Web developer-designer στην χώρα μας

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
ZedBlue

Δημοσίευση από ZedBlue » 24 Σεπ 2008 19:17

Καλησπέρα σας.
Ανακάλυψα τυχαία το forum και αισθάνθηκα κάπως άσχημα που δεν το γνώριζα τόσο καιρό γιατί θεωρώ ότι μπορώ να αντλήσω πολλές πληροφορίες και γνώσεις στο θέμα που με απασχολεί τελευταία και δεν είναι άλλο από το web design και development.

Είμαι φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής του ΤΕΙ Αθηνών. Αυτό που με ενδιαφέρει όμως περισσότερο να ασχοληθώ είναι το Internet και συγκεκριμένα όπως αναφέρω παραπάνω το web design-development. Πανεπιστήμιο στην Ελλάδα που να εστιάζει αποκλειστικά σε αυτόν τον τομέα δεν υπάρχει -αν δεν κάνω λάθος- με εξαίρεση κάποια ΙΕΚ, στα οποία απ'όσα ακούω η μάθηση είναι επιφανειακή.

Θα ήθελα να θέσω τις εξής ερωτήσεις σε άτομα έμπειρα σε αυτά τα θέματα:

1) Υπάρχουν προοπτικές για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με το αντικείμενο σήμερα (εύρεση εργασίας, σεβαστός μισθός) ή εμφανίζεται κορεσμός στο επάγγελμα? Και πού θα ήταν καλύτερα? Στην Αθήνα ή στην περιφέρεια?

2) Υπάρχει ελπίδα εκμάθησης μέσω turorials στο Internet και βιβλίων (αυτοδίδακτος) ή απαιτούνται εξειδικευμένες σπουδές? Και αν απαιτούνται, μόνο σε πανεπιστήμια του εξωτερικού μπορούν να κερδιθούν αυτές οι γνώσεις?

3) Πώς ξεκίνησαν αυτό το επάγγελμα άτομα τα οποία το ασκούν? Δηλαδή που σπούδασαν, πόσο καιρό, ποιες γλώσσες προγραμματισμού και προγράμματα ήταν αυτά που έθεσαν τις βάσεις κλπ...

Θα ήμουν ευγνώμων, εφόσον το επιθυμεί κάποιος, να με προσθέσει στο msn για να του θέσω μερικές ακόμη ερωτήσεις. l_evi_athan@yahoo.gr (Γιώργος)

Οποιαδήποτε απάντηση δεκτή. Eυχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 24 Σεπ 2008 20:38

Καλησπέρα φίλε Γιώργο.

Καταρχήν να τονίσω πως είναι διαφορετική η δουλειά του designer και άλλη του developer. Μη κοιτάς που πολλοί τα κάνουν και τα δυο, είτε από ανάγκη, είτε επειδή δεν υπάρχει άλλο άτομο να κάνει τη μια ή την άλλη δουλειά.

Τώρα σε αυτά που ρωτάς:
1) Υπάρχουν προοπτικές, θα έλεγα μάλιστα πως είναι στα πάνω του τώρα ο "κλάδος". Οι μισθοί κατά πλειοψηφία ΔΕΝ είναι πολλοί υψηλοί, αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις μετά από λίγο καιρό αν δούνε ότι αποδίδεις πραγματικά και αποφέρεις και κέρδη στην εταιρεία, σίγουρα θα σου κάνουν και καλύτερες προτάσεις και αυξήσεις. Προσωπικά δουλεύω (ως developer) περιφέρεια και είμαστε 11 συνολικά στην εταιρεία + κάποιοι εξωτερικοί συνεργάτες και δεν έχω κανένα παράπονο, πέρα των τρελών περιπτώσεων που θα πετύχεις (παρανοϊκοί πελάτες που δεν ξέρουν τι θέλουνε ή έχουν μάθει στο τζάμπα και δεν αξιολογούν όσο πραγματικά αξίζει την εργασία σου) και πιθανού φόρτου εργασίας που μπορεί να προκύψει...
Αθήνα / Θεσσαλονίκη πάντως πιστεύω πως έχει περισσότερες ευκαιρίες, αλλά αν θέλεις τη προσωπική μου άποψη η ποιότητα ζωής είναι πολύ χειρότερη και τα έξοδα συνήθως μεγαλύτερα. (ιδιαίτερα αν θέλεις 2 ώρες να φτάσεις δουλειά με αυτοκίνητο ή μέσα μαζικής συγκοινωνίας).

2) Ναι υπάρχει, αλλά το πιο πιθανό είναι να σου πάρει περισσότερο χρόνο από όσο μια σχολή ή κάποια ιδιαίτερα μαθήματα ή βοήθεια από κάποιον που ξέρει και μπορεί να σου τα δείξει.

3) Δεν υπάρχει κανόνας. Άλλοι σπούδασαν, άλλοι όχι. Σήμερα οι γλώσσες που συναντάς συχνότερα είναι: PHP και ASP και βάσεις δεδομένων MySQL και SQL Server.
Καλό είναι (για να μη πω επιβάλλεται) να γνωρίζεις αν πας για developer και:
Javascript (+Ajax τεχνικές), (X)HTML, CSS και SQL (ιδιαίτερα αν βρεθείς σε εταιρεία που δεν υπάρχουν προγραμματιστές / αναλυτές ΒΔ). Της μόδας είναι τα διάφορα Ajax framework (με σειρά προτίμησης): jquery, protocol, extjs κλπ
Στις περισσότερες περιπτώσεις για να χτίσεις ένα site από το μηδέν αυτά θα χρειαστείς.
Από εκεί και πέρα ότι περισσότερα γνωρίζεις τόσο το καλύτερο.

Ως designer θα πρέπει να παρακολουθείς συνεχώς τα νέα trends (π.χ. τώρα είμαστε σε φάση που παίζει πολύ το «ξύλο» είτε ως background, είτε ως κομμάτι ενός site, τα tabless layouts έχουν επικρατήσει, και το web 2.0 style καλά κρατεί), να «το’χεις» από σχέδιο ώστε να κάνεις πρωτότυπα πράγματα και όχι αντιγραφές άλλων, και στις περισσότερες των περιπτώσεων οι designers καλούνται να κάνουν και το «κόψιμο» (slicing / τεμάχισμα) από το template που σχεδιάζουν στο Photoshop, fireworks κλπ σε Valid XHTML σελίδες.
Να ξέρεις πως σαν δουλειές και οι δύο απαιτούν συνεχή παρακολούθηση και εκμάθηση των νέων τεχνολογιών και τάσεων που κάθε τόσο εμφανίζονται στο web.

Καλή τύχη στις αναζητήσεις σου, καλό διάβασμα και καλή σταδιοδρομία.

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 24 Σεπ 2008 21:17

1) Στην Αθήνα υπάρχει μεγάλη ζήτηση για developers. Αν είσαι καλός και το ψάξεις οι μισθοί είναι καλοί.

2) Ναι ειδικά αν ασχοληθείς με open source από όπου μπορείς να μάθεις κοιτώντας κώδικα που έχουν γράψει έμπειροι προγραμματιστές και έχουν ελέγξει χιλιάδες μάτια. Φυσικά οι γερές βάσεις που πιθανώς θα σου δώσει ένα πτυχίο είναι πάντα ευπρόσδεκτες.

3) Σπούδασαν ή το ψάξανε μόνοι από 3 έως 10 χρόνια, με οποιεσδήποτε γλώσσες προγραμματισμού.

ZedBlue

Δημοσίευση από ZedBlue » 25 Σεπ 2008 00:59

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο. Θα ήθελα να ακούσω και τις γνώμες κι άλλων μελών.

Έχω κατεβάσει κάποια e-books, χρησιμοποιώ το lynda που έχει και video tutorials σε συνδυασμό με κάποια βιβλία του, έχω αρχίσει και εκμάθηση Fireworks-Dreamweaver χάρη στο πρόγραμμα ekpaidefteite (αν και περίμενα κάτι πιο εξειδικευμένο κι όχι τόσο χαλαρό... :( ).

Αν έχετε κάποιο link ή βιβλίο να προτείνετε με σοβαρά tutorials που ξεκινούν από μηδενική βάση, θα το εκτιμούσα.

dimsis ήσουν αρκετά κατατοπιστικός :D

cherouvim κοίταξα το βιογραφικό σου και είδα ότι η επιχείρησή σου(?) εδρεύει Ηλιούπολη, λίγο πιο κάτω από την κεντρική πλατεία Εθνικής Αντιστάσεως, σωστά?

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 25 Σεπ 2008 08:51

Δεν έχω επιχείριση. Αυτό που λες είναι μάλλον το σπίτι μου.

Αν θες να μάθεις html και css ασχολήσου με το http://htmldog.com/

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 25 Σεπ 2008 11:20

Καλησπέρα.

1) Αν υπάρχουν προοπτικές.. ναι υπάρχουν, αλλά δεν είναι αποκλειστικά συνδεδεμένες με τις γνώσεις σου ώς web designer or developer, αλλά με τη διάθεση και την ικανότητα σου να αναπτυχθείς και σε άλλους τομείς του web. Οι μισθοί δεν είναι καλοί σαν υπάλληλος σε κάποια εταιρία ώς web designer. Είναι προτιμότερο να ακολουθήσεις μια πορεία σαν freelancer, και αν είσαι στα αλήθεια καλός, δεν θα σταματήσεις να έχεις δουλειά.
Επίσης το freelancing σου μαθαίνει κι άλλα πράγματα εκτός από το desgn & development, πράγματα χρήσιμα για κάθε σου δραστηριότητα εντός και εκτός εργασίας.

2) Ναι μπορείς να μάθεις να κάνεις αυτή τη δουλειά μέσω ιντερνετ και μέσω tutorials. Η lynda είναι ότι πρέπει για τα βασικά video tutorials.

3) Εγώ ξεκίνησα από τη σχολή μου, όπως εσύ, και πήρα μόνο το ερέθισμα, όπως εσύ. Τα υπόλοιπα τα έμαθα μόνος μου.

Good luck :)
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
PixelDog

Δημοσίευση από PixelDog » 25 Σεπ 2008 11:40

cherouvim έγραψε: Αν θες να μάθεις html και css ασχολήσου με το http://htmldog.com/
:clap: :victory: :respect:

Kαι γενικα για να μαθεις οτι θες ασχολησου με το google :wink:
I Hate My Notepad

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 25 Σεπ 2008 12:25

Έχει προοπτικές το web/design/development business στην Ελλάδα. Το business σκέτο δεν έχει :)

Χωρίς πλάκα αυτός ο τομέας είναι από τους ελάχιστους τομείς που πάνε καλά αυτή τη στιγμή.

Επίσης πάνε καλά οι πουτάνες και τα ναρκωτικά αλλά και το λαθρεμπόριο όπλων. Διαχρονική αξία είναι και η ναυτιλία όπου ξεπλένουν λεφτά οι κλέφτες του χρηματιστηρίου. Αλλά αυτά είναι topic για άλλο θέμα.

Συνέχισε και εδώ είμαστε. Αν γίνεις καλός έχω και δουλειά για σένα.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

ZedBlue

Δημοσίευση από ZedBlue » 25 Σεπ 2008 19:34

Δεν με ενδιαφέρουν τα τρελά λεφτά, αλλά το αν θα έχεις έναν μισθό με τον οποίο θα ζεις και δεν θα επιβιώνεις απλώς.

Πάντως βλέπω ότι ξεφυτρώνουν πολλές εταιρίες στον κλάδο και μου δίνεται η εντύπωση του κορεσμού...

Έχω διαβάσει λίγο για HTML και πήρα κι ένα βιβλίο για XHTML και CSS. Kαι παράλληλα μελετώ προγράμματα της Adobe. Δεδομένου ότι στην σχολή κάνουμε SQL, Java και αν δεν κάνω λάθος PHP, με τι προτείνετε να συνεχίσω?

Δηλαδή, αν σας είναι εύκολο να μου περιγράψετε ένα πλάνο, πού να επικεντρωθώ περισσότερο και με ποια σειρά.

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 25 Σεπ 2008 19:44

ZedBlue έγραψε:Πάντως βλέπω ότι ξεφυτρώνουν πολλές εταιρίες στον κλάδο και μου δίνεται η εντύπωση του κορεσμού...
Τα έργα είναι πολλά. Οι εταιρίες πολλές. Οι developers λίγοι.

Δεν υπάρχει κορεσμός ακόμα.
ZedBlue έγραψε:Δηλαδή, αν σας είναι εύκολο να μου περιγράψετε ένα πλάνο, πού να επικεντρωθώ περισσότερο και με ποια σειρά.
1 μήνα εντατικά με HTML και CSS μόνο. 4 ώρες τη μέρα διάβασμα και 4 εφαρμογή.
Κάθε 50 λεπτά να σηκώνεσαι για νερό και τεντώματα.

Μετά πιάσε PHP.

Άβαταρ μέλους
MaZz
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MaZz » 25 Σεπ 2008 20:09

cherouvim έγραψε:1 μήνα εντατικά με HTML και CSS μόνο. 4 ώρες τη μέρα διάβασμα και 4 εφαρμογή.
Κάθε 50 λεπτά να σηκώνεσαι για νερό και τεντώματα.

Μετά πιάσε PHP.
Μην βγεις από το δωμάτιό σου... και φαγητό κάτω από την πόρτα :P
If nothing in the world can change our children will inherit nothing.

ZedBlue

Δημοσίευση από ZedBlue » 25 Σεπ 2008 23:49

Τουαλέτα κάθε πότε μπορώ? :roll:

Πέρα από την πλάκα, τι άλλο αξίζει πολύ? Javascript, Perl, ASP, XML κλπ?

Συγγνώμη που έχω πάρει το αμυδραλιοβόλο των ερωτήσεων αλλά δεν ξέρω πού αλλού να απευθυνθώ...

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 26 Σεπ 2008 00:01

Ξεκίνα όπως είπαμε και εδώ είμαστε. Μετά θα βάλεις και Javascript.

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 26 Σεπ 2008 20:09

ZedBlue έγραψε: Πέρα από την πλάκα, τι άλλο αξίζει πολύ? Javascript, Perl, ASP, XML κλπ?
Αξίζει να τα μάθεις όλα (σε κάποιο λογικό βάθος χρόνου βέβαια) και γενικώς όσα περισσότερα μπορείς, αρκεί να αποκτήσεις καλές γνώσεις και όχι μόνο τα βασικά... Στην αρχή είναι λίγο δύσκολα να μάθεις, αλλά με τον καιρό και πόσο μάλλον μετά από λίγα χρόνια θα μπορείς άνετα να μαθαίνεις πολλές γλώσσες και τεχνολογίες πολύ εύκολα. Για αρχή, ξεκίνα με μια γλώσσα της αρεσκείας σου πχ PHP ή Java.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 27 Σεπ 2008 00:58

Για να προχωρήσεις σε γλώσσα προγραμματισμού (πχ php) πρέπει πρώτα απαραίτητα να μάθεις περί presentation (html/css) και κάποια βασικά πράγματα γύρω από τα λειτουργικά συστήματα linux (αν ασχοληθείς με open source world το οποίο και θα σου πρότεινα) και τους servers. Δεν γίνεται να γίνεις προγραμματιστής χωρίς να ξέρεις πού θα λειτουργήσει αυτό που θα φτιάξεις και πώς θα χρησιμοποιηθεί από τον χρήστη.

Μην καταπιαστείς με microsoft και κλειστά λογισμικά γιατί αν ξεκινήσεις μόνος σου θα συναντήσεις δυσκολίες στο να βρεις κάποιιον να απευθυνθείς και να σε βοηθήσει αφιλοκερδώς/ανιδιοτελώς.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες