Προβλημα με ftp μεταφορα ετοιμου phpbb2 forum

Μια περιοχή για το phpBB, την δημοφιλή δωρεάν πλατφόρμα για forums

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
tzitzikas_ee2

Δημοσίευση από tzitzikas_ee2 » 28 Σεπ 2008 13:46

Για σας . κατεβασα ενα phpbb2 forum και θελω με το filezilla να το μεταφερω στον server. για καποια αρχεια ομως λεει ειναι αποτυχημενη η μεταφορα (σαν λογο εχει λαθος κωδικος). τι μπορει να συμβαινει?πως θα λυσω το πρόβλημα. και αν φορτωσω το φορουμ μετα πως το διαχειρίζομαι? αν μπορειτε πειτε μου καποια βηματα γιατι δεν εχω ξαναασχοληθει.

Άβαταρ μέλους
bkdesign-adv
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από bkdesign-adv » 29 Σεπ 2008 00:48

Τι πάνελ έχει ο server σου? αν έχει cpanel πιθανότατα να έχει και το fantastico και να έχει autoinstaller το forum. διαφορετικά θα πρέπει να το ανεβάσεις (δοκίμασε zipαρισμένο και να κάνεις extract τα αρχεία απ το filemanager, μετά θα πρέπει να δημηουργήσεις μια βάσει δεδομένων, απ το browser σου θα πας στο directory install και θα σου ζητήσει μέσω ενός wizard τα στοίχεια της βάσεις για να συνδεθεί μετα έιναι όλα απλά με την εγκατάσταση! Ψάξε πρώτα στων server σου μήπως είναι autoinstaller να γλυτώσεις των κόπο...
Εικόνα
Bk Design Advertising - www.bk-design.gr

tzitzikas_ee2

Δημοσίευση από tzitzikas_ee2 » 29 Σεπ 2008 22:29

λοιπον βρηκα εναν σερβερ που υποστιριζει φανταστικο
φορτωσα το ζιπαρισμενο phpbb2 sto /public_html
παντωντας ομως : http://sitename μου/index.php λεει η σελιδα αυτη δεν υπαρχει. browser εχω το ελληνικο i explorer 6 .πως θα κανω την βαση δεδομενων που ειπες?μπορεις να μου πεισ με απλα βηματα επειδη δεν γνωριζω?

ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
bkdesign-adv
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από bkdesign-adv » 29 Σεπ 2008 23:49

αν έχει fantastico είναι έτοιμο μέσα στων σέρβερ. απλά βρες στο στης εφαρμογές του που έχει και κάνε το Install και θα τα φτιάξει όλα μόνο του.
Εικόνα
Bk Design Advertising - www.bk-design.gr

tzitzikas_ee2

Δημοσίευση από tzitzikas_ee2 » 30 Σεπ 2008 21:56

λοιπον καταφερα και φορτωσα το phpbb επιτυχως φτιαχνωντας μια βαση δεδομενων μεσα απο τα εργαλεια του σερβερ. το προβλημα το εχω με τα ελληνικα. εγκατεστησα μεσα στο φακελο phpbb2/language το φακελο με την ελληνικη γλωσσα αλλα στα τοπικ που δοκιμασα να ποσταρω οι χαρακτηρες ειναι αλαμπουρνεζικα.

(δεστε εδω http://naturalgas.site90.com/phpBB2/viewforum.php?f=1) . τι δεν εχει παει καλα. καμια ιδεα?

στο General Configuration του φορουμ επελεξα ελληνικα απο το General Board Settings>Default Language αλλα τιποτα.
επισης πως θα βαλω να μπορει ο κοσμοσ να φορτωνες και αρχεια?

στο φακελο language του σερβερ μου εχω τα εξης:

Up ..
lang_el Directory
lang_english Directory
index.htm HTML file

(*** το φακελο ελληνικα οταν τον φορτωσα τον εκανα rename lang_el και μονο ετσι εμφανιζει την επιλογη el στο General Configuration του φορουμ στο General Board Settings>Default Language)

tzitzikas_ee2

Δημοσίευση από tzitzikas_ee2 » 02 Οκτ 2008 19:53

κανεις????

Απάντηση

Επιστροφή στο “phpBB”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες