Η Google αφαιρει καθε λιγο το site

Η μηχανή αναζήτησης Google.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

mf_iii

Δημοσίευση από mf_iii » 25 Οκτ 2008 06:32

Το ξερω οτι ειναι ημερων το site και δε λεω να γινει σωτα indexed απο τις πρωτες μερες αλλα τις πρωτες 4 μερες εβγαινε σε πολυ καλη θεση για λεξεις οπως "σειρες" κτλ... γιαυτο αναρωτιεμαι τι εγινε... γιατι να εξαφανιστει τελειως... Δεν μου το εχει ξανακανει αυτο με αλλο site. Να μην εμφανιζοταν απο την αρχη να πω ναι.... αλλα τωρα εμφανιζεται μονο με το "seires.gr" και χανω κοσμο καθημερινα... εμπαινε πολυς κοσμος τις 4 αυτες μερες (που ηταν και οι πρωτες) φανταστειτε ποσο χανω τωρα!

Εχω κανει τα βασικα seo βηματα κτλ λογω του οτι ασχολουμαι κιολας...

Αντε να δουμε... μου εχει σπασει τα νευρα μονο direct visits εχω

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 25 Οκτ 2008 09:41

mf_iii έγραψε:Οχι.. δεν καταλαβες με κανενα keyword δεν βγαινει.. Μονο με το seires.gr
Δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα!
Το seires.gr έχει pr = 0
με ένα γενικό keyword όπως "σειρές" είναι λογικό να "χάνεται" στο βάθος των αποτελεσμάτων...
Όταν κάνεις πιο εξειδικευμένη αναζήτηση, το βρίσκεις τελευταίο αποτέλεσμα στην Πρώτη σελίδα:
http://www.google.gr/search?hl=el&clien ... E%B7&meta=

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 25 Οκτ 2008 13:31

mf_iii έγραψε:Το ξερω οτι ειναι ημερων το site και δε λεω να γινει σωτα indexed απο τις πρωτες μερες αλλα τις πρωτες 4 μερες εβγαινε σε πολυ καλη θεση για λεξεις οπως "σειρες" κτλ... γιαυτο αναρωτιεμαι τι εγινε... γιατι να εξαφανιστει τελειως... Δεν μου το εχει ξανακανει αυτο με αλλο site. Να μην εμφανιζοταν απο την αρχη να πω ναι.... αλλα τωρα εμφανιζεται μονο με το "seires.gr" και χανω κοσμο καθημερινα... εμπαινε πολυς κοσμος τις 4 αυτες μερες (που ηταν και οι πρωτες) φανταστειτε ποσο χανω τωρα!

Εχω κανει τα βασικα seo βηματα κτλ λογω του οτι ασχολουμαι κιολας...

Αντε να δουμε... μου εχει σπασει τα νευρα μονο direct visits εχω

Μηπως εκανες επιθετικη προωθηση του σαιτ ενω ηταν μονο λιγων ημερων?Ο γκουγκλις δεν τα παει αυτα.Αλλα ασφαλη συμπερασματα για ενα σαιτ μπορεις να βγαλεις το λιγοτερο 3 μηνες απο την μερα που μπηκε στης μηχανες.Αφου ασχολεισαι με το σεο δεν θα πρεπει να εισαι βιαστικος....

mf_iii

Δημοσίευση από mf_iii » 25 Οκτ 2008 17:40

Τι εννοεις επιθετικη? Σε πολλα μερη? Το εβαλα σε forums και σε καποια directories... Αλλα και παλι αν ηταν αυτο δεν θα το ειχαν αφαιρεσει τελειως?

Αυτο που λεει ο korgr απο τη μια εχει δικιο αλλα απο την αλλη που χτυπιεμαι ειναι οτι τις 4 πρωτες μερες για τη λεξη "σειρες" εβγαινε 2η σελιδα πανω πανω!!!

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 25 Οκτ 2008 19:53

Ναι αυτό εννοεί επιθετική. να το βάλεις παντού (όπου μπορείς) μέσα σε 2-5 ημέρες. Και δεν το διαγράφει από την λίστα του, απλά το 'τιμωρεί' στις πίσω σελίδες του. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι υπομονή. Σε ένα με δύο μήνες θα το τσεκάρει και πάλι, κι αν δε συνεχίζεις με τον ίδιο ρυθμό θα στο επαναφέρει. Συνέχισε να το προωθείς, αλλά με λίγα και ποιοτικά link από εδώ και πέρα. ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

mf_iii

Δημοσίευση από mf_iii » 25 Οκτ 2008 20:19

Βλακια αυτο! Θα πρεπει δηλαδη να σκεφτεσαι και που το βαζεις... και να το βαζεις πχ σε 2 directories τη μερα αντι σε ολα μαζι που εχεις βρει...

Να το βαζω με το πασο που δηλαδη επειδη γουσταρει ετσι η google! Ουστ!

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 25 Οκτ 2008 20:45

mf_iii έγραψε: Να το βαζω με το πασο που δηλαδη επειδη γουσταρει ετσι η google! Ουστ!

LoL...Η google βαράει το ντέφι και οι webmasters χορεύουν αφου δεν μπορούν να κάνουν και αλλιώς:P

Θα συμφωνήσω με τον cordis όσο γίνεται περισσότερα ποιοτικά links και white hat seo τεχνικές για αρχή και μετά απο λίγους μήνες βλέπεις ξανά...

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 25 Οκτ 2008 20:47

mf_iii έγραψε:Να το βαζω με το πασο που δηλαδη επειδη γουσταρει ετσι η google! Ουστ!
μα αν δε σε ενδιέφερε το placement στο google δε θα συζητούσαμε τώρα. ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

mf_iii

Δημοσίευση από mf_iii » 25 Οκτ 2008 21:12

Παντα white hat seo... Το ποιοτικα links ειναι αντικειμενικο. Με αρκετη επισκεψιμοτητα, PR και καλοστημενα εννοειτε?

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 26 Οκτ 2008 00:46

υποκειμενικό ήθελες μάλλον να πεις.

καλό placement σε λέξεις κλειδιά του τομέα τους.
καλό pr.
καλή ανανέωση.
χωρίς πολλά links προς τα έξω.
είναι μερικά από τα χαρακτηριστικά τους κατά την γνώμη μου
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 26 Οκτ 2008 02:02

Αυτά που αναφέρει ο αγαπητός admin τα θεωρώ σωστά απλά θα διαφωνήσω μαζί του στα links προς τα έξω...Δεν χρειάζεται να μην είναι πολλά.Απλά τα links προς τα έξω θα πρέπει να είναι ποιοτικά προς "εμπιστα" sites ή sites με σχετικό θέμα με το δικό σου και όχι spam sites .Σκέψου πως τα links προς τα έξω δείχνουν σε ποια κατηγορία ανήκεις...Αν έχεις links προς χαμηλής ποιότητας sites αναπόφευκτα θα θεωρηθεί και το δικό σου το ίδιο...Επίσης τα links προς τα έξω θεωρούνται σημαντικά γιατί εσύ αποφασίζεις προς ποια siteς θα βάλεις links στην σελίδα σου ενώ για τα inbound links δεν μπορείς να αποφασίζεις καθαρά εσύ από που θα πάρεις links...Υπάρχουν βέβαια και πολλές ακόμα τεχνικές

thanks kai sorry για το κατεβατό:P

mf_iii

Δημοσίευση από mf_iii » 27 Οκτ 2008 04:57

Geobak έγραψε:.Σκέψου πως τα links προς τα έξω δείχνουν σε ποια κατηγορία ανήκεις...Αν έχεις links προς χαμηλής ποιότητας sites αναπόφευκτα θα θεωρηθεί και το δικό σου το ίδιο...
Αυτο δεν το ηξερα... Δηλαδη αμα βαλεις πολλα υψηλης ποιοτητας ανεβαινεις στα ματια του? :P

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 27 Οκτ 2008 10:27

Απλά προσθέτει έναν άλλο "αέρα" στην γενική εικόνα του site σου :P

Αρκεί βέβαια να μην είναι τα περιεχόμενα -θέματα άσχετα μεταξύ τους :D

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 27 Οκτ 2008 12:09

Μην μπερδευομαστε το να μην φευγουν λινκ απο το σαιτ σου πηγαινοντας σε κακιες γειτονιες δεν σημαινει το οτι εαν βαλεις λινκ να πηγαινουν σε καλες γειτονιες θα σε ευνοησει αυτο καθαυτο....

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 27 Οκτ 2008 13:12

Δεν διαφωνώ..Το σημαντικότερο είναι να μην έχει links προς spam-low quality sites ή τουλάχιστον τα links αυτά να είναι λιγότερα από τα καλύτερης ποιότητας links προς τα έξω...Δεν σημαίνει οτι με υψηλής ποιότητας links προς τα έξω θα ανέβεις πιο γρήγορα κτλ αλλά με χαμηλής ποιότητός links προς τα έξω σίγουρα θα επηρεαστεί η κατάταξη του site σου αρνητικά...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες