Αν δεν στηρίξεις το σπίτι σου, θα πέσει και θα σε πλακώσει

Ερωτήσεις για προβλήματα και προτάσεις σχετικές με την σελίδα του freestuff.gr.
Παρακαλώ μη βάζετε εδώ γενικές ερωτήσεις που δεν αφορούν την σελίδα μας.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 15 Οκτ 2008 01:13

dimsis έγραψε:...Πιστεύω πως το forum θα γλίτωνε αρκετές σαβούροερωτήσεις (αναφέρομαι στις άσχετες με IT ερωτήσεις) που απαντιούνται εύκολα και γρηγορότερα με ένα απλούστατο search στο ίδιο το freestuff, στο google ή σε άλλη μηχανή αναζήτησης ή εγκυκλοπαιδικό site και προσωπικά θα προτιμούσα περισσότερες τεχνολογικές ερωτήσεις και λιγότερες μη τεχνολογικές.
++ kai ksana ++

ki ego poles fores ekei pou exo oreksh na apantiso se oti vlepo kai ksero ....
kourazome me to pou vlepo kapoies apories (pou den thelo oute paradigma na fero)
gia mena kalo tha einai na ROTAME OTAN DEN VRISKOYME kati ....
KAI APOFASIZOYME oti den vriskoume ... AFOY PSAKSOUME

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 15 Οκτ 2008 11:14

dimsis έγραψε:...Πιστεύω πως το forum θα γλίτωνε αρκετές σαβούροερωτήσεις (αναφέρομαι στις άσχετες με IT ερωτήσεις) που απαντιούνται εύκολα και γρηγορότερα με ένα απλούστατο search στο ίδιο το freestuff, στο google ή σε άλλη μηχανή αναζήτησης ή εγκυκλοπαιδικό site και προσωπικά θα προτιμούσα περισσότερες τεχνολογικές ερωτήσεις και λιγότερες μη τεχνολογικές.
Alice_Cooper έγραψε:++ kai ksana ++
ki ego poles fores ekei pou exo oreksh na apantiso se oti vlepo kai ksero ....
kourazome me to pou vlepo kapoies apories (pou den thelo oute paradigma na fero)
gia mena kalo tha einai na ROTAME OTAN DEN VRISKOYME kati ....
KAI APOFASIZOYME oti den vriskoume ... AFOY PSAKSOUME
Παιδιά, Καλή σας μέρα
Συμφωνώ κι εγώ μαζί σας κι επαυξάνω:++++++++++++++++ :D :D
Ωστόσο, αν οι (περισσότεροι) καινούργιοι-περιστασιακοί κάθε φορά ακολουθούν αυτό το βιολί, μπορούμε εμείς από τη θέση μας να κάνουμε κάτι;
(Μια καλή ιδέα θα ήταν ένα μαστίγωμα :hammer: :hammer: :D :D :D :D ) αλλά μάλλον θα υπήρχε πρόβλημα στην υλοποίηση :D :D .
Αυτό που θέλω να πω είναι, ότι έχοντας αυτή την κατάσταση ως δεδομένο, μπορούμε να κάνουμε κάτι, είτε γι'αυτή την ίδια, είτε για κάτι άλλο-ο,τιδήποτε;
Πάντως ΧΙΛΙΑ Ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σας :P
Νά'σαστε ΟΛΟΙ καλά :pint: :pint: :pint: :pint: :pint: :pint:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 15 Οκτ 2008 16:21

το phpBB έχει ένα πρόβλημα με την αναζήτηση. Ίσως να μπορούσε να λυθεί κάπως, αλλά δεν έχω ιδέα πως. Ακόμη και "κατηγοριοποίηση" θεμάτων σε μία σελίδα θα μπορούσε να γίνει.

Δηλαδή, φτιάχνετε ένα Post

'Όλα για τις Φόρμες επικοινωνίας, contact form' με ένα full κείμενο με όλες τις διαθέσιμες λέξεις που θα μπορούσε να ψάξει κάποιος για αυτό και να έχει μέσα όλα τα θέματα που έχουμε συζητήσει για φόρμες επικοινωνίας.

Άβαταρ μέλους
PixelDog

Δημοσίευση από PixelDog » 15 Οκτ 2008 16:25

Basilakisweb έγραψε:το phpBB έχει ένα πρόβλημα με την αναζήτηση. Ίσως να μπορούσε να λυθεί κάπως, αλλά δεν έχω ιδέα πως. Ακόμη και "κατηγοριοποίηση" θεμάτων σε μία σελίδα θα μπορούσε να γίνει.

'Όλα για τις Φόρμες επικοινωνίας, contact form' με ένα full κείμενο με όλες τις διαθέσιμες λέξεις που θα μπορούσε να ψάξει κάποιος για αυτό και να έχει μέσα όλα τα θέματα που έχουμε συζητήσει για φόρμες επικοινωνίας.
+++

οντως η αναζητηση ειναι για τα μπαζα
παλι καλα που μπορουμε μεσω google γιατι αλλιως......
I Hate My Notepad

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 15 Οκτ 2008 16:30

γι' αυτό έχω βάλει και την αναζήτηση του google, από την άλλη όταν θες να βρεις το Post ενος χρήστη το search του phpbb ειναι πολύ καλό.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 15 Οκτ 2008 17:27

Δεν κουράζομαι να σας ευχαριστώ όλους :D :D για την ανταπόκριση.
ΠΛΗΝ ΟΜΩΣ εξακολουθούμε να χάνουμε το πνεύμα του topic:
Αν εντοπίζω κάποιο πρόβλημα (όπως π.χ. αυτό που αναφέρθηκε με την αναζήτηση), μπορώ να κάνω ΕΓΩ κάτι γι'αυτό;;;;
Ιδέες παιδιά... ΙΔΕΕΣ και τις πιο ΤΡΕΛΛΕΣ, τις πιο ΓΙΟΥΧΟΥΟΥ :hammer: :hammer: :roll: :roll: :hammer:
Αν πέσουν αρκετές, κάποια -στατιστικά-, όσο ΓΙΟΥΧΟΥ και να είναι, θα δώσει ΛΥΣΗ σε κάτι, ή ΒΕΛΤΙΩΣΗ σε κάτι άλλο!
Όμως χρειάζονται ΙΔΕΕΣ!
Δεν θα μου κόστιζε τίποτα, αν έγραφα κάπου μιαν ιδέα, που άκουσα-είδα, ή απλώς μού'ρθε ουρανοκατέβατη και θα μπορούσε ίσως να κολλήσει ΕΔΩ.
Με τον απλό εντοπισμό πιθανών προβλημάτων, ασχολείται ΟΛΗ η κατηγορία "Σχετικά με την σελίδα μας". Με παραπονο-προτάσεις προς τον Boss και τους Mods ασχολείται ΟΛΗ η κατηγορία "Υποστήριξη και προτάσεις".
Εδωμέσα μετράμε τι μπορούμε να κάνουμε με τις δικές μας δυνάμεις :hammer: :D :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 15 Οκτ 2008 17:53

DGeorge έγραψε:Δεν κουράζομαι να σας ευχαριστώ όλους :D :D για την ανταπόκριση.
ΠΛΗΝ ΟΜΩΣ εξακολουθούμε να χάνουμε το πνεύμα του topic:
Αν εντοπίζω κάποιο πρόβλημα (όπως π.χ. αυτό που αναφέρθηκε με την αναζήτηση), μπορώ να κάνω ΕΓΩ κάτι γι'αυτό;;;;
Αυτό είναι δικό σου θέμα, εάν θέλεις να λέγεσαι ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΑΡΙΟΣ. Να δίνεις δηλαδή, ύση στα προβλήματα

Κάτσε ξανα-γράψε το search.php του phpBB να κάνει αυτόματα import το google API και να βγάζει καλύτερα αποτελέσματα.

Ορίστε η λύση.

μπορείς απο την άλλη να κάνεις και αυτό που έγραψα παραπάνω
Ίσως να μπορούσε να λυθεί κάπως, αλλά δεν έχω ιδέα πως. Ακόμη και "κατηγοριοποίηση" θεμάτων σε μία σελίδα θα μπορούσε να γίνει.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 15 Οκτ 2008 18:51

για tags λες... ο μέσος χρήστης δεν ξέρει τι είναι tag...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 15 Οκτ 2008 19:27

Boss δεν έχω λόγο για να μην συμφωνήσω μ'αυτό που λες.
Ωστόσο, @Basilakisweb, η πρότασή σου είναι υλοποιήσιμη π.χ. από σένα τον ίδιο, ή από μένα; Ή θα πρέπει πάλι κάποιος με 'admin rights', ή 'mod rights' να την υλοποιήσει;
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 15 Οκτ 2008 21:35

Απο τον οποιδήποτε! ;)

Ζήτησες κάτι που μπορείς να κάνεις εσύ! Όχι ο admin ¨η ο mod!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 16 Οκτ 2008 11:22

cordis έγραψε:για tags λες... ο μέσος χρήστης δεν ξέρει τι είναι tag...
Επειδή ως χρήστης κάτω του μέσου, δεν ήξερα ούτε εγώ τον όρο, Googleισα-μ'έστειλε στη wiki κι από'κει, αν κατάλαβα καλά, έμαθα ότι [computing] είναι λέξεις-κλειδιά εσωτερικά λινκς προς κάποιες άλλες πληροφορίες.
Basilakisweb έγραψε:φτιάχνετε ένα Post 'Όλα για τις Φόρμες επικοινωνίας, contact form' με ένα full κείμενο με όλες τις διαθέσιμες λέξεις που θα μπορούσε να ψάξει κάποιος για αυτό και να έχει μέσα όλα τα θέματα που έχουμε συζητήσει για φόρμες επικοινωνίας.
Εφόσον όμως αυτό είναι post π.χ. δικό μου, αν το ξεκινήσω εγώ, με τέτοιες λέξεις, ή φράσεις κλειδιά, εσωτερικά λινκς προς αρμόδια/αντίστοιχα topics θα πρέπει και να το ολοκληρώσω μόνος! ...Αφού στο δικό μου post δεν θα μπορούν να προσθέσουν άλλοι απλοί users.
Βέβαια με 'Edit' θα μπορώ να το συνεχίζω, να το διορθώνω, ή να το εμπλουτίζω, κάθε φορά, που θα έχω χρόνο!!...
Χμμμμ! Μου ακούγεται αρκετά παλαβό, αρκετά ΓΙΟΥΧΟΥ και μπορώ να πω ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ!

Boss, πώς θα τό'βλεπες, εσύ κι οι Mods, να ξεκινούσαμε κάτι τέτοιο δοκιμαστικά/πιλοτικά; Στο κάτω-κάτω, αν πιάσει έπιασε! Αν δεν πιάσει DELETE/PURGE/ERASE 8) :hammer: 8)
Κι επειδή ο πληθυντικός 'ξεκινούσαμε' πολλές φορές ακούγετε ως 'ξεκινούσατε :kaloe: ', αν είχα ένα παράδειγμα-υπόδειγμα (ώστε να μην τα κάνω σαν τα μούτρα μου) μπορώ να ξεκινήσω εγώ κάτι τέτοιο με θέμα π.χ. "Εξωτερικοί Δίσκοι"
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 17 Οκτ 2008 13:42

Basilakisweb έγραψε:Το ξέρεις οτι ο Χαρακτήρας [ δημιουργεί νομίζω πρόβλημα στο RSS feed απο ότι διάβασα ? :P ...
Αν ο Χαρακτήρας [ δημιουργεί πρόβλημα στο RSS, ρίξε ένα παράδειγμα σύνταξης Solved, π.χ. (Solved), που ΔΕΝ θα δημιουργούσε πρόβλημα! :wink: :D :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 17 Οκτ 2008 21:08

Σ'ευχαριστώ πολύ @Basilakisweb, :D :D
Μπράβο!! Κάτι τέτοιο είχα φανταστεί από την περιγραφή σου, δεν ήμουν ωστόσο σίγουρος. Άψογο! :yea: :respect: :yea:
Δεν ξέρω την άποψη του @Cordis, ή/και των Mods...
Boss, πώς θα τό'βλεπες, εσύ κι οι Mods, να ξεκινούσαμε κάτι τέτοιο δοκιμαστικά/πιλοτικά; Στο κάτω-κάτω, αν πιάσει έπιασε! Αν δεν πιάσει DELETE/PURGE/ERASE
Επίσης, φίλε @Basilakisweb, ρίξε και μια πρόταση για {Solved} χαρακτήρα (ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ -εννοείται) όπου δεν θα υπήρχε κάποιο πρόβλημα στο RSS feed, ή αλλού, ώστε να ταχτοποιηθεί κι αυτό το θέμα.

Προς όλους όσους ήδη βάζουν ένα χεράκι σ'αυτό το topic μου, αλλά και Προκαταβολικά προς αυτούς που θα έρθουν:
Ένα Μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ, από καρδιάς :D :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DGeorge την 21 Οκτ 2008 15:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 18 Οκτ 2008 09:38

Αν ο Χαρακτήρας [ δημιουργεί πρόβλημα στο RSS, ρίξε ένα παράδειγμα σύνταξης Solved, π.χ. (Solved), που ΔΕΝ θα δημιουργούσε πρόβλημα!
Τι, δηλαδη
(Solved),
Και όχι
[Solved]

:(
ο μέσος χρήστης δεν ξέρει τι είναι tag...
Οπως επίσης RAID και NAS.
(και μερικοι που έχουν και πτυχεια επίσης.......)
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Υποστήριξη και προτάσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης