Αιμοδοσια! Μυθοι και πραγματικοτητες

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 08 Οκτ 2008 16:45

Υ.Γ3 O καθενας εχει δικαιωμα να κανει οτι θελει στον ευατο του οποτε η κριτικη των αλλων να λοιπει :D
Kanenas den exei dikaioma na kanei oti thelei me ton euato tou se themata zois kai thanatou. Allios tha epitrepontan ta narkotika, i autoktonia kai i euthanasia.

An pas na vlapseis ton euato sou, i prostateuomena meloi sou epemvenei i astinomia.

Telos, an o giatros apaitei aima kai oxi kati enallaktiko, tha exei to logo tou. Einai thema tou giatrou na zitisei oti einai aparaitito. An paei kati strava o giatros exei tin euthini, giati autos xerei kalitera os epistimonas.

Egw echo kanei egxeiriseis sto exwteriko. Kanonika me aima ginontai. Apla kapote eicha dipla mou enan gero-nazi pou elege oti den ithele na tou valun aima apo kapoion 'arapi' (opos elege) kai pigene kai edine gia mines aima pou tou to apothikeuan mexri na exoun arketo 'diko tou aima' na tou kanun egxirisi.

Sxetika me tous kindinous, ta panta sti zoi exun kapoio vathmo epikindinotitas. Etsi px o kapnisteis diatrexei askopous kindinus xoris na prosferei opos o aimodotis.

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 08 Οκτ 2008 16:47

WNAT έγραψε:βασικα βρηκα μερικα link επισημα και μη τα οποια δειχνουν οτι δεν ειναι τοσο ασφαλες οσο λεει το αρθρο του bikenet.gr

μη επισημα

http://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_w_a ... 007_174504
http://www.agelioforos.gr/archive/artic ... 08&page=10

επισημα
http://sup.kathimerini.gr/xtra/media/fi ... /aids1.pdf
http://data.unaids.org/pub/Manual/2005/ ... ual_en.pdf
http://www.who.int/bloodproducts/qualit ... system.pdf
http://www.keel.org.gr/keelpno/2008/hom ... _dr_rf.pdf
http://www.focusanthro.org/essays/best--03-04.html

Υ.Γ Πληροφοριακα τα βαζω μην πλακωσετε ολοι και μου λετε διαφορα :hammer:
Που κολλάνε τα έγγραφα για HIV με την αιμοδοσία???

Δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό σου...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 08 Οκτ 2008 16:52

όταν είναι να γίνει εγχείρηση, ζητάνε φιάλες αίμα, για 2 λόγους:

* για την περίπτωση που χρειαστεί κατά τη διάρκεια της εγχείρησης (ένα αγγείο μπορεί να σπάσει και στο φτέρνισμα, πόσο μάλλον όταν κόβεις κάτι)

*Για να υπάρχει απόθεμα.

Το αίμα που θα πας να δώσεις, δεν θα πάει απ'ευθείας στον ασθενή για τον οποίον πας. Απλά δίνεις, για να αναπληρώσεις φιάλες που πιθανόν να χρησιμοποιηθούν για τη δική του περίπτωση.

Η αλήθεια είναι ότι έχω δώσει μόλις μία φορά αίμα, όταν ήταν να κάνει εγχείρηση ένα συγγενής ενός καλού φίλου. Απ'όσο μου έχουν πει οι γιατροί, κακώς δε δίνω αίμα, γιατί μπορώ να δίνω 4-5 φορές το χρόνο, με βάση τον αιματοκρίτη μου. Ελπίζω φέτος να βρω χρόνο και διάθεση να ξεκινήσω να δίνω αίμα

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 08 Οκτ 2008 16:52

Όσο για τις "Eναλλακτικές πρακτικές αντί της μετάγγισης αίματος".
Δεν μπορούν να εφαρμοστούν σε όλες τις περιπτώσεις.
Σε λίγο θα κατηγορούμε τους γιατρούς που θέλουν αίμα για να κάνουν χειρουργεία!

edit: Σωστός ο deninho
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
PixelDog

Δημοσίευση από PixelDog » 08 Οκτ 2008 17:04

GeoStuff έγραψε:
Που κολλάνε τα έγγραφα για HIV με την αιμοδοσία???

Δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό σου...
εχουν στατιστικα τα οποια δειχνουν οτι η μολυνση απο αυτο το ιο προερχονται και απο μεταγγισεις

id εχει δικιο αλλα οπου μπορουν πρεπει να χρησιμοποιουνται

deninho στην πρωτη περιπτωση μπορουν να χρησιμποποιθουν Eναλλακτικές πρακτικές

δεν λεω να δωσετε ή να μην δωσετε αιμα πληροφοριακα τα λεω ολα για καποιο που το ψαχνει η γνωση ειναι δυναμη

billt δε το λεω εγω αλλα τα Αρχεία Ελληνικής Ιατρικής

mednet.gr έγραψε:Ο ασθενής έχει το δικαίωμα να συγκατατεθεί ή να αρνηθεί κάθε διαγνωστική ή θεραπευτική πράξη που πρόκειται να διενεργηθεί σ’ αυτόν. Σε περίπτωση που ο ίδιος έχει μερική ή ολική διανοητική ανικανότητα, τότε το δικαίωμα αυτό το ασκεί το άτομο το οποίο έχει κατά νόμο την επιμέλειά του.
I Hate My Notepad

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 08 Οκτ 2008 18:34

Garakatsamol έγραψε:
bilt έγραψε: pou gia opoiondipote logo (thriskeftiko, pepithiseos, ..) den dexontai metaggiseis kai thetun se kindino ti diki tous zwi kai allon
Δηλαδή υπάρχουν γιατροί που μπορούν να αρνηθούν να σου κάνουν μετάγγιση για τέτοιους λόγους? :o :o
ο ασθενης αποφασιζει αν εχει τις αισθησεις του αν θα δεχθει μια ιατρικη πραξη η οχι
αν ο ασθενης δεν θελει χορηγηση μιας ουσιας για δικους του λογους ο γιατρος ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να το δεχθει

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 08 Οκτ 2008 18:46

Το να δώσεις αίμα δεν έχει ΚΑΝΕΝΑΝ κίνδυνο.

Το να λάβεις βέβαια αίμα σε περίπτωση ανάγκης εμπεριέχει κινδύνους όπως το γνωστό "παράθυρο" της μόλυνσης του HIV.
Το χειρότερο ήταν αυτό που έγινε πρίν 2-3 χρόνια και είχε μολυνθεί ένα 16χρονο κορίτσι (για όσους θυμούνται το περιστατικό απο τις ειδήσεις).

Εκεί και για λόγους κόστους κάνανε την εξής φοβερή πατέντα. Δεν ελέγχανε κάθε φιάλη για την ύπαρξη των πρωτεινών που φανερώνουν την ύπαρξη του HIV αλλά ανακατεύανε 4 φιάλες μαζί (το δείγμα της κάθε φιάλης για να ακριβολογούμε) και στην συνέχεια ελέγχανε αυτό το μίγμα για την ύπαρξη HIV. Εάν βρίσκανε αντισώματα τότε πιάνανε ξεχωριστά την κάθε μία φιάλη και την ελέγχανε. Ετσι όμως πέσανε στην περίπτωση όπου
η ύπαρξη των πρωτεινών σε μία φιάλη (εκ των τεσσάρων) ήταν πολύ χαμηλή και αραιώθηκε ακόμα περισότερο όταν ανακατεύτηκε το αίμα με τις υπόλοιπες 3. Ετσι έπεσε κάτω απο τα ανιχνεύσιμα επίπεδα και το αίμα θεωρήθηκε ασφαλής.
Αποτέλεσμα κόλλησε το κοριτσάκι .

Για να μην πούμε για τις ηπατίτιδες.
Ομως προκειμένου να πεθάνεις καλύτερα να το ρισκάρεις τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 08 Οκτ 2008 21:08

deninho έγραψε:Η αλήθεια είναι ότι έχω δώσει μόλις μία φορά αίμα, όταν ήταν να κάνει εγχείρηση ένα συγγενής ενός καλού φίλου. Απ'όσο μου έχουν πει οι γιατροί, κακώς δε δίνω αίμα, γιατί μπορώ να δίνω 4-5 φορές το χρόνο, με βάση τον αιματοκρίτη μου. Ελπίζω φέτος να βρω χρόνο και διάθεση να ξεκινήσω να δίνω αίμα
Κι εγώ κάπως έτσι ξεκίνησα το όμορφο αυτό ταξίδι @deninho, πριν από Χ χρόνια. Θυμάμαι, μου είχαν πει τότε, ότι λόγω πολύ καλού αιματοκρίτη ήμουν κλασσικά 'αρμέξιμος :D'. Τώρα απλά περιμένω πότε θα κάνει ο Αγ.Νικόλαος αιμοληψία στην πλατεία Δαβάκη, στη γειτονιά μου, 1~2φορές τον χρόνο, για να πάω.
Πάντως, από τα περισσότερα συνεργεία (όπου έχω πάει) μου έχουν πει για ΜΙΑ με ΔΥΟ (το πολύ) φορές τον χρόνο. Θεωρητικά -λένε- μπορείς και περισσότερες, αλλά είναι μάταιος κόπος, καθώς είναι ακόμα 'αραιό' για τους σκοπούς που το χρειάζονται.
Επειδή περπατώ πολύ, καθημερινά, ΚΙΝΔΥΝΕΥΩ περισσότερο από αναίσθητους-μ#λ#κες οδηγούς -κάθε μέσου-, παρά από κίνδυνους σε αιμοδοσία. Έτσι, όποτε η εκκλησία στη γειτονιά διοργανώνει τέτοιο πάρτυ, μου τηλεφωνούν κιόλας, και ΦΥΣΙΚΑ δεν χάνω την ευκαιρία για γλέντι. ...Κι ο χαβαλές provided!!! :hammer: :hammer: :D :D :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες