Freestuff Και Πολιτισμός

Ερωτήσεις για προβλήματα και προτάσεις σχετικές με την σελίδα του freestuff.gr.
Παρακαλώ μη βάζετε εδώ γενικές ερωτήσεις που δεν αφορούν την σελίδα μας.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Freestuff Και Πολιτισμός

Δημοσίευση από DGeorge » 18 Σεπ 2008 13:23

cordis έγραψε:τα έχω δει όλα με τα μηνύματα τύπου sms που κόβουν λέξεις και άρθρα λες και γράφουν sms στο κινητό τους. Αν μη τι άλλο είναι ένδειξη ότι δε σέβονται τον συνομιλητή τους, μιας και δε δίνουν έστω τον ελάχιστο χρόνο για να γράψουν την ερώτησή τους....
Ο @CORDIS μπορεί να δηλώνει FS-addicted στην υπογραφή του, ωστόσο φαντάζομαι ότι παραμένει Άνθρωπος και δεν έχει μεταλλαχτεί σε κάτι προς το avatar του. Ως Άνθρωπος, λοιπόν, έχει κάθε δικαίωμα να εκνευρίζεται από την αγένεια και ασέβεια - ως τη γαϊδουριά και αδιαφορία μερικών από εμάς!!!
MichalisS έγραψε:.....Στο κυρίως θέμα τώρα. Δεν ξέρω γιατί σ' ενόχλησαν τόσο οι συντομογραφίες Γιάννη. Ούτε εγώ τις χρησιμοποιώ, αλλά αν κάποιος ζητήσει μια πληροφορία και χρησιμοποιήσει συντομογραφίες (πέραν των καθιερωμένων στη γλώσσα), πολύ απλά μπορεί να μην πάρει απάντηση, αν κάποιος κουράζεται ή βαριέται ή δεν καταλαβαίνει τι διαβάζει.
Επίσης, σ' ένα διάλογο, πολύ απλά πάλι δεν θα παίρνει απάντηση. Δεν υποχρεώνεται κανένας να απαντήσει στον άλλον...
Φίλε @MichalisS ίσως ο @CORDIS να μην έχει τη δυνατότητα να με διδάξει Πολιτισμό, όπως γράφω εδώ www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=38397, έχει όμως τη δυνατότητα, αν προσβάλω και μάλιστα απροκάλυπτα και αναίτια την κοινότητα να μου 'καθαρίζει' τα posts σε πρώτη φάση, κλπ κλπ σε επόμενες φάσεις.
Υπ'όψιν ότι αντί απλής-κλειδωμένης ανακοίνωσης, έβαλε σε Θέμα, όπως αυτό εδώ, τις σκέψεις του σε 'δημόσια συζήτηση'. ( :clap: )
Φαντάσου με, εμένα, να σου ζητώ βοήθεια, μέσα από ένα προχειρότατα κακογραμμένο post, γεμάτο συντμήσεις, και τελικά πολύ δυσνόητο.
Φαντάσου τώρα, αντί να εκνευριστεί ο @CORDIS, και να μου το διαγράψει, να λάβω από το σύστημα το μήνυμα: "Statement unrecognized. Post deleted. Please retry!", και να συνεχίσω να το λαβαίνω, μέχρι να μπορέσει ο μέσος νους να το διαβάσει και να το καταλάβει! :P
Πολλοί παλιοί -στον χώρο του PC- έχουν ξεχάσει, και πολλοί καινούργιοι δεν έχουν διαβάσει/δει ΠΟΤΕ τα περίφημα "Unrecognized Command" :o και "Syntax Error" :o του DOS! (Μαλθακέψαμε με τα user-friendly Παραθύρια του Bill.) :wink:
Ο @CORDIS έχει ως Άνθρωπος και ανοχές... Προειδοποιεί, βάζει θέματα σε συζήτηση, κλπ.
Τις μηδενικές ανοχές του DOS (όταν 'πέταγε' τα ηρωικά "Stack overflow. System Halted!" :hammer: , ή "General System Failure!" :hammer: :hammer: ), τις ξεχάσαμε :question:
Τότε δεν είχαμε option ούτε το Ctrl+Alt+Delete... Μόνο από τον διακόπτη -hardware reset- μπορούσαμε κάτι να κάνουμε!!
Το OS ήταν σαφές: "Αν δεν γράψεις κατανοητά, ΔΕΝ λειτουργώ!" Τελεία και Παύλα.
Τότε το αποδεχόμασταν ΟΛΟΙ -θέλοντας και μη- ως λογικό χαρακτηριστικό του DOS.
Τώρα ο @CORDIS έρχεται με μια παρόμοια σκέψη, τόσο για τις συντμήσεις τύπου sms, όσο και για τα GREEKLISH: "Αν δεν γράψουμε κατανοητά, ΔΕΝ μπορούμε να λειτουργήσουμε!".
Πού βρίσκεται -άραγε- το περίεργο στη σκέψη του; Μήπως στον αλληλοσεβασμό που ζητάει μεταξύ μας; Μήπως στην καθαρότητα/ευκρίνεια διατύπωσης που ζητάει στα posts μας;
Ίσως ΝΑΙ!! Είναι λίγο περίεργο, που ζητάει ΠΑΛΙ τα ΠΡΟΦΑΝΗ.... Αλλά ΔΕΝ μου φαίνεται ΚΑΘΟΛΟΥ Περίεργο, όταν ΑΠΑΙΤΕΙ τα ΠΡΟΦΑΝΗ και κάνει ό,τι μπορεί από τη θέση του για να τα επιβάλει στο FS! Στο κάτω κάτω, ο @CORDIS το ξεκίνησε το FS, αυτός δηλώνει addicted (και μάλλον είναι :P ) κι αυτός -βασικά- (μαζί με τον πυρήνα) προσπαθεί να το διατηρήσει σε κάποιο επίπεδο και να το ανεβάσει ακόμα περισσότερο.
Αυτά φίλε @MichalisS για τα περί απαγόρευσης και αντίδρασης. Κάπου κάπου χρειάζονται και οι Νόμοι και οι Ποινές τους, για να ξέρουμε πού βρισκόμαστε και πού πατάμε :P
Χίλια συγγνώμη για τη φλυαρία μου. :oops: :oops:

Φιλικότατα
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Freestuff Και Πολιτισμός

Δημοσίευση από cordis » 18 Σεπ 2008 14:06

DGeorge έγραψε:Φίλε @MichalisS ίσως ο @CORDIS να μην έχει τη δυνατότητα να με διδάξει Πολιτισμό,
Αν δε διδάσκουμε και πολιτισμό μέσα από το FS, Προτιμώ να το κλείσω, γιατί αυτό είναι το πρώτο που πρέπει να μάθει κάποιος με ότι κι αν ασχολείται.
Εν κατακλείδι, έχουμε αποτύχει.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Freestuff Και Πολιτισμός

Δημοσίευση από GeoStuff » 18 Σεπ 2008 14:28

BOSS και DGEORGE νομίζω το θέμα ξέφυγε λιγάκι...

Και για να πω και την γνώμη μου εγώ δεν γουστάρω να διδάξω πολιτισμό σε κανέναν...

Ούτε την ευθύνη θέλω και ούτε την κούραση...

Το θέμα μας είναι οι μισογραμμένες λέξεις και τίποτα άλλο... Μην βγαίνετε off topic μην σας σβήσω τα ποστ...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Freestuff Και Πολιτισμός

Δημοσίευση από cordis » 18 Σεπ 2008 14:42

Sorry για το off topic, αλλά έχω θιχτεί αρκετά για να μη το συνεχίσω.

Πολιτισμό διδάσκεις είτε το θέλεις, είτε δε θέλεις με την στάση σου. Αν με την στάση μας δε διδάσκουμε πολιτισμό ας το κλείσουμε το ρημάδι!
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Freestuff Και Πολιτισμός

Δημοσίευση από GeoStuff » 18 Σεπ 2008 14:45

Έχεις δίκιο... Είναι σοβαρό θέμα...

Ας το συνεχίσουμε εδώ λοιπόν...

:D
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Freestuff Και Πολιτισμός

Δημοσίευση από DGeorge » 18 Σεπ 2008 15:00

cordis έγραψε:
DGeorge έγραψε:Φίλε @MichalisS ίσως ο @CORDIS να μην έχει τη δυνατότητα να με διδάξει Πολιτισμό,
Αν δε διδάσκουμε και πολιτισμό μέσα από το FS, Προτιμώ να το κλείσω, γιατί αυτό είναι το πρώτο που πρέπει να μάθει κάποιος με ότι κι αν ασχολείται.
Εν κατακλείδι, έχουμε αποτύχει.
@CORDIS ζητώ συγγνώμη, αν σ'έθιξα! Δεν υπήρξε τέτοια πρόθεση!! Ίσως η κοκκινισμένη λέξη 'διδάξει' έπρεπε να είναι 'μάθει', ώστε ν'αποφευχθεί η παρεξήγηση.
Μπορείς, με τη γενικότερη στάση σου, να με διδάξεις Πολιτισμό... Δεν μπορείς να με 'μάθεις' όμως. Διότι εγώ, ίσως είμαι ανεπίδεκτος μάθησης :-?
Οπότε δεν φταις, δεν έχεις αποτύχει, και δεν είναι λόγος να κλείσεις το μαγαζί, επειδή Εγώ 'Μπίθουλας' γεννήθηκα - 'Μπίθουλας' θα πεθάνω :P :P !
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Υποστήριξη και προτάσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες