Prob με DVD Laptop

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
selemeles
Επικοινωνία:

Prob με DVD Laptop

Δημοσίευση από selemeles » 21 Σεπ 2008 12:46

Έχω ένα TOSCHIBA A100 (νομίζω) εδώ και σχεδόν 2 χρόνια.
Έχω πρόβλημα με το DVD-RW που έχει...
Διαβάζει μόνο το CD το δικό του που έχει για τα Windows καθώς και το CD με το Sims 2 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Όλα τα άλλα ουτε που τα διαβάζει, κάνει κάτι προσπάθειες στην αρχη το φέρνει από εδώ το φέρνει από εκεί και στο τέλος είναι σαν να μην υπάρχει cd μέσα... Το ίδιο και για τα DVD. ΔΟκίμασα να γράψω CD ή DVD και με το νερο και με των win αλλά μου ζητάνε να εισάγω cd στην μονάδα!!!

Τέλος έκανα format μπας και διορθωθεί (με μισή καρδιά γιατί φοβόμουν μην δεν μπορω να βάλω τπτ μετά) αλλά πάλι τα ίδια...

Καμιά ιδέα. Τα έχει φτύσει λέτε;;;
:: Blue Webeyes :: www.bwe.gr
-----------------------------------------------------
έπιπλα κουζίνας

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Prob με DVD Laptop

Δημοσίευση από GeoStuff » 21 Σεπ 2008 12:54

Φορμάτ έκανες χωρίς λόγο...

Το πρόβλημά σου είναι καθαρά hardware...

Έχει τιγκάρει στην σκόνη μάλλον...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
selemeles
Επικοινωνία:

Prob με DVD Laptop

Δημοσίευση από selemeles » 21 Σεπ 2008 13:04

Από format δεν έχω προβ, κάνω συχνά οπότε δεν με πείραξε :Ρ

Αν είναι από σκόνη υπάρχει κάποιος τρόπος να το καθαρίσω;

Γενικά βγαίνει εύκολα το DVD?
έπιπλα κουζίνας

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Prob με DVD Laptop

Δημοσίευση από GeoStuff » 21 Σεπ 2008 13:15

Υπάρχουν κάτι καθαριστικά κιτάκια...

Συνήθως σε δισκάδικα ή σχετικά μαγαζιά...

Ουσιαστικά είναι ένα CD με ένα βουρτσάκι από κάτω που καθαρίζει τον φακό...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
selemeles
Επικοινωνία:

Prob με DVD Laptop

Δημοσίευση από selemeles » 21 Σεπ 2008 13:24

Το ματάκι το είχα καθαρίσει με μια μπατονέτα και οινόπενυμα... αλλα τα ίδια...
έπιπλα κουζίνας

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Prob με DVD Laptop

Δημοσίευση από DGeorge » 21 Σεπ 2008 13:51

selemeles έγραψε:.......Αν είναι από σκόνη υπάρχει κάποιος τρόπος να το καθαρίσω;
Γενικά βγαίνει εύκολα το DVD?
Για τα 'χοντρά' Κοίταξε εδώ: www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=32768.
selemeles έγραψε:Το ματάκι το είχα καθαρίσει με μια μπατονέτα και οινόπενυμα... αλλα τα ίδια...
Ελπίζω να μην χρησιμοποίησες κοινό οινόπνευμα... :(
Πρέπει να χρησιμοποιήσεις είτε ΑΠΟΛΥΤΟ οινόπνευμα (το βρίσκεις μόνο σε Μπακάκο ή/και ειδικά φαρμακεία), είτε υγρό καθαρισμού φακού Φωτογραφικής Μηχανής (από φωτογραφεία). Το κοινό οινόπνευμα, ακόμα και το κοινό ΚΑΘΑΡΟ οινόπνευμα, μπορεί να σου λεκιάσει το ματάκι, αντί να το καθαρίσει!!!
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι πριν από το σκούπισμα/καθάρισμα με υγρό, ΠΡΕΠΕΙ να έχουν φύγει τα 'χοντρά'. Τα χοντρά φεύγουν είτε με τον κομπρέσσορα του link (αυτός βασικά είναι για γενικό ξεσκόνισμα στο μηχάνημα) είτε με βουρτσάκι-φυσερό για καθαρισμό φακού Φωτογραφικής Μηχανής (πάλι από φωτογραφείο).
Αυτά για βαθύτερο/σωστότερο καθαρισμό στο ματάκι.

Φυσικά, πάντα υπάρχει και η λύση, που σου προτείνει ο @GeoStuff. Είναι απλούστερη, βρίσκεις το σετάκι όπου πουλάνε αξεσουάρ για PCιά, ΔΕΝ ανοίγεις τη συσκευή (CD, DVD κλπ). Δεν έχω άποψη για την αποτελεσματικότητα αυτών των σετ.... :-?
Καλή τύχη, καλή επιτυχία! .....Και περιμένουμε νέα σου :D :D :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
selemeles
Επικοινωνία:

Prob με DVD Laptop

Δημοσίευση από selemeles » 21 Σεπ 2008 14:47

Ευχαριστώ!!

Αλλά αν έχει κάτσει σκόνη μόνο στο ματάκι θα είναι ή μπορεί και παραμέσα;;; Γιατί το ματάκι μάλλον το καθάρισα καλά... ΑΛΛΑ...
έπιπλα κουζίνας

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Prob με DVD Laptop

Δημοσίευση από DGeorge » 22 Σεπ 2008 13:59

Εννοείται ότι η σκόνη δεν πάει μόνο στο ματάκι!
Αν υπάρχει αρκετή, στο εσωτερικό του Laptop σου, δεν θα έχει κάτσει μόνο στο ματάκι του DVD-RW. :)
Ωστόσο, στο πρόβλημά σου εμπλεκόμενη είναι η σκόνη (ή/και η βρωμιά από καυσαέρια πόλης κλπ) που εμποδίζει το ματάκι να δουλέψει σωστά. Αν το ματάκι ξεσκονιστεί σωστά με τον κομπρέσσορα, ή με το βουρτσάκι, καθαριστεί μετά ΠΑΛΙ σωστά με ΑΠΟΛΥΤΟ οινόπνευμα και εξακολουθήσει να κάνει τα ίδια... Βρώμα η δουλειά με το DVD-RW!!... Ίσως το ματάκι τά'παιξε κάπως! Ίσως το υλικό της συσκευής ΔΕΝ 'μεταφράζει' σωστά όσα διαβάζει το ματάκι! Ίσως...Πολλά ίσως! Οπότε μάλλον πηγαίνει για αντικατάσταση του DVD-RW.
Επίσης, σε περίπτωση που το DVD-RW είναι αθώο και λειτουργεί, υπάρχει ΜΙΑ περίπτωση κακής σύνδεσης της καλωδιοταινίας του. Έχω δει τέτοιες περιπτώσεις και ποτέ δεν ξέρεις (τουλάχιστον εγώ) τι παλαβά θα κάνει μια τέτοια κακή επαφή/σύνδεση.
Αυτό όμως, για να το εξετάσεις πρέπει να μπορείς -κάπως- να βγάλεις το DVD-RW. Προσωπικά δεν γνωρίζω πώς... Λυπάμαι που δεν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο.
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
selemeles
Επικοινωνία:

Prob με DVD Laptop

Δημοσίευση από selemeles » 22 Σεπ 2008 15:50

Το δύσκλο είναι ότι ούτε και εγώ ξέρω πως... :Ρ

Επίσης το παράξενο είναι ότι διαβάζει ΜΟΝΟ 2 cd από τα 100 που έχω βάλει μέσα!!!!!!
έπιπλα κουζίνας

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Prob με DVD Laptop

Δημοσίευση από DGeorge » 22 Σεπ 2008 16:29

Αν δεν ξέρεις πως να βγάλεις (και να ανοίξεις) τη συσκευή (όπως γράφεις) ΔΕΝ θέλω να φανταστώ, πώς έφτασες και καθάρισες (όπως επίσης γράφεις) το ματάκι με οινόπνευμα... Απ'όσο γνωρίζω, η πρόσβαση απ'έξω είναι δύσκολη ΛΙΑΝ!
Όπως και νά'χει το πράγμα πάντως, στην παρούσα κατάσταση, δοκίμασε το σετάκι που σού προτείνει ο GeoStuff. Αν το ματάκι έχει το πρόβλημα, μάλλον θα κάνεις δουλειά. Αν η συσκευή έχει το πρόβλημα... Επισκευή/αντικατάσταση!
Αν γνωρίζει κάποιος, πως να βγάλεις το DVD R/W, θα σ'το προτείνει.
Πάντως καλό θα είναι να κάνεις μια βόλτα από τις σελίδες στην κατηγορία HARWARE μήπως και βρεις καμμιά καλή ιδέα από προηγούμενη περίπτωση/πρόβλημα. Σίγουρα θα βρεις πολύ ενδιαφέροντα πράγματα, και -ίσως- κάποιο να είναι και η απάντηση που ψάχνεις.
:D
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Prob με DVD Laptop

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 22 Σεπ 2008 19:20

logika apla anikse to cd kai to travikse san na prokite na valei disko ....
ets vgenei kai to mataki mazi se arketa cd drive gia laptop ....

to na vgei entelos h siskevei synithos exei vidoules apo kato (2-3)
kai vgenei "travixto" meta ... alla gia to katharisma einai anousio,
ektos isos gia kapoio fisima sths epafes ...

Άβαταρ μέλους
selemeles
Επικοινωνία:

Prob με DVD Laptop

Δημοσίευση από selemeles » 22 Σεπ 2008 21:35

Το ματάκι το φύσιξα όπως αναφαίρει ο Alice Cooper!! Δεν είναι και τόσο δύσκολο :Ρ

Όσον αφορά για τις βίδες δεν υπάρχουν, εκτός αν ανοίξω όλο το κάτω πλαστικό!!! Μήπως έχει κανείς το συγκεκριμένο μοντέλο για να με πει πως το ανοίγει;;;

Toshiba Satellite A110-195
έπιπλα κουζίνας

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Prob με DVD Laptop

Δημοσίευση από DGeorge » 23 Σεπ 2008 10:28

Καλημέρα,
Χεχεχεχε... Ρε, τι μαθαίνει κανείς googleίζοντας.... Ψάχνοντας με λέξεις κλειδιά (το μοντέλο--ακριβής αναζήτηση), και μετά ('DVD' --- μέσα στα αποτελέσματα) βρήκα τούτο το ενδιαφέρον πράμα:
eu.computers.toshiba-europe.com/cgi-bin/ToshibaCSG/generic_content.jsp?service=EU&ID=Disclaimers_TEG_0705

1) Απ'ό,τι βλέπουμε όλοι, πρόκειται για σελίδα από το Site της μαμάς Toshiba!!
2) Μεταξύ άλλων (ανούσιων για την προκείμενη κατάσταση/πρόβλημα), στην παράγραφο ">SPECIFIC MODELS DISCLAIMERS / LEGAL FOOTNOTES" στο 4ο θέμα γράφει:

" 4. HD DVD Technology - General
Because HD DVD is a new format that makes use of new technologies, certain disc, digital connection and other compatibility and/or performance issues are possible. Advanced interactive and navigation features of the HD DVD Video format including, but not limited to Picture in Picture (PIP) and network streaming features are not supported by this product. HD DVD Application Logo (HD DVD-ROM) represents the optical drive’s conformity with the DVD Forum’s verification criteria for HD DVD physical format, and does not represent compliance with the HD DVD Video specification defined by the DVD Forum.

Advanced Access Content System (AACS) keys are integrated into your PC for copy protection purposes. Occasional renewal of the AACS key is required, and easily done by connecting to the Internet. AACS key renewal will be provided at no charge to purchasers. If the AACS key is not renewed, the HD DVD player software will stop playing AACS-protected HD DVD content. However, it will continue to play other forms of content, such as DVD discs or non-protected HD DVD content.

For more information on AACS, visit www.aacsla.com/home. "

Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εμένα η φράση που εννοεί: "..δεν θα παίζει τα μεν DVD... αλλά θα παίζει τα δε..." ΚΑΤΙ μου θύμισε :D :D :D :D
Σαν φυσιολογικά άτομα, ψάχναμε σε 'ματάκια', 'φρυδάκια' και λοιπά εξαρτηματάκια, κι η μαμά Toshiba μας φύλαγε surprise, και μάλιστα καταχωνιασμένη στα τρίσβαθα μιας ψιλοάσχετης σελίδας, σαν να ήταν εφτασφράγιστο μυστικό! Τι να πει κανείς;!!!!
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
selemeles
Επικοινωνία:

Prob με DVD Laptop

Δημοσίευση από selemeles » 23 Σεπ 2008 21:47

Επειδή μάλλον έχω χάσει επεισόια μπορείς να το κάνεις πιο λιανό αυτό που λες παραπάνω; :Ρ

Προς ενημέρωσή σου πάντως εγώ δεν είχα κάποιο πρόβλημα με καποιο cd - dvd. Μόλις τελείωσε η εγγύηση άρχισε να μου το κάνει αυτό το παλαβό με τα δισκάκια1!!
έπιπλα κουζίνας

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Prob με DVD Laptop

Δημοσίευση από DGeorge » 24 Σεπ 2008 13:05

Καλημέρα, :D
DGEORGE at your service :D (αυτό τό'χω κλεμμένο από SuperMod :P , με την άδειά του :P )
Η μαμά Toshiba, για τη διαχείριση/χειρισμό των σκληρού δίσκου και CD/DVD συσκευής (και όχι μόνο αυτών) στο laptop σου, χρησιμοποιεί αυτό το σύστημα Advanced Access Content System (AACS).
Ωστόσο αυτό το AACS έχει έναν κωδικό-κλειδί που χρειάζεται κατά καιρούς κάποια ανανέωση. Η ανανέωση για σένα -τον αγορστή του laptop- είναι δωρεάν.
Γίνεται INTERNETικά, μπαίνοντας στο Site www.aacsla.com/home, όπου βρίσκεις επίσης και περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το AACS.
Αν περάσει καιρός (βλέπε λήξη εγγύησης) και δεν έχει ανανεωθεί ο κωδικός-κλειδί, τότε ΜΠΟΡΕΙ να ξεκινήσει να διαβάζει CD/DVD 'κατ'επιλογήν' (όποια του αρέσουν :) ).

'Ψαχουλεύοντας' τόσο στην Toshiba όσο και στην AACS:
1) Εδώ: www.aacsla.com/news/ διάβασα καταγγελίες (εκ μέρους της AACS) για προσπάθεια ανάγνωσης πειρατικών CD/DVD!! Τον ΝΟΥ ΣΟΥ!!!!
2) Διατηρώ αμφιβολίες αν το δικό σου μοντέλο έχει τέτοιο σύστημα (AACS) και θέλει ανανέωση ο κωδικός του, ή ΠΑΛΙ φταίει κάτι άλλο...... :-?
Γι'αυτό, μ'ένα τηλεφωνάκι στη μανούλα (όχι μαμά) Toshiba Hellas:

Ideal Electronics S.A.
Address: 25, Kreontos Str.
Sepolia
GR-10442 Athens
Telephone +30 210 5193940
Telefax +30 210 5193921
Website www.toshiba-europe.com/country/greece/
General questions info@ideal.gr
Sales sales.electronics@ideal.gr
Service service@ideal.gr
Technical support service@ideal.gr
Products Laptops, PDAs, and servers

μπορείς -ΙΣΩΣ- να βρεις κάποια καλύτερη καθοδήγηση σ'αυτό το θέμα!

Ένα -κάπως δυσάρεστο- νέο είναι ότι εδώ:
eu.computers.toshiba-europe.com/cgi-bin/ToshibaCSG/jsp/SUPPORTSECTION/discontinuedProductPage.do?PRODUCT_ID=118639&DISC_MODEL=1&service=EU βρήκα το μοντέλο σου, στα discontinued της Toshiba. Αυτό σημαίνει ότι η παραγωγή του έχει σταματήσει -δεν ξέρω από πότε- και σιγά-σιγά πάει να σταματήσει και η υποστήριξή του.

Πάντως, εδώ: aps2.toshiba-tro.de/ticeucs/ticeu.aspx?currConfigFile=control_13.xml&currLang=13&currOU=3, αν βάλεις 'product': Satellite, 'keyword': drive και 'search term': DVD (και πατήσεις 'search') θα βρεις απαντήσεις διάφορες (πάντα από Toshiba) σχετικά με πρόβλημα σε Laptop στο DVD drive. (Sorry, αλλά πάλι χρειάζονται κάποια Αγγλικά ώστε να βγάλεις κάποιαν άκρη...)

Ελπίζω να βοήθησα κάπως...
Περιμένουμε νέα σου :D :D :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες