εκμετάλλευση τυπογραφών λαθών - διαφορετικών τρόπων γραφής

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
apaixtos53

Δημοσίευση από apaixtos53 » 26 Σεπ 2008 19:48

Καλησπέρα σε όλους σας,

τον τελευταίο καιρό δημιουργούμε μια σελίδα κάτω από ένα domain.
Μέρος του domain αυτού στηρίζεται σε τοπωνύμιο και, όπως είναι γνωστό σε όλους, τις περισσότερες φορές τοπωνύμια γράφονται με 2-3 ή και παραπάνω τρόπους.

Ανταγωνιστική εταιρεία του χώρου, κατοχύρωσε ακριβώς το ίδιο domain με διαφορά 1 γράμματος (ενα γράμμα λιγότερο), και το χρησιμοποιεί για να κάνει redirect στο δικτυακό της τόπο.

Τι μπορούμε να κάνουμε για να ανακληθεί ή να μεταβιβασθεί σε μας;
Από όσα έχω διαβάσει, νομίζω μπορεί να ενταχθεί στην κατηγορία περί κακόπιστης πολιτικής κατοχύρωσης ονομάτων χώρου, εφόσον εκμεταλλεύεται την ενδεχόμενη άγνοια του χρήστη για να επωφεληθεί του ονόματός μας.

Παρακαλώ να απαντήσουν μόνο όσοι γνωρίζουν με απόλυτη βεβαιότητα τι κινήσεις μπορούν να γίνουν. Ευχαριστώ πολύ.

apaixtos53

Δημοσίευση από apaixtos53 » 26 Σεπ 2008 21:19

Να τονίσω ότι η διαφορά στο όνομα έγκειται στην έλλειψη ενός γράμματος από το συνθετικό του τοπωνυμίου, καθώς το εν λόγω τοπωνύμιο γράφεται με πραγματικά ένα σωρό τρόπους.

Άβαταρ μέλους
blackhumor
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από blackhumor » 27 Σεπ 2008 13:54

Δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα... Γιατί δεν μπορεί να ενταχθεί κατά την γνώμη μου στην περί κακόπιστης πολιτικής κατοχύρωσης ονομάτων χώρου.
Υπάρχουν εταιρίες που έχουν κάνει το ίδιο σε πάρα πολλά domain...
To LinkZ.gr ανανεώθηκε. Καταχωρήστε την ιστοσελίδα σας δωρεάν.
Διαφημιστικά δώρα για επαγγελματίες.
Διαφημιστικά στυλό.

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 27 Σεπ 2008 14:50

Καλημέρα,

Εγώ θα πω το εξής: χρησιμοποιείς τοπωνύμιο σαν μέρος του ονόματος, το άλλο μέρος του έχει κάποιον διακριτικό χαρακτήρα ή είναι γενικό (πχ samos-businesses.gr); Αν είναι γενικό τότε δεν μπορείς να κάνεις απολύτως τίποτα, καθώς και εσύ στην ουσία "χρησιμοποιείς" το τοπωνύμιο σαν "μέσο" προώθησης της σελίδας σου. Ειδικά από την στιγμή που η αλλαγή έχει γίνει στο τοπωνύμιο και όχι στο διακριτικό μέρος του ονόματος τότε κατά 99% δεν μπορείς να κάνεις τίποτα καθώς δεν έκανε κάτι αυτός κακόβουλα (πχ να αλλάξει το hyperhosting.gr σε hiperhosting.gr) για να πάρει κίνηση από το "διακριτικό μέρος" του ονόματος σου.

Αν δεν μας πεις τα δύο ονόματα δεν μπορούμε να σου δώσουμε απάντηση με απλή βεβαιότητα, οπως ζητάς.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

apaixtos53

Δημοσίευση από apaixtos53 » 27 Σεπ 2008 22:40

ωραία, να το θέσω αλλιώς τότε. εαν το κατοχυρώσω σαν εμπορικό σήμα, τη στιγμή που οι άλλοι δεν το χρησιμοποιούν ουσιαστικά παρα μόνο για redirect σε άλλο εντελώς άσχετο domain, δεν έχω το δικαίωμα να το πάρω για να το χρησιμοποιήσω για τη σελιδα μου;

Άβαταρ μέλους
blackhumor
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από blackhumor » 28 Σεπ 2008 05:40

Όχι, γιατί το έχω καταχωρήσει Πριν από σένα...
To LinkZ.gr ανανεώθηκε. Καταχωρήστε την ιστοσελίδα σας δωρεάν.
Διαφημιστικά δώρα για επαγγελματίες.
Διαφημιστικά στυλό.

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 28 Σεπ 2008 08:21

Καλημέρα,
apaixtos53 έγραψε:ωραία, να το θέσω αλλιώς τότε. εαν το κατοχυρώσω σαν εμπορικό σήμα, τη στιγμή που οι άλλοι δεν το χρησιμοποιούν ουσιαστικά παρα μόνο για redirect σε άλλο εντελώς άσχετο domain, δεν έχω το δικαίωμα να το πάρω για να το χρησιμοποιήσω για τη σελιδα μου;
Οχι. Θα πρέπει η κατοχύρωση του εμπορικού σήματος να γίνει πριν την κατοχύρωση του ονόματος.

Πριν είπα κάτι και το επαναλαμβάνω γιατί πιθανόν να μην το είδες: Αν δεν μας πεις τα δύο ονόματα δεν μπορούμε να σου δώσουμε απάντηση με απόλυτη βεβαιότητα, οπως ζητάς.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gvard την 28 Σεπ 2008 20:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 28 Σεπ 2008 19:40

ή βάλε ακριβές παράδειγμα, αλλά με άλλο τοπωνύμιο για να έχουμε καλύτερη επαφή με το πρόβλημα.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες