dropdown και βάση σε πεδίο

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
txc

Δημοσίευση από txc » 07 Οκτ 2008 12:39

καλησπέρα παιδιά, μια ερώτηση
έχω δύο πίνακες, απλοϊκά στον πρώτο έχω το πεδίο με τα ονόματα και στον δεύτερο ένα πεδίο με τη δουλειά που κάνει ο καθένας...

θέλω το κάθε όνομα να μπορεί να συνδέεται με παραπάνω από μία δουλειά...

δηλαδή να του εμφανιζει το όνομα και δίπλα να έχει ένα dropdown menu στο οποίο θα μπορεί να επιλέγει κάποια ονόματα δουλειών και να μπορεί να επιλέγει για τον κώστα π.χ. το προγραμματιστής
αφού το επιλέξει να πατάει εισαγωγή και να μπαίνει δίπλα από το όνομα το επάγγελμα

κάποια βοήθεια για αυτό?
ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 07 Οκτ 2008 16:32

Αφού θέλεις περισσότερες δουλειές από μία καλύτερα αντί για ένα dropdown menu να εμφανίζει όλες τις επιλέξιμες δουλιές με ένα checkbox για την κάθε μία και αφού επιλέξει ο χρήστης τα κατάλληλα κουτάκια με τις εργασίες μαζεύεις τις επιλογές όλες μαζί χωρισμένες με κάποιο σύμβολο πχ "," (κόμμα) και τις τοποθετείς σε ένα μόνο πεδίο πχ "ergasies".

Όταν διαβάζεις από το πεδίο μπορείς είτε να εμφανίσεις το περιεχόμενο του πεδίου αυτούσιο π.χ. εργασίες του Μήτσου: "developer,programmer,lover" είτε αν χρειάζεσαι τις εργασίες ξεχωριστά να τις χωρίσεις με την explode(",", $row['ergasies'])
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

txc

Δημοσίευση από txc » 07 Οκτ 2008 16:56

Και όταν θέλει να προσθέτει και άλλες δουλειές?

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 07 Οκτ 2008 18:44

Το να προσθέσεις είναι πολύ εύκολο. Διαβάζεις πρώτα το περιεχόμενο του πεδίου και προσθέτεις στο τέλος τις νέες δουλιές.
Η Αφαίρεση είναι λίγο πιο δύσκολη αλλά γίνεται.

Εχω κάνει ακριβως την ίδια δουλειά με ένα custom ticket system όπου το όνομα ήταν το ticket και οι δουλειές τα email αυτών που έπρεπε να ενημερώνονται.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 08 Οκτ 2008 13:25

Κάποτε τα έκανα και εγώ έτσι όπως ο Banavas, αλλά ευτυχώς με "ξεστράβωσε" ο mentos (thaaaanks :wink: ) και μου έμαθε τον σωστό τρόπο ο οποίος είναι με bridge-table.
Θα υπάρχουν δηλαδή 3 tables (persons, jobs και πχ το persons-jobs)
Το table "persons-jobs" θα έχει 3 πεδία:
id
person_id
job_id

Η λύση αυτή είναι η ιδανική γιατί είναι εύκολο στην επεξεργασία πχ delete την τρίτη δουλειά από το person με id=20, όπως επίσης βοηθάει στην σύνταξη του query για σύνθετη αναζήτηση...

txc

Δημοσίευση από txc » 09 Οκτ 2008 09:29

kalimera file, ego ousiastika exo autous tous dio pinakes

exo : proto pinaka : stoixeia
id
onoma

deuteros pinakas : tmimata
tmimataid
tmimataname
id ( to kleidi tou protou pinaka)

proteineis ti lisi pou eipes esy?

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 09 Οκτ 2008 12:42

Αν στο κάθε person θες να αντιστοιχείς περισσότερα από ένα τμήματα, ναι το προτείνω...

Diavolakos

Δημοσίευση από Diavolakos » 09 Οκτ 2008 14:31

korgr έγραψε:Κάποτε τα έκανα και εγώ έτσι όπως ο Banavas, αλλά ευτυχώς με "ξεστράβωσε" ο mentos (thaaaanks :wink: ) και μου έμαθε τον σωστό τρόπο ο οποίος είναι με bridge-table.
Θα υπάρχουν δηλαδή 3 tables (persons, jobs και πχ το persons-jobs)
Το table "persons-jobs" θα έχει 3 πεδία:
id
person_id
job_id

Η λύση αυτή είναι η ιδανική γιατί είναι εύκολο στην επεξεργασία πχ delete την τρίτη δουλειά από το person με id=20, όπως επίσης βοηθάει στην σύνταξη του query για σύνθετη αναζήτηση...
Καλησπέρα και από μένα. Αυτή η λύση είναι η σωστή σε τέτοιες σχέσεις ένα (πίνακας Persons) προς πολλά (πίνακας jobs). Είναι βασικός κανόνας στην δημιουργία σχέσεων μιας βάσης δεδομένων για όλα αυτά που ανέφερες korgr. Γρήγορη αναζήτηση, ασφάλεια στην διαγραφή. :wink:

txc

Δημοσίευση από txc » 09 Οκτ 2008 15:29

as ipothesoume oti thelo na to afiso etsi opos to exo

kano select kai apo tous dio pinakes kai mou fernei gia apotelesmata
ola ta stoixeia tou protou pinaka kai ola tou deuterou otan ikanopoieitai i sinithiki enosis ton dio kleidion

tora thelo na exo ena link dipla gia edit kai otan pataei ekei na mporei na allaksei times, basika auto to exo kanei gia ena pinaka, tora thelo na to kano sindiazontas kai tous dio pinakes, diladi otan allaksei kati o xristis na pataei enter kai tautoxrona na tou enimeronei kai ta dio pedia toy pinaka opos auta emfanizontai

any ideas?

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες