[Solved] εξωτερικος σκληρος για back up

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 26 Σεπ 2008 20:51

den kremontai .... exei kati san ypodoxes pou prosarmozote
apo piso sto kouti se ena elasma ...
san na vazeis mia extra pci fantasou .. alla mono to metalo

kai ekei ton sindeeis me kapia kalodia pou exei ...
an to deis tha katalaveis kalytera malon :p
etc pou ta eipa :p

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 26 Σεπ 2008 20:56

δηλαδη αν τον παω σε αλλο pc δε θα λειτουργησει......

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 26 Σεπ 2008 20:56

η αξιοπιστία εξαρτάται από το δίσκο. Αν είσαι γκαντέμης, θα κρασάρει κάποια ανύποπτη στιγμή

Στο δεύτερο ερώτημα, η σύνδεση, αν χρησιμοποιήσεις το κουτί που πρότεινα, γίνεται είτε με usb καλώδιο, είτε με eSATA (βλέπε απάντηση Alice Cooper). Προτίμησε τη usb, για την απλότητά της :wink:
Η τροφοδοσία γίνεται με εξωτερικό τροφοδοτικό :)

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 26 Σεπ 2008 21:00

εγω θελω να παιρνω τον σκληρο και να τον βαζω σε αλλο pc. αυτο που λες με χαροποιησε φιλε deninho περι usb γιατι θα μπορω να κανω αυτο που θελω μιας που usb εχουν ολοι αλλα με ριξες με το τροφοδοτικο.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 26 Σεπ 2008 21:07

αν θες χωρίς τροφοδοτικό, πας υποχρεωτικά σε 2.5" δίσκο (και αρκετά πιο ακριβό)

Προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει WD Passport και την αρχική και την δεύτερη έκδοση, και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος :)

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 26 Σεπ 2008 21:16

το τροφοδοτικο που το βρισκω?

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 27 Σεπ 2008 01:10

στο πακέτο με τη θήκη :P

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 27 Σεπ 2008 01:12

ααα ρε συ.....πες ετσι.....το τροφοδοτικο ειναι μαζι με αυτο το πραμα? και γω τι λεω οτι δε γινεται να το παω σε αλλο pc;

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 27 Σεπ 2008 03:42

Οι σκληροί δίσκοι έχουν κινούμενα μέρη. Αυτό σημαίνει ότι χαλάνε και αν χαλάσουν δεν υπάρχει επιστροφή...

Ότι θα χρειαστείς είναι μέσα στο κουτί... Εκτός ίσως από ένα καλώδιο USB...

Το ποστ στο έβαλα για να δεις τις διαφορετικές επιλογές που προσφέρει το εμπόριο και να κρίνεις ανάλογα...

Πρέπει να ξέρεις ότι ένας σκληρός που είναι για back up βγαίνει έξω από το συρτάρι μια φορά την εβδομάδα και ξαναμπαίνει μέσα... Αν τον μεταφέρεις δεν είναι σκληρός για back up...

Αυτόματα μετατρέπεται σε ένα ατύχημα έτοιμο να συμβεί, χάσιμο back up, ή απλά ένα μεγάλο USB stick...

Μέγεθος σκληρού και ποιότητα θήκης τα κανονίζει η τσέπη σου και η κρίση σου στο τι θα κρατάς back up...

Απλά και συγκεντρωτικά...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 27 Σεπ 2008 10:11

GeoStuff έγραψε:..........Αυτόματα μετατρέπεται σε ένα ατύχημα έτοιμο να συμβεί, χάσιμο back up, ή απλά ένα μεγάλο USB stick...
Απλά και συγκεντρωτικά...
:yea: :respect: :respect:
"Τα λάθη υπάρχουν, για να γίνονται από ανθρώπους που προσπαθούν! Αλάνθαστοι είναι: ο Θεός κι οι τεμπέληδες!" (..από αγόρευση Επίλαρχου-συνήγορου υπεράσπισης, υπέρ κάποιου απλού φαντάρου, σε Στρατοδικείο)
Η διαφορά είναι (στο κοκκινισμένο) ότι το USB stick ΔΕΝ έχει κινούμενα μέρη. Φυσικά κι αυτό υπόκειται στους νόμους ΦΘΟΡΑΣ και κάποτε χαλάει (επίσης χωρίς επιστροφή).
GeoStuff έγραψε:..........Μέγεθος σκληρού και ποιότητα θήκης τα κανονίζει η τσέπη σου και η κρίση σου στο τι θα κρατάς back up...
Εκτός από μέγεθος σκληρού, -θά'λεγα- και ποιότητα σκληρού. Αυτό είναι συνήθως η διαφορά τιμής ανάμεσα σε -κατά τα άλλα- ίδιους δίσκους.

Η ροή του θέματος (ερωτήσεις-απαντήσεις) μου έδωσε απάντηση στον προβληματισμό μου (που έγραψα και πιο πάνω): "Δεν ξέρω τι τρέχει και τα φτύνουν τόσο εύκολα σε σχέση ΠΑΝΤΑ με τους εσωτερικούς δίσκους!"
Μα φυσικά, αν βγάζεις κάθε τόσο έναν εσωτερικό (Τον Κορυφαίο των Κορυφαίων) από το PC, τον πηγαίνεις μια βόλτα (κάτι χιλιόμετρα), τον 'ταΐζεις' αρκετούς και 'καλούς' κραδασμούς, για να τον συνδέσεις σε κάποιο άλλο PC, και μετά μία από τα ίδια για να τον συνδέσεις στο πρώτο PC..... Έ! Τότε θ'αρχίσουν να τα φτύνουν κι οι εσωτερικοί το ίδιο συχνά.

Φίλε @devilfw, πάρε μία ιδέα από τη συσκευασία που έχει ο εσωτερικός σκληρός δίσκος όταν έρχεται από τη μάνα του!... Εκτός από τον αντιστατικό φάκελο, είναι τυλιγμένος καλά και με το πλαστικό με τις αντικραδασμικές φούσκες, Τέτοιες συσκευασίες ειδοποιούν ότι το περιεχόμενο (ο δίσκος) είναι πολύ ευαίσθητο σε χτυπήματα, κραδασμούς, ισχυρές δονήσεις, κλπ.
Οι εξωτερικοί σκληροί (απ'όσο φαντάζομαι πλέον) είναι για να σου λύνουν το πρόβλημα άνοιξε/κλείσε στο PC σου, για πολύ αραιές και μικρές μετακινήσεις (σε κάποιο ράφι όταν γεμίσουν), και πάντα με ΑΡΚΕΤΗ προσοχή σε ό,τι αφορά κραδασμούς, υγρασία και θερμοκρασία.
Όπως πολύ σωστά σου έγραψαν οι ΕΜΠΕΙΡΟΙ Γνώστες της παρέας... "Δεν είναι ένα μεγάλο USB stick! Είναι εξωτερικός μεν, αλλά ΠΑΝΤΑ σκληρός δίσκος δε!"
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 27 Σεπ 2008 13:48

αν ο δίσκος δεν φάει τούμπα ή κάποιο χτύπημα, δεν παθαίνει κάτι όσο είναι εκτός λειτουργίας. Όταν έρχονται με πλοίο από την Ταϊβαν, μέσα σε κοντέινερ, νομίζετε ότι δεν υφίστανται κραδασμούς; :P
Αν λειτουργεί, και κουνηθεί απότομα, το πιθανότερο είναι η μαγνητική βελόνα να αρχίσει τα scratches πάνω στα platters, και τότε κλάφτον

Το ότι χαλάνε πιο εύκολα οι εξωτερικοί οφείλεται συνήθως στα τροφοδοτικά, που πολλές φορές δεν είναι καλής ποιότητας.

Για ένα μεγάλης χωρητικότητας "usb stick" δίσκο, θα σου πρότεινα, με κλειστά τα μάτια το WD Passport

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 30 Σεπ 2008 01:11

το κερατο μου.... τι σ.... να κανω... απογοητευτικα. ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 30 Σεπ 2008 09:55

deninho έγραψε:αν ο δίσκος δεν φάει τούμπα ή κάποιο χτύπημα, δεν παθαίνει κάτι όσο είναι εκτός λειτουργίας. Όταν έρχονται με πλοίο από την Ταϊβαν, μέσα σε κοντέινερ, νομίζετε ότι δεν υφίστανται κραδασμούς; :P
Καλημέρα, φίλε @deninho, Γι'αυτό τόνισα κι υπογράμμισα τους 'αρκετούς' και 'καλούς' κραδασμούς. :wink: Εννοούσα, ότι τον 'πετάμε' (άμα λάχει) και πάνω στο τραπέζι, σαν εφημερίδα. Κατά τα άλλα συμφωνούμε απόλυτα, στα περί μεταφοράς από Taiwan, όπως και στις δονήσεις και κραδασμούς που δέχονται μέσα στο πλοίο -ειδικά μεσοπέλαγα-. Ωστόσο, μη ξεχνάς τα αντικραδασμικά νάϋλον (ειδικά αυτά με τις μεγάλες φούσκες!) και τα γενικότερα προστατευτικά μέτρα που παίρνονται μέσα στα containers.
deninho έγραψε:Για ένα μεγάλης χωρητικότητας "usb stick" δίσκο, θα σου πρότεινα, με κλειστά τα μάτια το WD Passport.
Φίλε @devilfw, κακώς απογοητεύτηκες :P !
Ο @deninho έχει όλη τη σχετική γνώση, την υπευθυνότητα, και την πείρα, γράφοντάς σου τα παραπάνω. Από τη στιγμή, που σου συνιστά το WD Passport, με κλειστά τα μάτια, σημαίνει ότι ΜΑΛΛΟΝ σε κάλυψε πλήρως :wink: . Αν ο WD Passport, που σου γράφει, σε καλύπτει για μεγάλης χωρητικότητας "usb stick", τότε σε καλύπτει σε όλα.
Περιμένουμε νέα σου και τελική σου απόφαση :P

EDIT: Κατόπιν σχετικής γρίνιας :P και παράπονου (ούτε μωρό που βγάνει δόντια... :P ) οφείλω να επανορθώσω, προσθέτοντας: "ΚΑΙ Ο φίλος @Connor MacLeod έχει όλη τη σχετική γνώση, την υπευθυνότητα, και την πείρα, γράφοντάς σου, για όσα σου γράφει." :D :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DGeorge την 30 Σεπ 2008 11:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 30 Σεπ 2008 10:11

θελω να κανω back up σε εξωτερικο σκληρο. σε πρωτη φαση θελω να ρωτησω...αν τον γεμισω (εναν 750gb....οχι εντελως...τα 600 ας πουμε...) με ταινιες και απλα θα τον συνδεω σε καποιο pc για να μεταφερω τις ταινιες που θελω να δω,οχι για να τις βλεπω σε αυτον,θα ειναι ''βαρος'' για τον σκληρο;
Οχι. Εγω εχω 4εξωτερικους γεματους(500GB) και βλεπω ταινιες, ακουω μουσικη.Τις αντιγραφω σε αλλα PC γνωστων μου....

Να πω εγω οτι οι εξωτερικοι δισκοι ειναι το καλητερο μεσων που υπάρχει.
Τα δισκακια γρατζουνιουντε, οι μαγνιτικες ταινιες ξεμαγνιτιζονται(!)...
Ο εξωτερικος δισκος λειτουργει πολυ λειγοτερες ορες σε σχεσει με τον δισκο του λειτουργικου. Εγω τον αναβω μονο αν θελω να γραψω κατι, ή να δω κατι. Δηλαδη το πολυ ενα 4τραωρο την μερα.

Δεν ξερω για αλους δισκους, αλλα οι seagate Που παιρνω εγω, σβινουν και μονοι τους μετα απο καποια ώρα αν δεν τον χρισμοποιεις.(σταματαει να γιρναει ο δισκος)Μαλον πρεπει να πεφτει σε υπνο.

Γενικα εχω πολυ καλη εμπιρια με εξωτερικους δισκους, και αυτος ειναι ο λογος που περιπου ενα χρονο(μπορει και παραπανω) δεν χρεισμοποιω αλλα αποθικευτικα μεσα(εκτος USB stick για μεταφορα αρχειων).

Αφου ο Mac που έχω, δεν εχει recorder επανω!
Αν λειτουργεί, και κουνηθεί απότομα, το πιθανότερο είναι η μαγνητική βελόνα να αρχίσει τα scratches πάνω στα platters
yo,yo...yo man..
Δεν αντεξα sorry.
Ο @deninho έχει όλη τη σχετική γνώση, την υπευθυνότητα, και την πείρα...
Ki εγω διαθετω αυτα τα προσοντα...
:(
Προσωπικά για BackUp θα προτιμούσα έναν δεύτερο εσωτερικό δίσκο!
Το ιδιο ειναι. Απλα ειναι σε κουτια.
Αν θες, παρε εσυ ενα εσωτερικο SATA, και μεσω καλωδιου/Ανταπτορα(απο SATA se USB) σινδεετον στην USB θυρα του PC σου.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 30 Σεπ 2008 14:54

Connora εσυ καλα μου τα λες και νομιζω οτι με πειθεις να παρω εξωτερικο..... αλλα και παλι με αμφιβολιες. δεν ειναι τα 100 ευρω που σκεφτομαι οτι αν γινει κατι θα πανε χαμενα,αλλα ο κοπος να φορτωσω οτι εχω τζαμπα....

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες