Εισαγωγη εικονων εκτοσ flash σε αρχειο flash

Λύσεις προβλημάτων για το δημοφιλές πρόγραμμα κατασκευής παρουσιάσεων στο διαδίκτυο.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Baltoungirl

Δημοσίευση από Baltoungirl » 13 Οκτ 2008 10:28

Αναρωτιόμουν αν θα μπορούσα να κάνω το εξής και αν ΝΑΙ με ποιό τρόπο;
Έχω ένα FLASHAKI με 3 εικονες, οι οποίες εναλλάσσονται με κάποιο τρόπο και αν αναρωτίουν αν έχω τη δυνατότητα να αλλάξω μία ή και όλες τις εικόνες με τη λιγότερη επεξεργασία του αρχείου μου FLASH. (αλλάζοντασ π.χ. κάποιο path)

Ευχαριστώ πολύ...

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 13 Οκτ 2008 11:29

Δεν ξέρω πώς υλοποιείται, αλλά σίγουρα μπορείς...

Το flash θα πρέπει να "τραβάει" τις εικόνες εξωτερικά, μέσω ίσως κάποιου text αρχείου που θα πάιζει τον ρόλο της βάσης...

Μόνη σου μέριμνα οι φωτογραφίες που θα αλλάζεις στο folder να έχουν κάποιες στάνταρ προδιαγραφές...

Παλιότερα που χρειάστηκα κάτι παρόμοιο με mp3, ένας φίλος από εδώ μου το έφτιαξα και λειτουργούσε περίφημα, χωρίς να πειράζω το flash...

Το ότι γίνεται είναι σίγουρο, για το πώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω...

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Δημοσίευση από Garakatsamol » 13 Οκτ 2008 16:20

Καλησπέρα και καλωσήρθες
Θα πρέπει να δώσεις λίγες περισσότερες πληροφορίες. Κατ'αρχήν όταν λες το flash αρχείο εννοείς το .fla και όχι το .swf έτσι? Γιατί αν έχεις το .swf δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.
Σε περίπτωση που έχεις το fla θα πρέπει να πεις αν οι εικόνες φορτώνουν εξωτερικά ή είναι μέσα στο αρχείο και αναλόγως υπάρχουν διάφοροι χειρισμοί.
Αν δεν τις φορτώνει εξωτερικά τότε πας στο library και με δεξί κλικ στην εικόνα διαλέγεις properties και import και επιλέγεις την καινούρια εικόνα.
Αν τις φορτώνει εξωτερικά ο πιό απλός τρόπος είναι να εντοπίσεις το φάκελο απ'όπου "τραβάει" τις εικόνες και να αντικαθιστάς τα αρχεία με νέα διατηρώντας τις ονομασίες τους

Για όλα τα παραπάνω εννοείται ότι πρέπει οι νέες φωτογραφίες να έχουν τις ίδιες διαστάσεις με τις παλιές και ότι υπάρχουν και πολύ πιο σωστοί τρόποι αλλά με περισσότερη επεξεργασία

Baltoungirl

Δημοσίευση από Baltoungirl » 14 Οκτ 2008 15:45

Σ' ευχαριστώ..

αυτό που θα ήθελα να κάνω είναι να έχω ένα φάκελο με εικόνες και ενα αρχείο .fla μεσα στο οποίο θα έχω π.χ. 3 εικόνες από το συγκεκριμένο φάκελο. Μέχρι εδώ καλά.Το θέμα μου είναι αν μπορώ να αλλάξω μία εικόνα που βρίσκεται μέσα στο αρχείο .fla με μία αλλη από το φάκελό μου με τις λιγοτερες αλλαγές!
(οι εικόνες έχουν κίνηση και θα ήθελα η κίνηση να είναι ίδια αν αλλάξω εικόνα)
Σ'ευχαριστώ και πάλι!

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Δημοσίευση από Garakatsamol » 14 Οκτ 2008 16:49

Για να απαντήσω σε αυτό θα πρέπει να δω πως φορτώνεις τις φωτογραφίες γιατί είναι πολύ γενικό αυτό που λες. Δηλαδή αν μπορείς να ανεβάσεις το αρχείο να ρίξουμε μια ματιά ή αν μπορείς να απομονώσεις τον κώδικά που φορτώνει τις φωτογραφίες και να τον δείξεις

Baltoungirl

Δημοσίευση από Baltoungirl » 15 Οκτ 2008 11:04

Το αρχειο είναι κάτι αρκετά απλό. 2 εικόνες με ενα motion tween, οι οποίες βρίσκονται στον ίδιο φάκελο! Τις εικόνες τις τοποθέτησα στο stage(File-import-to stage)! Το δικό μου ερώτημα είναι αν μπορώ είτε με κάποιο κώδικα είτε με κάποιο άλλο τρόπο να αλλάζω τις εικόνες με την λιγότερη επεξεργασία και ταυτόχρονα να διατηρείται η κίνηση!π.χ. να έχω έναν φάκελο με 10 εικόνες, ένα αρχείο .fla με 2-3 εικόνες και κάθε εβδομάδα να κάνω κάποια ενναλλαγή διατηρώντας τις κινήσεις, την αλλαγή χρωμάτων και οποιδήποτε φίλτρο έχω τοποθετήσει!

Ελπίζω αυτή τη φορά να σου έδωσα να καταλάβεις τι ακριβώς θα ήθελα
Σ'ευχαριστώ και πάλι..

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Δημοσίευση από Garakatsamol » 15 Οκτ 2008 11:22

Νομίζω ότι το πιο απλό που μπορείς να κάνεις είναι το παραπανω που είπα:
πας στο library και με δεξί κλικ στην εικόνα διαλέγεις properties και import και επιλέγεις την καινούρια εικόνα.

Baltoungirl

Δημοσίευση από Baltoungirl » 29 Οκτ 2008 10:13

Σ'ευχαριστώ όπως και να 'χει...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Flash γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης