Saturn Shop

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Άβαταρ μέλους
cristusflo
Επικοινωνία:

Saturn Shop

Δημοσίευση από cristusflo » 20 Σεπ 2008 01:46

cdhyper έγραψε:Άλλη μια επιβεβαίωση γι αυτό που τονίζω συνέχεια: στα επόμενα δέκα χρόνια στην Ελλάδα αυτοί που θα επιβιώσουν στο εμπόριο θα είναι αυτοί που έχουν χώρο σε malls, αυτοί που έχουν τεράστια καταστήματα όπως mediamarkt και saturn, και όσοι έχουν καλή σχέση με την τεχνολογία των ηλεκτρονικών καταστημάτων. Τα μικρομάγαζα και τα συνοικιακά έχουν ξοφλήσει από καιρού.
Για αυτο και εγω λεω πως πρεπει να δινουμε τα λεφτα μας στα μικρα συνοικιακα καταστηματα..πλεον δεν εχει σημασια ουτε τι ψηφιζουμε ουτε ποιον υποστηριζουμε...η ψηφος μας ειναι τα λεφτα μας στην σημερινη βιομηχανοποιημενη κοινωνια και εμεις αποφασιζουμε που θα την δωσουμε :wink:

ΥΓ : εννοειται πως αν δεν μας περισσευουν ψαχνουμε παντα το φτηνοτερο/καλυτερο απο οπου και αν ειναι αυτο...ειναι κανονας αδιαπραγματευτος αυτος για μενα.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Saturn Shop

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 20 Σεπ 2008 10:35

e-shop δεν θα έχει και για μας τους μη-Αθηναιους?
:(
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
yannisc

Saturn Shop

Δημοσίευση από yannisc » 20 Σεπ 2008 11:53

Προσωπικά δεν εντυπωσιάζομαι από το μέγεθος του καταστήματος και δεν καταλαβαίνω γιατί τόσος ενθουσιασμός.

Θα εντυπωσιαζόμουν αν τα προϊόντα του ήταν στη βάση αναζήτησης του skroutz.gr και βγαίνανε πάνω πάνω!

Error_1054

Saturn Shop

Δημοσίευση από Error_1054 » 20 Σεπ 2008 13:19

cdhyper έγραψε:Άλλη μια επιβεβαίωση γι αυτό που τονίζω συνέχεια: στα επόμενα δέκα χρόνια στην Ελλάδα αυτοί που θα επιβιώσουν στο εμπόριο θα είναι αυτοί που έχουν χώρο σε malls, αυτοί που έχουν τεράστια καταστήματα όπως mediamarkt και saturn, και όσοι έχουν καλή σχέση με την τεχνολογία των ηλεκτρονικών καταστημάτων. Τα μικρομάγαζα και τα συνοικιακά έχουν ξοφλήσει από καιρού.
.

Συμφωνω μεν ΑΛΛΑ αυτο δεν πρεπει να ανυσηχει ΜΟΝΟ εμας τα μαγαζακια αλλα ολο το κύκλωμα.

ολοι οι ελευθεροι επαγγελματιες που εξυπηρετουν μικρομαγαζα θα πονεσουν (λογιστες-γραφιστες), οι ιδιοκτητες των μικροκαταστηματων (εννοω των οικηματων που φιλοξενουν μαγαζια).

μετα ποιο θα ειναι το νοημα του χοντρεμπορου? Και αν παραμεινει αυτος δεν θα θελει 10 υπαλληλους αλλα 1 να απανταει στα τηλέφωνα και αφου θα δουλευει με 8 πολυμαγαζια ουτε οδηγο ουτε αποθηκη θα εχει, θα συνεργαζεται με logistics εταιρεια (καλα για πωλήτη δεν το συζητάμε)!

Σε τι κοσμο φεραμε τα παιδια μας Νικο Τσιαμτσικα!!!!!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
billt

Saturn Shop

Δημοσίευση από billt » 20 Σεπ 2008 13:36

O monos tropos gia tin epiviosi tou mikromagazou einai value added services kai auxisi pelatiakis vasis, diladi delivery kai eshop

zerard

Saturn Shop

Δημοσίευση από zerard » 23 Σεπ 2008 16:07

Σχετικά με το Μαγαζί, την Δευτέρα 22/09 δηλαδή 4 μέρες μετά τα εγγαίνια και οι τιμές δεν παρουσιάζουν τις αναμενόμενες διαφορές αυτοκτονίας.
Εγώ νομίζω ότι είναι ένα εξαιρετικό εποικοινωνιακό παιχνίδι. Βάζουμε κάποιες τιμές "κράχτες", βλέπε HP Laptop, TV 37', PS3, iPod 80GB και γεμίζουμε το μαγαζί σε συνθήκες λιποθυμίας.
Ο κόσμος έχει πιστεί και τα βλέπει όλα φτηνά με αποτελέσμα να κάνει αγορές που μόνο συμφέρουσες δεν είναι αν υπολογίσει κανείς την ταλαιπωρία.
Η όποια χασούρα φυσικά από τις χαμηλές τιμες στους "κράχτες" υπερκαλύπτεται και γίνεται κέρδος αφού ότι πουλά το Πλαίσιο σε μία εβδομάδα το Saturn το πουλά σε μία μέρα, ή μήπως λιγότερο;

Όσο για τα μικρά μαγαζιά, σίγουρα μπορούν να αντιστρέψουν την κατάσταση. Καλή εξυπηρέτηση, υποστήριξη κλπ και ψαγμένα προϊόντα. Εγώ προσαωπικά που δεν ξέρω πχ από κάρτες γραφικών αν πάωστο μαγαζί δύο στενά πιο κάτω και ο υπάλληλος - ιδιοκτήτης βάση των απαιτήσεων μου μου δώσει αυτή που μου ταιριάζει, ναι θα την πληρώσω ευχαρίστως και 10Ε παραπάνω από το Πλαίσιο όπου ο υπάλληλος το μόνο που θα μου δείξει είναι το stand με τις κάρτες γραφικών.

Άβαταρ μέλους
Aflex

Saturn Shop

Δημοσίευση από Aflex » 23 Σεπ 2008 18:36

Άντε να το δούμε και αυτό.

Εάν υπάρχει όντως διαφορά στις τιμές, εγώ δε θα χαλιέμαι πάντως να πηγαίνω και μερικά χιλιόμετρα πιο μακριά από το κοντινό μικρομάγαζο, για να εξοικονομήσω κάτι. Τουλάχιστον τώρα που είμαι ακόμα μαθητής, το (ανύπαρκτο σχεδόν) χαρτζιλικάκι μου δεν μου δίνει και πολλά περιθώρια...

:)

opts

Saturn Shop

Δημοσίευση από opts » 30 Σεπ 2008 21:13

Πιστεύω ότι την τακτική του κραξίματος (κράχτες) θα την ακολουθήσουν και οι υπόλοιπες αλυσίδες
Για παράδειγμα είδα μια LG 42" full hd 749 ευρώ στην electroworld

Αν ο καθένας είναι συνειδητοποιημένος καταναλωτής και αγοράζει ότι του χρειάζεται και όχι ότι βλέπει αυτές οι προσφορές μπορεί να του βγουν καλές

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Saturn Shop

Δημοσίευση από fiskilis » 30 Σεπ 2008 22:16

εγω ψαχνω ενα dvd wright και πηγα εκει σημερα να δω τιμες
και τελικα στο media markt εχει καλυτερα !!

καλο το μαγαζι τεραστιο με απεραντα παρκιν
και ειδα και μια τηλεοραση τροπος του λεγειν με 29.990 ευρω !!!!

αλλλλλο πραμα !!!!

Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

Saturn Shop

Δημοσίευση από Stathis » 01 Οκτ 2008 00:50

Νταξ μωρέ , καλή τηλεοραση είναι , μιας και εγώ δεν ασχολούμαι πολύ , παρήγγειλα 2 , μία για το σαλόνι και μία για το εξοχικό...όχι οτι θα τις χρησιμοποιω και πολύ , αλλα ήταν προσφορα...

opts

Saturn Shop

Δημοσίευση από opts » 01 Οκτ 2008 01:32

Πάρτε το αλλιώς οι γυναίκες έχουν τον zara και τα άλλα σχετικά μαγαζιά, εμείς έχουμε 2-3 μαγαζιά για να φάμε τις ώρες μας (και αρκετές φορές) και τα λεφτά μας .... αποδοτικά

Δεν ξέρω αν τα καταστήματα αυτά τα επιδοτεί η Ευρωπαική ένωση για την εξίσωση των 2 φύλων

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Saturn Shop

Δημοσίευση από cordis » 01 Οκτ 2008 01:34

πολύ καλός otps! τώρα ξέρω τι θα λέω! :p
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Saturn Shop

Δημοσίευση από Sheena » 10 Οκτ 2008 22:35

Συμφωνώ με τον zerard!
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Saturn Shop

Δημοσίευση από DGeorge » 11 Οκτ 2008 08:42

fiskilis έγραψε:........ και ειδα και μια τηλεοραση τροπος του λεγειν με 29.990 ευρω !!!!

αλλλλλο πραμα !!!!
Να σε φανταστώ τώρα, να δίνεις 30000Ευρώπουλα και να παίρνεις 10 ρέστα.....Κάτσε όπως είσαι, να μη μου φύγει η εικόνα! :D :D
Η ενλόγω τηλεορασούλα έμπαινε και σε τροχιά για να βρει τον δορυφόρο; :o Μήπως είχε κάτι σε πλατίνα για επένδυση; :o :question: :question:
Πάντως αν δεν ψήνει Ελληνικό Καφέ, στη χόβολη, δεν λέει :kaloe: :kaloe:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Saturn Shop

Δημοσίευση από EneMe » 11 Οκτ 2008 12:20

Eυτυχώς που δεν έχει διαφημιστεί και στην επαρχία δεν το ξέρει σχεδόν κανένας...

Φαντάζεσαι ειδικές εκδρομές από το Άνω Κατσικοχώρι για το "μαγικό μαγαζί" στην Αθήνα;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες