Δημιουργία newsletter. Πώς;

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
takis1985
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από takis1985 » 06 Οκτ 2008 06:02

Γεια χαρά. Θα ήθελα να μάθω έαν υπάρχει τρόπος να φτιάξω μια φόρμα για να μπορώ να δίνω την δυνατότητα εγγραφής στους επισκέπτες στο newsletter της ιστοσελίδας μου.
Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 06 Οκτ 2008 20:51

fiskilis έγραψε:δοκιμασε το feedburner για εγγραφη και αμεση αποστολη του ενημερωτικου σου http://www.feedburner.com
Το feedburner δέχεται εγγραφές μελών και στέλνει newsletters!!??! που και πως;
Εγώ μόνο για RSS feeds το ξέρω και το χρησιμοποιώ.
takis για να κάνεις κάτι ή θα χρησιμοποιήσεις κάποια scriptογλώσσα και μια database π.χ. php και mysql και η φόρμα το μόνο που θα κάνει θα είναι να στέλνει τα data που εισάγουν οι χρήστες σε μια σελίδα που θα τα εισάγει στην βάση δεδομένων ή φτιάχνεις μια free mailing list ή ψάχνεις για free newsletter management .

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 06 Οκτ 2008 20:58

με ενα feed editor μπορεις να κανεις και newsletter εχω ενα που το κανει αυτο

και εφοσον το ανεβαζεις εκει που του εχεις πει το στελνει στα μελη

το mediablog.gr με αυτο το συστημα δουλευει το καθημερινο του newsletter

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 06 Οκτ 2008 21:45

Δεν κατάλαβα με ποιον τρόπο μπορείς να έχεις εγγραφή επισκεπτών και να τους στέλνεις email το newsletter σου μέσω του feedburner... το mediablog τι κάνει δηλαδή; εγώ την απλή εγγραφή στα rss feeds του βλέπω στο κουμπάκι πάνω δεξιά.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 06 Οκτ 2008 22:21

Με έχεις μπερδέψει τελείως... εννοείς το Get MediaBlog.gr delivered by email όταν πατάς στο RSS icon; Αυτό εννοείς newsletter και εγγραφή μελών;

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 06 Οκτ 2008 23:15

Είναι καλή υπηρεσία και την χρησιμοποιώ και εγώ κατά κόρον, αλλά προϋποθέτει πως έχεις rss feed και έχεις κάνει και το αντίστοιχο account στο feedburner. Και πριν προσθέσουν αυτή τη δυνατότητα χρησιμοποιούσα το http://rssfwd.com αλλά προσωπικά δεν θα χαρακτήριζα αυτές τις υπηρεσίες ως εργαλεία για διαχείριση newsletters. Είναι καλές λύσεις να παίρνει κάποιος τα RSS feeds σου (ΑΝ έχεις) στο mailbox του εφόσον το επιλέξει, αλλά newsletter μπορεί να θέλεις να στέλνεις π.χ. μια φορά την εβδομάδα ή μπορεί να θέλεις να κρατάς και άλλα στοιχεία πέρα του mail account του συνδρομητή ή μπορεί να θέλεις να στείλεις κάτι άσχετο από τα άρθρα που δημοσιεύεις ή να θέλεις να συμπεριλάβεις συνημμένα αρχεία κλπ και πιστεύω πως είναι μια υπηρεσία που κανονικά πρέπει να "δένει" με τα εγγεγραμμένα μέλη κάποιου site.
Δηλαδή κάνεις ένα account σε ένα site, από τη στιγμή που θέλεις να στείλεις newsletter τους δίνεις μια επιλογή αν θέλουν να το λαμβάνουν ή όχι, και έπειτα κάνεις ένα loop στην βάση δεδομένων να δεις ποιοί έχουν επιλέξει ότι θέλουν να λαμβάνουν το newsletter και στέλνεις μαζικά email ένα template που έχεις ετοιμάσει ειδικά για αυτή τη δουλειά που μπορεί να περιλαμβάνει από άσχετο κείμενο μέχρι τρελά ερωτήματα (queries) στην βάση δεδομένων σου. Συνήθως στέλνονται τα άρθρα που έχουν καταχωρηθεί από την Χ ημερομηνία και μετά.
Δηλαδή έχεις ένα query που του λές, τράβα όλα τα άρθρα της τελευταίας εβδομάδας και στείλτα με email στο ειδικό template που έχω φτιάξει.
Αυτά ΑΝ θέλεις να φτιάξεις το σύστημα μόνος σου... διαφορετικά ισχύουν όσα έγραψα και στη πρώτη μου απάντηση.

Δες π.χ. ένα newsletter management system:
http://www.xigla.com/absolutenl/demo.htm

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες