Αυτοπεριορίστηκα στα XP μου

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
pontikalos

Δημοσίευση από pontikalos » 09 Οκτ 2008 16:00

Καλησπέρα. Πείραξα την ομάδα χρηστών του χρήστη Pontikalos που χρησιμοποιώ για να μπαίνω στο Pc μου (TOSHIBA L20 laptop Με Windows XP home edition SP3). Εν τω μεταξύ μάλλον πείραξα και το password του administrator και δεν ξέρω τι να κάνω. Καμια ιδέα;

Λεπτομέρειες(σε περίπτωση που δεν καταλάβατε ακριβώς ποιο είναι το πρόβλημα διαβάστε)
έκανα run control userpasswords2 enter και στο παράθυρο που εμφανίστηκε (διαχείρισης χρηστών) σε κάποια καρτέλα που ανάμεσα σε άλλα έχει και και τις ομάδες χρηστών, πήγα και πείραξα την ομάδα του δικού μου λογαριασμού (pontikalos). Το περίεργο έιναι ότι πριν την πειράξω δεν ήμουν στην ομάδα administrators αλλά debuggers (κάτι τέτοιο). Το πείραξα λοιπόν, το έκανα administrator και μετά (πριν κάνω ο,τιδήποτε άλλο) σκέφτηκα μήπως και δεν έκανα καλά και το ξαναέκανα debugger όπου και ανήκε από πριν. Στην επανεκκίνηση που έκανα, μου εμφανίζει την οθόνη εισαγωγής αλλά χωρίς κανένα εικονίδιο χρήστη (πριν είχε μόνο ένα αλλά πειραξα κι αλλα πραγματα στο παράθυρο διαχείρισης χρηστών και να το αποτέλεσμα). Εκεί πατάω ctrl-alt-del εμφανίζεται το παράθυρο που βάζεις username και password. Βάζω μεν το pontikalos και μπαίνω. Όμως όταν πάω στον πινακα ελεγχου-λογαριασμοί χρηστων, βλέπω ότι είμαι σαν guest μια και δε μ'άφήνει πολλές επιλογές (πχ αλλάγή του τύπου χρήστη).΄

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ???

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 09 Οκτ 2008 17:20

Να μπεις με τον κοδικο του administrator, και να αλάξεις τον τυπο του λογασριασμου σου σε admin απο user.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 09 Οκτ 2008 18:27

Sorry Για το off topic.
Δεν αντεξα!
να τελειωνης ??
:lol:
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
PixelDog

Δημοσίευση από PixelDog » 09 Οκτ 2008 18:48

τελειωνη = τελειώνει(ς)
εκτος αν θες να πεις η τελειωνη :D
I Hate My Notepad

pontikalos

Δημοσίευση από pontikalos » 10 Οκτ 2008 14:50

Πως κάνουνε ρε παιδιά επαναφορά του συστήματος σε προηγούμενη ημερομηνία; και τι ακριβώς κάνει;
Πάντως, βρήκα την εξής λύση. Καταρχάς προσπαθούσα να μπω με τον administrator αλλά δε μ'άφηνε (έλεγε δεν γίνεται λόγω "κάποιου" περιορισμού) παρόλο που δεν είχα πειράξει το Password του. Εν τέλει, ένας φίλος μου έκανε το εξής. Boot-αρε το pc από ένα cd που έχει και το οποίο σβήνει τον κωδικό όποιου λογαριασμού θέλεις εσύ και τον κάνει 12345. Έτσι μπήκαμε με τον admin και έκανα και το δικό μου λογαριασμό admin και όλα καλά. Το εν λόγω cd έγραφε απ'έξω erase password αλλά δε ξέρω αν είναι και το όνομα του σχετικού λογισμικού.
Αυτά. Πάντως σας ευχαριστώ όλους για την προθυμία που δείξατε. Θα τα ξαναπούμε σύντομα...(άσχετος γαρ)

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 10 Οκτ 2008 21:33

pontikalos έγραψε:Πως κάνουνε ρε παιδιά επαναφορά του συστήματος σε προηγούμενη ημερομηνία; και τι ακριβώς κάνει;
Εναρξη/Ολα τα προγραμματα/Βοηθηματα/Εργαλεια συστηματος/Επαναφορα Συστηματος και διαβασε τι ακριβως κανει

με απλα λογια επαναφερει το συστημα πριν την βλακεια !!
αρκει να ειναι ενεργοποιημενη η υπηρεσια αυτη !!!

pontikalos

Δημοσίευση από pontikalos » 11 Οκτ 2008 11:11

thanx bro

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες