βγάζει εκτελέσιμο η access?

Συζητήσεις για την τοπική βάση δεδομένων Access της Microsoft

Συντονιστές: Super-Moderators, WebDev Moderators

Απάντηση
aterzakis

Δημοσίευση από aterzakis » 30 Σεπ 2008 22:56

μπορώ μέσα από την access να βγάλω ένα εκτελέσιμο αρχείο και να δουλέυει κανονικά η εφαρμογή μου χωρίς να ανοίγει η access? όπως για παράδειγμα μπορεί να γίνει μέσα από visual basic

Άβαταρ μέλους
kon73
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kon73 » 30 Σεπ 2008 23:42

aterzakis έγραψε:μπορώ μέσα από την access να βγάλω ένα εκτελέσιμο αρχείο και να δουλέυει κανονικά η εφαρμογή μου χωρίς να ανοίγει η access? όπως για παράδειγμα μπορεί να γίνει μέσα από visual basic
Φίλε aterzakis,

Η Access θεωρητικά μπορεί να διανήμει ένα αρχείο mdb χωρίς να χρειάζεται κάποιος να έχεις Access δημιουργώντας ένα CD Runtime. Δεν θεωρείται εκτελέσιμο αρχείο δηλαδή exe απλά εγκαταστεί μαζί με το mdb αρχείο όλα τα απαραιτήτα αρχεία της Access για να λειτουργήσει το mdb.

Μπορείς βέβαια να βάλεις αντί mdb το mde που είναι και πιο ασφαλές για θέματα διαρροής κώδικα, φορμών κλπ. Οι Πίνακες με χρήση VBA βέβαια πάντα θα μπορούν να διαβαστούν εκτός και αν έχεις βάλει κωδικούς πρόσβασης με ασφάλεια σε επίπεδο διάφορων χρηστών για ανάγνωση πινάκων κλπ. με χρήση mdw αρχείου ή κλείδωμα αρχείου με κωδικό και χρήστη προκαθορισμένο τον admin/Διαχειριστή.

Τώρα ανάλογα με το ποια έκδοση Access ή καλύτερα MsOffice έχεις χρειάζεσαι την ανάλογη έκδοση για Runtime. Έτσι

Access 2000 - Microsoft Office Developer Edition for 2000
Access XP - Microsoft Office XP Developer
Access 2003 - Microsoft Office Access 2003 Developer Extensions
Access 2007 - Access 2007 Developer Extensions and Runtime (Το οποίο είναι Δωρεάν).

Σημ.: Δεν χρειάζεται στην Access 2003 να έχεις Visual Studio μπορείς να τα βρεις όπως τα αναφέρω.

Υπάρχουν και περιορισμοί σχετικά με το σε ποιο λειτουργικό σύστημα θα το εγκαταστήσεις.
Τα Microsoft Office Developer Edition for 2000 ΔΕΝ εγκαταστούνται σε Windows XP SP2 και Vista παραδείγματος χάρην.

Επίσης υπάρχουν τεχνικές για να δεις πως θα είναι το mdb σε μορφή Runtime δηλαδή σε Η/Υ που δεν έχει Access.

Δημιούργησε μιά συντόμευση και στην επιλογή της εκτέλεσης της συντόμευσης βάλε το όνομα αρχείου με την παράμετρο /runtime. Έτσι εκτελείτε η βάση σου σαν να ήταν σε Η/Υ που δεν έχει Access αλλά με την Εγκατάσταση του RunTime.
Να σου πω ότι η Εγκατάσταση είναι χωρητικότητας 100 MB περίπου, επομένως δισκέτα δεν γίνεται. CD ή φλασάκι.

Φιλικά
kon73
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kon73 την 01 Οκτ 2008 14:08, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
My New Site http://www.MsAccess.gr
Free Access (VBA Code,Tutorials, Mdbs, Eclass, Eshop)
Εικόνα

aterzakis

Δημοσίευση από aterzakis » 01 Οκτ 2008 13:00

σε ευχαριστώ πολύ για την άμεσα απάντηση σου και για τα "φώτα" σου..
θα το ψάξω λίγο το θέμα και θα ξαναγράψω γιατί χάθηκα να πω την αλήθεια

Άβαταρ μέλους
kon73
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kon73 » 01 Οκτ 2008 13:53

Φίλε μου Artezakis

Αναζήτησε στο Internet οτιδήποτε αφορά Access και Runtime καθώς και στα παραπάνω Link τις εκδόσεις των Office ώστε να συνεχίσεις την αναζήτηση σου. Όμως οτιδήποτε δεν καταλαβαίνεις πες μου ώστε να σε βοηθήσω και εγώ.

Φιλικά

kon73
My New Site http://www.MsAccess.gr
Free Access (VBA Code,Tutorials, Mdbs, Eclass, Eshop)
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “MS Access”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης