[Solved] εξωτερικος σκληρος για back up

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 26 Σεπ 2008 12:10

θελω να κανω back up σε εξωτερικο σκληρο. σε πρωτη φαση θελω να ρωτησω...αν τον γεμισω (εναν 750gb....οχι εντελως...τα 600 ας πουμε...) με ταινιες και απλα θα τον συνδεω σε καποιο pc για να μεταφερω τις ταινιες που θελω να δω,οχι για να τις βλεπω σε αυτον,θα ειναι ''βαρος'' για τον σκληρο; γιατι μου ειπαν πως αν τον γεμισω τοσο πολυ , μπορει να τα παιξει και δε θελω να γινει κατι τετοιο εφοσον τον προοριζω για back up.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος devilfw την 08 Οκτ 2008 11:35, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 26 Σεπ 2008 13:26

Εγώ έχω ένα 500αρι σκληρό Lacie και τα 450 είναι ταινίες. Ο υπόλοιπος είναι άδειος.

Από κει βλέπω τις ταινίες και μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα πρόβλημα. Αλλά αυτό είναι η δική μου εμπειρία.
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 26 Σεπ 2008 13:37

Φίλε @devilfw έχει ψιλοφοβηθεί το μάτι μου από τα posts στο FS με πρόβλημα στον εξωτερικό δίσκο και αρχεία που είναι/ήταν σημαντικά και αν χαθούν..............
Γι'αυτό, ενώ προσωπικά δεν χρησιμοποιώ εξωτερικό δίσκο, καθόλου και για τίποτα, αν χρειαστεί να πω/γράψω την άποψή μου σε περίπτωση, όπως η δική σου, λέω/γράφω σαφέστατα τα εξής:
Αφού τον αγόρασες, δούλεψέ τον κανονικά. Γέμισέ τον - άδειασέ τον - κάνε ό,τι θέλεις! Μόνο μην βάλεις μέσα αφύλαχτα αρχεία μεγάλης σημασίας.
Δεν ξέρω τι τρέχει και τα φτύνουν τόσο εύκολα σε σχέση ΠΑΝΤΑ με τους εσωτερικούς δίσκους!

Προσωπικά για BackUp θα προτιμούσα έναν δεύτερο εσωτερικό δίσκο! :wink:
Είναι φασαρία το άνοιξε/κλείσε στο PC σου;
Θαυμάσια! Δέσμευσε τότε ένα (πλήρως υποβαθμισμένων δυνατοτήτων) δεύτερο PC. Σύνδεσε τα δύο ως LAN και χρησιμοποίησε τον/τους εσωτερικό/-ούς δίσκο/-ους του δεύτερου PC ως BackUp.
Κατά την ταπεινή μου άποψη θα έχεις πολύ περισσότερη ασφάλεια. :D

Αν τον θέλεις όπως γράφει ο @PanosIlio για να βλέπεις ταινίες, φτιάξε -κατ'εμένα πάντα- και μια DVD-Ταινιοθήκη. Αυτή θα είναι το BackUp σου, ώστε να μην χάσεις τις ταινίες σου, αν και όταν -ίσως από την πολλή χρήση- τα φτύσει ο εξωτερικός σκληρός.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DGeorge την 26 Σεπ 2008 13:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Zozzy
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zozzy » 26 Σεπ 2008 13:37

Γενικώς δεν έχουν πρόβλημα, άλλωστε για αυτό είναι κατασκευασμένοι.

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 26 Σεπ 2008 14:01

το θεμα ειναι οτι θελω να κανω κατι τετοιο γιατι βαρεθηκα να καιω δισκακια και να γεμιζω towers.επομενως θελω να πω οτι εχω ηδη back up σε dvd.ασε που μερικα δισκακια τα φτυνουν.ενας αλλος λογος ειναι το θεμα χωρου.αλλο να χω δεκα tower και αλλο να χω εναν σκληρο μονο... οσο για το δευτερο pc εχω ηδη 4 pc και δε θελω δεσμευω ενα pc μονο και μονο να εχει back up ταινιων. οσο για τον εσωτερικο σκληρο ναι θα ειναι πιο ασφαλες μαλλον αλλα αν καποια στιγμη θελησω να δω κατι απο κει μεσα δε θα το κανω γιατι θα βαρεθω να ανοιγω το pc,να συνδεω κτλ κτλ κτλ.....

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 26 Σεπ 2008 14:13

εκτος αν προσθεσω εναν εσωτερικο μεσα σε ενα απο τα υπαρχοντα pc που εχω (χωρις να ειναι απαραιτητο να ειναι υποβαθμισμένων δυνατοτήτων)και να κανω ετσι το back up μου αλλα μηπως ετσι θα δυσκολευεται παλι ο σκληρος; γιατι το pc αυτο ανοιγει και δουλευει καθε μερα........... η δεν εχει σημασια αν θα ανοιγω το pc, αλλα δε θα μπαινω καθολου μεσα στον συγκεκριμενο σκληρο;

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 26 Σεπ 2008 15:40

Πάρε ένα δίσκο που να υπερκαλύπτει τον όγκο των αρχείων, πάρε κι ένα κουτάκι (π.χ. αυτό το οποίο το έχω, και ξέρω ότι κρατάει κρύο το δίσκο) και θα κάνεις άριστα τη δουλειά σου :)

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 26 Σεπ 2008 16:17

Γι'αυτό είμαστε πολλοί, και δεν πάμε μόνο δύο-δύο! :P
Υποθέτω ότι η ιδέα του @deninho, σου κάνει "εξωτερικό" -με αρκετή ασφάλεια- όποιον εσωτερικό δίσκο διαλέξεις και βάλεις.
Βέβαια 'ως ΠΛΑΙΣΙΟ' έκαναν πάλι το θαύμα τους:
  • Σας δίνει τη δυνατότητα ταχύτατης μεταφοράς δεδομένων μέσω συνδέσεων eSATA κ USB.
  • Τύπος σύνδεσης: e-SATA
'Πού είναι η Αλήθεια; Πού είναι το Ψέμμα;'
Βρήτε το και κερδίστε πλούσια δώρα :D :D :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 26 Σεπ 2008 16:42

eSata & USB :)

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 26 Σεπ 2008 18:38

δε καταλαβα.... αυτο το κουτι ειναι για εσωτερικους η για εξωτερικους;

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 26 Σεπ 2008 19:14

Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 26 Σεπ 2008 19:41

δε μου λεει τιποτα το post αυτο φιλε GeoStuff......

Άβαταρ μέλους
PixelDog

Δημοσίευση από PixelDog » 26 Σεπ 2008 20:14

devilfw έγραψε:δε μου λεει τιποτα το post αυτο φιλε GeoStuff......
σου λεει τι πρεπει να ξερεις για την αγορα σκληρου δισκου και τη επιλογές εχεις :wink:

και αν ρωτας για αυτό ειναι Εξωτερική θήκη που μπορεις να βαλεις εσωτερικο σκληρο για να εισαι σιγουρος για το back up
I Hate My Notepad

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 26 Σεπ 2008 20:34

ναι οκ δε μπορω να πω. ειναι πολυ καλο post αλλα δε με βοηθησε γιατι εγω στο μονο που κολαω ειναι στο ποσο θα αντεξει ,οχι θεματα ταχυτητας κτλ κτλ. απλα ηθελα απο προσωπικες εμπειριες αν υπηρχαν καποιοι να μου πουν. θα μου πεις τωρα το ποσο θα αντεξει κανεις δε ξερει και ειναι και θεμα και πως το χειριζεσαι. γι αυτο ρωταω να δω αν εχει καποιος προσωπικη εμπειρια.

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 26 Σεπ 2008 20:37

και μια ηλιθια ερωτηση.... αυτη η εξωτερικη θηκη που παιρνει εσωτερικο δισκο... συνδεω κανονικα το καλωδιο sata στη μητρικη και ρευμα απο τροφοδοτικο; δηλαδη εχω τα καλωδια να βγαινουν απο την μητρικη και καταληγουν σε αυτη τη θηκη; αν θελω να βαλω αυτον τον δισκο σε λειτουργεια απλα συνδεω καλωδιο τροφοδοσιας και sata που μαλλον θα τα εχω να ''κρεμονται'' απο το κουτι; τετοια φαση? sorry αλλα δε το χω το θεμα....

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες