[Solved] εξωτερικος σκληρος για back up

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 30 Σεπ 2008 15:06

Η διαδικασία είναι απλή...

01) Παίρνεις κουτί
02) Παίρνεις σκληρό
03) Γράφεις δεδομένα
04) Βγάζεις σκληρό από κουτί
05) Βάζεις σκληρό σε ηλεκτροστατικό θηκάκι
06) Βάζεις σκληρό στο συρτάρι
07) Ξεχνάς σκληρό

Αν τα κάνεις αυτά όλα καλά...

Αλλιώς δεν είναι Back Up...

Πιό απλά δεν γίνεται...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 30 Σεπ 2008 16:16

ε κατι τετοιο......με την διαφορα οτι ισως καπου καπου να τον παιρνω μαζι μου για να μη κουβαλαω ολα τα δισκακια και να ξεφωρτωνω αλου το υλικο μου... αλλα ρε παιδια...αφου δινουν τουλαχιστον 5 χρονια εγγυηση..τουλαχιστον απο την οικονομικη ζημια του πραματος θα ειμαι καλυμενος.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 30 Σεπ 2008 22:58

+1 στα παραπανω του Geo.
αφου δινουν τουλαχιστον 5 χρονια εγγυηση..
Προβλημα με τον δισκο δεν προκιτε να εχεις.(Εκτος αν τον κακομεταχειριζεσαι).
Αν ενας εσωτερικος δισκος λειτουργει περιπου 20ωρες το 24ωρο και κραταει καμια πενταετια,
Ο εξωτερικος ας λειτουργει και το πολυ 4ωρες την μερα. δηλαδη πενταπλασια διαρκια ζωης.
(οι ωρες λειτουργειας ειναι δικες μου. τοσο περιπου τους χρεισμοποιω).

Και 20 χρονια, δεν προκιτε να κρατισεις δισκο.
Εγω τορα εχω 4 500GB και σκευτομε να τους δοσο και να αρχισω να παιρνω χιλιαριδες.
(αν περμενεις μεχρι τα χριστουγενα, θα παρεις κι εσυ κανενα αν θες :wink: )
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 30 Σεπ 2008 23:16

τελικα το αποφασισα! θα παρω εξωτερικο! ουτε αυτοκινητο να αγοραζα ε? ευχαριστω παιδια

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 01 Οκτ 2008 10:00

devilfw έγραψε:τελικα το αποφασισα! θα παρω εξωτερικο! ουτε αυτοκινητο να αγοραζα ε? ευχαριστω παιδια
:D :D :D :D :D
Αντε... Καλορίζικο και καλά χιλιόμετρα :hammer: :hammer:
:D :D :D :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 11 Νοέμ 2008 16:07

Μιας και το ΘΕΜΑ σχετίζεται με εξωτερικό σκληρό δίσκο, και ειδικά για BackUP, θα βάλω την πληροφορία εδώ. Αν ο Boss ή/και οι φίλτατοι Mods κρίνουν ότι πρέπει να μετακομίσει σε πλέον κατάλληλο χώρο... Παιδιά ελεύθερα, όπως και ό,τι νομίζετε καλύτερο! :)
Πήρα στη δουλειά έναν WD Passport ~232GB, για να τον χρησιμοποιήσω για BackUP, στον CRM Server (Win2000 Server).
1) To αρχείο BackUp που έβγαινε από το Windows BackUp, για το CRM ήταν ~8GB.
2) O WD Passport, όπως έμαθα μετά από κάποιες χαμένες ώρες προσπάθειας BackUp, είχε Format τύπου FAT32, για λόγους που εξηγεί στο documentary του.
3) Το FAT32 έχει όριο ενός αρχείου τα ~4GB
4) Από 1) και 3) συνεπάγεται (όπως λέγαμε στο σχολειό) ότι μου έκοβε το BackUp στα μισά, με μήνυμα: "Ο δίσκος ΓΕΜΙΣΕ!!" :o :o :o (κάπως έτσι ήμουν μέχρι να καταλάβω τι 'παιζόταν'!! :P )
Γι'αυτό, ΑΝ αγοραστεί εξωτερικός σκληρός για BACKUP:
1) Μάλλον είναι σε FAT32.
2) Ό,τι αρχεία έχει από τη μάννα του, επάνω του, καλό θα είναι να τα κοπιάρουμε κάπου προσωρινά.
3) Να τον κάνουμε ένα ΩΡΑΙΟΤΑΤΟ NTFS-Format
4) Να ξαναπεράσουμε -πίσω- τα κοπιαρισμένα αρχεία που είχε επάνω του και
5) Να τον δουλέψουμε ωραία και καλά όπως θέλαμε.
ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!
Το NTFS ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΑ ΠΑΛΙΑ WINDOWS (ME, 98SE, και πίσω) όπως και από MACINTOSH (όπως διάβασα στο documentary του WD Passport). Γι'αυτό ΚΥΡΙΩΣ χρησιμοποίησαν FAT32!!!!
Ωστόσο, Windows 2000, XP, VISTA κλπ είναι κατά βάση NTFS λειτουργικά. Οπότε όποιος τα χρησιμοποιεί, καλό είναι να εκμεταλλευτεί τα πολλά πλεονεκτήματα του NTFS φορμάροντας τον εξωτερικό του σκληρό, στο σύστημα αυτό. 8)
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 11 Νοέμ 2008 21:46

εγω πηρα τον seagate 1tera ,θελει να τον κανω φορματ σε ntfs? τα αρχεια που εχει μεσα αν τα κανω καπου copy και μετα τα επαναφερω στον δισκο θα τρεχουν κανονικα;

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 11 Νοέμ 2008 22:49

Εγώ παιδιά, μόλις σήμερα παρέλαβα στο μαγαζί Flash Drives Kingston DTI 32GB, 64GB και 128GB και έγιναν ανάρπαστα. Μου έμειναν μόνο από ένα αλλά σε λίγες ημέρες θα έχω και άλλα. Και φυσικά το ένα 128GB έχει δεσμευτεί από εμένα.

Μεγάλη ευκολία. Μεγάλη χωρητικότητα σε μικρό μέγεθος που το παίρνεις παντού.

Ήδη ότι είχα στα άλλα τρία 8άρια έχουν μεταφερθεί εκεί.

Βέβαια για μεγάλα backups θα πρότεινα το 1ΤΒ Seagate

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 12 Νοέμ 2008 09:37

devilfw έγραψε:εγω πηρα τον seagate 1tera ,θελει να τον κανω φορματ σε ntfs? τα αρχεια που εχει μεσα αν τα κανω καπου copy και μετα τα επαναφερω στον δισκο θα τρεχουν κανονικα;
Καλή σου μέρα,
Αρχεία που δεν 'αντέχουν' σε απλό copy-paste είναι (τουλάχιστον απ'όσο γνωρίζω) κάποια αρχεία συστήματος xxx.sys, xxx.bin, έτσι κάπως περίεργα, τα οποία -γενικά- το λειτουργικό σου, στον Windows Explorer τα δείχνει θολά (αν του έχεις 'πει' να τα δείχνει από τα settings), επειδή τα χαρακτηρίζει είτε READ-ONLY, είτε HIDDEN. Κάτι AUTORUN.INF που ίσως δεις ως HIDDEN, απλώς δεν θέλουν να το αλλοιώσεις, ή ΑΝ το αλλοιώσεις ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ!! Κατά τα άλλα μπορείς άνετα να το πηγαινοφέρνεις με copy-paste, ή cut-paste κλπ.
Κατ'εμένα, αν δουλεύεις με XP (π.χ.) καλό θα ήταν να τον φορμάριζες σε NTFS.
Πιστεύω, (δεν ξέρω αν κάποιος απ'την παρέα έχει άλλη άποψη-γνώση) ότι το NTFS μόνο πλεονεκτήματα έχει σχετικά με το FAT32. :hammer: :hammer:
Ωστόσο, θα ήταν επίσης καλό να διαβάσεις τις διάφορες οδηγίες που έχει ο δίσκος επάνω του (μάλλον σε αρχεία xxx.pdf). Είναι αρκετά διαφωτιστικές.
Όπως επίσης, αν κάποιος γνωρίζει, καλό θα ήταν να μας έλεγε και το όριο μεγέθους αρχείου για το NTFS.

Edit(on10:57) Επανέρχομαι στο τελευταίο με νεότερα:
Εδώ: www.pcguide.com/ref/hdd/file/ntfs/filesSize-c.html γράφουν ότι -τουλάχιστον θεωρητικά- (αν κατάλαβα καλά) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΣ για μέγεθος αρχείου από το NTFS. Που σημαίνει για παράδειγμα ότι:
1) Δημιουργείς ένα backup-αρχείο από έναν δίσκο (π.χ. 1Terra).
2) Το βάζεις σε δίσκο NTFS, κι αν το χωράει (απλώς λόγω μεγέθους) τότε το NTFS δεν έχει κανένα πρόβλημα!

Καλό δεν ακούγεται για περιπτώσεις πολύ μεγάλων backups σε δίσκους; :kaloe:
PC-Ponemenos
Εικόνα

teo pap

Δημοσίευση από teo pap » 24 Δεκ 2008 01:10

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ..ΑΓΟΡΑΣΑ ΣΗΜΕΡΑ ΕΝΑΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΣΚΛΗΡΟ ΤΗΣ VERBATIM!!ΕΒΑΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΑΡΧΕΙΑ ΜΕΣΑ ΚΥΡΙΩΣ ΒΙΝΤΕΟ ΚΑΙ ΕΙΚΟΝΕΣ ΑΛΛΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΑ ΑΝΟΙΞΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ 'Η ΜΟΥ ΤΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΑΛΟΙΩΜΕΝΑ!!ΓΙΑΤΙ ΕΓΙΝΕ ΑΥΤΟ ΣΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΔΙΣΚΟ?ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ ΣΕ ΚΑΤΙ?ΘΑ ΧΑΡΩ ΠΟΛΥ ΑΝ ΛΑΒΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ...ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ!!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 08 Ιαν 2009 10:54

Καλή σου μέρα. Χρόνια Πολλά & Καλή Χρονιά :D
Κατ'αρχήν:
1) Αν περάσεις (copy-paste) -π.χ. ένα Video αρχείο- από τον εξωτερικό HDD στον εσωτερικό HDD του PC, θα παίξει κανονικά από τον εσωτερικό HDD;
Αν ΝΑΙ, τότε το πρόβλημα βρίσκεται (κατά τη γνώμη μου πάντα) είτε στην ταχύτητα μεταφοράς DATA από το USB κανάλι, είτε/και στην ίδια την ταχύτητα του εξωτερικού δίσκου.
2) Τις ίδιες εικόνες, που αναφέρεις, τις έχεις και στον εσωτερικό σου HDD, και από εκεί σου τις ανοίγει κανονικά;

Χωρίς να λέω -καλά και σώνει- ότι ΔΕΝ φταίει ο εξωτερικός HDD σου, πριν "ενοχοποιήσεις" οποιαδήποτε υπομονάδα του PC σου, έχεις την άνεση να πειραματιστείς ειδικά όταν πρόκειται για εξωτερικές συσκευές.
Π.χ. Πάρε από την ΙΔΙΑ πηγή (π.χ. από κάποιο CD, ή από το Internet) κάποια εικόνα, και σώσε την στον εσωτερικό ΚΑΙ στον εξωτερικό HDD, με τον ίδιο ΑΚΡΙΒΩΣ τρόπο. Αν έχει πρόβλημα ο εξωτερικός ΤΟΤΕ θα φανεί. Αν όμως η εικόνα δεν ανοίγει από κανένα δίσκο, μπορεί να φταίει μια λίστα από αιτίες...
Το ίδιο μπορείς (αν και είναι πιο χρονοβόρο) να κάνεις και με τα αρχεία Video. Η διαφορά εδώ βρίσκεται στην ταχύτητα μεταφοράς/επεξεργασίας των data. Χωρίς να σημαίνει ότι είναι ΑΧΡΗΣΤΟΣ, ή ΒΛΑΜΜΕΝΟΣ, ο εξωτερικός HDD σου μπορεί απλώς να είναι αργός για Video-ταινίες...Ωστόσο να είναι ΑΨΟΓΟΣ για BACKUP αρχείων!
Πειραματίσου :hammer: με τις ιδέες που σου γράφω, κι εδώ είμαστε.
Προς το παρόν και πάλι τις θερμότερες ευχές μου για την καινούργια χρονιά. :pint: :pint:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες