλειά μακριά απο την Αθήνα (έστω και σε μπάρ όπως λές πιο κάτω) για τα πρός το ζείν και να έχω και τον χρόνο να την "ψάξω"και για το επάγγελμα μου... Οποιος ψάχνει βρίσκει...
Η συμβουλή μου. ΦΥΓΕ απο την Αθήνα.
Εδώ θα ζείς για να δουλεύεις, δεν θα δουλεύεις για να ζείς.
NikoSokiN έγραψε:να δουλεύω μεν, αλλά να μην έχω πληρωθεί (είναι και δικιά μου η ευθύνη-δεν το πίεσα όσο έπρεπε) και εν τέλει να μετρώ κυριολεκτικά μέρες (αμφιβάλλω αν βγάλω το Σ/Κ) στην πρωτεύουσα....
Αν δουλεύεις εκεί σαν μισθωτός (υπάλληλος) ΑΠΑΙΤΗΣΕ τα λεφτά που δικαιούσαι.
Αν σου πεί μα-μου-σου-του πήγαινε αμέσως στην επιθεώρηση εργασίας. Και φρόντισε να το ακούσει αυτό ο εργοδότης σου.
Αν έχεις κάποια μορφή εξωτερικής συνεργασίας γίνε λίγο πιο διαλακτικός και εξήγησε του το πρόβλημα σου. Ζήτα προκαταβολή, ευκολία κι ότι άλλο μπορείς.
Αν έχεις κατά κάποιο τρόπο "κατοχυρώσει" τη δουλειά σου γίνε λίγο πιό ζόρικος.
NikoSokiN έγραψε:Δεν θυμάμαι να έχω βρεθεί σε χειρότερη κατάσταση....
Το πάθημα να γίνει μάθημα.
Αλλη φορά προσπάθησε να παίρνεις κάποια προκαταβολή, έναντι ή οτιδήποτε.
Για όνομα, εδώ που έχεις έρθει είσαι μέσα στη φωλιά των λύκων κι εσύ συμπεριφέρεσαι σαν το προβατάκι που παίζει με τα φιλαράκια του.
Αφού λές "Προς Θεού δε θέλω να παρεξηγηθώ...οι εργοδότες μου δε μου φταίνε σε τίποτα...αν μη τι άλλο η επανάληψη του προβλήματος (να τρώω φέσια&να μένω μόνιμα ταπί) σημαίνει ότι ο μόνος φταίχτης είμαι εγώ και μόνο εγώ... " σημαίνει πως πρέπει να επαναπροσδιορίσεις ΠΟΛΛΑ θέματα γύρω απο τη ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ σου και την γενικότερη ΣΤΑΣΗ ΖΩΗΣ...

Κι όπως λέει κι ο λαός "keep walking..."

LightForce
WebDev Moderator

Δημοσίευση από LightForce » 17 Σεπ 2008 13:59

NikoSokiN καλή τύχη μην απελπίζεσαι, αν -υποθέτω- δεν έχεις και οικογένεια-παιδιά, νέος άνθρωπος είσαι η ζωή είναι μπροστά σου, όλα θα φτιάξουν.
Φέτος το καλοκαίρι έμεινα άνεργος στα 3x μου μετά απο 17 συνεχόμενα χρόνια στην ίδια εταιρία.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 17 Σεπ 2008 16:04

Η συμβουλή που θα σου έδινα σαν ειδικός (γιατί το freestuff έχει και αποφοίτους Φιλοσοφίας/Παιδαγωγικής/Ψυχολογίας :) ) είναι να γυρίσεις για κάποιες ημέρες στο σπίτι των γονιών σου όπου δεν θα υπάρχει το άγχος της στέγης/τροφής και να σχεδιάσεις με νηφαλιότητα τις επόμενες κινήσεις σου. Αυτό που χρειάζεσαι είναι αυτοπεποίθηση γιατί όντως δεν είναι τυχαίο που οικονομικά απέναντί σου δεν συμπεριφέρονται όλοι καλά. Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει οικονομική δυσπραγία αλλά και πολλά λαμόγια στην Ελλάδα (μόλις πριν 2 ημέρες σφράγισα μια επιταγή ενός ακάλυπτου) συγκριτικά με άλλες χώρες. Ωστόσο ακόμα και σήμερα, η πλειοψηφία πληρώνει. Στην περίπτωσή σου όμως η πλειοψηφία δεν πληρώνει. Αυτή η στατιστική απόκλιση οφείλεται μάλλον στη δική σου συμπεριφορά και εντοπίζω το πρόβλημα στην αυτοπεποίθησή σου.

Για να σε προσλάβει κάποιος έχει πειστεί. Όταν όμως δεν δείχνεις αυτοπεποίθηση στο οικονομικό σκέλος, ο άλλος σκέφτεται "οκ μωρέ, δεν κινδυνεύω από αυτόν, άστον γι αργότερα". Έτσι σκέφτηκε και για μένα ένα λαμόγιο τις προάλλες γι αυτό και του σφράγισα την επιταγή. Την επόμενη φορά στον επόμενο web designer θα είναι πιο προσεχτικός.

Μην ξεχνάς ότι ο πελάτης ή ο εργοδότης ΕΚΠΑΙΔΕΥΕΤΑΙ από τη συμπεριφορά σου, όσο κι εσύ από τη δική του. Για να εκπαιδευτεί όμως, πρέπει να δείξεις ότι πρέπει να σε λογαριάζει.

Προς το παρόν ηρεμία λοιπόν και μεθοδικά τις επόμενες κινήσεις σου. Και μην βλέπεις το freelancing σαν εναλλακτική έτσι όπως έχουμε γίνει. Δέστο σαν προτεραιότητα και δεν θα χάσεις. Δεν υπάρχουν πολλοί που δουλεύουν στην αγορά.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 17 Σεπ 2008 16:57

cdhyper έγραψε:είναι να γυρίσεις για κάποιες ημέρες στο σπίτι των γονιών σου όπου δεν θα υπάρχει το άγχος της στέγης/τροφής και να σχεδιάσεις με νηφαλιότητα τις επόμενες κινήσεις σου.

+100000000000.
Πολύ σωστή η σκέψη σου cdhyper.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 17 Σεπ 2008 19:19

Ρε τι σου κάνει το πτυχίο από ΦΠΨ :P (aka, συμφωνώ με τον φιλολογικό web designer)

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 17 Σεπ 2008 21:13

είναι να γυρίσεις για κάποιες ημέρες στο σπίτι των γονιών σου όπου δεν θα υπάρχει το άγχος της στέγης/τροφής και να σχεδιάσεις με νηφαλιότητα τις επόμενες κινήσεις σου.
Έχει απόλυτο δίκιο ο φίλος cdhyper. Στην θέση σου θα ακολουθούσα την συμβουλή του.

Ότι και να αποφασίσεις, σου εύχομαι καλή τύχη!

ΥΓ. Μην απελπίζεσαι!!

Άβαταρ μέλους
gvarth
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvarth » 18 Σεπ 2008 00:00

Νίκο καλησπέρα,

Και εγώ συμφωνώ με τον cdhyper .

Προ παντός ηρεμία και ΟΧΙ αποφάσεις εν θερμώ ...

Καλή επιτυχία στις προσπάθειές σου φίλε μου. Πίστεψέ το και θα γίνει.

Να' σαι καλά.

Γιώργος
Αγαπάς το δάσος ; Αγαπάς τη θάλασσα ; Τότε αγαπάς και τη ζωή ...

:: Το ιστολόγιό μου :: :: Υπολογιστικά εργαλεία για μηχανικούς ::

Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από NikoSokiN » 19 Σεπ 2008 23:49

Σας ευχαριστώ απο καρδιάς φίλοι για τη συμπαράσταση... :respect:

Είναι γεγονός ότι έκανα μια ψιλοκουβεντούλα και εισέπραξα ένα ποσό έναντι...το γούστο με την κατοικία παραμένει (τελευταίο βράδυ με σπίτι, απο αύριο πάρκα,τρένα ή γραφείο -έχει ένα συμπαθητικό καναπεδάκι...).

Δεν παίζει να παραιτηθώ τόσο εύκολα..αν πριν τρεις μέρες ένιωσα όσο ποτέ με την πλάτη στον τοίχο, παρασκευή πείσμωσα...δεν έχω ιδέα πως, αλλά θα τα φέρω βόλτα τα πράγματα...όσο στεκόμαστε όρθιοι παλεύουμε...

Σας ευχαριστώ και πάλι...και οι ευχααριστίες μού λίγες είναι για να εκφράσουν την ευγνωμοσύνη μου....

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γνωριμία Μελών - Προσωπικές Ιστορίες”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες