E-services: Ενίσχυση επιχειρήσεων για την υλοποίηση ηλεκτρον

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 02 Οκτ 2008 15:40

E-services: Ενίσχυση επιχειρήσεων για την υλοποίηση ηλεκτρονικών υπηρεσιών

Περιγραφή:
Ενίσχυση επιχειρήσεων για την παροχή εξειδικευμένων ηλεκτρονικών υπηρεσιών προς το υφιστάμενο και το δυνητικό πελατολόγιο τους.

Αποδέκτες:

Μεμονωμένες επιχειρήσεις (πλην αυτών με δραστηριότητες σχετικές με την πρωτογενή παραγωγή των γεωργικών προϊόντων, την αλιεία και τις υδατοκαλλιέργειες).

Προθεσμία υποβολής αιτήσεων:
...-29/10/2008

Τα στοιχεία αφορούν προδημοσίευση της δράσης, επομένως για την έναρξη υποβολής αιτήσεων θα υπάρξει σχετική ανακοίνωση στην ειδική ιστοσελίδα της δράσης.

Οι επιχειρήσεις που θα θελήσουν να συμμετάσχουν, θα πρέπει να υποβάλουν την πρόταση τους:

* κατ’ αρχήν ηλεκτρονικά (μέσω διαδικτύου) και

* εφόσον ολοκληρωθεί ορθά η ηλεκτρονική υποβολή, εν συνεχεία έντυπα (μέσω ταχυδρομείου – courier – ιδιοχείρως στα γραφεία της ΚτΠ Α.Ε.) το αργότερο μέχρι την Τετάρτη 29.10.2008, 14:00.

Aναλυτικότερη ενημέρωση στη διεύθυνση:
http://www.info3kps.gr/showproclamation.asp?ID=2774
Εικόνα

ernesto_che
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ernesto_che » 06 Οκτ 2008 11:49

Διάβασα την προκήρυξη και μου φάνηκε ενδιαφέρουσα.
Αλλά μου δημιουργηθήκαν μια σειρά από απορίες, αν κάποιος κατάλαβε ας βοηθήσει :

1) Πως μπορούμε να επιδοτήσουμε μια ιστοσελίδα? Εάν είναι ιστοσελίδα ξενοδοχείου με on-line έλεγχο διαθεσιμότητας και κρατήσεις επιδοτείτε ?

2) Μια απλή ιστοσελίδα μια επιχείρησης με live support (chat κτλ) επιδοτείτε?

3) Διάβασα επίσης ότι ενθαρρύνεται η δημιουργία social networks αλλά σε μια άλλη παράγραφο διάβασα ότι η ιστοσελίδα η η δράση γενικότερα θα πρέπει να είναι θεματικά συναφής με το είδος της επιχείρησης... Δηλαδή ποιό είδος επιχείρησης θα μπορούσε να φτιάξει ένα sosial network ώστε να είναι θεματικά συναφής δραστηριότητες?

Αυτά προς το παρόν.

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 06 Οκτ 2008 18:41

ernesto_che έγραψε: 3) Διάβασα επίσης ότι ενθαρρύνεται η δημιουργία social networks αλλά σε μια άλλη παράγραφο διάβασα ότι η ιστοσελίδα η η δράση γενικότερα θα πρέπει να είναι θεματικά συναφής με το είδος της επιχείρησης... Δηλαδή ποιό είδος επιχείρησης θα μπορούσε να φτιάξει ένα sosial network ώστε να είναι θεματικά συναφής δραστηριότητες?
Πχ επιχείρηση που έχει σχέση με την εκπαίδευση.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 06 Οκτ 2008 21:05

ernesto_che καλύτερα πέρνα από μια συμβουλευτική εταιρεία και κάντους τις ερωτήσεις σου να σε κατατοπήσουν σωστά και δωρεάν. Έπειτα ΑΝ θέλεις μπορούν να σου καταθέσουν και την πρόταση σου.
Social networks μπορεί να έχει οποιαδήποτε επιχείρηση τη σήμερον ημέρα... Αν το καλοσκεφτείς όλες οι επιχειρήσεις ΘΕΛΟΥΝ να έχουν καλές σχέσεις με τους πελάτες τους. Τι καλύτερο από ένα "κλειστό" social network για αυτούς;
Social networking for business is next big thing

Άβαταρ μέλους
changlee
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από changlee » 07 Οκτ 2008 13:52

Το πρόγραμμα αφορά τις ατομικές επιχειρήσεις μόνο ή και εταιρείες στο χώρο κατασκευή ιστοσελίδων;

:hammer:
Τεχνολογική Ανάπτυξη (1μ.Χ. - 1975) = Τεχνολογική Ανάπτυξη (1975 - Σήμερα)

Μπορείτε να με βρείτε στην κατασκευή ιστοσελίδων BLB.gr | Δωρεάν Disavow File

Error_1054

Δημοσίευση από Error_1054 » 07 Οκτ 2008 18:48

το προγραμμα αφορα τελικους πελατες (ανεξαρτητα εταιρικης μορφης)
να πω την αληθεια ουρτε εγω καταλαβα τι ακριως επιδοτειται!!

ειδικα αυτο
Ενθαρρύνεται η αξιοποίηση σύγχρονων εργαλείων και τεχνολογιών που υποστηρίζει το καθένα
από αυτά, όπως: eCommerce platforms, interactive web portals, web-stream, wikis, blogs,
podcasts, RSS feeds, Web2SMS, bluetooth(?????πως), SMS, MMS κλπ., αλλά και σύγχρονων τάσεων όπως
Web και Social Networks.
(εδω εννοει να κναεις διαφημιση στα νετγουορκ και οχι να κανεις δικο σου - εκτος αν εισαι γραφειο συνοικεσίων:D

Αν εχω καταστημα ηδη και θελω να το αναπτυξω περαιτερω μαλλον δεν μπορω

Στο πλαίσιο της δράσης δεν υποστηρίζεται/ επιχορηγείται:

* Η υλοποίηση ηλεκτρονικών υπηρεσιών που παρέχονται ήδη από την επιχείρηση

(αληθεια και που το ξερουν αυτοι οτι ΗΔΗ εχει καποιος ηλεκτρονικο καταστημα???)

βεβαια αν θέλω να αναπτυξω ενα υπάρχον καταστημα σημαινει οτι θέλω ΝΕΕΣ ηλεκτρονικες υπήρεσιες που σημερα δεν τις παρεχω

οπως επισης και στον εξοπλισμο αναφερει κατι περιεργα οτι πχ μορει να προμηθευθεις υπολογιστη αλλα πρεπει να ειναι server για κλιεντ δεν υπάρχει επιδοτηση.

Αυτο
Η προµήθεια server είναι επιλέξιµη, µόνο στην περίπτωση που απαιτείται
για την υποστήριξη σχετικών µε το πρόγραµµα λειτουργιών (π.χ.
φιλοξενία διαδραστικής ιστοσελίδας δοσοληπτικού χαρακτήρα) και θα
πρέπει να συνδυάζεται µε το αντίστοιχο λογισµικό.

Μου φαινεται ακατανοητο αφου αν κανεις εσυ τον σερβερ μονο με λινουξ μπορεις να τον κανεις για το οποιο λινουξ δεν θα εχεις παραστατικο

Τελος επιδοτει την συνδεση στο νετ για 1 χρόνο την δημιουργια του σαιτ και την διαφημιση!!

Εμενα θα με ενδιεφερε να καλυψω καποια εξοδακια (ADSL+hosting+διαφήμιση) αλλα δεν ξέρω αν θα πρεπει να τους πω οτι κανω για υπαρχον σαιτ που θα αναπτυξω ή να βαλω οτι ειναι για ΝΕΟ σαιτ

(και παλι δεν καταλαβαινω το νοημα να φτιξω ΑΛΛΟ σαιτ καλυτερο με το ιδιο αντικειμενο με αυτο που εχω αλλα τεσπα γραφειοκρατια)

ΥΓ Αυτος ο sms server τι ακριβως ειναι????

ΥΓ2 Το ερωτημα μου ειναι να αναφερω οτι θελω να αναπτυξω ενα site ή να τους πω οτι το θέλω για ΝΕΟ σαιτ????

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 08 Οκτ 2008 00:38

γιατι δέν κάνετε τις ερωτήσεις σας στο
Για οποιαδήποτε πληροφόρηση ή περαιτέρω διευκρίνιση αναφορικά με τη Δράση «e-services», οι επιχειρήσεις μπορούν να απευθύνονται στο Γραφείο Υποστήριξης της Δράσης:

* είτε μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (email) στην διεύθυνση e-services@ktpae.gr
* είτε στο τηλέφωνο 210-6241870 κατά τις ώρες 08:00 έως 17:00
* είτε μέσω της ειδικής εφαρμογής ηλεκτρονικού Help Desk που λειτουργεί στο e-services.gov.gr
απο την έως τώρα συμμετοχή μου σε προγράμματα είδα οτι είναι σχετικά απλό να συμμετάσχεις και αφού ακολουθήσεις τις διαδικασίες τα χρήματα τα παίρνεις.

Την είδηση εδώ την έβαλα για να σας ενημερώσω όποιος το σκέφτεται σοβαρά και έχει κάποια ρεαλιστική πρόταση καλό θα ήταν να επικοινωνήσει με το γραφείο υποστήριξης
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες