[solved] ανεπαρκής μνήμη

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

[solved] ανεπαρκής μνήμη

Δημοσίευση από Hermeia » 26 Σεπ 2008 19:54

από σήμερα το πρωί έχω αυτό το μήνυμα συχνά-πυκνά..

-----------
Η μνήμη του υπολογιστή είναι ανεπαρκής.

Για την επαναφορά αρκετής μνήμης, ωστε τα προγράμματα
να λειτουργούν κανονικά, αποθηκεύστε τα αρχεία και έπειτα
κλείστε ή επανεκινήστε όλα τα προγράμματα.
-----------

Δεν ξέρω τί παίζει.. ο ίδιος φορητός υπολογιστής από τον Αυγουστο 2007 δεν είχε πρόβλημα.. και τον φόρτωνα πολύ περισσότερο.

λειτουργικό: win vista home
ραμ 1gb

το πρωί που το πρωτο-εμφάνισε ήταν ανοιχτό το media player με μια μεγάλη λιστα αναπαρωγωγής, και το bitttorent.

έκλεισα to win-player, το ξανανοιξα με ένα απλό τραγουδάκι για να μην κρατάει τίποτα μνήμες.. και έμεινε μονο το άλλο πρόγραμμα

Αργότερα ξαναέβγαζε το μήνυμα σε κάθε άνοιγμα του ΙΕ

Τωρα δεν εχει πια μηνυμα.. αλλα δεν μπορώ ούτε να αποθηκεύσω ένα απλό αρχειάκι κειμένου πχ στο Notepad.. μια που γινεται χαμός στο παρα8υράκι αποθήκευσης.. και δεν εμφανίζει πεδίο ονόματος και γενικά κολαει - με ενεργό μόνο 2 καρτέλες στον ΙΕ

κάπου υπάρχει κάτι για να αυξήσω την εικονική μνήμη.. αλλα δεν με βοηθά η μνήμη μου -ουτε η ενσωματωμένη βοήθεια.

θα εκτιμούσα επίσης κάθε πρόταση για το πώς μπορώ να δω και να καταργήσω διάφορα που τρέχουνε στο βάθος.. εκλεισα πχ. ενα Free-office quick-start .. τα λοιπα που μου δειχνει ειναι προγράμματα συστήματος πχ, για το Toucpad, o defender, o αχρηστος Νορτον, η java Κι οι ειδοποιήσεις ασφαλείας των γουιν .. μπορώ άραγε να τα καταργήσω κι αυτά?
- αλλα το πιο σημαντικό είναι να βρω τι άλλο τρέχει απο πισω και δεν φαίνεται

ενδεικτικά.. η συνήθης χρήση μου ήταν να έχω 2-3 μοτζίλα με 10 και πλέον καρτέλες ο καθένας ανοιχτες.. και κανενα ΙΕ απο πάνω (για τα φλας που δεν παιζουν στο άλλο), ενω να παιζει στο φόντο ο WP ή/και καμια φορά και κανενα vlc, και πανω από 2-3 μηνυματα κειμενου ανοιχτα
(ενα εισερχόμενα, ένα εξερχόμενα κι ένα να αποθηκεύω 3εχωριστά καθαρά κειμενα κάθε φορά..) ..και κανενα αρχειακι απο τις ιστοσελίδε ςμου για προσθηκες.. και καμια εικονίτσα για αλλαγες μεγάθους..

Τώρα ουτε ενα σημειωματαριο με 2 καρτελες ΙΕ ???

κάθε άλλη συμβουλή ευρόσδεκτη
- μονο φορματ μη μου πειτε..
η άλλη εναλλακτική είναι να αδειάσω το δισκο από τα αρχεία μου και να το πάω στη μαμα του για ελεγχο εντός εγγύησης
(αμα βρω τη μαμα του στο ελαντα..)

ευχαριστώ
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Hermeia την 11 Ιούλ 2009 23:30, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
PixelDog

[solved] ανεπαρκής μνήμη

Δημοσίευση από PixelDog » 26 Σεπ 2008 20:02

Ctrl+Alt+Delete ->Διεργασιες εκει θα δεις πια αρχεια ειναι ανοικτα ψαξε και δες στην στηλη Χρησης Μνημης δες πιο αρχειο σου ειναι αγνωστο και σου τρωει την πιο πολυ μνημη μετα πατα Τελος διεργασιας στο αρχειο αυτο

edit: για να καταργησεις καποιο προγραμμα απο την taskbar μπορεις με το CCleaner
I Hate My Notepad

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

[solved] ανεπαρκής μνήμη

Δημοσίευση από deninho » 26 Σεπ 2008 20:22

και πέρσι με vista ήταν; :/

Το Norton πέτα το από το μηχανημα. Τρώει τσάμπα μνήμη και πόρους

κατέβασε και την έκδοση του memtest που σε βολεύει (κατά προτιμήση αυτή που τρέχει σε DOS) από εδώ και άφησέ το ένα βράδυ να τρέχει

Τι μάρκα το λαπτοπ;

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

[solved] ανεπαρκής μνήμη

Δημοσίευση από Hermeia » 05 Οκτ 2008 10:29

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

Η θεραπεία που εφόρμοσα ήταν
- παγωμένη επανεκκίνηση ως διαχειριστής
ΚΑΙ
εκκαθάριση σκουπιδιών (των γουιν και cCleaner)
ΚΑΙ
αύξηση της virtual memory
ΚΑΙ
προγραμματισμός ελέγχου μνήμης στην επόμενη επανεκκίνηση..

η επόμενη επανεκίνηση ήτανε καθαρή και σε λογικό χρόνο [εκτός απο το τεστ μνήμης βέβαια]

το μάθημα είναι να μην ξεχνάω ότι είναι γουιν.. θέλουνε καθημερινά ηλεκτρική σκούπα και καθαρίστρια και συχνές επανεκκινήσεις παγωμένες για να μην μπερδεύουνε τόσο πολύ τα μπουτάκια της διαχείρησης μνήμης τους..

Χτες μου έκανε ένα κόλλημα.. όπου έχασε ΚΑΙ το touchpad .. και έμπαινα μεν στη διαχείρηση εργασιών με το πληκτρολόγιο, δεν μπορούσα δε να κλείσω κανένα πρόγραμμα εκεί μέσα, γιατί επέλεγα με ΤΑΒ το κλείσιμο και έκλεινε η διαχείριση..
Το αμάρτημα δικό μου, δεν το έχω καθαρίσει μια βδομάδα κι ήταν ανοιχτό μια ολόκληρη μέρα!!!
[ αυτό απροειδοποίητο και καμιά αναφορά σε μνήμη.. Βαριά χρήση ακατάλληλη για αυτό το Λ.Σ που για να αντιγράψει στο usb-δισκο θέλει να μην κάνεις τίποτα άλλο από το να τρως τα νύχια σου για ώρες..]

ΞΑναρχίζω μαθήματα να ξανα8υμηθώ το λινουξάκι,. κι αν χρειαστώ ποτέ το μοντεμ τότε μόνο θα χρειαστώ για ελάχστη ώρα αυτό το απίθανο "λειτουργικό".

Το λειτουργικό είναι της μαμάς του [που το απαιτεί], τα νορμάλ λειτουργικά δεν βλέπουνε [ακόμα] το μόντεμ κρυμμένο κάπου ανάμεσα 6ο και 8ο κανάλι της κάρτας ήχου.. ενώ δεν έχω βρεί ακόμα μια ελληνική διανομή που να μην θυμίζει ενοχλητικά τα παράθυρα και η αχρηστία του λινουξ με πειράζει σοβαρά.. ξαναγυρίζω στα μαθηματα λοιπον..

να είστε καλά
- κι όλοι οι θεοί να σας φυλάνε από όλα όσα "επιβάλλουν" οι κατασκευαστές "για το καλό σας".
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

[solved] ανεπαρκής μνήμη

Δημοσίευση από DGeorge » 05 Οκτ 2008 12:11

EneMe έγραψε:Τί είναι η "παγωμένη επανεκκίνηση"; :o :o :think: :think:
Μήπως εννοεί 'Safe Mode' :question: :o :o :think: :think:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

[solved] ανεπαρκής μνήμη

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 07 Οκτ 2008 00:28

xmmm ego pantos thimame thn klasikh thermh ekkinish pou eixame paliotera (alt+ctrl+del se dos h unix)

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

[solved] ανεπαρκής μνήμη

Δημοσίευση από Hermeia » 14 Οκτ 2008 13:52

EneMe έγραψε:Τί είναι η "παγωμένη επανεκκίνηση";
cold restart
το σβήνεις, αφήνεις κανα-δυο λεπτά (καλυτερα χωρίς ρεύμα.. αλλα δεν γίνεται στο φορητο), μετα το ανοιγεις.
Υποτίθεται για να απο-φορτιστούνε όλα τα ευαίσθητα μέσα .. κι οι μνήμες φυσικά.

Το χειμώνα όντως κρυώνουν όσα είχαν ζεσταθεί πολυ..
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες