[Solved] Υπάρχει μετατροπέας USB σε USB2 ;

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 04 Οκτ 2008 12:16

Αδέλφια FSίτες χαιρετώ την παρέα,
Όπως είδατε το Λειτουργικό μου είναι 'ελαφρώς ΡΕΤΡΟ'!
Ωστόσο, μια και βαστάει τόσο γερά, και μου κάνει -πέρα για πέρα- τη δουλειά μου, εξακολουθώ να το διατηρώ.
Λοιπόν, μήπως υπάρχει κάποιος γενικός μετατροπέας, που να δίνει δυνατότητα σύνδεσης/αναγνώρισης κάποιας USB2 συσκευής (πχ. USB stick) σε PC με Win98SE;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας
:D :D :D :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DGeorge την 05 Οκτ 2008 11:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 04 Οκτ 2008 12:27

Έλεγα, μήπως και 'μαϊμούδισε' κανείς σε πιο γενικό επίπεδο.... :idea:
Ευχαριστώ πάντως πολύ για ανταπόκριση :pint:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dimmis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dimmis » 04 Οκτ 2008 16:05

Συγνώμη άλλά δεν κατάλαβα..... :roll: Θέλεις να μετατρέψεις σε επίπεδο hardware τίς usb σου σε usb2?

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 04 Οκτ 2008 21:57

Αυτό είναι σίγουρα απίθανο, τα 2 πρωτόκολα δεν είναι συμβατά μεταξύ τους καθώς και τα κυκλώματα έχουν διαφορετική σχεδίαση. Αν παρεμβάλλεις κάποια hardware επέκταση μπορείς να έχεις USB2 interface αλλα με ταχύτητες USB, όμως δεν το βλέπω να διατίθενται τέτοιου είδους επεκτάσεις το εμπόριο για προφανείς λόγους. Ουσιαστικά, αν έχεις επιπλέον usb και usb 2 θύρες διαθέσιμες δεν έχει να σου προσφέρει κάτι ένας τέτοιος μετατροπέας αφού ουσιαστικά πάλι usb 1 έχεις.

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 04 Οκτ 2008 22:24

Φυσικά υπάρχουν και PCI κάρτες που βγάζουν usb2.
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 05 Οκτ 2008 09:43

dimmis έγραψε:Συγνώμη άλλά δεν κατάλαβα..... :roll: Θέλεις να μετατρέψεις σε επίπεδο hardware τίς usb σου σε usb2?
Κατ'αρχήν έψαχνα αυτό που λες σε επίπεδο software (converter). Δεν θα με χάλαγε όμως κάτι και σε επίπεδο hardware, αν μπορεί να με καλύψει. :P
Γι'αυτό κι έβαλα ως παράδειγμα ένα USB-Stick: Χωρίς να είναι USB1-συμβατό, αν γινόταν να το χρησιμοποιήσω από το PC μου, όπου το OS είναι Win98SE, και δεν υπάρχουν USB2 θύρες.
soteres2002 έγραψε:Αυτό είναι σίγουρα απίθανο, τα 2 πρωτόκολα δεν είναι συμβατά μεταξύ τους καθώς και τα κυκλώματα έχουν διαφορετική σχεδίαση. Αν παρεμβάλλεις κάποια hardware επέκταση μπορείς να έχεις USB2 interface αλλα με ταχύτητες USB, όμως δεν το βλέπω να διατίθενται τέτοιου είδους επεκτάσεις το εμπόριο για προφανείς λόγους. Ουσιαστικά, αν έχεις επιπλέον usb και usb 2 θύρες διαθέσιμες δεν έχει να σου προσφέρει κάτι ένας τέτοιος μετατροπέας αφού ουσιαστικά πάλι usb 1 έχεις.
Δεν μ'ενδιαφέρει τόσο η διαφορά ταχύτητας ανάμεσα σε USB1 και USB2, όσο η συμβατότητα. Στο κάτω-κάτω ένας software-converter σίγουρα θα 'έριχνε' την ταχύτητα σημαντικά, καθώς θα μετέφραζε on-line από το ένα πρωτόκολλο στο άλλο. Αυτά είναι αναμενόμενα :wink:
xultimatex έγραψε:Φυσικά υπάρχουν και PCI κάρτες που βγάζουν usb2.
Έχουν drivers για Win98SE; Αν ΝΑΙ, τότε μάλλον αυτό ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που ζητούσα.
Ο @Eneme, πιο πάνω, είδε το (σύνδεση/αναγνώριση) που γράφω στο αρχικό μου post. Προφανώς κατάλαβε ότι εκτός από τη σύνδεση, στο -αναγνώριση- εμπλέκονται drivers, οι οποίοι λείπουν από τα Win98SE και απάντησε ανάλογα. Οπότε ακόμα και με την PCI-κάρτα, πάλι θα ψάχνω για drivers για την αναγνώριση του υλικού απ'το OS. Και το link του ήταν θαυμάσιο.
Γι'αυτά ΟΛΑ....
Παίδες, και πάλι ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ-και ειλικρινά-, για την ανταπόκριση, τις ιδέες, και τις προτάσεις σας. Νά'σαστε όλοι καλά! :pint:
:D :D :D :D :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 05 Οκτ 2008 11:03

Αλλο καπέλο οι drivers..
Πάντως όλες οι συσκευές usb2 είναι τελείως συμβατές και με usb1 - δηλαδή τη συσκευή δεν τη νοιάζει η διαφορά (απλά αργεί το 1)

Να το πω αλλιώς, ακομα κι αν βάλεις κάρτα με usb2< ακομα κι άν βλέπει τις θύρες το λειτουργικό, παίζεται ποιες συσκευές usb θα μπορεί να υποστηρίξει (για τους παραπάνω λόγους)

αλλά στα παλιά λειτουργικά χρειάζονται drivers για να δει το λειτουργικό τη συσκευή, και στα παλιά λειτουργικά που τα έχει ήδη θάψει ο κατασκευαστης τους [ηδη από το 2003].. μόνο αν βρεις τίποτα drivers σε σχετίκά φόρουμ νοσταλγών του παρα8υρο-παρελθόντος.

Δες τί μπορεί να έχει το λειτουργικό σου για τις τότε usb.. πχ. αν μπορούσε να βλέπει δίσκους/stick θα τους βλέπει και τώρα.
Κάποιες συσκευές όπως πχ. τα παλαιότερα στικακια wiFi μπορεί να σου δίνουν και παλαιότερους drives.. αλλα συνηθως απο win2000 και οχι παλαιότερα.

Επίσης αν βρεις driver πχ. για usb2, είναι πολύ πιθανό (αλλα όχι τελείως σίγουρο), να λειτουργούν και στις δυο ταχύτητες.
Αυτό γιατί βασικά αυτοί οι οδηγοί υποστρίζουν το να δει το λειτουργικό τη συγκεκριμένη συσκευή (πχ. δίσκο ή ποντίκι ή κάμερα ή..) πάνω στην προϋποθεση ότι το λειτουργικό βλέπει τις θύρες του.. αλλα ζορίζεται να συνδέσει συσκευές που δεν υπήρχαν στην εποχή του (χωρίς ειδικούς driver).

Καλη τυχη
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 05 Οκτ 2008 11:36

Δεν κουράζομαι να ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ θερμά Όλους για τη βροχή πληροφοριών-γνώσης που τόσο απλόχερα μου χαρίζετε.
Συμφωνώ απόλυτα με την υπογραφή σου στο "Η γνώση είναι δύναμη"!! Ωστόσο, 'infosharers' έχει γίνει πλέον ΟΛΗ η παρέα.
Σου πήραν τον τίτλο...Ζήλεια-Ζήλεια :D :D :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 14 Οκτ 2008 13:32

Δεν θέλω καμιά αποκλειστικότητα φίλε μου, αντίθετα, όσο πιο πολύ είμαστε τόσο πιο δυνατοί.

στην υπογραφή μου προτίμησα αυτό ως μέλος της ομάδας των μοιραζόμενων τις πληροφορίρες, εναντι του Hermeia the Athenian που είχα επίσης (ως δεύτερη υπογραφή) πρό του 2001 - κι όχι μόνο γιατί με ενoχλούσε ο τοπικισμός.

Σήμερα ευρωπαΙκή μέρα Open Access το γιορτάζουμε όλοι μαζι
http://openaccessday.org/blog-competition/
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Hermeia την 14 Οκτ 2008 14:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 14 Οκτ 2008 14:09

Hermeia έγραψε:Δεν θέλω καμιά αποκλειστικότητα φίλε μου, αντίθετα, όσο πιο πολύ είμαστε τόσο πιο δυνατοί.
Καλή μου φίλη @Hermeia, βασικά Καλή σου μέρα :P . Από τα πρώτα posts σου που διάβασα, πριν από 1 χρόνο και κάτι, μου έδωσες καλά να καταλάβω και το πρώτο και το δεύτερο. :D :D
Νά'σαι καλά :pint: :pint: κι εσύ ως μέλος, και η ομάδα των μοιραζόμενων τις πληροφορίες :pint:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 07 Νοέμ 2008 15:08

Ενημέρωση για όποιον ενδιαφέρεται:
Ο driver βρέθηκε εδώ:
www.technical-assistance.co.uk/kb/win98 ... rivers.php
τον δοκίμασα βασικά στο stickάκι μου και λειτούργησε ΑΨΟΓΑ... Φυσικά με ταχύτητα USB1, αλλά λειτούργησε :hammer:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες