[Solved] net control

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
devilfw

[Solved] net control

Δημοσίευση από devilfw » 18 Σεπ 2008 12:54

προσφατα αποκτησα το net control ενα προγραμα με το οποιο μπορεις να εχεις τον πληρη έλεγχο του υπολογιστη σου απο εναν αλλον. οταν ειμαι δηλαδη στη δουλεια μου να μπαινω στο δικο μου pc. το προβλημα μου ειναι οτι δε καταλαβα την διαδικασια που κανω add την ιp του δικου μου pc. αν καποιος γνωριζει και μπορει να μου πει......
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος devilfw την 17 Δεκ 2008 16:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

[Solved] net control

Δημοσίευση από DGeorge » 19 Σεπ 2008 13:08

Φίλε @devilfw καλημέρα,
μολονότι δεν έχω γνώση από το συγκεκριμένο toolάκι 'net control', έχω ωστόσο κάποιες εμπειρίες από τα αντίστοιχα/ανάλογά του 'pcanywhere' και 'netop'.
Πιστεύοντας ότι θα βοηθήσουν, τουλάχιστον, στο πρόβλημά σου, καταθέτω κάποιες (χοντρικές - για αρχή) οδηγίες, βασισμένες στη φιλοσοφία των 'pcanywhere' και 'netop'.
1) Για ευκολία, ονομάζουμε HOST το PC σου, και REMOTE το PC στη δουλειά σου.
2) Προφανώς -θεωρείται αυτονόητο ότι- το ίδιο toolάκι 'net control' θα πρέπει να είναι εγκατεστημένο και στα δύο PC, στο HOST και στο REMOTE. Επίσης θεωρείται αυτονόητο, ότι και τα δύο PC θα πρέπει να έχουν πρόσβαση στο INTERNET.
3) Και τα δύο PC, όχι μόνο θα πρέπει να είναι 'αναμένα' την ώρα του 'τηλεχειρισμού', αλλά επίσης ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ, θα πρέπει να είναι ενεργοποιημένο το net control, όπως και η σύνδεση με το INTERNET.
4) Ορισμός και ρυθμίσεις HOST PC.
α) Ανοίγεις το net control από το δικό σου PC.
β) Θα πρέπει -κάπως- να σου δίνεται η δυνατότητα να Ορίσεις καινούργιο/νέο HOST PC.
γ) Ανοίγεις τις 'ιδιότητες' του νέου HOST PC
δ) Θα πρέπει να βρεις από πού ορίζεις 'Τρόπο Σύνδεσης'. Από εκεί ορίζεις ως 'Τρόπο Σύνδεσης':TCP/IP (Τοπικό Δίκτυο ή/και Διαδίκτυο)
ε) Θα σου ζητηθεί, ίσως προκαταβολικά, η IP (αν είναι Στατική), ή το Computer Name του REMOTE που πρόκειται/αναμένεται να συνδεθεί με τον HOST. Εκεί θα πρέπει να γράψεις είτε την IP address (διεύθυνση ΙΝΤΕΡΝΕΤ, -αν είναι ΣΤΑΤΙΚΗ-) του PC στη δουλειά σου, είτε το Computer Name, που έχει δηλωθεί στα Windows του PC στη δουλειά σου.
στ) Πολύ πιθανό, επίσης, αν σου ζητηθεί, κάποιο Password, ως ασφάλεια στην πρόσβαση από τον REMOTE.

---Αυτά σε Πρώτη Φάση, όσον αφορά στον oρισμό και στις ρυθμίσεις του HOST PC!

Κάτι παρόμοιο/ανάλογο θα πρέπει να γίνει και στον REMOTE (στη δουλειά σου)

5) Ορισμός και ρυθμίσεις REMOTE PC.
α) Ανοίγεις το net control από το PC στη δουλειά σου.
β) Θα πρέπει -κάπως- να σου δίνεται η δυνατότητα να Ορίσεις καινούργιο/νέο REMOTE PC.
γ) Ανοίγεις τις 'ιδιότητες' του νέου REMOTE PC
δ) Θα πρέπει να βρεις από πού ορίζεις 'Τρόπο Σύνδεσης'. Από εκεί ορίζεις ως 'Τρόπο Σύνδεσης':TCP/IP (Τοπικό Δίκτυο ή/και Διαδίκτυο)
ε) Θα σου ζητηθεί, ίσως προκαταβολικά, η IP (αν είναι Στατική), ή το Computer Name του HOST όπου πρόκειται/αναμένεται να συνδεθεί ο REMOTE. Εκεί θα πρέπει να γράψεις είτε την IP address (διεύθυνση ΙΝΤΕΡΝΕΤ, -αν είναι ΣΤΑΤΙΚΗ-) του δικού σου PC, είτε το Computer Name, που έχει δηλωθεί στα Windows του δικού σου PC.
στ) Πολύ πιθανό, επίσης, αν σου ζητηθεί, κάποιο LOGIN Name και κάποιο Password, για αυτόματη είσοδο κατά την πρόσβαση στον HOST.

---Αυτά σε Πρώτη Φάση, όσον αφορά στον oρισμό και στις ρυθμίσεις του REMOTE PC!

ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ, αφού έχεις κάνει αυτά τα βήματα, το 'net control' είναι έτοιμο για σύνδεση/διαχείριση του HOST με/από τον REMOTE PC.
Αν οι γενικότητες, που σου γράφω, απέχουν πολύ από όσα βρίσκεις στο 'net control', βάλε καμμιά εικόνα από τις καρτέλες που βρίσκεις, ώστε να καταλάβουμε καλύτερα τι σου ζητάει το 'net control' σε κάθε περίπτωση (Όσοι τουλάχιστον δεν γνωρίζουμε το συγκεκριμένο toolάκι) και να μπορέσουμε να σου δώσουμε -ίσως- πιο συγκεκριμένες οδηγίες.
Καλή τύχη!! Καλή επιτυχία!! Κι εμείς εδώ είμαστε αν χρειαστεί :wink:
:P :P
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
devilfw

[Solved] net control

Δημοσίευση από devilfw » 19 Σεπ 2008 14:55

φιλε μου DGeorge σε ευχαριστω πολυ που ειχες την ορεξη και το κουραγιο να τα γραψεις τοσο λεπτομερεστατα.σε ευχαριστω παρα πολυ

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

[Solved] net control

Δημοσίευση από DGeorge » 19 Σεπ 2008 15:58

Το πρώτο θέμα είναι να γίνει η δουλειά σου. Το δεύτερο, είναι να βάλουμε ένα [Solved] ακόμα (Αυτό το [Solved]...Κάτι σαν Goal δεν σου ακούγεται;; :P ) και να προχωράει η Γνώση στην Παρέα!
Και πάλι Καλή τύχη, Καλή επιτυχία! :P
Περιμένουμε και νεότερα, έ;! :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

[Solved] net control

Δημοσίευση από GeoStuff » 19 Σεπ 2008 16:36

Αν δουλέψει θα καθαριστεί και θα γίνει βοήθημα...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
devilfw

[Solved] net control

Δημοσίευση από devilfw » 24 Σεπ 2008 20:35

φιλε DGeorge ακομα δε μπορεσα να το κανω γιατι θα ξαναπαω στο αλλο pc σε λιγες μερες (ειναι χιλιομετρα μακρυα.....) γι αυτο και δεν εχω νεα ακομα.αν δουλεψει ναι ενοειται οτι θα σας ενημερωσω

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες