Dynami URLS vs Static URL

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 24 Σεπ 2008 20:37

Τζάμπα τα modrewrite, τσάμπα τα permalinks... Τζάμπα καίει η λάμπα, τζάμπα σε θυμάμαι τζάμπα...

http://googlewebmastercentral.blogspot. ... -urls.html

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 24 Σεπ 2008 21:04

Basilakisweb, μου έφτιαξες τη μέρα!
:pint:

Φυσικά για να καταλάβετε κι εσείς γιατί, αντιγράφω από ένα παλιό post στο blog μου:
Ενα χαρακτηριστικό όμως που μου αρέσει - και φαντάζομαι ότι δεν έχει και τόσο σχέση το WordPress, όσο ο Apache ή ο Lightspeed που χρησιμοποιεί το wordpress.com, είναι η εκτενής χρήση του mod-rewrite, ώστε τα URLs να είναι πιο απλά στο ανθρώπινο μάτι. Ολα τα υπόλοιπα που διαβάζω για τις search engines σε σχέση με τις σελίδες που έχουν παραμέτρους στο URL τους, για μένα είναι "φλούδες" (να μην χρησιμοποιήσω άλλη έκφραση). Αν αυτός που έχει γράψει την μηχανή αναζήτησης είναι "μπακάλης" μη σώσει και αποθηκεύει σωστά τη διεύθυνση της. Τις εποχές που η διεύθυνση μιας σελίδας ήταν μόνο ότι σήμερα θα υπήρχε μέχρι το `?` με μόνο στατικό περιεχόμενο, τα μαμούθ ήταν στο forte τους ακόμα. Τέλος πάντων. :D

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 24 Σεπ 2008 21:28

Μάπα άρθρο.

Το οτι κάποιος μπορεί να το κάνει λάθος δε σημαίνει οτι πρέπει να συμβουλεύει το G να μη το κάνουμε.

Κάποτε λεγόντουσαν SEO (Google) Friendly urls.
Πάντα όμως θα λέγονται human friendly urls.

Από το example.com/products/cars η μάνα μου μπορεί να σβήσει το cars και να πάει στο example.com/products.

Από το example.com/?cat=products&subcat=cars δε θα το καταφέρει ποτέ.

Στο περιοδικό όταν δημοσιευτεί το url example.com/products/cars θα πάρω 100 visitors.

Αν δημοσιευτεί το url example.com/?cat=products&subcat=cars θα πάρω 60.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 25 Σεπ 2008 11:22

Το διάβασα εχθές, το διάβασα και σήμερα, αλλά εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω ακριβώς τι πρέπει να γίνεται από εδώ και στο εξής.
Anybody?
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 25 Σεπ 2008 18:31

θα πρέπει να βάζεις human friendly urls, όπως λέει και ο φίλο μας cherouvim.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 26 Σεπ 2008 13:12

Ναι... το θέμα είναι απλά ότι πολλές φορές το rewrite γίνεται με λάθος τρόπο, με αρκετά άσχημα αποτελέσματα. Οπότε η λογική είναι, αν είναι να το κάνεις λάθος, μην το κάνεις καθόλου. Κατά τα άλλα, όλα διαβάζονται.

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 26 Σεπ 2008 23:06

Κι εμένα μου φαίνεται περίεργο όλο αυτό. Το μόνο κακό ίσως είναι ότι τα Google bots δεν μπορούν να αναλύσουν κατάλληλα τα remapped URLs, και αυτό έχει κάποια βάση καθώς όλα αυτά τα URLs δεν έχουν όλα την ίδια δομή (άρα δύσκολο να αναλυθούν, σε αντίθεση με τα dynamic URLS που αναλύονται εύκολα από το Google σύμφωνα με το άρθρο) με αποτέλεσμα να έχουν μικρότερο rank στην μηχανή αναζήτησης. Ενώ τα dynamic έχουν την ίδια μορφή. Από την άλλη συμφωνώ κι εγώ με τον Cherouvim, ότι το static-like URL είναι πιθανότερο να πάρει περισσότερες επισκέψεις από ένα dynamic για το λόγο ότι είναι οπτικά πιο προσβάσιμο σε ανθρώπους (αυτό όμως δεν σημαίνει οτι είναι τόσο προσβάσιμο και από τα crawlers με αποτέλεσμα μικρότερο ranking, επίσης μπορεί να άλλαξε και ο τρόπος του ranking. ποιος ξέρει;). Ο αλγόριθμος είναι κλειστός και σίγουρα δεν πρόκειται να δόσουν περισσότερες πληροφορίες παρά πολύ γενικές συμβουλές, και λογικό να γίνεται τέτοιο μπάχαλο από τέτοια άρθρα (όταν το δημοσιεύει η Google).

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 27 Σεπ 2008 18:50

Ένα παράδειγμα κακής χρήσης του rewrite είναι όταν δημιουργούμε doublicate content. Αυτό γίνεται εύκολα γιατί όταν βάζουμε στο url παραμέτρους που είναι ουσιαστικά άχρηστες, πολλές φορές διαφορετικές διευθύνσεις οδηγούν στην ίδια σελίδα. Αυτό έχει αρνητικές επιπτώσεις στην κατάταξη.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 27 Σεπ 2008 18:58

Αυτό με τo "διπλό" περιεχόμενο είναι πιστεύω το σημαντικότερο πρόβλημα. Τώρα το google είτε δει dynamic είτε static URL θα το ακολουθήσει οπότε ο μοναδικός λόγος που πιστεύω ότι αξίζει είναι το "human friendly".

Μου έχει τύχει με phpbb2 να επισκέπτεται την ίδια σελίδα ξανά και ξανά επειδή άλλαζε το session id. Traffic 50GB μέσα σε λίγες ημέρες.

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 27 Σεπ 2008 19:08

Καλά, το phpbb είναι ένα μπάχαλο με τα urls του. Για παράδειγμα μπορείς να δεις ένα θέμα με βάση topicid ή με βάση postid, οπότε βλέπεις ακριβώς την ίδια σελίδα.

Άβαταρ μέλους
AAT
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από AAT » 01 Οκτ 2008 15:48

cherouvim έγραψε:Μάπα άρθρο.

Το οτι κάποιος μπορεί να το κάνει λάθος δε σημαίνει οτι πρέπει να συμβουλεύει το G να μη το κάνουμε.

Κάποτε λεγόντουσαν SEO (Google) Friendly urls.
Πάντα όμως θα λέγονται human friendly urls.

Από το example.com/products/cars η μάνα μου μπορεί να σβήσει το cars και να πάει στο example.com/products.

Από το example.com/?cat=products&subcat=cars δε θα το καταφέρει ποτέ.

Στο περιοδικό όταν δημοσιευτεί το url example.com/products/cars θα πάρω 100 visitors.

Αν δημοσιευτεί το url example.com/?cat=products&subcat=cars θα πάρω 60.
se auto simfonw 200% to idio isxei kai gia ta sites moy, akoma kai an to google ta blepei san ta idia!

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 01 Οκτ 2008 16:01

Άλλωστε μην ξεχνάμε, όση αξία και να έχει το SEO, το πιο σημαντικό είναι το site μας να είναι φιλικό στον χρήστη. Όσο και να μας αγαπάει το Google, αν οι χρήστες δυσκολεύονται δεν κάνουμε τίποτα.
Ένας χρήστης που θα βρει χρήσιμο και εύχρηστο το site μας, μπορεί να κάνει μετά link στο blog του, να το συστήσει στους φίλους του κ.λ.π. και έτσι ούτως ή άλλως στο τέλος θα ανέβει και στις κατατάξεις.
Αντίθετα, αν το google μας φέρνει επισκέψεις αλλά οι επισκέπτες βρουν το site άχρηστο... απλά μας τρώει το bandwidth ;)

Άβαταρ μέλους
AAT
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από AAT » 03 Οκτ 2008 19:31

mrpc έγραψε:Άλλωστε μην ξεχνάμε, όση αξία και να έχει το SEO, το πιο σημαντικό είναι το site μας να είναι φιλικό στον χρήστη. Όσο και να μας αγαπάει το Google, αν οι χρήστες δυσκολεύονται δεν κάνουμε τίποτα.
Ένας χρήστης που θα βρει χρήσιμο και εύχρηστο το site μας, μπορεί να κάνει μετά link στο blog του, να το συστήσει στους φίλους του κ.λ.π. και έτσι ούτως ή άλλως στο τέλος θα ανέβει και στις κατατάξεις.
Αντίθετα, αν το google μας φέρνει επισκέψεις αλλά οι επισκέπτες βρουν το site άχρηστο... απλά μας τρώει το bandwidth ;)
Ακριβώς, βασικά όπως ξέρουμε υπάρχουν users εκεί που νομίζουν ότι το web είναι το internet explorer :lol: τελοσπάντων, για αυτούς τους users εγώ προσωπικά προσπαθώ να κρατήσω τις σελίδες μου απλές, όχι στο design αλλα στο content. Όταν λέω απλές εννοώ περίπου όσο content έχει το index η ένα subpage του facebook, δεν θα παρουσιάσω του χρηστη μια σελίδα με 100s ads και 1000 lines content :P

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης