Λίγη βοήθεια για να μην πληρώνω τσάμπα

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
chriskag

Δημοσίευση από chriskag » 07 Οκτ 2008 18:41

Καλησπέρα. Νέος σχετικά στο forum.

Για να μην πολυλογώ, θα τα πω όσο μπορώ απλούστερα.
Ένας "φίλος" μου ζήτησε να του βάλω έναν σκληρό στον υπολογιστή του. Ας τον ονομάσουμε "disc" για να μην καθυστερώ.

Η μητρική είναι MSI με επεξεργαστή AMD Athlon 64.
Είχε συνδεδεμένο έναν σκληρό με SATA ως master και δύο DVD.

Ο σκληρός που ήθελε να συνδέσω είναι Western Digital του 2003, χωρίς δυνατόηττα SATA σύνδεσης και το jumper στην θέση slave.
Πριν από οτιδήποτε, έκλεινα την παροχή ρεύματος από τον διακόπτη στο πίσω μέρος του κουτιού.

Το καλώδιο του πρώτου DVD είχε δεύτερη υποδοχή, όπου και αρχικά έβαλα τον disc. Ξεκίνησε το σύστημα, αλλά δεν αναγνώριζε ούτε τον disc, ούτε τα 2 DVD, παρά μόνο τον αρχικό σκληρό που ήδη είχε.

Σβήνω και βγάζω το δεύτερο DVD, όπου και συνδέω τον disc (εννοείται και τις παροχές ρεύματος).
Από εδώ και πέρα το σύστημα δεν ξεκίναγε καν!!!
Ούτε καν διάβαζε το bios. Τα αποσύνδεσα όλα, ακόμη και την μπαταρία, αλλά τίποτα.
Το μόνο που συνέβαινε και μόνο όταν έβαζα ξανά τον disc, ήταν να ακούγεται κάθε 7-8 δευτερόλεπτα ένα click από τον disc.

Ο "φίλος" Πήγε το κουτί σε ένα μαγαζί και του είπαν ότι κάηκε η μνήμη RAM και σβήστηκε το bios και ότι φταίει "λάθος σύνδεση".

Ξέρω πως όλα τα καλώδια στον υπολογιστή είναι fix (ασχολούμαι ερασιτεχνικά 12 χρόνια και σε 3 δικούς μου έχω πειραματιστεί ασύστολα) και ότι δεν μπορώ να συνδέσω τίποτα ανάποδα. Ούτε το καλώδιο επικοινωνίας με την μητρική, ούτε την παροχή ρεύματος.
Εγώ πιστεύω ότι φταίει ο disc, ο οποίος προφανώς ήταν χαλασμένος και αυτός φταίει για πιθανό βραχυκύκλωμα ή κάψιμο. Πιθανόν να είχε υιό ή χαλασμένες κεφαλές, ή να ήταν βραχυκυκλωμένος.
Δεν πιστεύω ότι φταίω εγώ, αφού ξέρω ότι δεν γίνεται να συνδέσω οτιδήποτε λάθος.
Αλλά και κατεστραμμένο δίσκο να βάλω, δεν νομίζω ότι μπορώ να κάψω την μνήμη ή το bios.

Σας παρακαλώ να μου πείτε την άποψή σας.
Να πληρώσω εγώ την ζημιά, αν φταίω.
Αν όμως φταίει ο σκληρός, να την πληρώσει ο ιδιοκτήτης.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 07 Οκτ 2008 18:46

Η μητρική είναι MSI με επεξεργαστή AMD Athlon 64.
Ελα?Πως γινετε να τον εχει μαστερ, αφου το ΣΑΤΑ δεν εχει Μαστερ/Σλειβ?
:-?
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

chriskag

Δημοσίευση από chriskag » 07 Οκτ 2008 18:59

Τόσα ξέρω τόσα λέω.
Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.
Ο αρχικός σκληρός είναι συνδεδεμένος στην θέση SATA 1 της motherboard, οπότε τον "βάφτισα" master.

Για τα υπόλοιπα, λίγη βοήθεια;

Άβαταρ μέλους
dimmis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dimmis » 07 Οκτ 2008 19:27

chriskag έγραψε:Η μητρική είναι MSI με επεξεργαστή AMD Athlon 64.

Ο σκληρός που ήθελε να συνδέσω είναι Western Digital του 2003, χωρίς δυνατόηττα SATA σύνδεσης και το jumper στην θέση slave.

Το καλώδιο του πρώτου DVD είχε δεύτερη υποδοχή, όπου και αρχικά έβαλα τον disc.

Σβήνω και βγάζω το δεύτερο DVD, όπου και συνδέω τον disc (εννοείται και τις παροχές ρεύματος).
Εγώ πάντως με όλα αυτά μπεδεύτηκα!! :roll:
Μιλάμε για hdd ATA η SATA ?
Εάν μιλάμε για SATA , πως μπήκε στην ίδια καλωδιοταινία με το ΑΤΑ DVD?

:-?

chriskag

Δημοσίευση από chriskag » 07 Οκτ 2008 19:31

Είχε ήδη έναν σκληρό συνδεδεμένο με SATA.
O disc, ο δεύτερος σκληρός που ήθελε να βάλω είχε δυνατότητα μόνο σύνδεσης με το πλατύ καλώδιο (δεν ξέρω πως το λένε, IDE, ή όπως αλλιώς το λένε).

Τελικά φταίω εγώ, ή ο σκληρός;

Και μια πρόσθετη πληροφορία. Πριν πειράξω οτιδήποτε, αποφορτίστικα πιάνοντας το καλοριφέρ του γραφείου, γιατί ξέρω ακόμη και για τον στατικό ηλεκτρισμό.

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 07 Οκτ 2008 21:44

Χαζό είναι αυτό που λέει το service..
Εχεις πρόσβαση στο μηχάνημα?
Αν ναι, γδύσε τα πάντα απο πάνω (SATA, PATA, FDD, CPU, RAM, VGA) άσε μόνο τα ρεύματα πάνω.
Bootαρε να δείς αν σου δίνει κάποιο error beep.*
Αν ναι, στην συνέχεια βάζεις πάνω CPU και VGA.
Μετά 1 dimm Ram. Αν έχεις κάποιο άλλο dimm να δοκιμάσεις θα ήταν καλό.

Το πιο πιθανό είναι να κουνήθηκε κάτι.
Δεν καίγονται έτσι τα BIOS :lol:
Επίσης έκανες σίγουρα ένα λάθος που συνδεσες το DVD μαζί με τον δίσκο. Υπενθυμίζω ότι ο δίσκος είναι είτε ATA100 είτε ATA133 ενώ το DVD/CD είναι ATA66. Και το έβαλες και μάστερ..

Κάνε αυτό που σου είπα να δείς που θα κολλήσει.
PS. Βάλε πάστα στην CPU.
*Μπορεί να μην δώσει απαραίτητα beep.. Νομίζω ότι οι MSI με τα Award BIOS δεν έδιναν.. Παρόλα αυτά μην το παραλείψεις αυτό το βήμα.
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 08 Οκτ 2008 01:38

Το μόνο που συνέβαινε και μόνο όταν έβαζα ξανά τον disc, ήταν να ακούγεται κάθε 7-8 δευτερόλεπτα ένα click από τον disc.
afto dixnei oti o diskos exei hardware prob ..... opote nop apo ious alla isxhh to na eixe prob o sklhros ....
h mnhmh exei poles pithanotites na xtypise kai para polous logous na to pathei ... poly pithano afto pou leei o id ..... alla nop apo "λάθος σύνδεση".
opos epishs apokliete to bios reset apo "λάθος σύνδεση". :p
Τα αποσύνδεσα όλα, ακόμη και την μπαταρία, αλλά τίποτα.
aftos einai o logos pou to bios midenistike .... kai oxi
σβήστηκε το bios
symperesma:
id12586 έγραψε:Χαζό είναι αυτό που λέει το service..
++

chriskag

Δημοσίευση από chriskag » 08 Οκτ 2008 15:55

Σας ευχαριστώ βρε παιδιά.

Δυστυχώς δεν έχω πρόσβαση στον υπολογιστή του.
Θα ξαναπάω στο μαγαζί να του ζητήσω εγγράφως το τι συνέβη και βλέπω πάλι.

Καλησπέρα και στα Γιάννενα. Παγουράς και εγώ, αλλά έχω μια τετραετία στην Ζάκυνθο.
(χωρίς να θέλω να προσβάλλω τους υπόλοιπους, είναι κακή η ξενιτιά και ισχύει το ρητό : "βρήκε ο γύφτος τη γενιά του και αναγάλλιασε η καρδιά του").

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 09 Οκτ 2008 01:08

kalhspera apo giannena lipon patrida ;)
elpizo na vgaleis akrh ....
tin patises klasika kanontas to kalo ;)

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 09 Οκτ 2008 14:49

Ότι πεί η εγγύηση και το επίσημο service.

Το χαλάσατε μάλλον.

Τα υπόλοιπα είναι περιτά

chriskag

Δημοσίευση από chriskag » 10 Οκτ 2008 00:04

Το επίσημο service δεν λέει τίποτα. Ο τεχνικός που το έφτιαξε είναι εξαφανισμένος από προχθές. Οι άλλοι δύο τεχνικοί του ίδιου μαγαζιού και άλλοι τρεις διαφορετικών μαγαζιών λένε ότι είναι αδύνατο να καεί κάτι, ακόμα και λάθος σύνδεση να έγινε (που δεν έγινε).
Τέλος πάντων, ευχαριστώ βρε παιδιά. Θα δω τι θα κάνω μόλις βρω το "παλικάρι" που το έφτιαξε.

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 10 Οκτ 2008 00:10

+να το βρείς το παλικάρι τίποτα δε θα κάνεις. Απο το μαγαζί πρεπει να απαιτήσεις να σου κάνουν φύλλο τερχνικού ελέγχου απο τον επίσημο κατασκευαστή / προμηθευτή. Πχ infoquest κλπ.

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 10 Οκτ 2008 09:36

κοίταξε , δές τα γεγονότα απο την αρχή

1) είχαμε έναν υπολογιστή που δούλευε
2) άνοιξες τον υπολογιστή για να βάλεις έναν δίσκο
3) ο υπολογιστής σταμάτησε να δουλεύει
4) δέν μπόρεσες να τον επαναφέρεις σε λειτουργία

Για το άν μπορεί να καεί κάτι με λάθος σύνδεση θα σου πώ , ότι μπορεί να καεί κάτι ακόμα και μόνο που το ακουμπάς (απο στατικό ηλεκτρισμό)

εμένα μου έτυχε σε υπολογιστή πελάτη με το που συνδέσαμε ένα USB modem να καεί ο USB controler του M/B.

Οταν ασχολείσαι με τους υπολογιστές μπορεί να συμβούν αυτά , όπως μπορεί να συμβεί να πάει κάποιος έναν υπολογιστή για επισκευή και να προσπαθήσουν να τον εκμεταλλευτούν.

Το θέμα είναι οτι αφού ο υπολογιστής χάλασε στα χέρια σου όποιος και άν ήταν ο λόγος που το προκάλεσε είσαι υπεύθυνος.
Εικόνα

chriskag

Δημοσίευση από chriskag » 10 Οκτ 2008 13:45

Ευχαριστώ πολύ hik-hok

Υπάρχουν τρεις όμως διαφορές σε αυτά που λες.

Η πρώτη είναι ότι γνωρίζω για τον στατικό ηλεκτρισμό, όπως και πιο πάνω αναφέρω και αποφορτίστικα από το καλοριφέρ που υπάρχει στο γραφείο του.

Η δεύτερη είναι ότι ο "φίλος" μου πέταξε τον σκληρό δίσκο και πήγε το pc στο κατάστημα, αντί να μου δώσει το pc και τον σκληρό για να τα πάω εγώ στο κατάστημα, όπως του είπα την ημέρα εκείνη.

Η τρίτη είναι ότι όταν προϋπάρχει πρόβλημα, δεν ξέρεις πότε θα εμφανιστεί.

Για ποιόν λόγο θέλησε τώρα να βάλει έναν σκληρό του 2003 σε ένα μηχάνημα πιο πρόσφατο και δεν το προσπάθησε νωρίτερα.
Για ποιόν λόγο δεν μου τα έδωσε εμένα, αλλά πήγε μόνος του στο μαγαζί.
Για ποιόν λόγο εξαφάνισε τον σκληρό δίσκο, ενώ του είπα ότι θα τον πήγαινα στο μαγαζί μαζί με το pc.

Στο δικό σου παράδειγμα, προφανώς το modem ήταν καινούριο και όχι του 2003.
Όταν έχεις μαγαζί, οφείλεις να έχεις και εργαλεία ώστε να ελέγξεις τα διάφορα κομμάτια πριν τα χρησιμοποιήσεις. Εγώ δεν ασχολούμαι επαγγελματικά ούτε έχω την δυνατότητα να ελέγξω αν κάτι είναι καμένο ούτε πληρώνομαι για μια εξυπηρέτηση.

Άλλο να δουλεύεις σε καφετέρια και να βάλεις αλάτι αντί για ζάχαρη και άλλο να σου φέρει ο άλλος τα υλικά και να σου δώσει αλάτι αντί για ζάχαρη. Υποτίθεται ότι σου δίνει ζάχαρη, δεν την δοκιμάζεις κιόλας.
Εξάλλου αν δεν ήταν σίγουρος, ας μου έλεγε ότι δεν ξέρει αν λειτουργεί ο σκληρός.

Σε ευχαριστώ πάντως για την άποψή σου και ας αναφέρεται σε διαφορετικές συνθήκες.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης