Πληρωμές με πιστωτική κάρτα στη σελίδα μας πως και τι ;

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
feean

Δημοσίευση από feean » 10 Οκτ 2008 22:17

Γεια σας παιδιά,

έχω γνώσεις html css php και mysql και έχω κάνει μερικές σελίδες μαιαίνω συνέχεια όμως ένας γνωστός μου ζήτησε να κάνει ένα e-shop και οι πελάτες να μπορούν να παράγγελουν και να πληρώνουν με πιστωτική κάρτα .

'Οπως καταλαβαίνετε δεν έχω ξανακάνει κάτι τέτοιο αν και το να φτιάξω ένα περιβάλλον ηλεκ. μαγαζιού το θεωρώ δυνατόν, με απασχολεί το θέμα των πληρωμών μέ πιστ. κάρτες .

Πως υλοποιούμε κάτι τέτοιο ;

Βλέπω με ένα γρήγορο ψάξιμο πως υπάρχουν μέρη κώδικα -αν κατάλαβα καλά- που τα ενσωματώνουμε στη σελίδα μας και συνήθως, αυτά μας τα παρέχουν οι ελληνικές τράπεζες . Δεν έχω ιδέα από αυτό το θέμα , μήπως μπορείτε να μου εξηγήσετε τι κάνουμε και πως ;

Μια από τις πιο μεγάλες απορίες που έχω είναι αν για παράδειγμα είναι φτιαγμένη σε Php mysql τότε οι τράπεζες σε τι γλώσσα προγραματισμού δείνουν τον κώδικα τους ;

Γενικά πωςσκεφτόμαστε για να υλοποιήσουμε πληρωμές με πστ. κάρτα ;

Δεν σας κρύβω πως με φοβίζει λίγο το όλο θέμα , τα φώτα σας παρακαλώ ;)

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 11 Οκτ 2008 18:00

Πολλές φορές η τράπεζα σου δίνει μια φόρμα που στην ουσία που κάνει post σε ΔΙΚΗ της secure σελίδα περνώντας απλώς ένα "κωδικό πελάτη" (έναν κωδικό μοναδικό για σένα που στον δίνει η τράπεζα).
Είχα κάνει παλιότερα αυτό:
http://www.valentine.gr/order.cfm?productID=203&order=1
Πάτα στο κόκκινο help icon και διάβασε τις οδηγίες που γράφει εκεί ο ιδιοκτήτης του webshop.
Η φόρμα δεν ξεπερνούσε τις 10-15 γραμμές και σου την δίνουν έτοιμη από την τράπεζα, copy paste την κάνεις ακολουθώντας κάποιες απλές οδηγίες που συνήθως σου παρέχουν.

Δες και εδώ:
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=31772

feean

Δημοσίευση από feean » 12 Οκτ 2008 02:24

ευχαριστώ πολύ :pint:

αυτά τα τμήματα κώδικα υπό μορφή φόρμας που παρέχουν οι τράπεζες είναι ελεύθερα διαθέσιμα ; αν πάω αύριο σε μία τράπεζα και τους πω πως θέλω να φτιάξω ηλε. κατάστημα με δυνατότητα πληρωμών με πιστ. κάρτα, τότε θα μου δώσουν το τμήμα κώδικα ;

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 12 Οκτ 2008 14:23

Στη περίπτωση που σου αναφέρω είχε μιλήσει ο πελάτης με την τράπεζα και έπειτα έδωσε τον αριθμό τηλεφώνου μου όπου μου πήρε κάποιος υπεύθυνος της τράπεζας και αφού συνενοηθήκαμε μου έστειλε με email την φόρμα + ένα doc οδηγίες.
Εγώ θα σου πρότεινα να ψάξεις πρώτα να βρεις με ποιά τράπεζα θα συνεργαστείτε, έπειτα να πάρεις ένα τηλέφωνο να τους πεις τι ακριβώς σε ενδιαφέρει να κάνεις, ώστε να καταφέρεις να μιλήσεις με του προγραμματιστές. Γιατί αν πας σε μια τράπεζα έτσι χύμα και πεις π.χ. στους ταμίες, θέλω να προσθέσω δυνατότητα αγορών μέσω πιστωτικής στο web site μου δεν ξέρω αν θα μπορούν να σε κατατοπίσουν.
Κάνε μερικά τηλεφωνήματα καλού κακού πρώτα, κλείσε ραντεβού, ρώρα και τι χαρτιά - στοχεία πιθανών να χρειαστούν και έπειτα πήγαινε.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες